Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2844 replies to this topic

#1729
ioannemes

ioannemes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.02.2015

View Postcristi_mre, on 08 februarie 2015 - 20:32, said:

La ce zici ca ai, clar 450. Fara nici o ezitare. Utilajele dupa el sunt mai ieftine, decat utilaje dupa 650. Consum redus. E perfect pt o mica gospodarie.
A, mergw si varianta ronaneasca, u445. Sunt cam la fel
Are un vecin un 450 model fiat eu ma mir cat poate duce tractorul ala este neingrizit saracul uneori mie mila de saracul tractor ara cu el la mare il accelereaza de zici ca zboara toate din el leaga dupa el cantitati prea mari dar saracul tractor tace si face.dar eu cred ca o sa ajunga ca si calul tiganului pe cand o sa se invete cu foame o sa moara. La fel si tractorul. Daca ai gasi un 450 bun ar fi foarte bine pt cea ce vrei tu sa faci pt inceput.dar deschide bine ochi cand cumperi ca sunt multe cacaturi pe piata. Dcuze de expresie

#1730
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014

View Postioannemes, on 08 februarie 2015 - 20:43, said:

Are un vecin un 450 model fiat eu ma mir cat poate duce tractorul ala este neingrizit saracul uneori mie mila de saracul tractor ara cu el la mare il accelereaza de zici ca zboara toate din el leaga dupa el cantitati prea mari dar saracul tractor tace si face.dar eu cred ca o sa ajunga ca si calul tiganului pe cand o sa se invete cu foame o sa moara. La fel si tractorul. Daca ai gasi un 450 bun ar fi foarte bine pt cea ce vrei tu sa faci pt inceput.dar deschide bine ochi cand cumperi ca sunt multe cacaturi pe piata. Dcuze de expresie
Ce sa zic, Dumnezeu le vede pe toate. Oricum il voi lua sper eu la sfarsitul anului. Greu cu banii astia. Pana atunci mai invat cate ceva si oricum o sa iau cu mine un prieten de familie care se ocupa cu tractoare de prin 90. Are si el un 450, 3 u650 si un belarus. 450-ul a fost primul lui tractor dar a zis ca si in ziua de azi a ramas cel mai bun tractor si nu l-ar da nici pt 10000 euro ca a petrecut cu el mai multe ore decat cu nevastasa. Poate, poate il conving sa-l dea, cine stie. Cam greu, dar nu imposibil.

#1731
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postnarcisbucatariu, on 08 februarie 2015 - 20:41, said:


LE: 450 nu-i romanesc? De cine-i produs? Care-i diferenta dintre 445 si 450 ?
445 este copia lui fiat 450.
Doar 445 este romanesc. Eu sunt de acord ca amandoua sunt bune. Dar, originalul, este original. La fel cu Dacia 1300, copia Renault 12(cred)

Edited by cristi_mre, 08 February 2015 - 21:11.


#1732
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Am inteles. Va multumesc! Cu siguranta mai am multe de studiat, lecturat si invatat.
Sigur voi mai reveni cu nelamuriri, probleme si intrebari pentru dumneavoastra. Spor pe ogor si in viata de zi cu zi!

#1733
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
http://m.tocmai.ro/t...r-22515402.html
dar de asta ce ziceti, de ce e asa ieftin? E o mare teapa sau chiar e un mare pont?

Edited by narcisbucatariu, 09 February 2015 - 10:16.


#1734
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
cum te poti gindi la asa pret??? suna ca sa afli pretul real.

#1735
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Dupa cum credeam, e 7200 euro. L-am sunat (macar sa pot dormi la noapte) si mi-a zis ca i-a pus altcineva anuntul si de aia a pus gresit.

Chiar si asa, mi se pare cam scump. E un 450 pana la urma.

Edited by narcisbucatariu, 09 February 2015 - 12:12.


#1736
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 30.07.2003
E mare pretul, dar fiind un tractor ce poate fi considerat aproape nou (pentru un tractor romanesc) ... in timp ce un tractor nou de 45cp e vreo 15000 Eur ... poate fi de inteles pretul.

Nu cred ca o sa-l dea cu mai mult de 6500 Eur.

#1737
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Poti gasi un 450 bun, chiar foarte bun undeva pe la 3000-4000 euro. Un incarcator frontal adaptabil la el e undeva pe la 1000 euro din ce am vazut pe net.
Plus ca asta in poze pare ca nou, dar la fata locului poti avea mari surprize.

#1738
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Un 450, la 3-4 mii euro, este fara cabina si nu e DT. Si e doar bun, nu foarte bun.
Un 450, cu cabina, servo directie, conditie foarte buna, sare de 5 mii.
Eu, prin absurd, daca l-as vinde, nu l-as da cu 4 mii.
Sa nu te astepti sa gasesti unul foarte bun la 4 mii.

#1739
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Eu nu tind neaparat sa imi iau unul cu cabina. Sincer, cu cat e mai ieftin, cu atat mai bine. Dar ca sa iau unul bun stiu ca nu trebuie sa ma hazardesc la cateva sute de euro.

Ok, spune-mi si pe limba mea ce e DT. Nu rade!! Toti avem un inceput.

#1740
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Dubla tractiune, adica trag si rotile de fata nu numai cele de spate .

#1741
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postnarcisbucatariu, on 09 februarie 2015 - 14:06, said:

Eu nu tind neaparat sa imi iau unul cu cabina. Sincer, cu cat e mai ieftin, cu atat mai bine. Dar ca sa iau unul bun stiu ca nu trebuie sa ma hazardesc la cateva sute de euro.

Ok, spune-mi si pe limba mea ce e DT. Nu rade!! Toti avem un inceput.
Daca cauti ceva ieftin si bunicel, urmareste site-urile cu anunturi agricole. Iti cauti un 445 bunicel, 4x4 (DT), daca ai pamanturi in zona de deal ( te ajuta aderenta sporita), daca ai la campie, merge perfect si unul 4x2. Piesele nu sunt scumpe, reparatia ( daca nu e un praf de tractor) nu trebuie sa te coste mai mult de 1000 euro.
Deci, iti cauti un tractor la 3 mii euro, cu un motor bun si cutie ok, dar cauciucuri uzate, sau unul cu cauciucuri bune, cutie buna, monobloc bun, dar motor obosit. Chestia e ca reparatiile sa nu fie chiar capitale.
In felul asta, te faci cu  un tractor super ok la 4000 euro.

#1742
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Am inteles ideea.
Tractoare gasesc pe orice site de vanzari online, sau exista cateva special pt asa ceva?

#1743
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014

View Postnarcisbucatariu, on 09 februarie 2015 - 15:33, said:

Am inteles ideea.
Tractoare gasesc pe orice site de vanzari online, sau exista cateva special pt asa ceva?

Adica ma refer ca in afara site-urilor de vanzari online cunoscute de oricine (nu zic care ca poate fac vreo reclama) mai exista si alte site-uri specializate? Ca ai zis "site-uri de anunturi agricole" si de aia ma intreb.

View Postcristi_mre, on 09 februarie 2015 - 15:03, said:

Deci, iti cauti un tractor la 3 mii euro, cu un motor bun si cutie ok, dar cauciucuri uzate, sau unul cu cauciucuri bune, cutie buna, monobloc bun, dar motor obosit. Chestia e ca reparatiile sa nu fie chiar capitale.
In felul asta, te faci cu  un tractor super ok la 4000 euro.
Pai si decat sa il iau cu X stricat sau cu Y stricat nu mai bine caut direct la 4000 si il iau bun?
Sau...stai sa inteleg. La 4000 nu gasesc si cu x si cu y bun, de aia ai zis sa caut la 3000 ori cu una ori cu cealalta stricata? Si caut ceva piese ieftine si bune, un meserias ieftin si ma incadrez in 4000. Asta era ideea?
Ps.: decat sa il iau cu motor obosit, mai bine iau cu cauciucuri uzate, este?

Scuze pt dublu post, nu am mai putut da edit.

Edited by narcisbucatariu, 09 February 2015 - 17:01.


#1744
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postnarcisbucatariu, on 09 februarie 2015 - 16:53, said:


Pai si decat sa il iau cu X stricat sau cu Y stricat nu mai bine caut direct la 4000 si il iau bun?
Sau...stai sa inteleg. La 4000 nu gasesc si cu x si cu y bun, de aia ai zis sa caut la 3000 ori cu una ori cu cealalta stricata? Si caut ceva piese ieftine si bune, un meserias ieftin si ma incadrez in 4000. Asta era ideea?
Ps.: decat sa il iau cu motor obosit, mai bine iau cu cauciucuri uzate, este?

Scuze pt dublu post, nu am mai putut da edit.
Ai inteles bine idea.
Nu ai sa poti cumpara, cu bani putini, un tractor super bun. Daca iti cumperi un tractor cu motor mai obosit, ambreiaj obosit, il poti negocia la un pret bun. Cu conditia ca restul sa functioneze: cutia, diferential, trompe si monobloc. Un monobloc bun, trebuie sa ridice un utilaj in ralanti, ca ex. Asta iti confera, macar, ca pompa isi face treaba si monoblocul e bun. Nu e o certitudine, dar e un avantaj.
Oricum, la 445, costurile de reparatii sunt mai reduse, accesul la mecanici e mai usor

#1745
ioannemes

ioannemes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.02.2015

View Postnarcisbucatariu, on 09 februarie 2015 - 16:53, said:

Adica ma refer ca in afara site-urilor de vanzari online cunoscute de oricine (nu zic care ca poate fac vreo reclama) mai exista si alte site-uri specializate? Ca ai zis "site-uri de anunturi agricole" si de aia ma intreb.


Pai si decat sa il iau cu X stricat sau cu Y stricat nu mai bine caut direct la 4000 si il iau bun?
Sau...stai sa inteleg. La 4000 nu gasesc si cu x si cu y bun, de aia ai zis sa caut la 3000 ori cu una ori cu cealalta stricata? Si caut ceva piese ieftine si bune, un meserias ieftin si ma incadrez in 4000. Asta era ideea?
Ps.: decat sa il iau cu motor obosit, mai bine iau cu cauciucuri uzate, este?

Scuze pt dublu post, nu am mai putut da edit.
Nu o sa gasesti niciodata perfect. Nici unul nou nu o sa fie perfect. Uite eu de exemplu cand lam luat pe al meu avea cutie diferential motor ok cabina buna caroserie buna sistem hidraulic destul de ok cauciugurile ce sa zic am tras 1.5ani cu ele. Bine vea cateva scapari nu avea stergator nu proiectoare lucru faruri cam slabute scaunul cam uzat cate un surub lipsa ba alte mici detali. Dar din mare era ok. Pana cand intro zi la arat nu se mai misca tractoru de pe loc decat in 1 la mic, mam dus pana acasa 7 km in 3 ore asa cu el lam rupt in doua si surpriza placa de presiune era rupta in patru si sudata, aia da chestie, noroc ca mai aveam ceva bani si miam permis un ansamblu de ambreaj nou. Nu sti niciodata ce cumperi si fiarele is fiare cand ti mai draga lumea te lasa balta,

#1746
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postioannemes, on 09 februarie 2015 - 20:02, said:


Nu o sa gasesti niciodata perfect. Nici unul nou nu o sa fie perfect. Uite eu de exemplu cand lam luat pe al meu avea cutie diferential motor ok cabina buna caroserie buna sistem hidraulic destul de ok cauciugurile ce sa zic am tras 1.5ani cu ele. Bine vea cateva scapari nu avea stergator nu proiectoare lucru faruri cam slabute scaunul cam uzat cate un surub lipsa ba alte mici detali. Dar din mare era ok. Pana cand intro zi la arat nu se mai misca tractoru de pe loc decat in 1 la mic, mam dus pana acasa 7 km in 3 ore asa cu el lam rupt in doua si surpriza placa de presiune era rupta in patru si sudata, aia da chestie, noroc ca mai aveam ceva bani si miam permis un ansamblu de ambreaj nou. Nu sti niciodata ce cumperi si fiarele is fiare cand ti mai draga lumea te lasa balta,
Corect ! Nu exista perfect in piata de SH, de aceea nu as da o valiza de bani pe povesti de genul " e perfect". Perfect pe dracu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate