Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14205 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6697
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,711
  • Înscris: 17.01.2008
nu cu banda dublu adeziva. mai bine cu scotch! nu din ala la sticla, ala de lipeste.

#6698
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
nu stiu de ce alegeti doar Hamza in loc de Malko Tarnovo; ruta pe care merg de ceva ani este Silistra - Shumen - Karnobats - Burgas - Malko Tarnovo, cam 320km, drumul e liber si bun

Intrebare cu privire la HGS: e pe numar de inmatriculare sau pe serie de sasiu?

#6699
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Nr inmatriculare si nr.pasaport

#6700
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.08.2006

 tak30ver, on 11 iunie 2015 - 10:16, said:

hai poate iti faci timp si dai mai multe detalii.... presupun ca ai ales varianta de mijloc cu stanga la gurkovo si mers pe drumul 6 - iesire la yambol si hamza. Pana la veliko a fost aglomerat?
In rest cum era traficul ? In vama cat ai stat?
Cat ai facut pana la canakkale ? :))
Plaja placuta, cum e vremea ? Mai am si eu 9 zile si pun bagajul in masina :)
Da asa am mers pe 6 prin oraș în yambol și tot prin oraș în Elhovo.... La intrare în Elhovo se asfalta....La 6 dimineața nu era deloc aglomerație la bulgari...
Ahhh...cat pe ce sa uit...La Ieșirea din Ruse și prin ceva satuce mai jos erau polițiști cu mașini și radare cred...I am văzut prea târziu...stăteau la pândă dar nu ne au oprit...și am văzut ca au și ceva radare fixe...le-am evitat cu ajutorul unor bulgari...asa ca dacă vă puteți lipi de băștinași veți putea evita problemele cu poliția.... Vigneta 6 euro la toneta din sensul giratoriu de după vamă...
Drumuri plăcute!

#6701
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006
salut
revenit din didim azi
drumurile sunt ok, mai putin dupa razgrad vreo 15 km, la elhovo in continuare ingrozitor vreo 2 km inainte si dupa, probabil si pe centura, am luat-o prin oras
la turci aveti grija ce harti alegeti, sunt cam proaste ampbele pe care le-am testat. cea de la HERE este un pic mai buna, dar mai conservatoare, are unele limitari de viteza mai mici decat ar trebui. in schimb cea de la basarsoft e... la mica intelegere, iti da niste limitari de viteza mai mari decat ar trebui de multe ori, nu o recomand.
in ceea ce priveste condusul prin turcia, avand in vedere ca a fost prima oara pentru mine, e cam ciudat :)
nimeni, dar nimeni nu respecta vitezele. adica prin sate/orase, nimeni nu merge sub 70 :) la un moment dat m-am oprit sa intreb politia ce naiba se intampla. ala mi-a zis limitele de viteza si a ras de mine :)
asa ca... eu zic sa mergeti cu turma. eu asa am facut, m-am lipit de turci si asta a fost.
semafoarele sunt groaznice, am facut o zi intreaga un drum de vreo 500 km  didim-pamukkale-didim din cauza lor. nu inteleg de ce naiba exista. mergi 1 km, semafor. alt km alt semafor...
altfel, nu inteleg de ce zice lumea ca turcii conduc aiurea, nu mi s-a parut nimic ciudat, in afara de viteza. in schimb, cand am venit inapoi, sa-i vezi ce cuminti erau toti in bulgaria :))
concedii placute pentru toti care urmeaza sa plecati!
a, sa nu uit. hgs-ul lui peste. am intrat sambata in turcia, mi-a fost lene sa trec la edirne pe partea cealalta a autostrazii. de fapt mi s-a parut aberant sa trec la picior peste o autostrada cu masini mergand cu 100 la ora, in conditiile in care mai au pus si gard special care sa impiedice asta. am zis ca iau de la shell. o laie. deci treci de edirne, pana dupa izmir nu am gasit nimic, deja urlam la aia din shell-uri care imi ziceau ca "next shell"
ca sa nu mai zic ca niciun turc nu are habar de engleza. urlau barierele alea dupa mine, mai rau ca politia :) au mai urlat si dupa ce am luat, cand treceam prea repede.
atat

#6702
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,711
  • Înscris: 17.01.2008
@cobrax2
Bune ai revenit!
Dupa ce te mai odihnesti, ca abia ai venit din concediu :) , te rugam sa detaliezi traseul urmat in Bulgaria.
Pe ce ruta ai fost, cum se prezinta drumul, cat de aglomerat a fost.
Aaaaa, si intervalul orar, pentru ca e si asta un punct important.

PS: sunt un pic nedumerit: ce treaba ai avut cu punctul de plata de la Edirne in conditiile in care ai fost la Didim?
Iesirea de pe centura Edirne este inainte de punctul de plata.

Edited by danutzu_1069, 14 June 2015 - 22:19.


#6703
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006

 danutzu_1069, on 14 iunie 2015 - 22:09, said:

@cobrax2
Bune ai revenit!
Dupa ce te mai odihnesti, ca abia ai venit din concediu Posted Image , te rugam sa detaliezi traseul urmat in Bulgaria.
Pe ce ruta ai fost, cum se prezinta drumul, cat de aglomerat a fost.
Aaaaa, si intervalul orar, pentru ca e si asta un punct important.

PS: sunt un pic nedumerit: ce treaba ai avut cu punctul de plata de la Edirne in conditiile in care ai fost la Didim?
Iesirea de pe centura Edirne este inainte de punctul de plata.

am fost pe razgrad targoviste. la dus am intrat pe la 6-7 dimineata, la intors am intrat pe la 11. trafic foarte mic la dus, niciun garcea. la intors tot redus, parca am vazut un echipaj intr-un sat, ceva intalniri cu bulgarii care depaseau pe linie contiuna in curbe pe munti, aveti grija, te poti trezi cu ei in fata, dar depinde si cu ce viteza mergeti voi, pe mine ma ajuta masina, si goneam si eu.
a, la dus, e undeva pe la jumatea drumului un ocol, te duce prin niste sate, dar e ok drumul. la intors, se vine pe drumul normal, care e decopertat (in lucru), dar uniform, se merge ok. doar la elhovo e drumul prost, si dupa razgrad vreo 15 km e peticit
am mers pe autostrazi pentru ca am fost si la pamukkale, mai era si acolo o bucata de autostrada, am zis ca adunate ar merita :)

#6704
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,711
  • Înscris: 17.01.2008
Ok, multumim.
Se confirma ca devierea este cea pomenita de mine aici:
http://forum.softped...8#entry17345787

https://goo.gl/maps/hSgCa

#6705
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Acum am net,sa detaliez un pic drumul pana in Kusadasi.
Plecat la ora 17 vineri, din Popesti-Leordeni si ajuns in vama la Ruse pe la 18-30. Pe podul prieteniei se circula pe un sens,cand unii cand altii,cu semafor ,nu am stat mult pt. ca era liber.
Traseul prin Bg. a fost -Ruse -Veliko Tarnovo -Gurkovo -Sliven-Yambol - Lesovo-Hamzabeli..,Drumul a fost foarte bun , destul de liber,fara trafic deosebit pana la Elhovo,unde din cauza unei furtuni,nu mi-am dat seama si am luat-o dupa navigatie pe centura,si cum deja stie toata lumea sunt vreo 4-5 km sub orice critica.Cum iesi din Elhovo se revine la normal.
Politie am intalnit ,dar doar pe sensul celalalt,nu am avut probleme,,am ajuns in vama la 22-15. Aici am avut primul ghinion,,pt ca erau deja 3 autocare,si vamesii turci nu sau sinchisit sa mai deschida un ghideu,si uite asa am pierdut o ora.,pana au verificat toate pasapoartele din autocare.
Drumul in Tr. am avut surpriza sa fie mult mai bun fata de ce stiam eu,adica dupa Edirme,unde cred ca jumatate din distanta pana la Cannakkale este deja pe patru benzi iar la restul se lucreaza. In 2011 cand am fost pe acelasi traseu era  pe 2 benzi tot drumul.
Am vrut sa iau Fery de la Gelibolu,insa aici cand am ajuns pe la 1noaptea,era o coada de vreo 2-3 km,si am renuntat,am continuat drumul pana la Cannakkale,unde am ajuns pe la 2-20,si ce sa vezi,fery deabia plecase,si urmatorul pleca la 4,asta fiind si al doilea ''ghinion'' al traseului. Traversarea cu fery dureaza cam 25 de minute,iar apoi am mers destul de intins pe patru benzi,cu ceva exceptii unde se mai lucreaza si se merge pe o banda.
La Izmir am luat-o prin oras pe D550,si astfel nu am mai fost nevoit sa iau stiker.
Am ajuns la destinatie la ora 9 dimineata.
La intoarcere ,prin BG o sa o iau pe traseul  Svilengrad-Harmanli-Gurkovo- Veliko- Ruse. Nu cred ca este nici un motiv ca de la Gurkovo sa nu se mearga direct spre Svilengrad. Eu consider ca am gresit cand am luat-o spre Yambol,iar la intorcere vin direct pe traseul care l-am scris mai sus.
Daca mai aveti nevoie si de alte detalii,cu placere.

#6706
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@cobrax2 si @claudiu2525 multumim pt detalii.claudiu la fel o sa procedez si eu,intru pe hamza ies pe la kapikule.

#6707
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006

 danutzu_1069, on 14 iunie 2015 - 23:30, said:

Ok, multumim.
Se confirma ca devierea este cea pomenita de mine aici:
http://forum.softped...8#entry17345787

https://goo.gl/maps/hSgCa

da, exact!

in vama turco-bulgara, am stat si eu in ambele sensuri ~1 ora, fara autocare. dureaza mult, asta e
la ferry, am prins de fiecare data loc in primul, mai mult de 10 min nu am stat. la gelibolu

Edited by cobrax2, 15 June 2015 - 06:12.


#6708
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Multumesc pentru detalii, noi o sa trecem vama sambata pe la 9 la Ruse, ma astept sa fie destul de aglomerat dar din ce ziceti voi a fost cam liber, sper sa nu pierd mai mult de 30 min.
Pana la Veliko a fost drumul rau  ? Citisem ca s-a deteriorat. Fiind weekend tirurile pe unde merg?

#6709
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

 tak30ver, on 15 iunie 2015 - 09:55, said:

Multumesc pentru detalii, noi o sa trecem vama sambata pe la 9 la Ruse, ma astept sa fie destul de aglomerat dar din ce ziceti voi a fost cam liber, sper sa nu pierd mai mult de 30 min.
Pana la Veliko a fost drumul rau  ? Citisem ca s-a deteriorat. Fiind weekend tirurile pe unde merg?
toate tirurile care merg spre turcia,ajung pana la gurkovo,de aici fiecare isi alege,fie hamza,fie kapikule.
legat de ferry eu mereu trec pe la kilitbahir,gestasul vine din 45 in 45 minute.29 ytl/masina

Edited by leonktp, 15 June 2015 - 10:25.


#6710
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006

 tak30ver, on 15 iunie 2015 - 09:55, said:

Multumesc pentru detalii, noi o sa trecem vama sambata pe la 9 la Ruse, ma astept sa fie destul de aglomerat dar din ce ziceti voi a fost cam liber, sper sa nu pierd mai mult de 30 min.
Pana la Veliko a fost drumul rau  ? Citisem ca s-a deteriorat. Fiind weekend tirurile pe unde merg?

eu am trecut tot sambata, dar un pic mai devreme. oricum la ruse nu cred ca va fi mare aglomeratie. la turci... cum o fi norocul
la intoarcere, saracii tiristi faceau o coada de 6 km la intrarea in bulgaria! cred ca stau acolo 3 zile :(

#6711
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 cobrax2, on 15 iunie 2015 - 12:20, said:

eu am trecut tot sambata, dar un pic mai devreme. oricum la ruse nu cred ca va fi mare aglomeratie. la turci... cum o fi norocul
la intoarcere, saracii tiristi faceau o coada de 6 km la intrarea in bulgaria! cred ca stau acolo 3 zile Posted Image
asa a fost in fiecare an cu tiristii

#6712
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
aia cu tirurile stau la vama pentru ca intra in EU , au un control destul de amanuntit la marfa si sunt mii de tiruri, se cara marfa cu tirul pana la mama naibii prin stan-uri.

#6713
rava_77

rava_77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2015

 claudiu2525, on 15 iunie 2015 - 00:00, said:

Acum am net,sa detaliez un pic drumul pana in Kusadasi.
Plecat la ora 17 vineri, din Popesti-Leordeni si ajuns in vama la Ruse pe la 18-30. Pe podul prieteniei se circula pe un sens,cand unii cand altii,cu semafor ,nu am stat mult pt. ca era liber.
Traseul prin Bg. a fost -Ruse -Veliko Tarnovo -Gurkovo -Sliven-Yambol - Lesovo-Hamzabeli..,Drumul a fost foarte bun , destul de liber,fara trafic deosebit pana la Elhovo,unde din cauza unei furtuni,nu mi-am dat seama si am luat-o dupa navigatie pe centura,si cum deja stie toata lumea sunt vreo 4-5 km sub orice critica.Cum iesi din Elhovo se revine la normal.
Politie am intalnit ,dar doar pe sensul celalalt,nu am avut probleme,,am ajuns in vama la 22-15. Aici am avut primul ghinion,,pt ca erau deja 3 autocare,si vamesii turci nu sau sinchisit sa mai deschida un ghideu,si uite asa am pierdut o ora.,pana au verificat toate pasapoartele din autocare.
Drumul in Tr. am avut surpriza sa fie mult mai bun fata de ce stiam eu,adica dupa Edirme,unde cred ca jumatate din distanta pana la Cannakkale este deja pe patru benzi iar la restul se lucreaza. In 2011 cand am fost pe acelasi traseu era  pe 2 benzi tot drumul.
Am vrut sa iau Fery de la Gelibolu,insa aici cand am ajuns pe la 1noaptea,era o coada de vreo 2-3 km,si am renuntat,am continuat drumul pana la Cannakkale,unde am ajuns pe la 2-20,si ce sa vezi,fery deabia plecase,si urmatorul pleca la 4,asta fiind si al doilea ''ghinion'' al traseului. Traversarea cu fery dureaza cam 25 de minute,iar apoi am mers destul de intins pe patru benzi,cu ceva exceptii unde se mai lucreaza si se merge pe o banda.
La Izmir am luat-o prin oras pe D550,si astfel nu am mai fost nevoit sa iau stiker.
Am ajuns la destinatie la ora 9 dimineata.
La intoarcere ,prin BG o sa o iau pe traseul  Svilengrad-Harmanli-Gurkovo- Veliko- Ruse. Nu cred ca este nici un motiv ca de la Gurkovo sa nu se mearga direct spre Svilengrad. Eu consider ca am gresit cand am luat-o spre Yambol,iar la intorcere vin direct pe traseul care l-am scris mai sus.
Daca mai aveti nevoie si de alte detalii,cu placere.
In ultimii doi ani am fost pe traseul asta. Intre Nova Zagora si Gurkovo era drumul mai prost. Cativa km de piatra cubica, e un sat car e e numai gropi si saritori.... Daca e buna varianta pe care ai mers, care pare si cea mai rapida eu iti recomand s-o pastrezi.
Intre Veliko tarnovo si Gurkovo cum e drumul? Anul trecut a fost inchis din cauza inundatiilor. Cum se prezinta acum?
Duminica plec si eu la drum si sincer nu mai am rabdare :).

#6714
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@rava_77 parerea mea...renunta la cei cativa km de autostrada ca sa mergi spre Yambol de la gurkovo via n zagora.tine-o direct pe langa sliven pe 6 si mergi linistit ca drumul e bun.fii mai bine atent la garceovi si la aberatiile lor.

Edited by leonktp, 15 June 2015 - 15:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate