Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

o fi adevarat?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View PostGabyyy93, on 27th July 2010, 23:12, said:

Pai daca o sa renunte 50% din abonati, tot RDS pierde...pentru ca abonati aia chiar daca nu foloseau fixul/mobilu tot plateau cablu sau internetul. Asa ca tot in pierdere sunt daca o sa plece.  :peacefingers:
se reziliaza dar contratctul de telefonie fixa, nu si contractele pe serviciile de CATV si internet.

#38
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,579
  • Înscris: 16.12.2006
e o opinia personala :)

o sa vezi ca am dreptate cand RDS vor anunta cati clienti au la 31 decembrie 2010 !

pana sa se introduca taxa erau 1.500.000 de abonati la telefonie fixa cu abonament 0, cu aceasta taxa sa zicem ca o sa plece 100.000, asta inseamna 1.400.000 de abonati ce o sa plateasca taxa de 5 lei !

avantaj RDS, mutare castigatoare cu aceasta taxa !

#39
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 12.08.2006
Eu aveam facturi la telefoane RDS aprox. 30-40lei lunar deoarece sunam in UK,tariful pe care-l stiam era de 18centi/min.
  Dragutii de la RDS s-au gandit sa ma factureze pe aceleasi numere cu 65centi/min. fara sa ma anunte si sa se dedulceasca la vreo 3-4 euro in plus.
Explicatii coerente n-au stiut sa-mi dea,ba ca e o retea mai mica unde sun eu si au majorat tarifele catre RDS,ba ca nu e retea nationala in UK,de unde dreaq sa stiu eu ce fel de retea e aia pe care sun si unde defineste RDS care retele sunt mari si care sunt mici mai ales ca pana in mai pe vechile facturi m-au tarifat cu 18 centi.
  Am platit ca nu am avut cu cine sa ma inteleg,dar de atunci facturile telefonice au scazut la max.2euro,adica fara apeluri internationale.Uite asa RDS m-a convins sa folosesc pentru apeluri internationale alte retele sau internetul.

#40
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View PostBukovina, on 27th July 2010, 23:21, said:

se reziliaza dar contratctul de telefonie fixa, nu si contractele pe serviciile de CATV si internet.
Magistre, pot sa-ti spun ca cele 2 linii de fix, la care am renuntat, se vorbea de mai mult de 5 lei pe luna. Bani care acum nu mai intra.
Asta pe de o parte.

Pe de alta parte, net-ul si cablul de la unul din cele 2 linii, nu erau folosite intensiv. Ca atare, datorita strategiei de marketing RDS, am renuntat si la ele. Eram pe cale ca si la cea de a 2-a linie telefonica sa se produca la fel. Dar, am ales odata cu renuntarea la telefon la pachetele cele mai mici de cablu si net.

Deci, cel putin pe cazul meu punctual, RDS a pierdut mult mai mult decat cei 5 lei in plus, de pe singura linie telefonica ramas.

Ce va fi pe termen lung, vom vedea in raportarile urmatoare. Idea este ca dupa ce ai pierdut investind intr-o crestere de retea, acum pierzi si din cota de piata. Ceea ce pt o companie care viseaza sa se vanda, este curata sinucidere.

#41
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View PostDornan, on 27th July 2010, 23:20, said:

Pierderea de clienti, a fost o victorie pt RTC, si va fi o stralucita lovitura de marketing si piata si pt RDS

Cum poate fi pierderea clientilor un lucru bun?  :rolleyes:

#42
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,579
  • Înscris: 16.12.2006

View Postalexa32, on 27th July 2010, 23:24, said:

Eu aveam facturi la telefoane RDS aprox. 30-40lei lunar deoarece sunam in UK,tariful pe care-l stiam era de 18centi/min.
  Dragutii de la RDS s-au gandit sa ma factureze pe aceleasi numere cu 65centi/min. fara sa ma anunte si sa se dedulceasca la vreo 3-4 euro in plus.
Explicatii coerente n-au stiut sa-mi dea,ba ca e o retea mai mica unde sun eu si au majorat tarifele catre RDS,ba ca nu e retea nationala in UK,de unde dreaq sa stiu eu ce fel de retea e aia pe care sun si unde defineste RDS care retele sunt mari si care sunt mici mai ales ca pana in mai pe vechile facturi m-au tarifat cu 18 centi.
  Am platit ca nu am avut cu cine sa ma inteleg,dar de atunci facturile telefonice au scazut la max.2euro,adica fara apeluri internationale.Uite asa RDS m-a convins sa folosesc pentru apeluri internationale alte retele sau internetul.
pai trebuia sa faci o sesizare si pe urma ti se storna urmatoarea factura :)

evident ca a fost o greseala daca te-au facturat cu 65 de centi, tariful e de 18 centi !

#43
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View Postcatalinman, on 27th July 2010, 23:24, said:

e o opinia personala :)

o sa vezi ca am dreptate cand RDS vor anunta cati clienti au la 31 decembrie 2010 !

pana sa se introduca taxa erau 1.500.000 de abonati la telefonie fixa cu abonament 0, cu aceasta taxa sa zicem ca o sa plece 100.000, asta inseamna 1.400.000 de abonati ce o sa plateasca taxa de 5 lei !

avantaj RDS, mutare castigatoare cu aceasta taxa !
mutare castigatoare va fi cand se trage linie peste bilantul total. Atunci se va vedea cat a castigat sau pierdut financiar vorbind.
Ca cota de piata, ca imagine pierderea este incalculabila.

Nu mai vorbesc de increderea pierduta a clientilor ramasi.

#44
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
BRAVO! daca ai alternativa mai ieftina de ce sa nu pleci, chiar te rog :)

#45
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View PostGabyyy93, on 27th July 2010, 23:29, said:

Cum poate fi pierderea clientilor un lucru bun?  :rolleyes:
Evident ca nu poate fi.
Dar aplaudacii RDS, asta afirma =))

Chiar unul dupa altul, jubileaza tot mai tare ca pleaca "sarantocii" din nobila retea RDS :coolspeak:  Parca retraiesc imaginile de acum cativa ani, cand m-am dus la RTC pt reziliere. La fel jubilau si aia de acolo, ca scapa de "nerentabili"

#46
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,579
  • Înscris: 16.12.2006

View PostDornan, on 27th July 2010, 23:30, said:

mutare castigatoare va fi cand se trage linie peste bilantul total. Atunci se va vedea cat a castigat sau pierdut financiar vorbind.
Ca cota de piata, ca imagine pierderea este incalculabila.

Nu mai vorbesc de increderea pierduta a clientilor ramasi.
o sa vedem cand se trage linie, cati clienti au plecat pana la urma si cat au avut de castigat/pierdut financiar din aceasta miscare :)

cota de piata se mareste prin extinderea la case (GPON), iar increderea clientilor va fi recastigata printr-o lovitura de imagine ce se pregateste la cablu !

mai dureaza o luna sau doua pana la o mare supriza !

#47
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View PostBukovina, on 27th July 2010, 23:31, said:

BRAVO! daca ai alternativa mai ieftina de ce sa nu pleci, chiar te rog :)
asta este alta marota RDS.
Care viseaza ca consumatorii vor inghiti orice mizerie, datorita lipsei unei alternative mai ieftine.

Pai venerabile magistre, de ce crezi ca nu este folosita reteaua RDS ? Din rautatea consumatorilor ? :thumbup:
Nu magistre, pt ca reteaua este mica, slaba calitativ, cu slaba acoperire. Si mai ales ca exista alternative de comunicare mai ieftine, care evident ca sunt folosite.

Dupa taxa asta, reteaua va fi mai mica, cu aceasi calitate slaba si acoperire slaba. In plus, si cu tarife mai mari. E greu sa intelegi care va fi trendul ?

Edited by Dornan, 27 July 2010 - 22:37.


#48
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View PostDornan, on 27th July 2010, 23:33, said:

Evident ca nu poate fi.
Dar aplaudacii RDS, asta afirma =))

Chiar unul dupa altul, jubileaza tot mai tare ca pleaca "sarantocii" din nobila retea RDS :coolspeak:  Parca retraiesc imaginile de acum cativa ani, cand m-am dus la RTC pt reziliere. La fel jubilau si aia de acolo, ca scapa de "nerentabili"

Pai si eu am reziliat abonamentul la fix la Romtelecom prin 2007, eu nu eram un "nerentabil" pt. Romtelecom, plateam 50 lei pe luna aiurea, pe cand la RDS am abonament zero(+5 lei taxa aia lunara de "mentenanta" cica) ,,am si mobil Digi si il folosesc nu il tin in dulap, fac cam 2 euro cost lunar pe el :rolleyes:.

Edited by Gabyyy93, 27 July 2010 - 22:39.


#49
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 12.08.2006
@catalinman
Sesizare am vrut sa fac la RC dar nu mi-au primit-o,n-au vrut sa deschida ticket.
In casierii stii bine ce se intampla,asa ca pentru 4 euro m-am lasat pagubas deoarece evit cozile si ameteala din casierii,mai mult ca sigur ma mai certam si cu careva de acolo.
  Acum,decat sa mai sun de pe RDS si dupa aia sa ma trezesc cu cine stie ce tarif,folosesc minutele internationale de la VF.,
Zapp-ul cat o mai merge si internetul cat cuprinde.:)

#50
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View Postcatalinman, on 27th July 2010, 23:35, said:

o sa vedem cand se trage linie, cati clienti au plecat pana la urma si cat au avut de castigat/pierdut financiar din aceasta miscare :)

cota de piata se mareste prin extinderea la case (GPON), iar increderea clientilor va fi recastigata printr-o lovitura de imagine ce se pregateste la cablu !
venerabile, sa ma ierti, dar aici mai pierdut...
Adica extinderea la case este mai eficienta decat mentinerea la bloc?
Sigur, poate ai argumente, dar la prima vedere nu pare cum zici tu...

View Postcatalinman, on 27th July 2010, 23:35, said:

mai dureaza o luna sau doua pana la o mare supriza !
Ce surpriza sa mai fie ? Daca nu ar fi soacra-mea care vine sa stea cu copilul peste ziua, as taia complet cablul.
Personal, nu sunt dispus sa dau nimic in plus pt cablu tv, si la modul cel mai serios, ma gandesc sa renunt la el.
Ce sa vad la TV ? emisiuni pline de manelisti imbecili, filme pline 40% cu reclame ?

#51
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,579
  • Înscris: 16.12.2006

View PostGabyyy93, on 27th July 2010, 23:37, said:

Pai si eu am reziliat abonamentul la fix la Romtelecom prin 2007, eu nu eram un "nerentabil" pt. Romtelecom, plateam 50 lei pe luna aiurea, pe cand la RDS am abonament zero(+5 lei taxa aia lunara de "mentenanta" cica) :rolleyes:.
pai nici unu nu erati de aruncat pentru Romtelecom, ca toata lumea platea abonament de 35-40-50 de lei ! e clar ca Romtelecomu' a fost afectat grav de aceste plecari in masa !

eu de exemplu am reziliat Romtelecom inca din 2005, le plateam 40 de lei pe luna si nu aveam nici un minut inclus ! si in Romtelecom daca sunam, apel local eram taxat !

Edited by catalinman, 27 July 2010 - 22:59.


#52
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
vezi ca-ti plange copilul!

#53
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View PostBukovina, on 27th July 2010, 23:50, said:

vezi ca-ti plange copilul!
din ce in ce mai jalnic

#54
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,579
  • Înscris: 16.12.2006

View PostDornan, on 27th July 2010, 23:41, said:

venerabile, sa ma ierti, dar aici mai pierdut...
Adica extinderea la case este mai eficienta decat mentinerea la bloc?
Sigur, poate ai argumente, dar la prima vedere nu pare cum zici tu...


pai la case rcs nu exista aproape deloc sau daca era oferea doar CATV prin HFC, adica 40 de canale analogice !
acum odata cu instalarea de fibra optica se vor oferi toate serviciile, exact ca la bloc !

clientii interesati de acest lucru trebuie sa ia minim 2 servicii, sa zicem ca iti doresti internet, nu poti sa iei net fara sa iei inca un serviciu fix, de exemplu telefon fix :)

sunt zone in tara in care clientii au fost conditionati sa ia 3 servicii fixe, deci cablu, net si telefon fix !

decat sa stea pe romtelecom sau cine stie ce retea de cartier au preferat sa faca lucrul acesta, mai ales ca un client existent pe infrastructura veche, (sa zicem cablu analogic sau Cable Link)  este trecut automat pe fibra optica si pentru serviciul deja existent, asadar are de castigat !


Ce surpriza sa mai fie ? Daca nu ar fi soacra-mea care vine sa stea cu copilul peste ziua, as taia complet cablul.
Personal, nu sunt dispus sa dau nimic in plus pt cablu tv, si la modul cel mai serios, ma gandesc sa renunt la el.
Ce sa vad la TV ? emisiuni pline de manelisti imbecili, filme pline 40% cu reclame ?
la tv nu o sa apara ceva in plus ca si content, o sa fie ceva cu totul diferit, o sa te bucuri si tu de aceasta modificare  :naughty:

Edited by catalinman, 27 July 2010 - 22:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate