Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 

Un sfat va rog (accident rutier - dosar penal)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
BabaLulu

BabaLulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.04.2007
Azi am avut o belea mare; am trecut printr'o intersectie nesamforizata, am dat prioritate la masini si cand am dat sa pelc de pe loc am lovit o batrana de vreo 60 de aai cu botul masinii. Nu a patit nimic grav, daor o luxatie de incheitura la mana stanga cu o fisura minuscula la cartilaj sau ceva de genul.

Din fericire femeia este foare cooperativa si nici acuma nu vrea vreo despagubire, insa aici mai e ceva ca o sa mentionez mai acusi.

Din nefericrie era pe acolo si un echipaj de politie comunitara care i'au chemat pe aia de la circulatie si de aici a inceput cicul; m'am dus la ITP a iesit OK apoi la eis ectie sa dau declaratie, au intocmit  dosar penal pt ca asa se pare ca se face in caz de accident cu vatamare corporala samd....

Femeia intre timp s'a dus la spital pt radiografie de unde a reiesit ce am zis mai sus; nu ia pus decat o atela si niste pansamnet, fara gips si a scirs pe bilet doar 30 zile ingrijire, orucm nu era cazul de 60 zile ca sa fie mai nsaoala treaba...

Probelma e ca sia cum revin cu ce am zis mai sus ca desi ea nu vrea nimic, pt ca zis ca si ea are copii samd, fii ei (2 baieti si o sora) is cam reticenti din ce am vazut si mi'e sa nu o convinga sa faca cine stie ce plangere sau ceva;  Ea pe moment nici nu voia as mearga la spital pt ca se simtea OK, insa mi'e firca ca datrita durerii si pt ca i s'a umflat mana sa nu se razgandeasca cu ceva.

Zic asta pt ca maine trebuie sa se duca sa dea decalaratie la politi,a zi nemaiavand timp, iar politaiul ala o tot indemna ca de ce sa nu imi ceara mie bani si tot asa :-( de parca avea el de castigat ceva din asta.

A ramas sa vorbim la telefon sa vada si ea cum face cu servicu (lucreaza la o alimenatra ceva) pt ca nu isi poate lua medical o luna, asta insemnad sa ma bage pe mine la belea, dinc ate am inteles si cum am mai zis, nu vrea as imi faca rau.

Eu m'am oferit sa ii dau salariul pe luna daca nu se poate duce, dar inca nu vrea; pe dealta parte nu poate s isi ia concediu pt ca nu prea ii pica bine dat fiind faptul ca zice ca are mult de lcuru si desi are atela aia se poate duce; acu a ramas sa vorbeasca cu sefa de la magazin sa vada ce va face exact.

Inca nu imi pun problema ca va face plabgere pt ca ii e mai usor, cred, sa se inteleaga cu mine decat sa se duca la parchet...

Insa nu m'am lamurit cum e cu procedurile astea; stie cineva care ar fi eventualele situatii posibile?

Si doi, ce imi va aparea pe cazier scris? ( in fucntie de cum se solutioneaza acel eventual doasr, pt ca tot nu am inteles ce fel de dosar penal e ala daca femeia nu depune planegere si nu are pretentii in mod oficial?


LE: acuma pt cei care nu sut lamuriti, nu eram baut , nu aveam viteaza, pt ca deabia plecam de pe loc si nu am vazut'o decat in ultimul moment pt .ca uitandu'ma in dreapta sa dau prioritate la ale masini si vaznad cu coada ochiului ca pietonii au trecut + ca am stalpii gorsi la parbriz iar ea era imbracata in gri la fel ca stalpii si ca asfaltul am franat in ultima secunda, noroc ca eram cu I-a, si ea a cazut pe o parte intr'o mana, de aici si usoara fractura, sau fisura, mai exact...


Eu vreau sa o ajut, nu mi s'a mai intamplat asa ceva, plus a am fost acts e poate dea tent si nu imi explic cum de s'a intamplat, nu eram baut, nimic; e f. aiurea senzatia...  nush ce as fac.

#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
ce nu pricep eu: ce cauta femeia aia, im mijlocul intersectiei?  daca era nesemaforizata, inseamna ca erai bine iesit, sa ai vizibilitate. daca exista o trecere de pietoni, trebuia sa fie in spatele tau. ceva nu pusca aici!!!! sau tu n-ai descris exact situatia, sau era vorba de o baba kamikadze, care are obiceiul de a se arunca in fata masinilor, apoi sa ceara bani...

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pentru inceput, nu te panica. Cat astepti cu ea, insaileaza o poveste cum ca intretii frati surori, mama, tata si nu te oferi sa arunci cu bani in stanga si in dreapta din prima. Asta se rezolva vazand si facand. Vino cu detalii, oricum nu te vad in penal.

#4
BabaLulu

BabaLulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.04.2007

View Postkorsar, on 17th September 2010, 00:01, said:

ce nu pricep eu: ce cauta femeia aia, im mijlocul intersectiei?  daca era nesemaforizata, inseamna ca erai bine iesit, sa ai vizibilitate. daca exista o trecere de pietoni, trebuia sa fie in spatele tau. ceva nu pusca aici!!!! sau tu n-ai descris exact situatia, sau era vorba de o baba kamikadze, care are obiceiul de a se arunca in fata masinilor, apoi sa ceara bani...



[ http://imigi.ro/files/2670/Untitled_thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
aha! deci nu cand ai dat sa pleci,ai lovit-o, ci dupa ce ai virat la stanga si ea era pe zebra.  pai cam esti vinovat, dar nu cred ca e asa grav. femeia a fi trebuit sa mearga la medicul legist, apoi, in functie de diagnostic, numarul zilelor de spitalizare, se poate lua in calcul gravitatea faptei, cea ce se pare ca nu e cazul aici. in mod normal scapi cu o amenda si suspendarea permisului pe max. 3 luni.

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,040
  • Înscris: 06.04.2007
Pentru o atela si un rand de pansament nu se face dosar penal.
Dar la noi toootul e posibil.
Nu te panica, tine legatura cu femeia, nu cu fiii ei.

PS: asa e legea tampita la noi.
Ala ca o omoara pe aia in bataie nu pateste nimic, ca nu depune aia plangere.
Daca faci accident si lovesti pe cineva dar acea persoana NU depune nici un fel de plangere, Politia se autosesizeaza si-ti face dosar penal.

#7
fne89

fne89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.07.2010
Daca femeia nu se suceste si nu va depunde plangere nu ai nucio problema...amenda si stai pe bara 3 luni

#8
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Daunele civile nu le plateste tot rca-ul (ca de aia ii zice raspundere civila)?

#9
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
:))vezi sa nu ..nu`ti platesc astia 2 table la masina cu casco dapoi la babaciune!..acuma vezi si tu incearca tot ce e posibil si nu te panica ca nu e asa grav!am vazut atatea exemple cu oameni calcati deoarece traversau neregulamentar! practic soferul nu avea nici o vina nici viteza nu era baut! tot faceau dosar penal soferului :-l dar il solutionau ei cumva..!

Bafta

#10
BabaLulu

BabaLulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.04.2007

View PostOctavian___, on 17th September 2010, 15:30, said:

Pentru o atela si un rand de pansament nu se face dosar penal.
Dar la noi toootul e posibil.


se face pt ca e vatamare corporala; si dk dai un pumn poate sa iti faca; statul se autosesizeaza prin politie care era acolo... ins chimb cata vreme nu face planegere am inteles ca se inchide;

doamna e f. de treaba si nu are de gand sa faca nici o plangere din fericire :)

sa vedem mai departe...

#11
bendix123

bendix123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.11.2006
Am patit si eu. Asadar: dosar penal, urmat de NUP si 90 de zile suspendare a permisului + amenda corespunzatoare. Tre' sa ai nervii tari ca o sa cam dai cu subsemnatu' la procuratura si politie.

#12
Samvw

Samvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.07.2004
Dupa ce medicul legist va elibera certificatul medical care nu trebuie sa depaseasca 60 de zile, mai ai nevoie doar de o declaratie din partea femeii precum ca nu are nici un fel de pretentii fata de tine. Declaratia trebuie sa o dea in fata politistului care apoi o depune la dosarul tau. In baza acestor doua documente procurorul va da NUP dosarului tau si ramai doar cu sanctiunea contraventionala: amenda si permis suspendat 3 luni. Tot ce mai ai de facut este sa tii aproape de politistul care instrumenteaza cazul pentru a obtine si depune la dosar cele doua documente si bineinteles, sa convingi femeia sa dea declaratia respectiva. Chiar daca tu vrei sa se termine cat mai repede totul, trebuie sa ai rabdare pentru ca trebuiesc parcursi pasii mentionati...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate