Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Intel si procesoarele Pre-paid

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002
Intel si procesoarele Pre-paid

Platesti 50 dolari? Computerul merge mai bine. Si pentru asta nu trebuie sa instalezi alte componente. Ideea suna bine, dar se poate transforma intr-o vaca de muls.

Cum ar fi sa dai 1000 dolari pe un laptop si apoi sa ti se spuna: “daca vrei sa fie suficient de rapid ca sa vezi un film, sa editezi o poza in Photoshop sau sa joci un joc te mai costa 300 dolari in plus”.

Intel deja aplica mizerii d-astea pe PC-uri. Pentru 50 dolari primesti 1MB de Cache L3 si HyperThreading.

Si totul se face cu un carton razuibil. Asta e loterie, nu mai e computer…

Nu e mai bine cu Apple care refuza sa umple laptopurile de stickere?

sursa
sper sa nu se considere reclama, dar acolo am gasit stirea.

#2
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Cum am inteles eu:acele procesoare sunt deja potente numai ca au performanta blocata.Cu acel sticker se deblocheaza si primesti performanta pe care trebuia s-o ai inca de la inceput.Corect?

#3
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Corect!

#4
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
No problem, se vor gasi crackurile pe torenti. ;)

#5
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008

View PostSuperMelon, on 7th October 2010, 09:23, said:

Corect!
Daca se va intampla asta, la urmatorul calculator pe care mi-l voi lua, Goodbye Intel,welcome AMD. Oamenii astia chiar nu gandesc cand fac asemenea afirmatii?!

View PostSINEKT, on 7th October 2010, 09:26, said:

No problem, se vor gasi crackurile pe torenti. ;)
Scuza-ma, dar eu mai degraba as folosi AMD decat sa caut nu stiu ce prostii.Soft-ul e soft, dar cand vine vorba de hardware, nu vreau sa am de-a face cu improvizatii.

Edited by auryke, 07 October 2010 - 08:29.


#6
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postauryke, on 7th October 2010, 09:28, said:

improvizatii.
Eu decat sa stau pe ATI si AMD, mai degraba ma bazez pe improvizatii.  :thumbup:

#7
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008

View PostSINEKT, on 7th October 2010, 09:30, said:

Eu decat sa stau pe ATI si AMD, mai degraba ma bazez pe improvizatii.  :thumbup:
A zis cineva ceva de ATI?Nu merge combinatia AMD-Nvidia?Am zis ca "trec pe" ATI?Nu.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Imi place mie de fanii Apple ca au o memorie selectiva: cind e vorba de o invovatie isi aduc aminte imediat de Apple desi nu ei au fost primii (exemplul cel mai recent pe threadul cu EFI boot). Cind e vorba de probleme de securitate, hardware sau "creative accounting", nu.... Apple nu se poate. Uite ca se poate:
http://www.zdnet.com...211n-update/389

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002

View Postauryke, on 7th October 2010, 09:28, said:

Daca se va intampla asta, la urmatorul calculator pe care mi-l voi lua, Goodbye Intel,welcome AMD. Oamenii astia chiar nu gandesc cand fac asemenea afirmatii?!


Scuza-ma, dar eu mai degraba as folosi AMD decat sa caut nu stiu ce prostii.Soft-ul e soft, dar cand vine vorba de hardware, nu vreau sa am de-a face cu improvizatii.
e asemanator cu procesoarele care overclocate duc mult mai mult decat viteza inscriptionata pe ele, dar din motive comerciale au preferat sa le inscriptioneze cu viteze mai reduse si sa le vanda pe cele inscriptionate la viteza superioara mult mai scump. cei care s-au ocupat cu overckloking stiu ca poti nimeri un procesor din asta. e chestie de noroc de multe ori.

#10
Sorinache2010

Sorinache2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 24.05.2010

View PostFane, on 7th October 2010, 09:06, said:

Intel si procesoarele Pre-paid

Platesti 50 dolari? Computerul merge mai bine. Si pentru asta nu trebuie sa instalezi alte componente. Ideea suna bine, dar se poate transforma intr-o vaca de muls.

Cum ar fi sa dai 1000 dolari pe un laptop si apoi sa ti se spuna: “daca vrei sa fie suficient de rapid ca sa vezi un film, sa editezi o poza in Photoshop sau sa joci un joc te mai costa 300 dolari in plus”.

Intel deja aplica mizerii d-astea pe PC-uri. Pentru 50 dolari primesti 1MB de Cache L3 si HyperThreading.

Si totul se face cu un carton razuibil. Asta e loterie, nu mai e computer…

Nu e mai bine cu Apple care refuza sa umple laptopurile de stickere?

sursa
sper sa nu se considere reclama, dar acolo am gasit stirea.

Care e problema?Tu cand il cumperi iti garanteaza o performanta si pentru performanta aia il aleagi.
Cu ce gresesc data vin si itit spun ca poti creste performanta prin artificiul asta?
Aaaa, daca iti spuneau la inceput de un nivel al performantei, plateai iar cand ajungei acasa constatai ca mai trebuie sa dai 100 de dolari ca sa beneficiezi de ceea ce ai platit deja, atunci era o problema.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i o problema, e o curiozitate pe care am pus-o spre comentare.

#12
Sorinache2010

Sorinache2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 24.05.2010

View PostFane, on 7th October 2010, 10:32, said:

nu-i o problema, e o curiozitate pe care am pus-o spre comentare.

Pai vad ca zici ca e mai bine cu Apple.Poate ca e mai bine cu Apple.Dar ce ta faci cand o sa vrei putere mai mare?Schimbi configuratia?E scump.Mai bine dai in plus niste banuti si creste performanta.
Oricum Apple din pacate este inca destul de scump pentru un utilizator mediu.Un laptop la 4000 ron (cel mai ieftin) nu e chiar accesibil.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002
ce am zis io de apple?

Edited by Fane, 07 October 2010 - 10:30.


#14
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View Postauryke, on 7th October 2010, 09:28, said:

Soft-ul e soft, dar cand vine vorba de hardware, nu vreau sa am de-a face cu improvizatii.

nu ar fi vorba de soft

va fi un cod/aplicatie care iti va activa ceva componenta hardware, cum deblochezi si la AMD...prin soft, dar la final ai parte de inca 2 core-uri...care nu-s doar logice

deci e ok

#15
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Opțiunea de ”upgrade” este valabilă DOAR pentru un model CPU folosit DOAR într-un model de laptop oferit DOAR de un producător.
Nu-i chestiune generală, este un gimmik de marketing al celor de la Gateway.
NU înseamnă că procesoarele cumpărate retail vor beneficia de ”opțiunea” asta. Check your sources...

#16
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Mi se pare o prostie oferta asta. Din moment ce ai folosit materialele care le folosesti pentru un procesor bun, de ce sa pierzi banii pe materialele pe care nu taxezi initial si sa astepti cererea de upgrade de la client care poate nu o sa fie interesat de asta si o sa ramai cu pierderea? Ma rog, treaba lor ...

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Odata pus la punct procesul tehnologic astfel incit sa obtina o rata acceptabila de defecte pretul de fabricatie al procesorului este nesemnificativ - iar diferentele de costuri intre procesoare vag similare curente de la acelasi producator sint absolut insignifiante. Tehnic vorbind nu i-ar costa probabil nici macar citiva centi sa iti dea upgrade-ul asta doar ca ar pierde toata diferenta pe care o dau cei care vor procesoare scumpe. Daca nu ar vinde decit procesoare scumpe ar pierde piata ieftina. De aia toata smecheria.
Oricum Intel nu cred ca s-ar apuca direct pe scara larga de tot circul asta: trebuie o intraga infrastructura de billing la nivel de client, suport, etc

#18
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Asa nu face decat sa se complice inutil pentru o suma foartea mica .... Banuiesc ca e o doar tactica de marketing cu care sa intre mai usor pe piata ieftina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate