Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Posturi de radio in Bacau

- - - - -
  • Please log in to reply
1347 replies to this topic

#1
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005

Quote

Mai exista postul asta de radio in Bacau ???

Edited by vb6rocod, 13 June 2005 - 11:29.


#2
ady18

ady18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.04.2005

vb6rocod, on Jun 13 2005, 10:27, said:



nop sunt din BACAU si pe frecventa lui nu este nimik

#3
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
A existat asa ceva in Bacau ?

Chiar a existat: site-ul BBC zice ca da, ca retransmiteau stirile BBC. Acu e liniste !!!

#4
djvox

djvox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.12.2004
inca mai exista dar au probleme cu emitatorul....nu se aude f bine, eu abia ii prind cu antena exterioara, se prind mai bine posturile din piatra neamt decta mix.....

#5
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Exista pana nu de mult, dar odata ce au bagat Romania Cultural pe 101.8 FM s-a cam zis cu el. O intrebare: astia cand dau frecventele chiar nu se uita deloc la repartitie?parca le da din burta...aiurea
oricum pacat ca s-a terminat cu el! :angry:

#6
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
RADIO 1 pe 92 FM Patra Neamt se prinde pana dincolo de Racaciuni (Bacau), Pascani, Onesti, Comanesti...

#7
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005

Quote

Eu vorbeam de MIX FM... Pe 102.10 se aude prost Rom. Cultural. Am incercat sa sun la ei (i-si tot fac reclama in ziarele locale !!!!!!) dar nu raspunde nimeni....


#8
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Am si eu  o interbare:din ce zona receptionezi pe 102.1 Romania Cultural? Frecventa corecta este 101.8 FM si transmite din turnul de la marginea orasului... si zice ca are putere 10 KW desi ma cam indoiesc...Asa mai este si pe 101.4 FM de la Comanesti, se receptioneaza satisfacator in zona Bacau. Faza naspa a fost ca s-a dat licenta pentru Romania Cultural pe o frecventa necorespunzatoare in sensul ca il acoperea pe cel de pe 102.1 FM.  :nonobad:


:angry:

#9
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Am spus doar ca se aude prost (102.10). Am un tuner la pc + amplificator FM , asta pt. ca si inainte MixFM se auzea cu probleme.Stau in Bacau pe Aleea Parcului (spre capatul spre gara)Posturi receptionate bine (f. bine)
Radio Alfa pe 89.60
Radio 21 pe 95.50
Europa FM  pe 104.20
Kiss FM pe 95.10
Rom. Actualitati pe 98.80
Rom. Cultural pe 101.80
Radio Trinitas pe 96.80
Radio DEEA pe 90.60

#10
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Normal, celelalte posturi se receptioneaza bine cam din tot orasul. MIX FM avea instalata antena imediat cum treci podul de la Serbanesti peste Bistrita. Nu avea inaltime prea mare,deci se explica faptul ca si receptia nu era prea satisfacatoare.Iar in acea zona stiu si eu, se prindea slab-nu inteleg de ce, din alte locatii prindeam acceptabil. Bine, acum nu mai emite si nu stiu daca va mai relua emisia.

#11
djvox

djvox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.12.2004
mixfm bacau emite. eu stau la cascada si prind. cu antena exterioara ce-i drept. cu antena normala in casa nu prinzi mix fm...cu aceeasi antena mai prind:

radio deea onesti 91,1
radio 21 onesti 89,9
radio 1 piatra neamt 92
radio deea piatra 107,2
radio as piatra 105,9
infopro iasi 99,2
astea se aud bine, stereo
mai sunt si altele
roman 88,2   106,6
r actualitati pe 5 frecvente ca si romania cultural
europa fm pe 3 frecv in afara de cea din bacau
trinitas onesti si moinesti

#12
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

djvox, on Jul 2 2005, 14:59, said:

mixfm bacau emite. eu stau la cascada si prind. cu antena exterioara ce-i drept. cu antena normala in casa nu prinzi mix fm...cu aceeasi antena mai prind:

radio deea onesti 91,1
radio 21 onesti 89,9
radio 1 piatra neamt 92
radio deea piatra 107,2
radio as piatra 105,9
infopro iasi 99,2
astea se aud bine, stereo
mai sunt si altele
roman 88,2   106,6
r actualitati pe 5 frecvente ca si romania cultural
europa fm pe 3 frecv in afara de cea din bacau
trinitas onesti si moinesti

<{POST_SNAPBACK}>

OK si eu stau putin mai incolo spre piata sud si prind cam aceleasi posturi, bine fara antena exterioara. Iar la Roman frecventele sunt 88.3 RADIO TERRA - KISS FM si 106.6 RADIO NORD EST ROMAN. Iar Europa FM pe 106.3 Comanesti 105.1 Piatra Neamt si 100 FM Barlad.

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
[quote name='djvox' date='Jul 2 2005, 14:59']
:coolspeak: mixfm bacau emite. eu stau la cascada si prind. cu antena exterioara ce-i drept.  Intr-adevar am constatat acest lucru azi desi pare ciudat se prinde doar din cartierul Serbanesti cu o antena normala. In plus mai intra si Romania Cultural (101.8) peste el; si de aici se receptioneaza cu probleme. Nu stiu insa de ce a redus puterea de emisie asa de mult. Cam curios...

#14
djvox

djvox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.12.2004
pai nu mai au bani, la un moment dat isi facusera o grila de programe cu ceva animatori, acuma a mai ramas doar unul singur care se ocupa de tot ceea ce inseamna mixfm bacau....am vb cu el si au probleme tehnice......inainte eu ii receptionam pana dincolo de racaciuni......aveam bataie directa spre ei.....poate isi vor muta emitatorul de pe cazanul ala de apa, dar asta cand vor fi bani. acuma se aud f prost incet, dar stereo si cu un zgomot de brum pe fundal

#15
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

djvox, on Jul 2 2005, 14:59, said:

mixfm bacau emite. eu stau la cascada si prind. cu antena exterioara ce-i drept. cu antena normala in casa nu prinzi mix fm...cu aceeasi antena mai prind:

radio deea onesti 91,1
radio 21 onesti 89,9
radio 1 piatra neamt 92
radio deea piatra 107,2
radio as piatra 105,9
infopro iasi 99,2
astea se aud bine, stereo
mai sunt si altele
roman 88,2   106,6
r actualitati pe 5 frecvente ca si romania cultural
europa fm pe 3 frecv in afara de cea din bacau
trinitas onesti si moinesti

<{POST_SNAPBACK}>

Problema e clara, s-au alocat foarte multe frecvente de putere mare si radiourile mai slabe, sub 50 W nu mai au cum sa se prinda bine nici pe radiourile cu cea mai buna receptie deoarece vor intra mai tare interferentele celorlalte posturi. Rom Cult, Act si Europa FM se prind si in gaura de sarpe, iar posturile mai slabe au din ce in ce mai mica aria de acoperire. Solutia ar fi simpla si civilizata : amplasarea intr-un turn de 50-100 m intr-o pozitie dominanta a emitatoarelor puternice pentru a acoperi o raza de minim 120-150 km si a posturilor mai slabe in centrul oraselor.
Din pacate frecventele si puterile se aloca pe anumite criterii : economice, politice si mai putin tehnice...

#16
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Asta zic si eu ca ar fi o solutie buna. In primul rand ar trebui amplasat la o inaltime mai mare, nu pe cazanul ala de apa si apoi cu o putere de 100W (asa cum am gasit intr-un tabel de pe site-ul www.ukwtv.de ) ar putea avea o raza de emisie mai buna.  Cel putin inainte il prindeam pana la Sascut chiar acceptabil in schimb in partea de nord receptia era mai slaba (nu stiu de ce!). Astept insa cu interes revenirea in forta a postului!

#17
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Exemplu: RADIO DEEA BACAU 90.6 are acoperire foarte buna in oras insa nu stiu unde au instalat emitatorul. Semnalul cel mai puternic era in zona serbanesti - turn. Asa au emis si ei la inceput pe 101.2 cu o raza de emisie mai mica si apoi au trecut pe 90.6 . Chiar, MIX FM nu ar putea trece pe alta frecventa? Am vazut ca mai e o frecventa libera in Bacau - 105.4 FM.

#18
djvox

djvox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.12.2004
radio deea, teoretic, au emitatorul pe cladirea CAS sau CONEXTRUST(nush c um se cheama) de pe b-dul ionita sandu sturza, dar acolo nu mai sunt dipoli pe antena asa ca am dubii, iar frecventa 105,4 este castigata de radio as, care va emite in curand.....vezi 105,9 radio as piatra neamt, mie nu-mi place, e old music un fel de europa fm sau chiar mai old...se prinde bine in bacau..
  mie deea mi se pare ca se prinde mai bine in afara orasului decat in oras....iar radio 1 piatra neamt, tot pe ukwtv.de ai vazut ca are 5w sau 50w ori vezi si tu cum se prinde, are muuuuult mai mult.............oricum cel mai tare emitator din bacau il au cei de la radio21 impact pe blocul de la tic-tac, bloc cu 11 etaje si cu antena supra inaltata pe pilon, si radio alfa( dar aici cu un minus mare la inaltime)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate