Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Samsung B7722

- - - - -
  • Please log in to reply
563 replies to this topic

#19
nikitul

nikitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2003
Intrebare...
Am observat la specificatii ca este dual sim, dual stand by...
Asta din cate stiu eu inseamna ca daca vorbesti pe sim 1 si cineva te suna pe sim 2, acel cineva va primi mesaj ca nu esti in retea....
Poate cineva sa confirme sau sa infirme pls?
As dori sa achizitionez si eu unul, dar... dual sim interactiv... cum au cei de la LG, dar cu alte caracteristici

Va multumesc.

#20
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006
Este DUAL procesor... nu stiu daca am zis bine... :D

Functioneaza ambele simuri simultan (in paralel)  :OK: .

Testat:
- sim1 formam un numar de pe Digi, si pe sim2 ma suna pe orange cineva si imi arata pe ecran;
- sim1 navigam pe net si pe sim2 am primit sms

Stiu la ce te referi ca am patit-o la un alt dual-sim unde in timp ce o convorbire era in curs pe un sim celalalt era nefunctional.

Dar acesta este "jos palaria"...

Asteptam si alte pareri & impresii.

Mersy!

#21
nikitul

nikitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2003

 Marcko, on 16th September 2010, 12:26, said:

Este DUAL procesor... nu stiu daca am zis bine... :D

Functioneaza ambele simuri simultan (in paralel)  :OK: .

Testat:
- sim1 formam un numar de pe Digi, si pe sim2 ma suna pe orange cineva si imi arata pe ecran;
- sim1 navigam pe net si pe sim2 am primit sms

Stiu la ce te referi ca am patit-o la un alt dual-sim unde in timp ce o convorbire era in curs pe un sim celalalt era nefunctional.

Dar acesta este "jos palaria"...

Asteptam si alte pareri & impresii.

Mersy!

Multu Marcko >:D<

#22
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Cum e display-ul la el? Daca nu esti atent exista posibilitatea sa se zgarie usor?

Edited by adrian81, 17 September 2010 - 13:28.


#23
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006

 adrian81, on 17th September 2010, 14:28, said:

Cum e display-ul la el? Daca nu esti atent exista posibilitatea sa se zgarie usor?

Din pacate sunt foarte dezamagit la acest capitol...
L-am pus in buzunar la pantalon cu cardul de RATB si nu a stat mai mult de 1 ora asa si deja am un punct si o dungulita pe ecran.
Zgarietura, care nu se mai poate remedia.

Deci recomand o folie, eu din pacate nu am avut timp sa achizitionez una si ma caiesc acu'

In rest e ok, se vad f.bine pozele si filmele.
Apropo, e tare softul din dotare care encodeaza filmele si cu subtitrarea permanenta.
Dar timpul fiind foarte scurt nu am reusit sa fac decat un test cu un videoclip.

BAFTA!

Edited by Marcko, 20 September 2010 - 14:33.


#24
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

 Marcko, on 11th September 2010, 13:44, said:

Salutare!

Revin cu detalii... cu cat e folosit 3G mai mult cu atat consumul e mai mare de energie.
In uz normal tine 5 zile, cu 3G si cateodata WiFi cam ~4 zile -> (exemplu: marti dimineata scos din priza si vineri seara era epuizata bateria).
Marcko, ce retele aveai in el? Eu as tine un vodafone si un RDS - deci 3g ar fi activ tot timpul. La tine in conditiile astea a tinut 4 zile?

#25
Cristian-Gheorghe

Cristian-Gheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.10.2007
Aveti idee, se poate instala Skype?

Cristian

#26
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 burgher, on 26th September 2010, 18:50, said:

Marcko, ce retele aveai in el? Eu as tine un vodafone si un RDS - deci 3g ar fi activ tot timpul. La tine in conditiile astea a tinut 4 zile?

Bună întrebare, asta aș vrea să știu și eu, cît ține în condițiile în care pe slotul 3g folosești o cartelă ergheeș și mai intri și pe net de pe cartela aia. Din experiența mea cu alte dualsimuri 3g, la vorbit moderat și intrat de net ocazional te ține 3-4 zile, la vorbit peste medie și intrat zilnic (dar moderat) pe net doar 1,5 - 2 zile.

Altfel, telefonul mi se pare beton.

#27
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
pamfil_nastase tu ce dualsim 3g ai/ai avut?

#28
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare,

Cu RDSul in slot1 si orange in slot2 m-a tinut 4,5 zile cu putin WiFi in diferite loctaii (gen meteo, un e-mail si atat), deci utilizat 3Gul doar pentru convorbirile Digi.

@burgher, da 4 zile e cel mai bine zis ;-)

Insa daca in slot1 am pus o cartela 3G+ pentru date (unde am navigat la greu) bateria m-a tinut ~3zile.

Cat despre partea de instalare inca nu am apucat sa testez decat niste Widget-uri care mi le-am instalat automat dintr-o lista pe care si-o updateaza cand intru pe net.

In rest sunt multumit!

Pe curand!

Edited by Marcko, 05 October 2010 - 11:54.


#29
nikitul

nikitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2003
Revin cu intrebarea mea Marcko ....
Incearca te rog sa pui doua cartele ale aceluiasi operator... Adica Vodafone - Vodafone sau Orange - Orange. Si spune-mi daca asa mai merg simurile simultan.
Am citit pe alte forumuri ca ar fi probleme in cazul acesta...
Multumesc

 Marcko, on 16th September 2010, 12:26, said:

Este DUAL procesor... nu stiu daca am zis bine... :D

Functioneaza ambele simuri simultan (in paralel)  :OK: .

Testat:
- sim1 formam un numar de pe Digi, si pe sim2 ma suna pe orange cineva si imi arata pe ecran;
- sim1 navigam pe net si pe sim2 am primit sms

Stiu la ce te referi ca am patit-o la un alt dual-sim unde in timp ce o convorbire era in curs pe un sim celalalt era nefunctional.

Dar acesta este "jos palaria"...

Asteptam si alte pareri & impresii.

Mersy!


#30
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Cum se vede ecranul pe lumina puternica?
La unele modele nu se mai vede nimic - care au mai putin de 16 mil. culori.

#31
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 burgher, on 5th October 2010, 12:25, said:

pamfil_nastase tu ce dualsim 3g ai/ai avut?

Enzo Emgeton și Tech Faith WG1, le și le folosesc încă pe amîndouă. În linii mari sînt mulțumit de ele, merge instalat și java pe ele (deci și miniopera pentru navigat pe net), ambele au însă cîte un bug (diferite între ele) în ce privește agenda telefonică, dar în fine, eu mi le-am luat tocmai pentru că alte telefoane dualsim 3g (deci care să meargă și cu digi) nu erau pe piață la ora aia.

Cică Tech Faith WG2 nu ar mai avea bugul ăla, dar la ăsta nu mă încîntă forma și carcasa (chestie de gust personal, mie-mi plac telefoanele mai pătrățoase, nu rotunjite). Plus că la banii ăia mai pui un pic și-ți iei B 7722, care are și WiFi.

Samsungul ăsta chiar mă atrage, mai ales dacă ține și bateria cît se spune pe aici, momentan merg încă pe buget de criză, dar poate mi-l iau la un moment dat.

Edited by pamfil nastase, 06 October 2010 - 11:59.


#32
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Mersi Marcko, deci a fost si la tine activ 3g tot timpul, pentru ca trebuia sa ramana inregistrata in retea cartela de RDS.

pamfil_nastase, in ceea ce ma priveste faza cu tech faith-urile (de ce as prefera sa imi iau altceva in schimb) nu e doar ca nu au wi-fi, sau camera mai ok, sau touch screen - ci toate aceste mici detalii impreuna :D Adica Samsung ma gadila mai dragut la orgoliu, e o firma mai prietenoasa (e discutabil cat de important e asta), si cel mai important - costa cu foaaarte putin mai mult. Adica mai nou B7722 e chiar si pe la 950 lei daca il cauti atent, pe cand cele 2 tech faith-uri sunt 940 ...

#33
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Da, păi asta spuneam și eu, dar atunci cînd mi le-am luat eu (pe Emgeton l-am comandat chiar pe net, la o firmă din Germania) nu era nici un alt dualsim 3g/2100 Mhz pe piața românească, iar eu eram disperat că trebuia să car două telefoane după mine (și mereu aveam impresia că am uitat unul din ele pe undeva).

Sigur că Samsung e firmă cunoscută, deci la o adică te-ai putea baza și pe un service pe măsură, mai ales că pentru buzunarul românului de rînd telefonul nu are un preț neglijabil. (Nu că n-ar fi amabili și cei de la dualsim.ro, chiar nu am ce să le reproșez.)

Apropo, am văzut că prețul lui B 7722 oscilează între 1000 și 1400 de lei pe la diferitele firme, ar trebui să aveți grijă de unde îl luați, că dacă nu-ți oferă garanție, de pildă, degeaba te bucuri că "dincolo era mai ieftin", dacă te trezești că apare vreun defect.

Edited by pamfil nastase, 06 October 2010 - 12:59.


#34
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Asa e, insa pe site-uri de cumparaturi gen price sau compari sau shopmania .ro etc majoritatea rezultatelor vin de la firme care dau si garantie. Am mai gasit unele care dau garantia de 30 de zile, cu garantie de 24 de luni contra cost.

Oricum, nou, cu garantie, cu factura, cu tot ce trebuie, eu l-am gasit si la 960 lei.

#35
johnnyyyy2002

johnnyyyy2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2004
Cel mai avantajos e la Emag.ro .Chiar daca e cu vreo 60 de lei mai mult decat pe alte site-uri in schimb transportul e gratuit, au garantie 24 luni inclusa si chiar posibilitatea de retur daca nu iti place produsul

#36
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Io cred ca lucrezi la magazinul asta :P

Transportul e gratuit de la oricare pentru mine, ca sunt din bucuresti; garantie 24 luni inclusa am la majoritatea magazinelor. Singurul avantaj e garantia de retur ...WOW :)

Apropo, am gasit telefonul la 220 euro= ~940 lei. La e mag e 1040. Deci vreo 100 lei diferenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate