Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#3205
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Am niste geamuri / usa de 2,4 metri inaltime si 1,8 metri latime la care m-ar interesa sa pun rulouri exterioare care sa ma ajute sa izolez mai bine pe de o parte iar pe de alta parte sa pot face intuneric in camera cand e lumina.
Profilele sunt Salamander 3D, dar nu se inchid f bine, in parte cred si din cauza faptului ca sunt f mari si grele (tripan) si in parte din cauza montajului.
Ideea e ca pe langa undele garnituri mai fluiera aerul si ma gandeam ca ma poate ajuta montarea unui rulou - gresesc?

#3206
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Tâmplăria se mai poate regla(cu succes dacă armătura și feroneria sunt bune). Un rulou te ajută, dar nu rezolvă definitiv problema. Sunt foarte utile rulourile pentru umbrire și pentru izolare termică mai bună.

Pentru rulouri peste 3 mp  cum e cazul tău, se recomandă acționare cu motor, arc sau manivelă. Se pot pune rulouri cu casetă aplicată, dacă tâmplăria este deja montată. Pentru acționare, cu șnur, sau manivelă se va găuri tâmplăria ca să se poată face acționarea dinăuntru. Pentru acționare cu motor sau arc, nu e nevoie de acest lucru.

#3207
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
ok, merci frumos.
Pentru un calcul de oferta cum procedez?
Exista mai multe tipuri de lamele / rulouri?

#3208
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Da, există lamele de 37, 39, 55, 77, culori diferite. Evident că cele mai ieftine sunt cele cu lamele de 37. Rulori sunt aplicate, sau suprapuse. În cazul tău nu merg decât aplicate. Pentru un calcul PM-me sau intră pe site-ul din semnătură și faci o cerere acolo. Succes!

Edited by Digix, 30 January 2013 - 16:28.


#3209
alinvasile007

alinvasile007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2013
așa ca o estimare pe o scală de 1 la 10 câte puncte a-ți atribui profilului Rehau Euro Design 86 și câte puncte profilului Veka Softline 82 ?

#3210
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

View Postalinvasile007, on 30 ianuarie 2013 - 20:26, said:

aşa ca o estimare pe o scală de 1 la 10 câte puncte a-ţi atribui profilului Rehau Euro Design 86 şi câte puncte profilului Veka Softline 82 ?



       Rehau 6-7
       Veka 10

#3211
alinvasile007

alinvasile007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2013
încă o recomandare vă rog
din punct de vedere al obținerii unui coeficient termic bun și a unei tâmplării trainice ce mi-ați recomanda să aleg :
rehau E D 86 + roto NT+  (lowe+float+lowe de 44 sau chiar 48 ) sau
veka softline 70AD + roto NT((lowe+float+lowe de 36 )
Aș prefera softline 82 fără discuții dar e cam mare difernța de buget față de cele două.

#3212
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Sunt si eu pe punctul de a da drumul la documentatia unei case. Acum trebuie sa ma ocup de proiect. Unul din aspecte este, geamurile.
Pentru ca intentionez, nu stiu si daca ma tine pana la capat, sa supertermoizolez, voi considera geam triplex.
Ce dimensiuni maxime rezonabile, recomandati pentru o fereastra cu doua ochiuri, ambele mobile ? Nu as vrea sa am problema deformarii profilului sau a armaturii din cauza greutatii geamului triplex sau sistemul oscilobatant sa se defecteze.
Multumesc.

#3213
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

View Postalinvasile007, on 30 ianuarie 2013 - 22:23, said:

încă o recomandare vă rog
din punct de vedere al obţinerii unui coeficient termic bun şi a unei tâmplării trainice ce mi-aţi recomanda să aleg :
rehau E D 86 + roto NT+  (lowe+float+lowe de 44 sau chiar 48 ) sau
veka softline 70AD + roto NT((lowe+float+lowe de 36 )
Aş prefera softline 82 fără discuţii dar e cam mare difernţa de buget faţă de cele două.

    Pe Rehau vei obtine un coeficient mai bun  ;  dar datorita calitatii profilului Veka net superioara iti recomand sa alegi Veka .
    Postaza tabloul de tamplarie sa-ti fac un pret si un calcul de coeficient mediu termic per total lucrare ,apoi sa compari cu ce coeficient obtii pe Rehau

View Postkpk1_, on 30 ianuarie 2013 - 22:46, said:

Sunt si eu pe punctul de a da drumul la documentatia unei case. Acum trebuie sa ma ocup de proiect. Unul din aspecte este, geamurile.
Pentru ca intentionez, nu stiu si daca ma tine pana la capat, sa supertermoizolez, voi considera geam triplex.
Ce dimensiuni maxime rezonabile, recomandati pentru o fereastra cu doua ochiuri, ambele mobile ? Nu as vrea sa am problema deformarii profilului sau a armaturii din cauza greutatii geamului triplex sau sistemul oscilobatant sa se defecteze.
Multumesc.

      Poti merge pe o dimensiune de L=1800 ; H= 1600 fara probleme si chiar ceva mai mari .   Un rol important il au si balamalele care trebuie sa reziste la greutatea cercevelei si sticlei .
       Daca armatura este de minim 1,5mm in cercevea nu sunt probleme .

#3214
luc_ionel

luc_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.01.2013

View Postalinvasile007, on 30 ianuarie 2013 - 22:23, said:

încă o recomandare vă rog
din punct de vedere al obţinerii unui coeficient termic bun şi a unei tâmplării trainice ce mi-aţi recomanda să aleg :
rehau E D 86 + roto NT+  (lowe+float+lowe de 44 sau chiar 48 ) sau
veka softline 70AD + roto NT((lowe+float+lowe de 36 )
Aş prefera softline 82 fără discuţii dar e cam mare difernţa de buget faţă de cele două.

Avand in vedere ca suprafata de sticla este undeva intre 70 si 80% din suprafata tamplariei sfatul meu este sa te axezi pe grosimea geamului termopan. Evident ca termopanul de 44 izoleaza mai bine decat cel de 36.
Profilele Rehau si Veka sunt printre cele mai bine cotate profile de pe piata tamplariei din PVC si sunt asemanatoare ca si calitate. Nu te lua dupa notele postate de bengal mai sus, ele se datoreaza faptului ca cel mai probabil bengal vinde tamplarie cu profile veka si nu poate fi obiectiv.

Indiferent de alegerea pe care o faci insa, intereseaza-te bine, bine, bine, BINE cine si cum produce ferestrele respective si la fel de important cum le monteaza.

Edited by lucMembruAnonimel, 30 January 2013 - 23:33.


#3215
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Eu vând atât Veka cât și Rehau și aș da 9,25 pentru Veka Softline 82 și 6,5 pentru Rehau Euro 86.
Cred că părerea lui Bengal este obiectivă.

Edited by Digix, 30 January 2013 - 23:48.


#3216
luc_ionel

luc_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.01.2013
Este stiut ca Euro 86 nu este cel mai bun profil de la Rehau. Dar mi se pare ca diferenta pe care o puneti intre cele doua e cam mare.
E doar o parere si sper sa nu starnim polemici interminabile si inutile.

Ideea era ca eu personal as alege geamul termoizolant de 44mm cu E D 86 dintre cele 2 variante pe care ni le-a prezentat mai sus colegul alinvasile007.

#3217
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Evident că aici ne dăm cu părerea și respect opinia ta. Cei ce lecturează vor lua hotărârea conform bugetului și pe propria cheltuială.

Experiența de 11 ani pe care o am în acest domeniu, experiență care include multe confecții și montaje din aluminiu și PVC, efectiv manoperă făcută de mine, cred ar putea fi luată în considerație.

Nu vreau să se sune cumva a laudă, dar cred că am o părere de care se poate ține cont.

Edited by Digix, 31 January 2013 - 00:16.


#3218
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Diferența pe care o punem noi între profile, pe temeiuri subiective și ca rod al experienței, ar avea relevanță dacă profilele s-ar propune spre vânzare la același preț. Sau, în cazul ideal, când beneficiarul ar dispune nemăsurat.
Dar cum acest din urmă fapt nu se întâmplă deloc așa, termenii comparației, obiectiv judecând, capătă noi valențe.

- rămâne de importanță capitală cuantumul diferenței dintre prețurile ofertelor, în ansamblul lor,
- de ștut că sticla este componenta cheie a sistemului numit termopan și principalul factor al coeficientului de izolație.
- că profilul ales este de preferat să se ridice la nivelul așteptărilor, mai exact, să nu se rupă, să nu se îndoaie, să nu-și schimbe în timp proprietățile izolatoare precum și culoarea...

#3219
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
De atata filozofie nu mai aveti timp si de o amarata de cerere de oferta de pe topicu de cotatii...

daca suprafata vitrata e mare atunci merita sa ai un pachet de sticla cat mai gros, dar pe de alta parte acesta cantareste mai mult, semnificativ, deci rezulta ca trebuie si un profil bun si armat cum trebuie... si asa ne invartim in jurul cozii

... alta filozofie...

#3220
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postmsn2, on 31 ianuarie 2013 - 08:55, said:

De atata filozofie nu mai aveti timp si de o amarata de cerere de oferta de pe topicu de cotatii...
...
eu unul, îți promit un răspuns ferm pe varianta pvc, așa cum ai specificat.
dar eu tot încerc și un calcul pe aluminiu, cu profil Profilco culoare maro, pe care-l ofer la preț promoțional.

numai guvernul actual este de vină că aluminiul a ajuns să aibă un preț mai mic decât pvc-ul.  Posted Image  pt că n-are bani să continue autostrăzile (glumesc!!!)Posted Image

#3221
alinvasile007

alinvasile007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2013
din ofertele primite , preturile sunt : cea pe profilul cu veka 4300 euro, cealata cu profilul rehau 4800 euro, în preţ nu sunt incluse plasele pt ţânţari.
nu am suprafeţe vitrate mai mari de 2000/900 si asta la 2 usi de balcon
eu sunt din judeţul Sălaj, având în vedere buna voastră credinţă eu sunt dispus să colaborăm, pe deasupra dau şi o pălincă de 5 stele !!! învechită în butoi de stejar de 8 ani !!!!
oricum eu vă mulţumesc pentru sfaturile date, şi am să iau o decizie , sper să fie cea mai potrivită.

Edited by alinvasile007, 31 January 2013 - 11:15.


#3222
sezu2002

sezu2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2007
Revin cu mai multe oferte si as dori o parere.
Ofertele obtinute:

gealan s8000 cu 6 camere, feronerie maco, sticla 44 mm 4s-f4-low e - 19500 lei
rehau euro design 70 feronerie secusctick, sticla 32 mm f-f-low e - 166665 lei
salamnder streamline feronerie siegenia-a 4s-f6l4 - 18162 lei
rehau euro design 70 drept, feronerie gu, sticla 40 mm low-e4-f4 - 15518 lei
rehau eurodesign 80 6 camere, feronerie gu, stic;a GD 40 mm-low E4 - F4 - 16667 lei
veka soft line 70 ad feronerie rotto nt, sticla 36 mm 4s-low e- float - 19255 lei

Inclin spre oferta Gealan chiar daca e cea mai scumpa. Care ar fi variantele de luat in seama?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate