Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Cat de sigur este Loganul?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,586
  • Înscris: 04.05.2006

View Postergon, on 4th January 2011, 14:17, said:

La volanul Logan-ului. Nu ai sa intelegi niciodata de ce.

Ma crezi sau nu....am anticipat raspunsul. Si inteleg si de ce (desi motivul respectiv nu are ratiuni tehnice). Din pacate, nu-ti face cinste deloc motivul, chiar daca tu esti convins de contrariu.


Quote

A, inca ceva: X5 nu este o masina pentru "un om de afaceri prosper". Oamenii de afaceri prosperi au alte masini, pe care de regula le conduc soferii personali.
Iar cu foarte putine exceptii, oamenii de afaceri prosperi din Romania nu sunt...romani. Bineinteles, cand vorbim de "oameni de afaceri" vreau sa te rog sa ai in vedere acceptiunea occidentala asupra termenului. Ca un patron de casa de schimb (este un exemplu) nu poate fi numit "om de afaceri"...

Da.... asa e. Si da, oamenii nu ar trebui judecati dupa masinile pe care le conduc :). Si tot da, tu nu pui etichetele pe care incerci sa le stergi din ochii altora :). Si nu am in vedere acceptiunea occidentala asupra termenului, pentru ca nu traiesc in occident. Si chiar si daca as face-o, tot nu s-ar schimba nimic. Cati oameni de afaceri din occident ai cunoscut tu?  Eu am cunoscut vreo 15....



Trist....foarte trist...

Edited by richelieu, 04 January 2011 - 14:30.


#38
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postergon, on 3rd January 2011, 14:16, said:

Mda, interesanta precizarea cu X5-ul...dar parca totusi este putin cam micuta pentru nevoile dvs., nu ati dori s-o schimbati cu ceva dintr-o clasa superioara ?
Sa nu imi spui tu mie ca folosesti spatiul ala mare oferit de Logan mai mult de 1% din timpul de la volan. Plimbi o gramada de spatiu degeaba pe drumuri si ne mananci soselele cand te-ai putea descurca la fel de bine si cu un Lastun!

#39
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 27.07.2006
@test_driver
Afirmatiile tale sunt de bun-simt.
Poate eu nu m-am facut bine inteles: departe de mine intentia de a generaliza. Exemplul cu X5 a plecat de la afirmatia lui @richelieu ca: "Haina chiar il face pe om!. La fel si masina. Spune multe despre omul care o conduce."
Ce spune masina despre "oamenii" pe care i-am dat ca exemple negative ? Ca are doar BANI si NIMIC ALTCEVA.

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,586
  • Înscris: 04.05.2006

View Postergon, on 4th January 2011, 14:32, said:

Ce spune masina despre "oamenii" pe care i-am dat ca exemple negative ? Ca are doar BANI si NIMIC ALTCEVA.

Si tu cu aceasta afirmatie, o contrazici pe a mea ? :roflmaofast:

Edited by richelieu, 04 January 2011 - 14:33.


#41
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 27.07.2006
@richelieu
Nu vreau sa contrazic nimic. Am specificat ca poate am fost gresit inteles. Si anume: nu TOTI cu X5 (samd) sunt cocalari.

Daca motivul nu imi face cinste (desi ma indoiesc ca ai inteles de ce) imi asum rusinea.

Corect, faptul ca nu traim in occident este dureros de real, restul fiind adaptarea la mediu...

In rest, intr-adevar este trist...

#42
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,966
  • Înscris: 09.12.2004

View Postergon, on 4th January 2011, 14:32, said:

@richelieu ca: "Haina chiar il face pe om!. La fel si masina. Spune multe despre omul care o conduce."
daca tu nu crezi asta e problema ta; dar sa stii si de la mine ca asta e cit se poate de adevarata si iti dau un alt exemplu ce nu tine de auto:
cindva, firma la care am lucrat avea sediul in zona buna, centrala; problema era ca eram impartiti in vreo 5 apartamente si 3 etaje.
la un moment dat au venit niste parteneri pentru niste discutii preliminare, un contract de incheiat, chestii d-astea neimportante
in perioada asta, noi eram pe punctul de a ne muta, in zona, in cladire de birouri, un etaj intreg... mobila noua, sticla, jaluzele, mocheta, gresie, faianta, spoturi etc.

pai nene si cind au venit astia pentru alte discutii dupa vreo 3 saptamini la noua locatie, au ramas masca de ce au vazut si i-au spus administratorului ca stateau in dubii daca semneaza contractul sau nu cu firma noastra.

si crede-ma ca administratorul si directorul comercial au fost aceiasi :)


PS: cind iei contact cu un specimen d-asta te uiti mai intii la: pantofi, ceas, cravata/ac/butoni

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,586
  • Înscris: 04.05.2006
Un singur lucru nu-ti face cinste, dar toate celelalte sunt legate de el: Autopozitionarea pe o pozitie superioara deasupra societatii in care traiesti, prin faptul ca tu esti cel care intelege pe deplin "adevaratele valori"  :). Esti convins ca tot ceea ce crezi tu despre societatea in care traiesti, despre modul in care sunt lucrurile vazute si interpretate, despre felul in care oamenii vad lucrurile si valorile vietii, este adevarat la modul absolut. Ori..supriza: nu este :). Adevarul este relativ la fiecare individ (mai precis la un grup mai mult sau mai putin restrans, de oameni care impartaesc aceleasi opinii) si la ceea ce isi doreste el de la viata.  

Ma limitez, evident, la partea materiala a vietii atunci cand afirm asta, dar ideea topicului fix la asta face trimitere.  Orice alta discutie se poate continua, dar nu aici.

#44
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Masina vorbeste despre proprietar mai mult decat credeti... iti poti da seama daca e dezordonat, are timp putin, e maniac al curateniei, se da in vant dupa faima, dupa bijuterii etc. poti spune o gramada de lucruri despre un om doar analizandu-i masina...  :notangel:

#45
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 27.07.2006

View Postrichelieu, on 4th January 2011, 14:54, said:

Ma limitez, evident, la partea materiala a vietii atunci cand afirm asta, dar ideea topicului fix la asta face trimitere.  Orice alta discutie se poate continua, dar nu aici.
OK, atunci te rog - bineinteles, daca consideri ca merita efortul - sa-mi indici un topic mai potrivit pentru a continua discutia.
Ultimele tale afirmatii sunt foarte interesante, desi putin gresite... :cheers:

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,586
  • Înscris: 04.05.2006
Efortul merita si voi cauta un loc in alta arie, in care sa se poata dezbate (desi sunt convins ca deja s-au dezbatut idei asemanatoare, asa ca vom avea deja o baza de polemica (constructiva, evident) pe aceasta tema).

#47
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Eu cred că scăpau dacă purtau pneuri de iarnă.

[ http://s2.postimage.org/ob3md3tvg/Dancing_Man_With_Tire_Around_His_Waist_in_the_St.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Degeaba o ardeți voi dubios aici despre generalizări și alte aistea. Majoritatea celor cu _ calăști nămțăști nu sunt cocalari dar majoritatea cocalarilor au calăști nămțăști. :console: :peacefingers:

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,586
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSonyAD, on 4th January 2011, 15:26, said:

Majoritatea celor cu _ calăști nămțăști nu sunt cocalari dar majoritatea cocalarilor au calăști nămțăști. :console:  :peacefingers:

Da...asta cam asa e.

#49
dennis12225

dennis12225

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 15.05.2007

View Postergon, on 4th January 2011, 08:33, said:

...............
Am ajuns la stadiul in care o adunatura de fiare pusa pe 4 roti devine mai importanta decat orice ? Un fier care va sfarsi mancat de rugina ajunge sa ne reprezinte, sa ne conduca vietile si personalitatea ?
......................

Din modul tau de comportament deduc ca DA. Numai ultima pagina in care te contrazici cu diversi useri cat de ieftina, neieftina, cat de cocalari sunt aia cu BMW. Xtremdriving are dreptate, daca te uiti la masina cat de curata e (interior si exterior), cum se comporta cu masina (stil de mers), pozitia lui la volan si chiar modul in care parcheaza (desi sunt cateva rezerve aici) pot sa-ti spuna despre un om.
Topicul e vorba despre o soferita fara experienta care a lovit o masina din care au decedat 4 oameni fara centura, soferita mai este in spital, scrie in ziarele de astazi. De aici pana a face o caracterizare socio-psiho-economica a posesorilor de masini carora le plac sau nu Logan e o treaba lunga. Pana la urma e dreptul lor sa zica ca nu le place Loganul sau X5, le place Trabantul si urasc Skoda.

#50
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

View Postergon, on 4th January 2011, 14:32, said:

@test_driver
Afirmatiile tale sunt de bun-simt.
Poate eu nu m-am facut bine inteles: departe de mine intentia de a generaliza. Exemplul cu X5 a plecat de la afirmatia lui @richelieu ca: "Haina chiar il face pe om!. La fel si masina. Spune multe despre omul care o conduce."
Ce spune masina despre "oamenii" pe care i-am dat ca exemple negative ? Ca are doar BANI si NIMIC ALTCEVA.

Pai aia care i-ai dat ca exemple negative sunt exceptii cu X5-uri sau altele asemanatoare, dar uite, nu e nevoie sa si raspunzi pe viitor, insa cand vei iesii cu masina in oras data viitoare analizeaza cat de multi soferi poti si ai sa vezi ca marea lor majoritate sunt de bun simt, o mare parte uneori calca stramb, dar nu exagerat de deranjant si doar cativa fac cocalarisme. Iar aia care fac cocalarisme sunt in totate tipurile de masini de toate valorile. Si mai ales oameni saraci cu duhul indiferent ce masina conduc, in general cocalarii cu masini scumpe sunt fostii saraci care s-au ibogatit peste noapte din noroc chior si acum epateaza. Pun pariu ca nu vei vedea niciodata un cocalar intr-un X5 cu motr altul decat 3.0d, decat sa ai mare noroc sa vezi unu care sigur nu-i masina lui ci a sefului care i-a spus sa o duca la spalatorie, sau sa se duca undeva urgent si nu avea ce alta masina sa-i dea, sau masina lui ta-su, sau poate chiar a lui cumparata de tac-su, iar el are maxim 21 de ani. De obicei dupa varsta asta ori ii vine mintea la cap ori ii da si ta-su un sut in cur, ori tasu este tot un cocalar ibogatit peste noapte din vre-un noroc chior. Pe mine cel mai tare ma enerveaza cand aud ca toti cocalarii au BMW sau Mercedes sau mai stiu eu ce alta masina scumpa, e total gresit, doar aia ranesc ochii frustratilor, pentru ca dupa cum am tot spus sunt o gramada de cocalari cu o gramada de tipuri de masini de toate valorile. Si ca exemplu uite ca sunt si cocalari cu masini japoneze. uite http://www.antena3.r...deo-106544.html. punct

#51
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007
De la siguranta Loganului s-a ajuns in balarii. Mi-am spus si eu parerea in alt topic referitor la cocalari, ghertoi, etc in alt topic. Acolo am afirmat ca blazonul BMW (in Romania) a fost patat de cocalari, ca majoritatea cocalarilor prefera unul. Unii au tras concluzia gresita ca as fi spus ca cei care au BMW sunt cocalari...deh, chestie de interpretare. Am propus si acolo sa se deschida un nou topic unde sa discutam pe aceasta tema...eu nu-l deschid pentru ca stiu ce marca iese pe primul loc. Cei care nu dau semnal si franeaza brusc, apoi fac stanga sau dreapta...cum pot fi catalogati? Dar cei care nu stiu ca masina lor (aia scumpa) are scrumiera si arunca tigarile pe geam...pe astia cum ii numim?

#52
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postdennis12225, on 4th January 2011, 15:28, said:

Xtremdriving are dreptate, daca te uiti la masina cat de curata e (interior si exterior), cum se comporta cu masina (stil de mers), pozitia lui la volan si chiar modul in care parcheaza (desi sunt cateva rezerve aici) pot sa-ti spuna despre un om.
Si daca masina mea e de obicei murdara si interior si exterior ,
daca merg linistit , pozitia la volan e usor culcata pe spate , parcatul se face din prima si incet ,ce caracterizare poti sa imi dai ?

#53
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
:whistling:

http://stirileprotv....-bucuresti.html

Ce viteaz e omu' nostru cu o femeie la volan. :rolleyes:

Dar stai, îmi aduc și eu aminte vreo 2 incidente.

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,586
  • Înscris: 04.05.2006
Si ce vrei sa demonstrezi? Ca un posesor de BMW e prost? Iti pot arata cel putin 10 cazuri de posesori de masini frantuzesti sau japoneze care-s la fel de cocalari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate