Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14199 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6715
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

Drumul este bun atat pana la Veliko Tarnovo cat si pana la Gurkovo. Doar zona Elhovo este nasoala.



#6716
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View Postaltenfilter, on 14 iunie 2015 - 15:06, said:

Nr inmatriculare si nr.pasaport

pai si daca masina e leasing, si la anul voi avea alte numere, trebuie sa iau alt HGS?
sau in ordine inversa de idei, daca nu iau HGS anul acesta, risc vreo amenda cand ies din Turcia pe la Malko Tarnovo? ca la anul cu siguranta va fi pe alt numar masina...

#6717
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010
„Începând cu data de 15.06.2015, circulația rutieră se va desfășura alternativ, semaforizat pe jumătate de cale, pe zona viaductului, pe sensul de deplasare Ruse – Giurgiu, între km 63+780 - km 64+212 pe o lungime de 422 de metri, asigurându-se o lățime a părții carosabile deschisă traficului de 2,80 metri”, scrie în comunicatul CNADNR.

#6718
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@zugry nu te amendeaza nimeni pt nimic nici in vama,nici pe traseu.
l.e. danutzu_1069 ma refeream la schimbatul numarului,atata timp cat pasaportul figureaza in sistemul hgs poti demonstra ca ai fost de buna credinta.oricum reiterez intrebarea:este vreun caz concret de amenda platita de cineva pt lipsa hgs?eu nu am gasit nici un caz.ti-am zis,anul acesta daca gasesc deschis la ptt il iau si eu. insa nu vreau sa-l lipesc.oricum daca numarul figureaza in sistem cu credit alocat ce rost mai are sa-l citeasca la porti?

Edited by leonktp, 15 June 2015 - 22:07.


#6719
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
^^ asta pana la proba contrarie....
Ulcioru' .... stiti voi...

#6720
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
HGS poti sa il lipesti  tinandul cu mana in timp ce treci de bariere.
La intoarcere barierele nu se ridica daca numai bani pe card

Si eu plec anul asta cu alta masina si acelasi pasaport........deci iau alt HGS

#6721
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@leonktp
Nu o lua in nume personal, doar te tachinez Posted Image

#6722
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Schimbam opinii doar......?.

View Postaltenfilter, on 15 iunie 2015 - 22:20, said:

Schimbam opinii doar......?.
!!!!!!!


#6723
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
niciodata nu m-am suparat,drept dovada nici nu sunt violent in limbaj,ce naiba,vacanta se apropie.apropos marea dilema a mea este la intoarcere legata de bg este 'pauza de masa',deh o sa fim 6 masini cu ceva copii.cum mc donalds de la lyubinets s-a inchis,daca ne intoarcem pe hamza nu vad alta o locatie potrivita pe traseu.e prima data cand merg in tr cu un nr asa mare de masini in coloana.daca aveti idei sunt deschis la ele.la intoarcere m-am gandit sa ies pe la kapikule,sa facem prima oprire la arslani,a doua in pasul republika sus la restaurante unde au o placinta buna.voi ce ziceti?merci

Edited by leonktp, 15 June 2015 - 22:43.


#6724
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006
Am remarcat si eu anuntul CNADNR precum ca incepand de luni 15.06 vopsesc podul. Sa inteleg ca au terminat cu carosabilul? SItuatia e mai nasoala acum sau e mai bine sau la fel? :)
Maine dimineata plec si eu pentru rima data singur (am mai fost de 3 ori dar in grup de 3 familii) si am sa incerc prin Gurkovo Yambol de data asta (am fost pe Razgrad mereu).

#6725
steff69

steff69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.05.2007

View Postcobrax2, on 14 iunie 2015 - 21:29, said:

salut
revenit din didim azi
drumurile sunt ok, mai putin dupa razgrad vreo 15 km, la elhovo in continuare ingrozitor vreo 2 km inainte si dupa, probabil si pe centura, am luat-o prin oras
la turci aveti grija ce harti alegeti, sunt cam proaste ampbele pe care le-am testat. cea de la HERE este un pic mai buna, dar mai conservatoare, are unele limitari de viteza mai mici decat ar trebui. in schimb cea de la basarsoft e... la mica intelegere, iti da niste limitari de viteza mai mari decat ar trebui de multe ori, nu o recomand.
in ceea ce priveste condusul prin turcia, avand in vedere ca a fost prima oara pentru mine, e cam ciudat Posted Image
nimeni, dar nimeni nu respecta vitezele. adica prin sate/orase, nimeni nu merge sub 70 Posted Image la un moment dat m-am oprit sa intreb politia ce naiba se intampla. ala mi-a zis limitele de viteza si a ras de mine Posted Image
asa ca... eu zic sa mergeti cu turma. eu asa am facut, m-am lipit de turci si asta a fost.
semafoarele sunt groaznice, am facut o zi intreaga un drum de vreo 500 km  didim-pamukkale-didim din cauza lor. nu inteleg de ce naiba exista. mergi 1 km, semafor. alt km alt semafor...
altfel, nu inteleg de ce zice lumea ca turcii conduc aiurea, nu mi s-a parut nimic ciudat, in afara de viteza. in schimb, cand am venit inapoi, sa-i vezi ce cuminti erau toti in bulgaria Posted Image)
concedii placute pentru toti care urmeaza sa plecati!
a, sa nu uit. hgs-ul lui peste. am intrat sambata in turcia, mi-a fost lene sa trec la edirne pe partea cealalta a autostrazii. de fapt mi s-a parut aberant sa trec la picior peste o autostrada cu masini mergand cu 100 la ora, in conditiile in care mai au pus si gard special care sa impiedice asta. am zis ca iau de la shell. o laie. deci treci de edirne, pana dupa izmir nu am gasit nimic, deja urlam la aia din shell-uri care imi ziceau ca "next shell"
ca sa nu mai zic ca niciun turc nu are habar de engleza. urlau barierele alea dupa mine, mai rau ca politia Posted Image au mai urlat si dupa ce am luat, cand treceam prea repede.
atat


Salut. Plec si eu in noaptea asta spre Didim si vreau intr-o zi sa mergem in Pamukkale. Care e treaba cu semafoarele? Imi poti da mai multe detalii despre drumul parcurs? Multumesc.

#6726
rava_77

rava_77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2015
Rugaminte pentru cei care pleaca in zilele urmatoare: actualizati statusul din vama Giurgiu/Ruse, cat mai aveti date de Romania, ca sa stim la ce ne asteptam. Multumiri anticipate.

#6727
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009

View Postccristian, on 16 iunie 2015 - 07:17, said:

Am remarcat si eu anuntul CNADNR precum ca incepand de luni 15.06 vopsesc podul. Sa inteleg ca au terminat cu carosabilul? SItuatia e mai nasoala acum sau e mai bine sau la fel? Posted Image
Maine dimineata plec si eu pentru rima data singur (am mai fost de 3 ori dar in grup de 3 familii) si am sa incerc prin Gurkovo Yambol de data asta (am fost pe Razgrad mereu).

asteptam comparatia.

#6728
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Imi da si mie cineva linkuri cu ultimele harti IGO ? in partea ailalta toate linkurile sunt expirate.
MErsi !

#6729
steff69

steff69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.05.2007
Salut tuturor. Va scriu din Ayvalik, unde petrec noaptea intermediara inainte de destinatia finala,Didim. Pentru mine e prima experienta in Turcia, dar o sa ma refer strict la traseu si la starea drumului. Pe pod se lucreaza, am stat vreo 3 min. la semafor.La 04.30 am plecat din Ruse cu vignetele luate pe ruta Razgrad, Targovishte, Omurtag, Elhovo. Drumul in general bun spre foarte bun cu mici portiuni valurite sau carpite. La Omurtag, in mod normal traseul ezte deviat, undeva in dreapta, printr-o localitate cu Li.. parca si care am observat ca iese pe drumul normal dupa vreo 6 km. La ora la care am trecut noi, undeva in jur de 06, am luat-o p drumul normal, pentru ca am observat ca din sens opus veneau masini. Sunt vreo 6 km. de drum in reparatie, dar pe care se poate merge cu 50. La Elhovo am luat-o prin oras, dar la iesire tot mai e cca 1 km pe care se lucreaza. De specificat ca centura e in reparatii. Un singur echipaj pe drum, intre Elhovo si vama. In rest tot drumul foarte liber. Mult mai liber decat drumul spre Grecia via Sofia.La 08.00 am ajuns in vama, unde cred ca bulgarii schimbau tura, pentru ca de-abia pe la 08.20 a venit un bulgar la ghiseu. Unul din amicii mei, cu masina pe firma a avut o discutie cu vamesul bulgar pentru ca imputernicirea era tradusa doar in turca, nu si in engleza. La raspunsul ca aceeasi masina a tranzitat anul trecut Bulgaria spre Grecia i s-a raspuns ca acolo era UE si de asta nu a comentat nimeni. Insa l-a lasat sa treaca. La turci totul nu cred ca durat mai mult de 4 min. Pentru mine, desi am citit ultimele 50 de pagini ale sectiunii, a fost o surpriza foarte mare. Nimeni nu a specificat ca peste 95% din drum este expres, pe 2 benzi. Si ce drum. Si pe unde nu e, se lucreaza sa il faca. Singurul lucru care nu mi-a placut, a fost intre Canakkale si Ayvalik, unde sunt foarte multe semafoare care nu sunt sincronizate. Majoritatea nu cred ca sunt pozitionate la o distanta mai mare de 1 km intre ele. Sper ca maine, intre Ayvalik si Didim sa nu intalnesc prea multe semafoare. Cam atat ca s-a facut de 10 seara, am terminat berea si mi s-a facut somn. Sper ca am fost destul de coerent si va sunt de folos informatiile. Seara buna. Daca mai aveti nevoie de vreo informatie...

#6730
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@steff69
Multumim pentru update-ul din Bulgaria. Referitor la portiunea in lucru de pe Targoviste - Omurtag, se circula deviat pe directia Tirgoviste - Omurtag, si pentru sensul celalalt, Omurtag - Targoviste se circula pe drumul in lucru (pe banda pe care nu se lucreaza).
Asta am mai scris, impreuna cu un link catre SSC-ul Bg. Cine s-a interesat a citit.
Ok, nu vreau sa te cert ca doar esti in CO.
Odihna placuta si sa ai drumuri bune si maine.

#6731
alinbungheza

alinbungheza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.10.2014
Pentru cei care ati plecat cu masini si nu sunteti proprietari, nu ma refer la leasing...pentru Bulgaria ati facut imputernicire/comodat, etc.? Pentru Turcia stiu, mi-am facut imputernicire, apostilata...dar ma gandesc la Bulgaria si mai ales la intoarcere cand intru in Bulgaria...ce imi recomandati?

#6732
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006

View Postalinbungheza, on 18 iunie 2015 - 10:53, said:

Pentru cei care ati plecat cu masini si nu sunteti proprietari, nu ma refer la leasing...pentru Bulgaria ati facut imputernicire/comodat, etc.? Pentru Turcia stiu, mi-am facut imputernicire, apostilata...dar ma gandesc la Bulgaria si mai ales la intoarcere cand intru in Bulgaria...ce imi recomandati?
Imputernicire din partea proprietarului masinii, in limba engleza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate