Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC
 Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!
 

K1 WGP FINAL 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#91
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postdudu91, on 11th December 2010, 15:20, said:

Da m-am uitat. Saki majoritatea loviturilor le dadeaa in garda lui Overeem... in schimb mi-au placut cele 2 lovituri din intoarcere a lui Saki. Nu poti sa spui cine castiga dupa doar 2 minute de lupta in care nu a fost nici o lovitura clara
Da asa e norocu face parte din viata totusi.


@Securistu    
Inca nu s-au intalnit...

Interviu cu Ghita dupa meci.. : http://www.sport.ro/...e-la-tokyo.html

:thumbup: Overem si daca nu sta in garda este greu de lovit.N-ai vazut ca are barbia intre pectorali?Se poate apara doar cu umerii,daca vrea.

#92
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Slab Ghita, nu a meritat sa castige...numarati de cate ori a lovit cu mainile, nu cred ca ajungeti la 10 lovituri. Numai cu piciorul nu faci mare lucru.

#93
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,227
  • Înscris: 05.01.2008
Dupa ce se spunea pe Sport.ro cu vreo saptamana inainte,era aproape campion. :lol:

#94
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postzuv, on 11th December 2010, 17:09, said:

Dupa ce se spunea pe Sport.ro cu vreo saptamana inainte,era aproape campion. :lol:

da ... multi il vedeau campion, totusi ghita e de nivelul 2. nu are conditie fizica, nu are rezistenta si a fost si fricos astazi. a gresit si tactic flagrant.

s-a adeverit ce am zis, desi speram sa n-am dreptate.

mi s-a parut un turneu slab comparativ cu alti ani ...

#95
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Posttablagiu_xxx, on 11th December 2010, 17:31, said:

da ... multi il vedeau campion, totusi ghita e de nivelul 2. nu are conditie fizica, nu are rezistenta si a fost si fricos astazi. a gresit si tactic flagrant.

s-a adeverit ce am zis, desi speram sa n-am dreptate.

mi s-a parut un turneu slab comparativ cu alti ani ...
Ghita chiar are o conditie fizica buna.Bratele sus si in a IV a repriza.Asta spune totul despre rezistenta.

#96
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2007
Eh are o conditie fizica  departe de buna, de pe la mijlocul reprizei 2 nu mai avea aceeasi forta la mid-kickuri, ce sa spun de extra round unde deabia isi mai ridica picioarele...asta e la anul va fi din nou in primii 16 si cu siguranta experienta de anul asta ii va fi de folos...

#97
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postraman, on 11th December 2010, 17:42, said:

Ghita chiar are o conditie fizica buna.Bratele sus si in a IV a repriza.Asta spune totul despre rezistenta.

scuza-ma dar si eu pot sta chiar si 20 de reprize cu garda sus daca doar topai pe teren si mai dau un low kick la 10 secunde si un pumn la juma de minut ...

ideea e ca n-are conditie fizica sa LUPTE 3 reprize !

#98
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Posttablagiu_xxx, on 11th December 2010, 18:08, said:

scuza-ma dar si eu pot sta chiar si 20 de reprize cu garda sus daca doar topai pe teren si mai dau un low kick la 10 secunde si un pumn la juma de minut ...

ideea e ca n-are conditie fizica sa LUPTE 3 reprize !
Nu poti.Intreaba un boxer cite tone simte in brate in repriza a IIIa,chiar daca n-a luptat la intensitate mare.Compara te rog ultima repriza a lui Semy cu ultima repriza a lui Ghita.Vezi daca Semy mai ridica manusile de sub tite.
Asta este barometrul de rezistenta.BRATELE SUS sau jos.

#99
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
Am citit interviul cu Ghita si eu nu sunt de acord cu el si anume ca l-au furat arbitri si ca merita sa castige. Din ce am vazut pe site-urile de sport, chiar si cele romanesti, marea majoritate impartasesc aceeasi parere si anume ca turcul merita victoria; mai mult, pe site-urile din afara opinia generala este ca nici nu trebuia extra-round, decizia unuia din arbitri de a-l da invingator pe Ghita dupa 3 reprize fiind clasificata drept "de neinteles". Acum e adevarat ca nu suntem experti noi, insa diferenta a fost destul de clara si au vazut-o toti. Tactica lui a fost a la Bonjaski, dar i-a lipsit si partea a doua.

Totusi nu inteleg de ce noi romanii dam vina mereu pe altii cand ceva nu iese bine, iar in sport mereu pe arbitri. Nu mi-a placut atitudinea lui, ar fi fost onorabil sa recunoasca faptul ca turcul a fost mai bun. Ca nu e nici primul si nici ultimul care pierde. Daca in sinea lui a inteles unde a gresit, sunt sigur ca va progresa si anul viitor se va prezenta mai bine. Daca insa va fi un infumurat si va continua cu opinia ca el a fost mai bun si l-au furat la decizie, iar nu va ajunge nicaieri nici la anul.

Cat despre Shilt: in general nu este pus in dificultate prea des, dar daca se intampla asta, nu prea face fata decat rar, parca ramane blocat mental pe defensiva. Cand vine adversarul peste el, se pierde, doar o lovitura norocoasa il scapa si apoi isi revine. Cum a fost anul trecut cu Badr Hari.

Overeem intr-adevar nu este foarte tehnic, dar eu nu de tehnica vorbeam in ultimul post. Ci de tactica. Este mai temperat, nu se arunca cu capul inainte desi trebuie sa fie agresiv, pentru ca are un stil diferit, bazandu-se mult pe pumni. Cat despre Overeem vs Badr Hari, nu putem da un verdict, deocamdata este 1-1. Cert e ca Overeem duce mai multe lovituri decat poate duce Badr Hari (care e unul din codasi dpmdv: cade destul de repede si isi revine greu; gen Karaev). S-a zis mai sus ca olandezul e luptator de 2 reprize, eu unul nu sunt de acord. Poate duce 3 reprize, chiar in primul meci cu Spong a fost pus in dificultate clar in prima repriza, la un moment dat credeam ca pica, dar si-a revenit rapid si s-a redresat in ultima repriza. Pai Ghita dupa ce a luat 1-2 lovituri in ficat, s-a taiat (in repriza a doua).

Poate vedem la anul o confruntare intre Overeem si Badr Hari, daca nu cumva se gandeste marocanul sa il mai loveasca iar pe adversar cand e la podea; ca a inceput sa devina o obisnuinta la el.

Edited by Genesis, 11 December 2010 - 20:30.


#100
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010
Bine Genesis.Bine tot.Doar un lucrusor,te rog.Nu doar noi romanii dam vina pe arbitrii.Toti o fac.Este un defect general.Rar mai auzi spus cu sportivitate"a fost mai bun decit mine".Iar din imaginile de dupa in care apare Saki cu mana-n ghips stand la taclale cu Ghita,Ghita pare al cocolosi cu vorbe pe turc.Deci o recunoastere "face to face" a victoriosului a avut loc.Doar ca la conferintele de presa de dupa se dau toti cocosi,chit ca au pierdut.Probabil ca ii obliga contractele sa para niste vesnici invingatori si sa se creeze miza pentru urmatoarele confruntari.S-a copiat sistemul din WBC,WBA etc.

#101
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2009
Din pacate trustul Pro nu este echidistant drept dovada ca il dadeau victorios pe Ghita-il perie pe Eduard Irimia-care are drepturi K1 pentru Romania, cum in toate stirile lor sportive apare gigi si steaua chiar daca nu au facut ceva notabil.Probabil este stipulat in contract o aparitie pe editie.
Bine ca nu a spus faza cu accidentarea.Imi aduc aminte ca la o finala un sportiv s-a accidentat la picior si tot a continuat lupta. Unii dau dovada de maturitate.
Intr-adevar parca a fost o finala cam slaba.Se simte lipsa marilor luptatori.

#102
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostDaros, on 11th December 2010, 14:42, said:

s-a văzut clar, luptătorul român s-a ferit de tehnica de brațe a turcului, ținînd garda sus în permanență și atacînd la rîndul său aproape exclusiv cu lovituri de picior.
În afară de asta, (din nou) condiția fizică l-a trădat pe final. Victoria lui Saki a fost meritată.


Meciul dintre Aerts și Schilt este un meci pentru istoria K1. Nu cred că l-am văzut niciodată pe Semmy așa de obosit cum a părut în ultimele 2 minute ale meciului.

Overeem a avut o strategie excelentă; în plus, a profitat la maxim de oboseala și loviturile încasate de către Saki și Aerts în meciurile lor. Dacă l-ar fi întâlnit pe Schilt în finală altfel ar fi stat lucrurile, dar acum este noul campion K1 - o performanță remarcabilă.

#103
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 29.05.2006
Overeem e bun dar a si prins un culoar extrem de favorabil. Saki si Aerts erau deja zdruncinati rau din luptele anterioare.
Adevarata finala a acestui turneu a fost Shilt VS Aerts. Toata stima pentru vointa si vitalitatea lui Aerts, Ghita ar avea multe de invatat de la el.

#104
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostAdiTot, on 13th December 2010, 10:59, said:

Overeem e bun dar a si prins un culoar extrem de favorabil. Saki si Aerts erau deja zdruncinati rau din luptele anterioare.
Adevarata finala a acestui turneu a fost Shilt VS Aerts. Toata stima pentru vointa si vitalitatea lui Aerts, Ghita ar avea multe de invatat de la el.

Nu cred ca a fost adevarata finala ... a fost cel mai spectaculos si echilibrat meci.
Cred ca Overeem ii spulbera si pe Schild si pe Aerts si in conditii normale (fara ca ei sa fie obositi).

Ghita nu cred ca mai pupa piramida in curand ...

#105
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Posttablagiu_xxx, on 13th December 2010, 11:28, said:

...

Ghita nu cred ca mai pupa piramida in curand ...

E calificat automat in Final 16.

#106
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006
Am citit mesajele de aici si sincer le gasesc usor "domestice", majoritatea analizeaza prestatia slaba a lui Ghita si "conditia fizica" inferioara etc ....! Personal cred ca e flagranta diferenta de prestatie, si fara o explicatie logica, intre meciul vs. zimmerman (sau alte meciuri) si cel vs saki de sambata.

Edited by ionutgrig, 13 December 2010 - 12:23.


#107
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Ghita a avut  conditie fizica buna, sunt curios cati de pe aici chiar practicati sporturi de contact si nu sunteti doar keyboard warrior. Si daca alergi o suta de mii de km la antrenamente si tot obosesti in lupta, e ceva normal,  diferenta e cum treci peste acea stare de oboseala mai ales ca loviturile de picior sunt extrem de solicitante. Nu exista sportiv care sa nu oboseasca intr-o asemnea lupta, daca unii va imaginati ca Ghita a pierdut vremea in loc sa se antreneze va inselati amarnic, s-a antrenat in mod special ptr asa ceva insa alea 150 de lovituri de picior sau cate a dat l-au secat de energie mai ales in conditiile in care o lovitura de picior iti ia aprox de doua ori mai multa anergie decat una de pumn. Poate a gresit tactica dar atat

Edited by SE7EN, 13 December 2010 - 14:09.


#108
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Dupa 4 runde, Ghita avea bratele sus asa ca nu se prea poate spune ca nu avea conditie fizica. S-au tot vehiculat cateva ipoteze, din care au ramas in final cateva: era accidentat la brat, au gresit tactica sau nu a facut fata psihic. Toate sunt plauzibile pentru ca nu a lovit deloc cu bratul si nici nu a continuat cu middle kick-urile care l-au facut KO pe turc in urmatorul meci. Pana la urma, a reusit cea mai buna perfomanta a noastra in K1 si are posibilitatea sa o repete si la anul.

Iar Overeem a progresat enorm dar inca mai are de dovedit ca este cel mai bun. S-a descurcat usor dar nici nu a avut in fata pe cineva care sa-i puna probleme serioase, cu exceptia primului meci (si turcul si Aerts erau la un pas de KO din start)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate