Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda online, compania nu vrea ...

Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner

Interviu viza turist SUA
 medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B
 Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 

Volksbank - reevaluarea garantiilor imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Chiar te rog... e o discutie productiva zic eu :)

#92
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005
Din ce se aude in piata, credc a aceasta evaluare este defapt efectul unui audit temeinic, efectuat pentru evaluarea corecta a situatiei bancii.
Radio sant spune ca VB este de vanzare si deja e stabilit si cumparatorul...

#93
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Dupa ce le-am trimis o scrisoare in care le ceream sa imi explice temeiul legal pt reevaluare, nu m-a mai cautat nici un evaluator ...

Daca era o cerere de la BNR, nu cred ca ar fi renuntat. Este posibil sa fie asa cum spui.

#94
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003
Adevarul este ca era prea ciudat faptul ca doar VB sa faca o astfel de reevaluare cand toate bancile ar trebuii s-o faca.

Pe mine m-a sunasera acum o saptamana, ca vine un evaluator. Am stat cuminte acasa si l-am asteptat mai bine de doua ore. Nu a venit si am plecat la job de unde le-am trimis email mentionandu-le ca l-am asteptat si ca nu-mi permit sa pierd o zi degeaba. Le-am zis ca daca vor sa ma mai viziteze... sa ma anunte.
Dupa amiaza, m-a sunat o duduie si mi-a zis ca e posibil sa treaca ei... bla bla. Ca pot sa faca si ei o evaluare pe baza a ce au... De fapt, mai mult ca sigur, ramane ca in tren...

#95
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 floraur, on 11th May 2010, 13:38, said:

Din ce se aude in piata, credc a aceasta evaluare este defapt efectul unui audit temeinic, efectuat pentru evaluarea corecta a situatiei bancii.
Radio sant spune ca VB este de vanzare si deja e stabilit si cumparatorul...
Dap, și eu am auzit despre vânzare - am postat pe tema asta aici.

#96
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Am primit raspunsul atasat la o solicitare facuta de mine sa clarifice de ce fac re-evaluarea garantiilor.  Ce parere aveti?

Attached Files



#97
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004
M-au sunat ieri sa ma anunte ca voi fi contactat de un evaluator pentru reevaluarea garantiei.
I-am intrebat de ce doresc acest lucru si mi-au balbait ceva cu top managementul banci ca vrea nu stiu ce si blah blah.

#98
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005
Deja VB nu mai da niciun fel de credite, cat de curand vom auzi anuntul de preluare...

#99
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003
Credite cred ca nu dau de cel putin un an de zile...
In plus, au conditii aberante de genul sa-ti virezi salariul prin conturile lor. Ete fleosc...  :thumbdown:

#100
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,102
  • Înscris: 22.06.2004
nici mie nu mi place ce se intampla. pana la urma am primit si eu evaluatorul/ am luat un credit de 12000 de euro pentru casa punand la bataie pamantul. m-a sicanat una de la banca vreo 3 zile(acum 5 luni) ca de ce nu trec si casa sub ipoteca ca asa scrie in contract. ma costa vreo 7 milioane si vreo doua zile de alergatura dupa acte aditionale. i-am spus ca nu am bani si nici zile de concediu ca sa alerg ca sa doarma ei linistiti. sunt sigur ca dupa ce au facut pozele se vor lega de toti care au construit, au intabulat casele si nu le-au bagat sub ipoteca. astia vor garantie de 100000 pentru 12000 imprumutati. nu am fost niciodata rau platnic si nu am intarziat nici macar 1 zi la plata

#101
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005
In afara de banii cheltuiti si timpul pierdut, nu vad de ce esti asa de necajit. Oricum platesti ipoteca, chiar daca garantia este prea mare pentru valoarea creditului. Oricand poti face un credit cu ipoteca de rang II si sa folosesti partea cealalta de garantie...

#102
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Readuc acest topic in actualitate. Dat fiind ca imi expira asigurarea (am avut o polita pe 3 ani) am demarat actiunea de reinnoire cu acelasi asigurator. Persoana care se ocupa de emiterea politei mi-a spus ca in 2010 s-au reevaluat imobilele si la mine figureaza cu 100.000 lei mai mult (creditul meu e in lei).
Intrebare : cat e de normal sa accept o suma cu ~30-40% mai mare in contextul in care:
- nu am fost niciodata notificat in nici un fel de modificarea acestei sume
- nu am fost contactat niciodata de nici un oficial sau reprezentant autorizat in sensul unei reevaluari
- suma curenta la care sunt eu asigurat asigura cu varf si indesat creditul.

#103
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,328
  • Înscris: 22.07.2005
Trebuie sa soliciti bancii, o reevaluare a proprietatii, insa e posibil sa te puna sa platesti raportul de expertiza... situatie in care nu mai este rentabila actiunea.
Eu chiar nu inteleg cum au putut ei sa vina cu in 2010, cu preturi mai mari ca in 2007... e peste puterea mea.

Totusi eu as face o adesa, prin care sa explic situatia si cred ca se prea poate sa fii inteles. Nu subestimati puterea petitiei, mai ales in relatia cu entitati din mediul bancar.

#104
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Momentan eu am reemis polita pe valoarea pe care o stiam eu, am facut si scrisoarea aia de cesionare in favoarea lor sau cum s-o chema si le-am trimis-o, bazandu-ma pe faptul ca e conform cu actele oficiale pe care eu le am de la ei. Daca vor protesta o sa le cer o notificare oficiala in acest sens. Pana una alta eu am respectat ceea ce am semnat si stampilat de catre ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate