Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Bucuresti/Provincie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#19
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005

zuppy, on Aug 8 2005, 17:35, said:

dar unde locuiti voi, in ferentari ? nu am vazut niciodata asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu trebuie sa locuiesti in Ferentari ca sa vezi asa ceva......Ai auzit de Aviatiei? E intre Primaverii si Baneasa........persoanele sunt de vina (educatia lor) nu cartierul in care locuiesc....

pt. gmasterleo2000 : sa stii ca oamenii pe care ii stiu eu si fac asa ceva nu fac parte din pleava societatii....ci sunt oameni cu studii superioare...."emancipati"

#20
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002

badany2003, on Aug 8 2005, 17:43, said:

Nu trebuie sa locuiesti in Ferentari ca sa vezi asa ceva......Ai auzit de Aviatiei? E intre Primaverii si Baneasa........persoanele sunt de vina (educatia lor) nu cartierul in care locuiesc....
te rog lasa misto-urile.
nu am vazut niciodata asa ceva, nu am zis ca nu exista si oameni de teapa asta, doar ca de la niste cazuri singulare pana a generaliza este mare distanta.

#21
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Si eu sunt din provincie si m-am plictisit frate de liniste :D. Oricum am observat ca toti bucurestenii au o reticienta cand vine vorba de moldoveni. Vorbeam cu niste baieti de varsta mea si ma intreaba de unde esti " din Focsani" a da nu ai accent. Ce accent frate, moldovenii sunt cei de la Suceava, Botsani, Vaslui. Subiectivismul meu spune ca cel mai corect gramatical se vorbeste intre prahova si vrancea. Apropo, toti "baietasii" de 15-17 ani stau cu gandul numai la bataie prin bucuresti. Nasol, am stat prin titan si povesteau aia cum iti fura lantu in amiaza mare. Daca o fi adevarat sau nu, nu stiu.

#22
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003

badany2003, on Aug 8 2005, 17:32, said:

Nu ai vazut nimik daca nu ai vazut 5-6 apartamente cu punga plina cu gunoi la usa...astepta sa o duca cineva la ghena...nu se stie cine :death: eu sunt din Bucuresti dar pana acum in alt oras asha ceva inca nu am vazut :puke:

<{POST_SNAPBACK}>


intradevar

zuppy, on Aug 8 2005, 17:35, said:

dar unde locuiti voi, in ferentari ? nu am vazut niciodata asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>


bullshit...  am facut niste chestionare inainte de alegeri prin zona aia dristor p-acolo... m-am ingrozit (si am  luat blocurile la rand, si erau si oameni cu bani.) .  Si tot felul de ciudati frate... Putina lume normala.

#23
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

zuppy, on Aug 8 2005, 16:34, said:

ce-i cu „elitismul nativ al bucurestenilor”, „pretentia ca sunt superiori oricui din provincie” ? asta din ce vine daca nu din ura ?

<{POST_SNAPBACK}>

nu cred ca tu si/sau multi altii au incercat vreodata acest sentiment extrem de puternic/intens = "ura".... aici nu poate fi vb de asa ceva.. de ex: poti sa urasti pe cineva ce ti-a omorat familia .. poti sa urasti pe cineva ca, fara a fi accident, te-a lasat handicapat fizic pe viata etc..

eu personal nu am incercat in peste douazeci si ..  de ani asa sentiment. :worthy:


omul se referea la ALTCEVA, dar SIGUR nu ură.  :peacefingers:

#24
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
[quote name='Gheorghe Dracu' date='Aug 8 2005, 15:12']
Avantaje Bucuresti:
+
+cele mai bune joburi
+viata culturala incepe in Bucuresti
Dezavantaje:
-Bucurestiul aduna toata pleava tarii
-datorita dimensiunii e extrem de dificil de gestionat si deci jegos (si Parisul si Berlinul sunt mai jegoase decat alte orase)
-aglomeratia rutiera e de neexplicat pentru vizitatori
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]


[/QUOTE]


chiar esti sigur de treaba cu "adunatul", nu de alta dar din cate stiu eu Buc cu aprox 10% din populatia tarii face cam 60% din PIB, adica e cam taman invers, bani adunati in Bucuresti sunt impartiti la restul tarii, dar ... cam asa si este normal nu trebuie sa o iei ca o iesire de superioritate a "capitalistilor".


[QUOTE]cele mai bune joburi[/QUOTE]

totodata si cele mai solicitante, nu prea exisa joburi de peste 500 € fara minim 10 ore /zi

#25
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005

zuppy, on Aug 8 2005, 17:48, said:

te rog lasa misto-urile.
nu am vazut niciodata asa ceva, nu am zis ca nu exista si oameni de teapa asta, doar ca de la niste cazuri singulare pana a generaliza este mare distanta.

<{POST_SNAPBACK}>

Ce misto ai vazut tu?
Si unde ti s-a parut ca am generalizat? Eu am spus din proprie experienta ca exista asemenea oameni in Bucuresti. atat si nimic mai mult.
ps: nu sunt singura care a vazut asa ceva :deadtongue:

Edited by badany2003, 08 August 2005 - 16:56.


#26
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
hai sa ne oprim, ca discutia a deviat

badany2003: misto-ul e asta: „Ai auzit de Aviatiei? E intre Primaverii si Baneasa”. Normal ca stiu unde e.

gmasterleo2000: ok, poate nu-i vorba de ura, dar exista un curent anti bucuresteni, il simt aproape de fiecare data cand merg in alte orase. pur si simplu vad negru in fata ochilor cand aud lucruri de genul asta.

#27
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 16.03.2005
Pe mine ma deranjeaza cand vine cate unul din provincie si incepe... ia uite la bucurestenii astia, ia uite cum fac, ia uite cum merg pe strada, ia uite cum vorbesc, la noi in urbea X nu e asa, noi suntem altfel, noi suntem civilizati, noi, noi, noi, noi... parca la ei in oras nu sunt probleme

badany, la mine in bloc se arunca gunoiul la ghena... nu stiu cum e prin alte cartiere...

Edited by cineva, 08 August 2005 - 18:11.


#28
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Ce va certati, fratilor, asa, pe gunoiul ala?
Ati vazut pe cineva din provincie sa se planga in halul ala?... Bine, ca nici n-au de ce... Ca cei din provincie au gasit solutia pentru a scapa de gunoi. Exact, il trimit la Bucuresti :P

#29
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
dupa ce stai in bucuresti nu poti sa te muti in provincie... decat daca ai o motivatie... eu nu as face-o...

#30
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005
imi place bucurestiul si nu pot rezista prea mult pe alte meleaguri.

#31
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
la mine problema e echilibrata, de 5 ani, aproape in fiecare saptamana, sunt 4 zile in BV si 3 in B...

problema e ca in B, am de lucru in zona centrala(bucurestiul vechi, unde s-a interzis circulatia) care e plina de negrisori, daramaturi, gunoaie si acu' vara de niste mirosuri pestilentiale. e mare pacat...mai ales ca zona e frecventata de foarte multi turisti straini...si ne mai miram de imaginea romaniei....

ce imi place in bucuresti este viata de noapte, care prin varietate intrece orice alt oras din tara :coolspeak:

#32
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

zuppy, on Aug 8 2005, 16:26, said:

astea sunt complexe de provincial.
si pe buna daca va inteleg, nu am nimic cu nimeni din nici un oras (cu o exceptie), ce e cu ura asta a voastra fata de bucuresteni ?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu, nu sunt complexe de provincial, sunt concluzii trase din discutii cu diverse persoane din Bucuresti, de nivele sociale si intelectuale diferite, dar care sustineau aproape unanim acest lucru. Cat despre ura... nu am vrut sa reiasa asa ceva din postul meu, pentru ca nu ii urasc pe bucuresteni. Chiar daca nu mi se par cele mai placute persoane, dpdv al companiei, am intalnit si bucuresteni de treaba :P. Chiar nu urasc un om doar pentru faptul ca e din Bucuresti, sau ceva de genul asta.

peace

#33
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

kimi, on Aug 9 2005, 01:37, said:

ce imi place in bucuresti este viata de noapte, care prin varietate intrece orice alt oras din tara :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

că întrece orice alt oraș, asta mi-e clar, dar că ar exista o viața de noapte impresionantă și variată, asta e cam trasă de păr... de cele mai multe ori, începând cu ora 1 nu zărești nici țipenie pe străzi, chiar dacă sunt zone centrale și ultra centrale. Câteva baruri amețite și discoteci înghesuite nu înseamnă viață de noapte.

#34
sheen

sheen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2005
Asta cu elitismul bucurestenilor e o falsa problema, pentru ca in realitate nici nu prea exista bucuresteni.

Ca sa pretinzi ca apartii unui loc, ca ai sange de acolo, cel putin parintii trebuie sa se fi nascut in acel loc.   In Bucuresti, daca or fi 3% in situatia asta.

#35
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Sincer, mie la Bucuresti imi place cel mai mult sentimentul ca niciodata nu-l poti cunoaste "pe de rost", totdeauna poti gasi ceva nou: o terasa, un restaurant, un parc etc. Imi da o senzatie de libertate. Am stat scurte perioade si in alte orase (sau orasele, gen Abrud) si dupa o saptamana - doua ma "sufocam". Nu mai gaseam nimic interesant, ma plictiseam. Intervenea o senzatie ciudata gen "claustrofobie" (n-am gasit alta comparatie mai buna  :P ).
Criticile aduse Bucurestiului sunt, de cele mai multe ori, adevarate. Dar, numai pentru motivul de mai sus, si nu ma pot muta in alt oras (din Romania, n-as avea nici o problema sa ma mut la Munchen, de exemplu  :D ).

#36
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,081
  • Înscris: 02.03.2003
Imi place mult de tot Bucurestiul, imi place ca gasesti tot ce iti doresti (cateodata si ce nu doresti).
Orasele de provincie sunt extraordinar de plictisitoare si majoritatea sunt sarace.
Singurul oras de provincie in care as putea sa ma acomodez cred ca este Constanta.
In ultima perioada s-a ridicat foarte mult. Cred ca in cativa ani Constanta va ajunge fata  de Bucuresti asa cum este Hamburgul fata de Berlin.


Oricum, sunt fericit ca exista Bucurestiul.  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate