Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...
 

Posturi de radio in Bacau

- - - - -
  • Please log in to reply
1347 replies to this topic

#181
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005
Ralu Filip, arbitru-jucator in cazul Mix FM?
16 Martie 2007
Floriana Scanteie

Presedintele CNA este acuzat ca s-ar fi implicat in vanzarea retelei.





Adrian Cancescu il acuza pe Ralu Filip, presedintele Consiliului National al Audiovizualului (CNA), ca "da curs unor solicitari care au finalitate politica". Afirmatia omului de afaceri (totodata presedintele Consiliului Judetean Brasov) vine la scurt timp dupa ce acesta a vandut catre SBS 24 de licente din reteaua Mix FM.

Cancescu spune ca Ralu Filip i-ar fi sugerat un alt cumparator - Lagardere (proprietarul Europa FM si Radio 21) si ca presedintele CNA incearca "sa sicaneze" tranzactia facuta cu SBS.

Telefoane cu directie

Cancescu a depus actele de cedare a licentelor Mix FM catre firma Canet Radio SRL (detinuta de el) in ianuarie, cu scopul de a le vinde mai usor. Doua luni mai tarziu, reprezentantii SBS Broadcasting au cumparat 20a din afacerea lui Cancescu, restul de 80a fiind detinut de o companie apropiata SBS.

Intr-una dintre sedintele CNA, Cancescu a declarat ca Ralu Filip a facut presiuni asupra lui cu scopul de a vinde licentele grupului Lagardere. In final, el a incheiat afacerea cu SBS, iar Ralu Filip a solicitat mai multe lamuriri privind tranzactia.

"Consider ca, prin presedintele sau, Consiliul a incalcat limitele compe-tentelor stabilite (...), in sensul implicarii abuzive in dirijarea unei tranzactii comerciale privind licentele audiovizuale", se arata intr-un protest trimis de Cancescu la sediul CNA si comisiilor de cultura din parlament.  

"N-am nimic de ascuns"

Presedintele CNA infirma declaratiile lui Cancescu potrivit carora l-ar fi sunat pentru a-i propune cui sa vanda licentele. "M-a sunat din America si m-a rugat sa transmit un mesaj la Europa FM prin care sa le spun sa il caute cand revine in tara, ceea ce am si facut", a spus Filip. "Nu ma intereseaza cui a vandut si nu stiu in ce conditii s-a incheiat tranzactia", a adaugat el.

Filip a spus ca, joia viitoare, la CNA vor veni pentru a lamuri situatia atat reprezentantii partilor implicate (Lagardere, SBS, Mix FM), cat si senatorul de Brasov Vlad Nicolae Popa, membru PLD, care il acuza pe Cancescu (PNL) de pozitie dominanta pe piata, prin faptul ca acesta controleaza doua posturi de televiziune si cinci de radio in Brasov. "Daca se va dovedi ca am gresit in vreun fel, sunt pregatit sa-mi asum raspunderea", a afirmat Filip.


www.evz.ro

#182
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005
Vanzare ilegala



Cancescu, suspectat de evaziune fiscala
Aristotel Cancescu, presedintele Consiliului Judetean Brasov, a incheiat la 2 martie 2007 "contractul vietii sale". SBS Broad Casting Media si Media Office Services i-au ingrosat acestuia buzunarele cu nu mai putin de 5.952.380,96 de euro.

Aristotel Cancescu, presedintele Consiliului Judetean Brasov, a vandut Mix FM in conditii dubioase. Oficial se stie ca 20% din companie a fost preluata de SBS Broadcasting Media SRL. Restul actiunilor, insumand 80%, a fost "preluat" de o firma "necunoscuta". O prima incalcare a Legii audiovizualului, Legea 504/2002, o constituie interzicerea detinerii a trei posturi de radio in acelasi oras. De asemenea, Aristotel Cancescu a incalcat mai sus amintita lege, prin vanzarea unui numar de licente inainte de cele sase luni care ar fi trebuit sa treaca de la darea in folosinta a respectivelor licente. Potrivit informatiilor noastre, Cancescu ar fi primit un avans de 200.000 de euro inca din luna decembrie, desi contractul de cesiune dintre Cancescu si SBS Broadcasting Media SRL si SC Media Office Service SRL, reprezentate de Nora Marcovici, a fost incheiat la data de 2 martie 2007.

CANCESCU, DE NEGASIT. Desi pana la ora inchiderii editiei Aristotel Cancescu nu a putut fi contactat, acesta a dat publicitatii un protest prin care-l acuza pe presedintele CNA, Ralu Filip, ca da curs unor solicitari "cu finalitate politica". Din contractul de cesiune, pe care Jurnalul National a reusit sa-l obtina in exclusivitate, rezulta ca pretul net al cesiunii este de cinci milioane de euro, la care se adauga impozitul pe venit din transferul partilor sociale, de 16%. Prin urmare, pretul total brut este de 5.952.380,96 de euro. Reteaua Mix FM a grupului SBS opereaza in Romania posturile Prima TV, Kiss TV, Kiss FM si Magic FM. De asemenea, potrivit informatiilor noastre, Nicolae Vlad Popa il mai acuza pe Aristotel Cancescu de "evaziune fiscala", de faptul ca acesta a cumparat de la firma "Canavis" licente cu pretul de 100 de euro si le-a vandut apoi spre SBS cu cinci milioane de euro bucata.

In alta ordine de idei, presedintele Ralu Filip a declarat ca acuzatiile care i-au fost aduse de Cancescu sunt "neintemeiate". "Acestea sunt clisee deja, cu ajutorul carora oameni cu anumite probleme vor sa mute discutiile in alta parte", a precizat Filip, citat de Mediafax. "Nu e prima data cand domnul Cancescu apeleaza la lucruri din acestea amenintatoare. si pot sa va declar ca una din marile suparari ale domnului Cancescu e ca la Timisoara a castigat o frecventa de radio BBC-ul si nu Mix FM", a mai spus Filip. In plus, CNA a mai primit, la inceputul acestei saptamani, o sesizare din partea senatorului de Brasov Nicolae Vlad Popa, membru PLD, in care acesta il acuza pe Cancescu de pozitie dominanta pe piata, prin faptul ca acesta controleaza doua posturi de televiziune si cinci de radio in Brasov, doua posturi de radio in Predeal si doua in Fagaras.

DOVADA. Primul paragraf al facsimilului certifica faptul ca pretul net al cesiunii este de cinci milioane de euro


"TRANZACTIE ILEGALA". Totodata, trustul media Lagardere, care opereaza in Romania posturile de radio Europa FM si Radio 21 si urmeaza sa lanseze, la jumatatea acestui an, si doua posturi de televiziune, a depus, in urma cu o saptamana, la CNA o sesizare in care anunta ca tranzactia dintre Mix FM si grupul SBS este ilegala, cerand Consiliului sa ia masuri. Potrivit scrisorii trimise Consiliului National al Audiovizualului de postul Radio 21, in urma tranzactiei, grupul SBS va detine "o pozitie dominanta in formarea opiniei publice la nivel national", cota sa de piata depasind "cu siguranta" pragul de 30% din piata serviciilor de programe difuzate la nivel national, fapt interzis de lege. Conform scrisorii Radio 21, trustul Lagardere i-ar fi facut lui Aristotel Cancescu, proprietarul retelei Mix FM si presedintele CJ Brasov, o oferta mai valoroasa de achizitie decat cea a SBS, aceasta fiind insa respinsa fara motiv. "Ne-am aflat in tratative cu dl Aristotel Cancescu pentru preluarea in conditii de deplina legalitate a licentelor mentionate mai sus, sens in care am facut si oferta cea mai valoroasa din punct de vedere economic pentru cel in cauza, fiind refuzati in ultima clipa intr-o maniera greu de inteles si de acceptat prin raportare la dispozitiile Codului Comercial", se arata in scrisoarea Radio 21.
INTALNIRE LA VARF
Presedintele CNA ne-a declarat ca, "la solicitarea lui Aristotel Cancescu, membrii Consiliului au decis ca la sedinta din data de 22 martie sa fie discutat numai acest subiect". "Eu nu am nimic de ascuns. Tocmai de aceea am dorit sa se discute la vedere, in public", a precizat presedintele Ralu Filip, care a explicat ca nu el a scris reclamatiile care il incrimineaza pe Cancescu: "Eu sunt doar cel ce le primeste si le pune in discutie. Faptul ca inteleg sa imi respect obligatiile pe care legea mi le-a fixat vad ca deranjeaza", a mai spus Filip.
[img]http://http://www.jurnalul.ro/poze/0/0/0/0/0/2/3/7/4/23741_poza.jpg[/img]
sursa www.jurnalul.ro

#183
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Posta_d_y, on Mar 15 2007, 00:32, said:

stai linistit ca lucrurile nu sunt chiar asa . Nu pot da amanunte.
Radical va fi on cam prin vara... ( se incearca acest lucru) . O sa aveti o mare surpriza  cu radical . Mai multe nu pot spune

Toate la timpul lor
Sa inteleg ca e vorba de o surpriza...
Totusi marea intrebare care se pune: vor merge doar cu program local sau se vor afilia la vreun alt post?
Referitor la MIX FM Bacau: vad ca se misca bine in materie de program local, chiar imi place...

#184
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Da, chiar au luat premiul 1 pentru cele mai bune stiri, oameni harnici  B)  , de curand am fost si am modificat RDS-ul, mai scurt si mai dragut B) .

#185
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,420
  • Înscris: 05.09.2005

View PostPsichoDaddy, on Mar 22 2007, 15:38, said:

Da, chiar au luat premiul 1 pentru cele mai bune stiri, oameni harnici  B)  , de curand am fost si am modificat RDS-ul, mai scurt si mai dragut B) .

stim stim.. si ai stat pana la 1 noaptea cu roxana , a_d_y..  :D  :D  :D

Edited by a_d_y, 22 March 2007 - 15:50.


#186
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004

View Posta_d_y, on Mar 22 2007, 15:47, said:

stim stim.. si ai stat pana la 1 noaptea cu roxana , a_d_y..  :D  :D  :D
:lol:  uite ca nu mi-au murit laudatorii, las ca mai vin sa mai schimb cate ceva pe acolo, salutare pentru toti baietzeii si fetitzele de la Mix Fm Bacau!

Edited by PsichoDaddy, 22 March 2007 - 15:58.


#187
ruben_timisoara

ruben_timisoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 23.09.2006
Cele 80 de procente din rețeaua Mix FM au fost vândute unei companii din Olanda


80 la sută din acțiunile companiei Canet, care operează rețeaua de radio Mix FM, au fost vândute de Aristotel Căncescu unei companii numite Media Office Group, deținută de persoane din managementul Prima TV, fiind cesionate apoi unei companii din Olanda, New Century Media Holdings BV.

sursa:http://www.media-ad....?articleId=5870

#188
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostPsichoDaddy, on Mar 22 2007, 15:38, said:

Da, chiar au luat premiul 1 pentru cele mai bune stiri, oameni harnici  B)  , de curand am fost si am modificat RDS-ul, mai scurt si mai dragut B) .
E bine, tineti-o tot asa!

#189
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

View Postruben_timisoara, on Mar 22 2007, 17:33, said:

Cele 80 de procente din rețeaua Mix FM au fost vândute unei companii din Olanda


80 la sută din acțiunile companiei Canet, care operează rețeaua de radio Mix FM, au fost vândute de Aristotel Căncescu unei companii numite Media Office Group, deținută de persoane din managementul Prima TV, fiind cesionate apoi unei companii din Olanda, New Century Media Holdings BV.

sursa:http://www.media-ad....?articleId=5870


daca ar fi cea care detine fresh fm ar fi super.....e super tare postul....www.fresh.fm  :P

#190
bz-

bz-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.03.2007
E o vrajeala maxima ,  acea "companie olandeza" este condusa de 2 dintre directorii "primaTV" , un fel de inginerie prin care SBS cumpara pe ascuns acele actiuni .

#191
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Exact... romanii sunt ingeniosi, in plus au gasit modalitati sa pacaleasca statul roman... exact asa cum banuiam.

#192
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

View Postbz-, on Mar 22 2007, 19:45, said:

E o vrajeala maxima ,  acea "companie olandeza" este condusa de 2 dintre directorii "primaTV" , un fel de inginerie prin care SBS cumpara pe ascuns acele actiuni .


kingblana schimba blana da naravul ba: sbs iubirea de o viata:))

#193
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,420
  • Înscris: 05.09.2005

View Posta21alex, on Mar 22 2007, 19:46, said:

Exact... romanii sunt ingeniosi, in plus au gasit modalitati sa pacaleasca statul roman... exact asa cum banuiam.


sa vedem.. ce se intampla.. ca nici noi nu stim..

#194
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Ady sincer imi pare rau... dar se va intampla ce s-a intamplat si in alte retele.....
Personalul disponibilizat masiv si investitii majore in tehnologie......
Masina inlocuieste omu` incet incet, iar un dj radio nu mai e ce era odata.... acu e si el o masina de vorbit... nu mai are personalitate!

#195
olix

olix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 06.07.2006

View Posta21alex, on Mar 22 2007, 20:29, said:

Ady sincer imi pare rau... dar se va intampla ce s-a intamplat si in alte retele.....
Personalul disponibilizat masiv si investitii majore in tehnologie......
Masina inlocuieste omu` incet incet, iar un dj radio nu mai e ce era odata.... acu e si el o masina de vorbit... nu mai are personalitate!

eu sunt sigur ca vor fi pastile locale si publicitate locala, asa ca vor ramane 1-2 oameni / statie locala .. unul sa inregistreze pastilele si sa le probrameze, impreuna cu publicitatea si unul sa faca vanzari sau .. e posibil sa fie un singur om care sa faca toate astea.

#196
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPsichoDaddy, on Mar 22 2007, 15:57, said:

:lol:  uite ca nu mi-au murit laudatorii, las ca mai vin sa mai schimb cate ceva pe acolo, salutare pentru toti baietzeii si fetitzele de la Mix Fm Bacau!

Daca tot l-ati schimbat, nu spuneti si alte detalii? Sa modificam modificarea si in FMLIST ... :D
PI-ul a ramas acelasi presupun ...

:)

#197
olix

olix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 06.07.2006

View Postmaritus, on Mar 22 2007, 20:50, said:

Daca tot l-ati schimbat, nu spuneti si alte detalii? Sa modificam modificarea si in FMLIST ... :D
PI-ul a ramas acelasi presupun ...

:)

se vor schimba din nou cand o sa preia SBS-ul reteaua ..

#198
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

View Postolix, on Mar 22 2007, 20:52, said:

se vor schimba din nou cand o sa preia SBS-ul reteaua ..

si cand o sa se intample asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate