Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

Vodafone lanseaza net mobil la 21,6 Mbps in 15 mari orase si lucreaza la extinderea retelei HSPA+ la nivel national.

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#37
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
La tara asa merge netul pe 900 Mhz
[ http://www.speedtest.net/result/790348946.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/790352118.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/790352425.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/790352751.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Site-ul la aproximativ 3, 4 km de mine

Edited by PanaramaFlavia, 22 April 2010 - 08:55.


#38
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View PostPanaramaFlavia, on 22nd April 2010, 09:52, said:

La tara asa merge netul pe 900 Mhz
[ http://www.speedtest.net/result/790348946.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/790352118.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/790352425.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/790352751.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Site-ul la aproximativ 3, 4 km de mine

asa mai da ...
e posibil la Vodafone sa testez inainte sa fac abonamentul ca la Orange?

#39
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
poti sa testezi fara probleme, mergi la un shop....

mergi pe vodafone, la ora actuala, cu extinderea wcdma, vodafone nu are rival la intrenetul mobil....

#40
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcrustaceu, on 22nd April 2010, 10:20, said:

asa mai da ...
e posibil la Vodafone sa testez inainte sa fac abonamentul ca la Orange?
Da, poți, dar să nu depășești 100 MB trafic.

#41
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, foarte frumoase vitezele ! :OK:

View Postrich1974, on 22nd April 2010, 09:35, said:

la ora actuala, cu extinderea wcdma, vodafone nu are rival la intrenetul mobil....
Sunt de aceasi parere.

#42
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 02.05.2004

View PostCosconor, on 22nd April 2010, 13:31, said:

Da, foarte frumoase vitezele ! :OK:


Sunt de aceasi parere.
Probabil in alte localitati din tara sunt foarte putini cei care au abonament de date intr-o anumita zona...eu in Bucuresti nu am reusit niciodata sa trec de 4Mb/s...desi am abonament de 7.2Mb/s...de ce nu densifica celulele in Bucuresti?...

#43
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Pentru ca pana acum ceva timp au fost singurii impreuna cu Orange care au oferit net mobil.
Si cand clientul nu are de unde alege decat dintre doi furnizori care au aproximativ aceeasi oferta, n-au avut niciun interes sa investeasca in calitate ci mai degraba in extindere. O data prins un client nu mai am treaba cu el, caut sa extind acoperirea ca sa prind si pe altii.

Acum, dupa ce se vor vedea constransi din toate partile o data cu intensificarea concurentei si cand vor incepe sa le plece clientii iar fidelizarea nu va mai avea efectul scontat, probabil vor trece si la densificare. Pana atunci nu ai decat sa iti respecti constiincios contractul si sa ravnesti la viteze de 21,6 Mbps pe care altii le ofera la abonament de 12 euro in timp ce la Vodafone e un serviciu premium si poti beneficia de el daca platesti 27 de euro.

Deocamdata, in cazuri concrete cand clientii au plecat de la ei la concurenta, atuul lor pentru a-i retine inca un an sau doi pare a fi calitatea si "servicii mai complete", ca sa citez exact un consultant. Asa ca nu ai decat sa te bucuri in continuare de calitatea vodafone si de serviciile lor "mai complete".

Edited by danutz1, 22 April 2010 - 13:31.


#44
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postrich1974, on 22nd April 2010, 11:35, said:

poti sa testezi fara probleme, mergi la un shop....

mergi pe vodafone, la ora actuala, cu extinderea wcdma, vodafone nu are rival la intrenetul mobil....

adica daca pot pleca cu modemul acasa si sa il testez cateva zile

View Postdanutz1, on 22nd April 2010, 14:28, said:

Pentru ca pana acum ceva timp au fost singurii impreuna cu Orange care au oferit net mobil.
Si cand clientul nu are de unde alege decat dintre doi furnizori care au aproximativ aceeasi oferta, n-au avut niciun interes sa investeasca in calitate ci mai degraba in extindere. O data prins un client nu mai am treaba cu el, caut sa extind acoperirea ca sa prind si pe altii.

Acum, dupa ce se vor vedea constransi din toate partile o data cu intensificarea concurentei si cand vor incepe sa le plece clientii iar fidelizarea nu va mai avea efectul scontat, probabil vor trece si la densificare. Pana atunci nu ai decat sa iti respecti constiincios contractul si sa ravnesti la viteze de 21,6 Mbps pe care altii le ofera la abonament de 12 euro in timp ce la Vodafone e un serviciu premium si poti beneficia de el daca platesti 27 de euro.

Deocamdata, in cazuri concrete cand clientii au plecat de la ei la concurenta, atuul lor pentru a-i retine inca un an sau doi pare a fi calitatea si "servicii mai complete", ca sa citez exact un consultant. Asa ca nu ai decat sa te bucuri in continuare de calitatea vodafone si de serviciile lor "mai complete".

ce te face sa crezi ca ravnesc la 21 de mbps? nu am ce face cu ei :) am nevoie de mobilitate iar Cosmote ofera din ce stiu fie CDMA, fie GSM/3G ... daca exista un modem care sa le stie pe amandoua in oferta lor ar fi minunat. dar pana atunci in GSM/3G exista acoperire in cateva orase ... si in rest GPRS si EDGE.

oricum ... inca nu m-a convins Cosmote ca poate sa faca ceva durabil iar pe voce din ce imi spun si mie putinii de pe Cosmote ... reteaua este din ce in ce mai aglomerata, calitatea a scazut mult ... pe date mai astept un an pana sa incep sa le testez serviciile dupa ce se inchesuie lumea.

mai stau ...

#45
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu la tine m-am referit.
Am observat si eu acest mare handicap la Cosmote, doua tehnologii diferite care fac imposibila cumularea avantajelor si acoperirii acestora.
La fel si avantajul costului mic al abonamentelor, e contracarat oarecum de pretul modemurilor.

Consider ca in functie de tipologia fiecarui client, orice oferta poate fi avantajoasa, fie Cosmote, fie Vodafone, fie RDS.
Motivele pentru care as alege Orange sau Clicknet mobil imi pare rau ca nu le gasesc si nu prea exista.

#46
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Vodafone lanseaza in 6 zile net mobil 3G de mare viteza in toata tara, pe frecventa de 900 MHz

" Vodafone, numarul doi pe telefonie mobila in Romania, va lansa saptamana viitoare serviicii de internet mobil 3G in frecventa de 900 MHz la nivel national, a anuntat compania.

"Vodafone Romania va anunta pe 28 aprilie lansarea serviciilor 3G in frecventa 900 MHz, la nivel national, si extinderea portofoliului de internet mobil de mare viteza", potrivit unui mesaj transmis de operator.

Vodafone este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de date mobile din Romania, cu una dintre cele mai extinse infrastructuri de date. "

Sursa: http://www.zf.ro/bus...00-mhz-6012271/

#47
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Foarte bine. Se incinge lupta.
Fiecare are cate un atu:
- vodafone acoperirea nationala
- cosmote viteza, tariful si traficul inclus
- RDS tariful si traficul inclus

Din toate astea nu vad nimic la Orange.
Ei imi ofera 0,5 GB inclus la viteza de 3,6 Mbps si tarifarea traficului suplimentar la tariful promotional de 8 euro, cu reducere. Deci ce facem cu Orange? Ei vand servicii sau brand acum?

Edited by danutz1, 22 April 2010 - 14:01.


#48
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Danutule

Atat la viteza cat si la acoperire Vodafone este pe primul loc. Mai trebuie sa treaca multe luni pana sa fie ajuns in urma de Cosmote sau de Orange. Sa vedem noile viteze peste 6 zile :)

Nu uita la Cosmote nici acum nu ai viteze prea mari cand au reteaua goala. Stai sa mai astepti cateva luni si pe urma sa faci comparatia. Pana atunci anul asta invingatorul la Internetul Mobil este Vodafone.

#49
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008

View PostAlexandra526, on 22nd April 2010, 15:51, said:

Propaganda ordinara.

O retea care nu are EDGE (salvator in orice colt al tarii) nu are cum sa fie pe primul loc.

Sunt destule telefoane/modemuri care nu stiu 3G 900 Mhz.


Cine a incercat GPRS Vodafone (care merge infect si pentru standardul GPRS) stie ca nu te poti baza pe aceasta retea cand folosesti un device mobil si risti sa iesi de sub acoperirea 3G.

Ultra viteze am acasa. Internetul mobil trebuie sa imi garanteze ca pot macar sa fac browsing si mail in orice colt al tarii.

GPRS Vodafone iti garanteaza doar nervi.


bine ca nu vrei apel video pe nokia 1110

Retea ai, telefon poti cumpara.  Asta depinde de tine.

EDGE este depasit demult.

Edited by PanaramaFlavia, 22 April 2010 - 14:53.


#50
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,568
  • Înscris: 16.12.2006

View Postmacsfx, on 22nd April 2010, 14:54, said:

Vodafone lanseaza in 6 zile net mobil 3G de mare viteza in toata tara, pe frecventa de 900 MHz

" Vodafone, numarul doi pe telefonie mobila in Romania, va lansa saptamana viitoare serviicii de internet mobil 3G in frecventa de 900 MHz la nivel national, a anuntat compania.

"Vodafone Romania va anunta pe 28 aprilie lansarea serviciilor 3G in frecventa 900 MHz, la nivel national, si extinderea portofoliului de internet mobil de mare viteza", potrivit unui mesaj transmis de operator.

Vodafone este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de date mobile din Romania, cu una dintre cele mai extinse infrastructuri de date. "

Sursa: http://www.zf.ro/bus...00-mhz-6012271/
de mult asteptam acest comunicat :D

sa inteleg ca din 28 aprilie o sa fie oficial, felicitari Vodafone  :thumbup:

#51
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Ce sa mai faci cu edge cand ai 3G national?

#52
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010

View Postcatalinman, on 22nd April 2010, 15:58, said:

de mult asteptam acest comunicat :D

sa inteleg ca din 28 aprilie o sa fie oficial, felicitari Vodafone  :thumbup:
tu sa ti bagi simu de digi in 5800 ca pe digi ii umflai acum 2 saptamani,da?
alexandra crede ma pe PC gprs  ul vodafone merge foarte bine l am testat de pasti
ce va mai pot spune este ca odata cu 3 G ul national va fi si o noua oferta de date  :coolspeak:

#53
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postwii, on 22nd April 2010, 16:42, said:

Ce sa mai faci cu edge cand ai 3G national?

acum sa fie si toate compatibile cu acest 3G.

Edited by crustaceu, 22 April 2010 - 16:29.


#54
Seattle

Seattle

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 457
  • Înscris: 14.09.2005

View Postmacsfx, on 22nd April 2010, 14:54, said:

Vodafone lanseaza in 6 zile net mobil 3G de mare viteza in toata tara, pe frecventa de 900 MHz

" Vodafone, numarul doi pe telefonie mobila in Romania, va lansa saptamana viitoare serviicii de internet mobil 3G in frecventa de 900 MHz la nivel national, a anuntat compania.

"Vodafone Romania va anunta pe 28 aprilie lansarea serviciilor 3G in frecventa 900 MHz, la nivel national, si extinderea portofoliului de internet mobil de mare viteza", potrivit unui mesaj transmis de operator.

Vodafone este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de date mobile din Romania, cu una dintre cele mai extinse infrastructuri de date. "

Sursa: http://www.zf.ro/bus...00-mhz-6012271/

Super! Abia astept noua oferta, sper sa fie superiora ofertei Cosmote care m-a dezamagit tare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate