Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#847
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Baieti, revin cu o problema, nu-mi pot da seama de unde vine diferenta din cultura de porumb: acelasi hibrid folosit, aceiasi semanatoare cu acelasi ingrasamant administrat, adica s-a semanat dintr-un capat in altul la fel si totusi unde a fost rapita cultura premergatoare porumbul e inrosit si se vede ca a stagnat din crestere. Imi bat capul si nu-mi pot da seama de ce...rand a spus ca e hibridul asa dar unde a fost orzul premergator nu-i asa inrosit, se vede in poza.

O remanenta de erbicid zic ca e exclus, pamantul e arat din vara si nu stiu erbicid ptr. rapita sa fie remanent ptr. porumb. Nu stiu cu ce a fost erbicidata rapita inainte caci anul asta am luat terenul.

Ce ma duce in eroare e ca in aceiasi sola unde e inrosit porumbul mai am un alt hibrid care nu-i asa. Nu-s ce sa mai zic, cand crezi ca le stii aproape pe toate odata te intoarce ceva la 180 grade. Nu-mi pot da seama ce poate sa inroseasca asa porumbul, chestia e ca mai am cateva sole in care mai e porumb inrosit dar asa, cate 5-6 plante la rand apoi e normal...

#848
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Buna. Am  6  ha  de  teren  pe  care am  semanat  porumb,  primul  an de  cultura,  terenul  nemaifiind  lucrat  de  10  ani. Am  toate  buruienile  posibile  pe  acest teren mono  si  dicotiledonate. As  dori  sa  imi  recomandati niste  erbicide  cu  spectru  larg de  combatere tinand  cont  de  faptul  ca  cultura  este  rasarita  neuniform,am  porumb  cu  3  frunze iar altul  acum rasare. M-am  gandit  la  principal  si  sare  dar e  un  pic  cam  piperat  pretul. Ce  imi  recomandati? va  multumesc.

#849
special_murinio

special_murinio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 07.04.2011

View Postm3seriasu, on 21st May 2012, 19:15, said:

Buna. Am  6  ha  de  teren  pe  care am  semanat  porumb,  primul  an de  cultura,  terenul  nemaifiind  lucrat  de  10  ani. Am  toate  buruienile  posibile  pe  acest teren mono  si  dicotiledonate. As  dori  sa  imi  recomandati niste  erbicide  cu  spectru  larg de  combatere tinand  cont  de  faptul  ca  cultura  este  rasarita  neuniform,am  porumb  cu  3  frunze iar altul  acum rasare. M-am  gandit  la  principal  si  sare  dar e  un  pic  cam  piperat  pretul. Ce  imi  recomandati? va  multumesc.
Aceeasi situatie este si la mine
Ierbicidele astea pe vegetatie sunt scumpe , eu am dat cu Guardian dar sunt alte burieni rasarite , nu mai bag alti bani in ierbicide ,ii prasesc  bine si dau ingrasaminte ,trebuie sa mearga si cu un pic de buruieni . altfel gandind ar mai costa un 2 mil/ ha o noua ierbicidare ... unde ajung ? parerea mea.

#850
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postkatlin, on 21st May 2012, 20:32, said:

Baieti, revin cu o problema, nu-mi pot da seama de unde vine diferenta din cultura de porumb: acelasi hibrid folosit, aceiasi semanatoare cu acelasi ingrasamant administrat, adica s-a semanat dintr-un capat in altul la fel si totusi unde a fost rapita cultura premergatoare porumbul e inrosit si se vede ca a stagnat din crestere. Imi bat capul si nu-mi pot da seama de ce...rand a spus ca e hibridul asa dar unde a fost orzul premergator nu-i asa inrosit, se vede in poza.

O remanenta de erbicid zic ca e exclus, pamantul e arat din vara si nu stiu erbicid ptr. rapita sa fie remanent ptr. porumb. Nu stiu cu ce a fost erbicidata rapita inainte caci anul asta am luat terenul.

Ce ma duce in eroare e ca in aceiasi sola unde e inrosit porumbul mai am un alt hibrid care nu-i asa. Nu-s ce sa mai zic, cand crezi ca le stii aproape pe toate odata te intoarce ceva la 180 grade. Nu-mi pot da seama ce poate sa inroseasca asa porumbul, chestia e ca mai am cateva sole in care mai e porumb inrosit dar asa, cate 5-6 plante la rand apoi e normal...


Analiza de sol si de planta.

#851
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Insuficienta fosforului : "frunzele cresc lent, raman inguste, verzi-albastrui cu nuanta purpuriu-violacee, incepand cu varful limbului frunzelor superioare"
" pe masura intensificarii cresterii simptomele se atenueaza, mentinandu-se numai in cazul insuficientei pronuntate"

#852
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Aveti  idee ce se  intampla  cu  plantutele  proaspat  rasarite dintr-o  cultura  neuniform  rasarita  daca  erbicidez  cu  principal, erbicid  postemergent  pentru  mono  si  sicotiledonate.?

#853
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012

View Postrand, on 18th May 2012, 12:44, said:

Buctril 1 litru/ha, pana la 8 frunze la porumb. Daca ai buruieni cu frunza ingusta, il dai in amestec cu Laudis sau Equip. Vezi ca unele sulfonilureice nu permit amestecul cu bromoxinil.
In rest, cum reusesti sa faci... primavara asta si la noi va fi foarte greu de combatut buruienile. De azi pana miercuri o sa fie vreme buna, apoi pana in iunie tot ploaie se arata. Eu sper sa pot intra la erbicidat, ca la prasit / fertilizat nici  nu indraznesc sama gandesc.
mersi de informatii dar... azi am ierbicidat porumbul e bine pina acum dupa ce prasesc si fertilizez si cind o sa creasca pe la 50cm o sa bag rarita in el sa astup mourul ramas e mai ieftin ...

#854
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postfarfulea, on 22nd May 2012, 16:06, said:

Insuficienta fosforului : "frunzele cresc lent, raman inguste, verzi-albastrui cu nuanta purpuriu-violacee, incepand cu varful limbului frunzelor superioare"
" pe masura intensificarii cresterii simptomele se atenueaza, mentinandu-se numai in cazul insuficientei pronuntate"

E fertilizat cu 200kg de 20-20-0, nu cred ca-i din aceasta cauza.

#855
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkatlin, on 23rd May 2012, 08:14, said:

E fertilizat cu 200kg de 20-20-0, nu cred ca-i din aceasta cauza.

Este ceva carenta... dar daca de fosfor nu, atunci doar analiza poate spune. La noi, pe solurile sarace si acide mai apar plante asa, dar nu toata sola, dor unde si unde pe rand. Mai exista si soiuri putin cianotice, dar mai mult pe tulpina, dupa ce frunzele se deschid, se fac verzi.

In alta ordine de idei, am reusit sa erbicidez tot porumbul. Am folosit Premiant 0.9l/ha si unde am avut pir, am dat cu Principal 90g/ha + Premiant 0.9l/ha. Porumbul este in 3-4 frunze, buruieni putine spre deloc unde a fost folosit Guardian. Cele neerbicidate preemergent au fost mai buruienoase, dar nu foarte grav.
Mai am nevoie de 2-3 zile de soare ca sa intru la prasila + fertilizare cu ~100-150kg/ha de azotat.
Pana acuma, porumbul pare chiar ok. O portiune de ~ 1ha dintr-o sola a fost atacata masiv de viermele sarma (Agriotes spp.), terenul nefiind lucrat de 5-6 ani. Pacat, era semanata cu Monsanto, si terenul se pregatise chiar bine.
Mai am o sola de ~ 0.6 ha unde semanatoarea mi-a facut figuri. :(  O sectie nu a mers bine asa ca am densitate de 80% pe parcela aia. Trei randuri perfecte, si unul cu 15-20% din plante rasarite. Curios, ca in alte sole a mers perfect. Asta e cu scule vechi...
Una peste alta, e bine pana acuma. Am si porumb "de manual", am si greseli din care sa invat :D... viata merge inainte.

Edited by rand, 23 May 2012 - 08:58.


#856
Adibudur

Adibudur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.05.2009
Salutare tuturor si multumesc celor care au contribuit si au ajutat prin mesaje  pe  acest forum, in special domnilor Rand si Ktlin, mai sunt si altii(nu vreau sa jignesc pe nimeni).
Numele meu este Adi Budur, sunt din judetul si localitatea Braila, cu cunostinte putine despre agricultura, dar cu o mare pasiune pentru ea, pentru utilajele si echipamentele cu care se lucreaza si pentru munca facuta fara cusur.
Pe aceasta cale imi doresc si va rog in acelasi timp sa imi acordati ajutor, sfaturi si/sau raspunsuri la o lista de puncte si intrebari, deoarece pana acum, de exemplu nu m-am mai intalnit cu “complexe”, “20-20-0” si altele, iar unele postari de  pe acest forum m-au incurcat sau nu am inteles.
Incep  prin a va da cat mai multe detalii:
­ - terenul se afla la vreo 30 Km de Braila, spre Slobozia;
­ - sunt 5 ha ale bunicilor mei date in arenda pana in toamna;
­ - mai au 5 vetre arabile a cate 2000 mp;
­ - din cate stiu, cred ca niciodata nu a fost ierbicidat si fara ingrasamant;
­ - nu a fost irigat niciodata, nu stiu daca merg hidrantii de pe teren;
­ - nu detin utilaje si echipamente;
­ - stiu esentialul unor lucrari, dar unele nu stiu cum se executa.
­ - as avea posibilitatea de a lua 5 ha in arenda;
­ - este primul an in care preiau fraiele domeniului agricol;

Imi cer miii de scuze pentru romanul scris, dar am vrut sa va pun la dispozitie, inainte de intrebari, cat mai multe detalii pentru a va fi mult mai usor de dat sfaturi si/sau raspunsuri!


Cu respect, Adi Budur!

#857
Adibudur

Adibudur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.05.2009
Am revenit cu o lista de intrebari si nelamuriri:
     1. este rentabila o investitie de ≈ 50000 lei in utilaje si echipamente sau sa execut lucrarile cu cineva care detine utilaje si echipamente, cu dezavantajul ca unii nu dispun de echipamente dotate pentru lucrarile discutate pe acest forum, iar cei care au teren mult si echipamente bune nu-si dau interesul in calitatea lucrarilor.
     2. o lista de utilaje si echipamente realizata dupa cunostintele mele(va rog faceti completari, eliminari sau chiar o lista separata):
- tractor cu dubla tractiune si cu posibilitatea atasarii unui plug reversibil(este o investitie pe termen lung si calitatea lucrarilor depinde si de el);
- plug reversibil cu 3 trupite(in zona mea se foloseste “cormeni”);
- *disc(sau combinator) si *semanatoare(nu stiu ce accesorii sa cuprinda si nici modelul, pe forum am vazut discutii si pareri cu privire la ingrasamant si complexe dat la semanat si/sau la prasit);
-  remorca.

Cu respect, Adi Budur!

#858
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostAdibudur, on 23rd May 2012, 10:35, said:

Am revenit cu o lista de intrebari si nelamuriri:
     1. este rentabila o investitie de ? 50000 lei in utilaje si echipamente sau sa execut lucrarile cu cineva care detine utilaje si echipamente, cu dezavantajul ca unii nu dispun de echipamente dotate pentru lucrarile discutate pe acest forum, iar cei care au teren mult si echipamente bune nu-si dau interesul in calitatea lucrarilor.
     2. o lista de utilaje si echipamente realizata dupa cunostintele mele(va rog faceti completari, eliminari sau chiar o lista separata):
- tractor cu dubla tractiune si cu posibilitatea atasarii unui plug reversibil(este o investitie pe termen lung si calitatea lucrarilor depinde si de el);
- plug reversibil cu 3 trupite(in zona mea se foloseste ?cormeni?);
- *disc(sau combinator) si *semanatoare(nu stiu ce accesorii sa cuprinda si nici modelul, pe forum am vazut discutii si pareri cu privire la ingrasamant si complexe dat la semanat si/sau la prasit);
-  remorca.

Cu respect, Adi Budur!

Daca vorbim de cultura porumbului, pe partea de mecanizare ai nevoie de tractor +remorca + plug+ disc/freza/combinator/ +semanatoare cu/fara fertilizare+prasitoare cu/fara fertilizare + masina de erbicidat. La recoltat, depinde de suprafata, fie manual cu zilieri, fie stiuleti, fie boabe cu combina...

Edited by rand, 23 May 2012 - 10:14.


#859
Adibudur

Adibudur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.05.2009
1. disc sau combinator?
2. echipamentul de fertilizare se poate  monta de pe semanatoare pe prasitoare? Sau de pe prasitoare pe semanatoare? (intreb pentru a nu cumpara pe ambele cu echipament  de  fertilizare - cost suplimentar)
3. recoltarea se va face cu combina;
4. la cultura de floare echipamentele nu sunt aceleasi?(daca modelul semanatoarei permite insamantarea cu floarea soarelui)

Cu respect, Adi Budur!

#860
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostAdibudur, on 23rd May 2012, 11:38, said:

1. disc sau combinator?
2. echipamentul de fertilizare se poate  monta de pe semanatoare pe prasitoare? Sau de pe prasitoare pe semanatoare? (intreb pentru a nu cumpara pe ambele cu echipament  de  fertilizare - cost suplimentar)
3. recoltarea se va face cu combina;
4. la cultura de floare echipamentele nu sunt aceleasi?(daca modelul semanatoarei permite insamantarea cu floarea soarelui)

Cu respect, Adi Budur!
1. depinde - daca terenul e usor si aratura buna, combinator. Altfel disc
2. depinde - daca le cumperi pe ambele facute de Piatra-Neamt,se poate.  La cele de import nu sunt detasabile. La altele romanesti nu sunt compatibile. Oricum e dificil sa le tot muti.
3. si cum aduci boabele la umiditatea de depozitare?
4. sunt la fel

#861
Adibudur

Adibudur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.05.2009

View Postrand, on 23rd May 2012, 11:42, said:

1. depinde - daca terenul e usor
3. si cum aduci boabele la umiditatea de depozitare?

1. La ce te referi cand spui "teren usor"?
3. Nu stiu sa-ti raspund, dar parerea mea, pana sa-mi adresezi aceasta intrebare, era ca recoltezi porumbul cu combina in momentul in care este uscat.

#862
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostAdibudur, on 23rd May 2012, 12:14, said:

1. La ce te referi cand spui "teren usor"?
3. Nu stiu sa-ti raspund, dar parerea mea, pana sa-mi adresezi aceasta intrebare, era ca recoltezi porumbul cu combina in momentul in care este uscat.
Cel mai usor teren este cel nisipor, iar cel mai greu este cel argilos. Depinde ce teren vrei sa lucrezi.
Porumbul il recoltezi boabe cand umiditatea este sub 25%. Pentru pastrare trebuie sa scazi umiditatea la maxim 14% si asta, cu mici exceptii cand toamna este foarte secetoasa, cum a fost anul trecut, trebuie facuta in uscator... care costa :).

#863
Adibudur

Adibudur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.05.2009

View Postrand, on 23rd May 2012, 12:20, said:

Cel mai usor teren este cel nisipor, iar cel mai greu este cel argilos. Depinde ce teren vrei sa lucrezi.
Porumbul il recoltezi boabe cand umiditatea este sub 25%. Pentru pastrare trebuie sa scazi umiditatea la maxim 14% si asta, cu mici exceptii cand toamna este foarte secetoasa, cum a fost anul trecut, trebuie facuta in uscator... care costa :).

Merge sa-l recoltez stiuleti manual si sa-l depozitez intr-un prombar, cum a facut bunicul meu pana  acum?
Iti multumec mult pentru sfaturi si raspunsuri!

Cu respect Adi Budur!

#864
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostAdibudur, on 23rd May 2012, 12:24, said:

Merge sa-l recoltez stiuleti manual si sa-l depozitez intr-un prombar, cum a facut bunicul meu pana  acum?
Iti multumec mult pentru sfaturi si raspunsuri!

Cu respect Adi Budur!
Merge de pe 1-2 ha... altfel e greu, trebuie oameni multi.
Eu il recoltez stiuleti, dar vreau sa cumpar masina de cules. Sau sa gasesc pe cineva care recolteaza in zona...
Dupa aia, mai ai nevoie de o batoza, sa desfaci boabele de pe cocean in primavara :). Alta munca, alt timp pierdut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate