Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...
 

Samsung B7722

- - - - -
  • Please log in to reply
563 replies to this topic

#37
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
pe mine ma intereseaza voip pe 7722 adica ceva ca fring sau nimbuzz sa mearga pe el.
a incercat cinrva asa ceva?
pe ebay.de e 258 euro.

#38
nikitul

nikitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2003
Nu-mi raspunde si mie cineva la intrebare?
Cum e daca pui cartele Vodaf-Vodaf sau Orange-Orange, sau.. Vodaf-Orange?
Pe alte forumuri spunea ca sunt probleme la cartelele care au aceeasi frecventa de functionare...
Multumesc

View Postnikitul, on 6th October 2010, 09:27, said:

Revin cu intrebarea mea Marcko ....
Incearca te rog sa pui doua cartele ale aceluiasi operator... Adica Vodafone - Vodafone sau Orange - Orange. Si spune-mi daca asa mai merg simurile simultan.
Am citit pe alte forumuri ca ar fi probleme in cazul acesta...
Multumesc


#39
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006

View Postnikitul, on 11th October 2010, 10:51, said:

Nu-mi raspunde si mie cineva la intrebare?
Cum e daca pui cartele Vodaf-Vodaf sau Orange-Orange, sau.. Vodaf-Orange?
Pe alte forumuri spunea ca sunt probleme la cartelele care au aceeasi frecventa de functionare...
Multumesc

Salutare,

Nu am avut prea mult timp la dispozitie dar am reusit pana la urma sa fac si acest test.
Pe ambele functioneaza cele doua simuri de orange (doar atat am incercat), insa sincer nu prea ii gasesc rostul, doar cazul unui amic sa aiba un orange personal si unul de la serviciu...

Eu zic ca atata timp cat cele doua simuri sunt in banda de functionare:
2G Network
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2

e aproape imposibil sa nu iti recunoasca reteaua pe ambele sloturi, atata timp cat e dual-procesor.

Singurul care nu are cum sa functioneze simultan sunt simurile de digi.mobil, fiind umts si doar un procesor recunoaste 3G+.

Detalii aici -> gsmarena. com/samsung_b7722-3362

*Si o remarca care nu am gasit-o nicaieri mentionata, si este foarte utila.
Daca am pus doua simuri (cazul meu orange+vodafone) care au ambele activa optiunea de date (3G+) nu pot "naviga" decat pe un sim (default network - cum e mentionat in meniul telefonului).
Nu este necesar sa se schimbe cele doua simuri in cele doua sloturi, pentru ca are optiunea de a seta "Default network" si astfel se defineste care sim sa fie preluat de procesorul care suporta 3G+.

Astfel si cu simul de digi, trebuie setat ca Default network, ca daca e asignat celalalt sim (orange, vodafone, cosmote) ca default nu mai functioneaza simul de la RDS.

In speranta ca v-am mai furnizat informatii utile astept si eu sa apara un upgrade de firmware caci nu astie decat engleza, franceza si cateva limbi arabice :-(

BAFTA!

Edited by Marcko, 14 October 2010 - 10:21.


#40
johnnyyyy2002

johnnyyyy2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2004
Eu l-am luat de la emag, are menu in limba romana si dictionar intuitiv in romana.In schimb nu pot sa-l conetctez prin bluetooth la Kies(programul de conectare de la samsung).Prin cablu merge fara probleme
Stiti cumva unde se pot gasi widgets pt modelul asta, si un browser bun pt internet.cel preinstalat se blocheaza f des iar la opera sunt probleme la intoducerea caracterelor
In rest treaba pt care e facut, de dualsim dualstandby, si-o face fff bine.Nici camera nu e de aruncat

#41
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006

View Postjohnnyyyy2002, on 14th October 2010, 22:48, said:

Eu l-am luat de la emag, are menu in limba romana si dictionar intuitiv in romana.In schimb nu pot sa-l conetctez prin bluetooth la Kies(programul de conectare de la samsung).Prin cablu merge fara probleme
Stiti cumva unde se pot gasi widgets pt modelul asta, si un browser bun pt internet.cel preinstalat se blocheaza f des iar la opera sunt probleme la intoducerea caracterelor
In rest treaba pt care e facut, de dualsim dualstandby, si-o face fff bine.Nici camera nu e de aruncat

Salutare!

Multumesc de info johnnyyyy2002
Zici ca l-ai luat de la eMag? si are meniul in limba romana, daca as sti cum sa pun si eu limba romana cred ca as fi cel mai incantat.

Tot incerc prin KIES sa fac upgrade la firmware si cica nu e suportat modelul...

Daca stie cineva cum se poate face asa ceva sau detine indicii i-as fi recunoscator.

Pe curand!

M

#42
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,508
  • Înscris: 06.06.2006
Salve

Am si eu o intrebare legata de acest telefon. Are voice call (apelare vocala) ???
eu am varianta nontouch (B5702) si nu are asa ceva; ma gandeam ca merita trecerea la B7722 daca are apelare vocala: e foarte utila cand se foloseste cu handsfree.


multam

#43
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,508
  • Înscris: 06.06.2006

View Postjohnnyyyy2002, on 7th October 2010, 13:03, said:

Cel mai avantajos e la Emag.ro .Chiar daca e cu vreo 60 de lei mai mult decat pe alte site-uri in schimb transportul e gratuit, au garantie 24 luni inclusa si chiar posibilitatea de retur daca nu iti place produsul
la orice achizitie la distanta (prin curier adica) poti returna produsul in maxim 10 zile (fara sa dai nicio explicatie)
go on and live good

#44
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,508
  • Înscris: 06.06.2006

View PostMarcko, on 12th September 2010, 12:46, said:

Eu l-am luat de la OfficeGSM .ro,
Sefu' asta e o bomba de magazin
Am facut comanda la ei (2 buc, ca mai vroia si un prieten) si cand am ajuns la ei:
- nu putem sa emitem factura ca nu merge imprimanta
- pretul este fara tva; daca vreti factura trebuie sa mai adaugam si asta

WTF?
M-au vazut mai cu ciunga in cap sau cum?
Mi-am vazut de treaba si am comandat in alta parte, cu 30 lei mai scump, dar cu tva inclus, cu factura si tot ce trebuie
Stupida intamplare pentru anul de gratie 2010.
Astia inca ne mai cred prosti, sau cum?

#45
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Am luat si eu telefonul, pana acum nu am avut prea mult timp sa ma joc cu el, dupa weekend ma mai pronunt si eu. Pana acum pare super :)

Cum inchid music playerul? Mie mi-a ramas "minimizat" pe primul ecran si nu gasesc nicio varianta gen "Exit"/"Close" etc. :)

#46
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postjohnnyyyy2002, on 14th October 2010, 22:48, said:

Stiti cumva unde se pot gasi widgets pt modelul asta, si un browser bun pt internet.cel preinstalat se blocheaza f des iar la opera sunt probleme la intoducerea caracterelor

Adică? Ce fel de probleme?

#47
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postburgher, on 15th October 2010, 21:27, said:

Cum inchid music playerul? Mie mi-a ramas "minimizat" pe primul ecran si nu gasesc nicio varianta gen "Exit"/"Close" etc. :)
Acum mi-a picat fisa, e de fapt un widget, trebuie tras inapoi in bara de widgets :D

#48
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006

View Postkretzu77, on 15th October 2010, 08:45, said:

Salve

Am si eu o intrebare legata de acest telefon. Are voice call (apelare vocala) ???
eu am varianta nontouch (B5702) si nu are asa ceva; ma gandeam ca merita trecerea la B7722 daca are apelare vocala: e foarte utila cand se foloseste cu handsfree.


multam

Salutare,

Eu unu nu am gasit aceasta functie, deci se pare ca nu are asa ceva.

Bafta!

#49
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,508
  • Înscris: 06.06.2006
Dap, nu are; l-am luat si am verificat
In rest, e foarte ok pentru ce e facut
wifi bun si 3G-ul sunt excelente pentru cei care au nevoie

#50
johnnyyyy2002

johnnyyyy2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2004
Am testat internetul 3g de la RDS.In oras ei se lauda cu viteze chiar de pana la 7 mbs.Eu am un modem usb 3g mai vechi care suporta doar 2 mb.Am testat viteza pe laptop prin aplicatia de pe site-ul rds si a atins viteza maxima
In momentul cand am pus cartela in telefon si am conectat telefonul la laptop am observat urmatoarea chestie:cand conectez telefonul prin bluetooth viteza ajunge doar la 550 kb dar daca realizez conexiunea cu laptopul prin cablu urca pana la 1.3mbs.Asa mi-am adus aminte ca transferul prin bluetooth e limitat fata de cel prin cablu.Folosit pt browsing in ambele cazuri merge f bine
Pe telefon insa viteza nu pare grozava,dar e acceptabila, probabil din cauza browser-ului.Evident telefonul nu are procesorul unui laptop.
Pt cineva care vrea sa foloseasca o cartela RDS(are avantajul unor costuri mici pt apelurile de voce nationale si f mici pt cele internationale,iar pt internet sunt cele mai mici fata de oricare din ceilalti operatori) e grozav chiar daca nu e smartphone si nu are gps.
Eu folosesc simulta un Orange si merge f bine.Am incercat si cu 2 crtele orange si de asemenea nici o problema
Sper ca o sa mai apara ceva aplicatii si widgets:)

#51
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
johnnyyyy2002 cum adica nu este smartphone?
Pe toate site-urile zice ca este un smatphone dual sim reusit si tu zici ca nu este smartphone?

Am si eu cateva intrebari pentru cei care detin un astfel de telefoni:
1 -  care este frecventa de lucru a procesorului?
2 - ce fel de sistem de operare are?
3 - de ce nu se poate schimba browserul dolphin cu un altul daca se spune ca nu este foarte bun?
4 - cam cate widget- uri sunt disponibile?
5 - daca ati incercat internetul mobil de la RDS - asta ma tenteaza si pe mine, sa imi spuneti daca aveati abonament, sau cartela RDS.
Asmai avea intrebari dar nu imi vin in minte acum.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#52
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,508
  • Înscris: 06.06.2006

View Posttiriflisca, on 20th October 2010, 08:34, said:

Am si eu cateva intrebari pentru cei care detin un astfel de telefoni:
1 -  care este frecventa de lucru a procesorului?
2 - ce fel de sistem de operare are?
3 - de ce nu se poate schimba browserul dolphin cu un altul daca se spune ca nu este foarte bun?
4 - cam cate widget- uri sunt disponibile?
5 - daca ati incercat internetul mobil de la RDS - asta ma tenteaza si pe mine, sa imi spuneti daca aveati abonament, sau cartela RDS.
1. am inteles ca nu e cine stie ce; dar e suficient pentru telefon (pentru ce a fost proiectat sa faca)
2. proprietar Samsung
3. cum adica nu se poate schimba? poti instala Opera Mobile si scapi de probleme (dupa ce il instalezi o sa-l gasesti la Games :D )
4. nu stiu si nici nu ma intereseaza; cu cat instalezi mai multe cu atat va merge mai greoi (mai ales ca mai toate intra pe net si fac trafic aiurea, daca nu stii sa-l setezi cum trebuie)
5. nu; eu am Orange si Vodafone pe el

#53
johnnyyyy2002

johnnyyyy2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2004
Eu aveam un abonament digimobil de 2E(convorbiri gratis in rds si 5 centi in celelalte retele mobile).La acesta am activat optiunea de internet(10 ron /luna trafic nelimitat ca viteza si cantitate download,cel putin asa spun ei,nu am ajuns sa folosesc mai mult de 2-3Gb pe luna).Cartela pot sa o folosesc si intr-un modem 3G USB fara probleme(caz in care viteza e mai buna decat folosind telefonul)

#54
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Bateria e surprinzator de ok. Am un digi si un vodafone in el, deci 3g tot timpul, cu vorbit mult, cu ascultat mult de mp3 sau radio, plus niste browsing, plus faptul ca e relativ nou cumparat si deci l-am butonat fara motiv la greu zilele astea :D - l-am incarcat duminica si azi (ziua a patra) dimineata aveam 2 linii. Asta e la prima incarcare. Sunt foarte multumit din acest punct de vedere.

In alta ordine de idei, ma uitam prin niste poze si am vrut sa o editez pe una, moment in care mi-a spus ca nu are suficiente resurse sa faca operatiunea, deci sa inchid toate aplicatiile :D Asa ca a trebuit sa ies din viewer, sa intru in editor etc. Adica in anumite situatii nu-si duce propriile lui aplicatii simultan. Dar ma rog, e tolerabil, am vazut si telefoane mai stupide.

Per ansamblu, pentru un telefon dual sim 3G eu cred ca am facut alegerea potrivita (din multitudinea de variante :D).

Edited by burgher, 20 October 2010 - 11:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate