Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Samsung NX10

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Vreau sa imi cumpar scula asta pentru ca mi se pare ca ofera calitate absolut decenta la un pret sensibil inferior greilor din domeniu (canon, nikon).

Review-urile la aparat si lentile sunt mult peste medie. As vrea insa sa stiu si parerile utilizatorilor de zi cu zi daca exista.

In prima faza am sa il iau cu obiectivul din kit 18-55 urmand ca in viitorul extrem de apropiat sa cumpar pancake de 30mm.

Daca nu isi da nimeni cu parerea o sa imi dau eu peste vreo saptamana ;)

#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Exista deja un topic creat pentru genul asta de intrebari :
http://forum.softped...t...&start=2628

Hai sa-ti spun parerea mea.

Camerele cu senzor de DSLR si fara oglinda, adica "mirror-less", sunt considerate ultima tehnologie si sunt mai scumpe decat DSLR-urile clasice. Si obiectivele si accesoriile pentru "mirror-less" sunt mai scumpe.
Deci nu este adevarata afirmatia ca pretul ar fi sensibil inferior camerelor greilor CaNikon, sau DSLR-urilor in general. Din contra. Gasesti DSLR-uri mai bune la acelasi pret (ex. D90 la 24 milioane e mult peste NX10 la toate capitolele). Nu mai vorbesc de accesorii.

Daca chiar iti doresti o camera fara oglinda si fara vizor optic si cunosti avantajele si dezavantajele tehnologiei, NX10 e ok cu o singura precizare : studiaza bine oferta de obiective!  Am sentimentul ca Samsung nu prea are obiective pentru montura asta. Nu cred ca are mai mult de 3 obiective (in oferta F64 gasesti doar unul).
Mult mai bine la capitolul obiective sta formatul m4/3 (Panasonic si Olympus) si apoi seria NEX de la Sony.

Dupa ce o sa-l cumperi, sigur o sa-ti doresti alte obiective decat cel de kit. E bine sa te asiguri ca ai de unde alege. Eu cred ca NX10 sufera rau la capitolul obiective.
La fel si pentru accesorii : blituri, filtre, teleconvertoare, baterii...etc.
Nu te grabi sa faci achizitia pana nu te asiguri ca e exact ce vrei tu !

Edited by katran, 12 January 2011 - 15:08.


#3
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Obiectivele sunt facute de o firma coreana - Optron Tec. Bleah.

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Eu n-am gasit decat 3 obiective pentru montura asta (30mm, 18-55mm si 50-200mm) si eram curios daca mai sunt si altele.
Am cautat chiar si pe amazon, dar n-am gasit nimic in plus, exceptand porcariile "no-name" de 2 lei, cu adaptor si focalizare manuala pe care le ignor din start.

Pe cele 3 obiective scrie SAMSUNG. Banuiesc ca firma aia coreana le face pentru Samsung.


Kunzite, stii mai multe despre obiective (daca sunt mai mult de 3) ?

Edited by katran, 13 January 2011 - 09:18.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Nu e un Pentax doar ca scrie Samsumg pe el?

Edited by dani.user, 13 January 2011 - 12:10.


#6
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Obiectivele "Samsung" si "Schneider-Kreuznach" pe baioneta K sunt Pentax, deghizate (produse afaik chiar de Pentax, in Vietnam).
Obiectivele "Samsung" pentru NX sunt produse de coreenii de la Optron Tec.

#7
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Asa, si problema ar fi?

Review-urile la obiective sunt foarte bune. Mai ales la pancake-ul de 30mm.

#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Cu un obiectiv bunicel nu se face primavara. OptronTec trebuie inca sa arate ca pot fi "up there".
In plus, sunt lucruri pe care review-urile pur si simplu nu le prind (sau ne scapa noua, prea concentrati fiind pe detalii precum rezolutia). Daca tii mortis, Loock ar putea sa explice...  :naughty:

#9
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Nici vorba. Review-urile profesionale nu scapa nimic. Trateaza aspecte precum astigmatism, aberatii cromatice, vignetting, distortion, resolution, etc.

Uite aici un review foarte cuprinzator pentru lentila din kit 18-55: http://lenstip.com/2...troduction.html

Uite aici un review pentru pancake de 30mm: http://lenstip.com/2...troduction.html

Daca ai sa compari lentila 18-55 de la samsung cu cea de la nikkor, ai sa vezi ca sta mai bine cea de la samsung. Asa ca fapt divers.

P.S. Am cumparat aparatul, sper sa ajunga in cateva zile de pe amazon. O sa pun cateva fotografii pentru edificare.

Edited by muteki, 13 January 2011 - 17:36.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmuteki, on 13th January 2011, 17:33, said:

Review-urile profesionale ..
Ha!

Curiozitate: poti sa pui si alte (monturi de) lentile, prin adaptoare, de ex. cum are olympus->m4/3?

#11
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Da. Exista adaptor pentru lentile Pentax.

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

View Postmuteki, on 13th January 2011, 17:33, said:

Nici vorba. Review-urile profesionale nu scapa nimic.
:roflmaofast:

OK, vad ca de fapt n-ai de gand sa asculti de nimeni, cauti doar aprobare. Treaba ta.

Crokodilu: da, uite aici o lista:
http://www.bhphotovi...7813 4289253058

#13
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

Quote

In plus, sunt lucruri pe care review-urile pur si simplu nu le prind

Da un exemplu despre ce nu prinde un review la o lentila.

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Pai citeste respectivul review, noteaza cu atentie tot ce prinde; restul e raspunsul la intrebarea ta.
Vrei chestii punctuale? Cum poti sa spui despre un review care rezuma calitatea imaginii la MTF50 si masuratori pentru aberatii cromatice, distorsiuni si alte cateva aspecte ca "nu scapa nimic"? Gata, dupa asta afli totul despre obiectivul respectiv? Come on... un review e doar un indiciu despre cum s-ar comporta obiectivul in viata de zi cu zi. Ramane apoi sa-i descoperi caracteristicile mai mult sau mai putin evidente, dupa multa practica.

Uite, treaca de la mine, iti dau un exemplu. Curbura de camp. Nici lenstip si nici photozone.de (care compenseaza pentru asta la testare) nu spun nimic despre acest lucru - si poate fi important.
De bokeh nu zic nimic, teama fiindu-mi ca nu cumva sa trezim balaurul. Dar nici ala nu-i tratat decat cel mult in treacat.
In plus, mereu exista posibilitatea de a gresi sau de a nu asigura conditii perfect identice; chiar daca esti site de review-uri "profesional".

Iata si un exemplu de discutie fix pe aceasta tema, ce ignora insa complet masuratorile "obiective". Experienta pura, si mai putin masuratori - priceless:
http://photo.net/col...cal-discussion/

P.S. Ca sa fie clar, nu ti-am spus sa stai departe de Samsung NX (desi eu asta as face. OK, mie nu-mi plac chestiile astea fara oglinda, cel putin in stadiul actual). Doar ca inca n-au demonstrat ca sunt in stare, IMHO.

#15
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
trustedreviews.com

Quote

Where the NX10 really scores is its overall image quality, which is absolutely superb. The standard zoom kit lens is particularly good, with flawless edge-to-edge sharpness and no trace of chromatic aberration. The 30mm pancake lens is even better, and even the relatively cheap 50-200mm telephoto zoom produces good results, with no image distortion even at maximum zoom.


#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Inca unul d-astia, de nu le scapa nimic? :rolleyes:

#17
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
edit.

Edited by muteki, 14 January 2011 - 06:42.


#18
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Cliff Smith » Digital Photography Editor
Cliff Smith was born in Nottingham a surprisingly long time ago. He has been a keen photographer for over 25 years - he has worked as a professional photographer, although he absolutely refuses to do weddings ever again. These days he shoots mainly for stock photo libraries, and uses digital cameras exclusively. He hasn't used a film camera for over five years.

He studied photojournalism at the University of East London. Prior to joining TrustedReviews.com he worked for eight years for numerous magazines on a range of subjects including computer games, DVDs and digital photography. He is the former reviews editor of Digital Photography Made Easy at Highbury Entertainment, and helped launch both Digital Camera Buyer and Digital Photographer magazines, before moving to IPC Media to be Deputy Editor of Better Digital Photography.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate