Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Posturi de radio in Bacau

- - - - -
  • Please log in to reply
1347 replies to this topic

#199
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005
ca sa vezi si sa nu crezi :

Fostul patron al Mix FM, trimis la Parchet


Presedintele CNA il acuza pe Aristotel Cancescu de fals in declaratii.




Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a decis, ieri, sa sesizeze Parchetul in legatura cu Aristotel Cancescu (fostul patron al Mix FM si presedintele Consiliului Judetean Brasov), pe care forul il acuza de fals in declaratii.

Actele pe care CNA le pune fata in fata sunt declaratia pe propria raspundere a lui Cancescu, data Consiliului cand se pregatea sa vanda reteaua Mix FM, si declaratia de avere a acestuia. Cel mai inversunat impotriva tranzactiei Mix FM-SBS a fost Ralu Filip, el insusi acuzat de Aristotel Cancescu ca a incercat sa influenteze vanzarea.

Acte cap in cap

Aristotel Cancescu a vandut 25 de licente din reteaua Mix FM companiei SBS (care opereaza Kiss FM si Magic FM). In prealabil, pentru simplificarea procesului, licentele Mix FM, impartite in mai multe companii controlate de Cancescu, au fost transferate intr-o singura firma - Canet Radio, in care el era unic asociat.

Ralu Filip sustine ca sunt diferente intre declaratia data de Cancescu atunci cand a transferat licentele la Canet si declaratia de avere. In documentul depus la CNA, Cancescu declara pe proprie raspundere ca atat el, "cat si Canet Radio nu suntem investitori sau actionari directi sau indirecti la alte societati de comunicatie audiovizuala".

Declaratia de avere a lui Cancescu precizeaza ca el detine 6% din Cinel SRL si 100% din companiile Canaris si Canet Radio. Data fiind diferenta, forul a decis sa trimita Parchetului actele pe care le detine, ca sa se stabileasca daca a fost vorba de fals in declaratii.

Acuze reciproce"

Decizia CNA vine la numai o saptamana dupa ce Aristotel Cancescu l-a acuzat pe Ralu Filip ca a incercat sa intervina in trazactia Mix FM-SBS. La vremea respectiva, Cancescu a spus ca Ralu Filip i-ar fi sugerat ca posibil cumparator compania Lagardere (care detine Europa FM si Radio 21) si l-a acuzat pe Ralu Filip ca sicaneaza tranzactia.

De cealalta parte, Ralu Filip spune ca nu s-a implicat in procesul de vanzare, iar detaliile pe care le-a cerut urmaresc sa clarifice tranzactia. CNA suspecteaza faptul ca o parte din licente au fost instrainate mai devreme de sase luni de la obtinerea lor (interzis de lege) si ca in unele orase SBS ar ajunge sa opereze trei licente, dominand piata.

Oficialii Lagardere, cu care a negociat in paralel Cancescu, au reclamat la CNA ca SBS ar putea ajunge in pozitie dominanta pe piata.
Contractul Mix FM-SBS a fost cel mai discutat act comercial din ultimii ani de la CNA. Practic, actul a fost analizat ieri pe articole si a fost solicitat chiar precontractul tranzactiei.

sursa evz.ro

sarmanu domn cancescu :))

#200
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004

View Postmaritus, on Mar 22 2007, 20:50, said:

Daca tot l-ati schimbat, nu spuneti si alte detalii? Sa modificam modificarea si in FMLIST ... :D
PI-ul a ramas acelasi presupun ...

:)
Referitor la playlist nu stiu ce sa spun, se va schimba sound-ul, ceva imbunatatiri, iar RDS-ul cred ca va ramane cum e acum, PTY: News , RT: Mix Fm Bacau 96,0MHz, TA, TP, astept lista cu frecventele statiilor adiacente pt AF. Apropo cum se receptioneaza Mix-ul prin judet?...eventual in comparatie cu alte posturi de radio...

#201
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 02.02.2006

View Postolix, on Mar 22 2007, 20:52, said:

se vor schimba din nou cand o sa preia SBS-ul reteaua ..

Evident asta, dar si FMLIST ofera (pe cat posibil) informatii in timp real. Se vor schimba si atunci  ;)

Cel mai mult ma intereseaza daca s-a schimbat ceva la PS in Bacau 96,0. Ultima data stiam de "MIX FM AICI SUNT STIRILE!"
Acum?

#202
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004

View Postmaritus, on Mar 23 2007, 01:52, said:

Evident asta, dar si FMLIST ofera (pe cat posibil) informatii in timp real. Se vor schimba si atunci  ;)

Cel mai mult ma intereseaza daca s-a schimbat ceva la PS in Bacau 96,0. Ultima data stiam de "MIX FM AICI SUNT STIRILE!"
Acum?
PS: MIX FM 96,0MHz
RT: MIX FM BACAU 96,0MHz
se cauta in continuare posibilitatea conectarii rds-ului la un soft pentru PS dinamic, functie de emisiune, piesa..etc

#203
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

View PostPsichoDaddy, on Mar 23 2007, 02:27, said:

PS: MIX FM 96,0MHz
RT: MIX FM BACAU 96,0MHz
se cauta in continuare posibilitatea conectarii rds-ului la un soft pentru PS dinamic, functie de emisiune, piesa..etc


felicitari pentru emisia de dimineata de la radio deea bacau...faceti tu si andreea vrabie o treaba excelenta....imi pare rau dupa programul dinainte sa se faca retransmisie de la bucuresti de la bacau....e pacat ca s-a renuntat asa mult din grila locala in favoarea celei nationale....
emitatorul de pe 90.6 acopera foarte bine judetul in partea de sud pe culoarul siretului , si relieful o permite , dar si in nord , cu o antena buna sau un mp3 player pana la roman.....am inteles ca s-au facut niste limitarila  emitator ..poate ma lamuresti mai mult....bafta  :P

#204
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004

View Postchaosss, on Mar 23 2007, 11:37, said:

felicitari pentru emisia de dimineata de la radio deea bacau...faceti tu si andreea vrabie o treaba excelenta....imi pare rau dupa programul dinainte sa se faca retransmisie de la bucuresti de la bacau....e pacat ca s-a renuntat asa mult din grila locala in favoarea celei nationale....
emitatorul de pe 90.6 acopera foarte bine judetul in partea de sud pe culoarul siretului , si relieful o permite , dar si in nord , cu o antena buna sau un mp3 player pana la roman.....am inteles ca s-au facut niste limitarila  emitator ..poate ma lamuresti mai mult....bafta  :P
:lol: Lol ma confunzi, eu nu sunt Adrian, Adi e amicul meu, cat despre puterea de emisie de la deea, uneori se mai duc cei de la IGCTI si dau mai incet cand "li se pare" lor ca semnalul e prea puternic, in licenta de emisie scrie o anumita putere care trebuie sa se regaseasca si "pe" emitator, IGCTI au grija ca acest lucru sa se intample  ^_^

#205
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

View PostPsichoDaddy, on Mar 23 2007, 14:17, said:

:lol: Lol ma confunzi, eu nu sunt Adrian, Adi e amicul meu, cat despre puterea de emisie de la deea, uneori se mai duc cei de la IGCTI si dau mai incet cand "li se pare" lor ca semnalul e prea puternic, in licenta de emisie scrie o anumita putere care trebuie sa se regaseasca si "pe" emitator, IGCTI au grija ca acest lucru sa se intample  ^_^


scuze de confuzie...am inteles eu gresit de la A_D_Y  :P

ma interesa mai mult cu cat e trecut oficial si cat are in realitate puterea emitatorului...

#206
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostPsichoDaddy, on Mar 23 2007, 14:17, said:

:lol: Lol ma confunzi, eu nu sunt Adrian, Adi e amicul meu, cat despre puterea de emisie de la deea, uneori se mai duc cei de la IGCTI si dau mai incet cand "li se pare" lor ca semnalul e prea puternic, in licenta de emisie scrie o anumita putere care trebuie sa se regaseasca si "pe" emitator, IGCTI au grija ca acest lucru sa se intample  ^_^
Intr-adevar s-au facut cateva restrictionari pe valea Bistritei (inainte mergea brici pana la Piatra Neamt, in prezent daca abia ajunge pana la Buhusi). Nu am sesizat insa variatii prea mari in ceea ce priveste receptia actuala, antena e la turnul tv, cu elementii orientati spre sud - adica spre oras. Puterea am gasit ca ar fi 1 KW, insa pe sectorul mentionat mai inainte e limitata mult (nu am inteles de ce tocmai acest sector)!

#207
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

View Postchatnoir401, on Mar 23 2007, 20:16, said:

Intr-adevar s-au facut cateva restrictionari pe valea Bistritei (inainte mergea brici pana la Piatra Neamt, in prezent daca abia ajunge pana la Buhusi). Nu am sesizat insa variatii prea mari in ceea ce priveste receptia actuala, antena e la turnul tv, cu elementii orientati spre sud - adica spre oras. Puterea am gasit ca ar fi 1 KW, insa pe sectorul mentionat mai inainte e limitata mult (nu am inteles de ce tocmai acest sector)!


aceasta limitare s-a facut inteleg de la vest la est...de la nord la sud se receptioneaza destul de bine .....

#208
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postchaosss, on Mar 23 2007, 20:29, said:

aceasta limitare s-a facut inteleg de la vest la est...de la nord la sud se receptioneaza destul de bine .....
Interesant e ca pe est nu are limitare, in schimb au PRO FM, INFO PRO si EUROPA FM (dispar destul de repede putin dupa intrarea in jud. Vaslui). Ce e mai interesant e ca DEEA se prinde pe alocuri mai bine decat aceste 3 posturi intre Bacau si Vaslui, se prinde cam 40 - 50 km.

#209
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004

View Postchatnoir401, on Mar 23 2007, 20:16, said:

Intr-adevar s-au facut cateva restrictionari pe valea Bistritei (inainte mergea brici pana la Piatra Neamt, in prezent daca abia ajunge pana la Buhusi). Nu am sesizat insa variatii prea mari in ceea ce priveste receptia actuala, antena e la turnul tv, cu elementii orientati spre sud - adica spre oras. Puterea am gasit ca ar fi 1 KW, insa pe sectorul mentionat mai inainte e limitata mult (nu am inteles de ce tocmai acest sector)!
Nu-i 1KW  :rolleyes:  cat despre info pro, pro fm si europa fm...peste 1KW..cu mult peste... :)

Edited by PsichoDaddy, 23 March 2007 - 23:53.


#210
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Cat despre aceasta "limitare" de care spuneti voi ca e de al est la vest ..nu e limitare, are legatura cu diagrama de radiatie a dipolilor care e mai pronuntata  pe sensul in care sunt indreptati , iar existenta obstacolelor in imediata vecinatate a acestora se comporta ca un reflector/obstacol diminuand emisia pe sensul "blocat"...pentru a emite cat de cat omnidirectional in plan H antena ar trebui sa fie in cel mai inalt punct al turnului fara nici un obstacol in jurul dipolilor , iar acestia sa fie pusi la 180° pentru a crea o diagrama cat de cat circulara, in baterii de 2 sau 4 dipoli....destul de clar? :D

#211
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostPsichoDaddy, on Mar 24 2007, 00:27, said:

Cat despre aceasta "limitare" de care spuneti voi ca e de al est la vest ..nu e limitare, are legatura cu diagrama de radiatie a dipolilor care e mai pronuntata  pe sensul in care sunt indreptati , iar existenta obstacolelor in imediata vecinatate a acestora se comporta ca un reflector/obstacol diminuand emisia pe sensul "blocat"...pentru a emite cat de cat omnidirectional in plan H antena ar trebui sa fie in cel mai inalt punct al turnului fara nici un obstacol in jurul dipolilor , iar acestia sa fie pusi la 180° pentru a crea o diagrama cat de cat circulara, in baterii de 2 sau 4 dipoli....destul de clar? :D
De acord in mare parte si totusi desi antena e orientata cu toti dipolii spre sud - adica spre oras, aceasta diferenta in ceea ce priveste receptia se manifesta pronuntat doar pe sectorul nord - vestic, fara a exista vreun obstacol. Daca e asa de ce nu se manifesta pe nord? Cel mai inalt punct al turnului e deja ocupat de antenele R1 ACTUALITATI si R2 CULTURAL.

#212
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Ai fost in turn si stii exact care e antena de la deea si unde e pusa? sunt multi dipoli pe acolo, si sigur nu scrie pe ei numele celor care-i detin  :) ...iar din presupuneri genul "stiu eu ca e antena de la deea ca mi-a spus cineva care cunoaste pe cineva care e de la deea...etc" nu ma bazez...or fi dipolii orientati spre sud, logic asa ar trebui sa fie dar nu stiu daca sunt la vest sau la est de turn...o explicatie la ipoteza ta ar fi urmatoarea, daca dipolii sunt orientati spre sud-est atunci spre nord-vest apare o diminuare a puterii...suportul metalic pe care sunt fixati actioneaza ca un reflector, ca sa nu mai spunem de diagrama tipica de radiatie a dipolilor...

#213
ruben_timisoara

ruben_timisoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 23.09.2006
Mix FM ii da bataie de cap lui Filip

80% din Canet, firma care opereaza reteaua Mix FM, au ajuns in posesia unei firme din Olanda, patronata de maghiarul Gabor Benke. Fostul proprietar Canet Aristotel Cancescu a vindut pe bucati si in etape actiunile companiei, pentru ca viitorul proprietar sa poata avea trei licente in acelasi oras, lucru interzis de lege pentru o singura firma.

Ipoteza ii apartine lui Ralu Filip, presedintele Consiliului National al Audiovizualului, care a declarat ieri: „De cind sint eu in CNA, asta e cea mai complicata tranzactie pe care am vazut-o si e de ajuns sa imi aprinda niste beculete“. Tot ieri, CNA a decis ca va solicita Parchetului sa verifice legalitatea declaratiei pe proprie raspundere date in ianuarie de Aristotel Cancescu, act care a stat la baza avizului dat de Consiliu pentru transferul de licente de la firma Canaris la Canet.

Sursa: Cotidianul

#214
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostPsichoDaddy, on Mar 24 2007, 18:31, said:

Ai fost in turn si stii exact care e antena de la deea si unde e pusa? sunt multi dipoli pe acolo, si sigur nu scrie pe ei numele celor care-i detin  :) ...iar din presupuneri genul "stiu eu ca e antena de la deea ca mi-a spus cineva care cunoaste pe cineva care e de la deea...etc" nu ma bazez...or fi dipolii orientati spre sud, logic asa ar trebui sa fie dar nu stiu daca sunt la vest sau la est de turn...o explicatie la ipoteza ta ar fi urmatoarea, daca dipolii sunt orientati spre sud-est atunci spre nord-vest apare o diminuare a puterii...suportul metalic pe care sunt fixati actioneaza ca un reflector, ca sa nu mai spunem de diagrama tipica de radiatie a dipolilor...
Intamplator am drum mereu pe acolo, asa ca am studiat aceasta problema de mai mult timp. Initial a aparut antena de la EUROPA FM, apoi cea de la DEEA (intr-o alta pozitie decat cea actuala), cele ale R1 ACTUALITATI si R2 CULTURAL (in varful turnului) si mai nou ale INFO PRO si PRO FM (in partea de vest). Asa ca in situatia de fata nu e greu de dedus care si cum e pozitionata.
Si o poza cu antena (facuta putin la repezeala dar cu ajustarile de rigoare)!

Attached Files



#215
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Dupa mai bine de o luna de tacere a reaparut  postul EURO TV Bacau. Ce am remarcat e ca are o calitate mai buna a imaginii, in rest se pare ca va merge tot pe aceeasi formula in mare parte cu retransmisie ANTENA 1.

#216
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

View Postchatnoir401, on Mar 28 2007, 17:42, said:

Dupa mai bine de o luna de tacere a reaparut  postul EURO TV Bacau. Ce am remarcat e ca are o calitate mai buna a imaginii, in rest se pare ca va merge tot pe aceeasi formula in mare parte cu retransmisie ANTENA 1.


in eter sau doar la cablu...?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate