Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...
 Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...
 Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?
 Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4623 replies to this topic

#4591
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 16.03.2006
Si cum as putea sa incarc flotarile?sa zicem CA ajung sa pun +40 kg in spate,cum naiba imi pun eu 2 discuri de 20 kg pe spate?

Daca spatele creste si cu 20 de repetari,DC nu ar creste si pieptul?

Impins la piept,nu pot sa fac,ma deranjeaza la Umar cand cobor bara,in plus, niciodata nu mi-a placut exercitiul asta.

#4592
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,836
  • Înscris: 03.02.2009
Pe scaune eventual sa-ti tii si mainile si picioarele si greutatile ti le atarni cu o chinga de gat (ceafa), sau de torace, dar de ceafa e cel mai simplu daca ai chinga mai lata (numai sa intre prin gaura discurilor). 40kg e exclus sa faci vreodata. 10kg, 15kg, si ce discuri mai ai mai mici sa cresti gradual (sa bagi pe chinga).
N-ai cum sa faci cu discul in spate.. ca-ti pica intr-o parte, il da omoplatul la o parte, etc.. e un calvar sa pui pe spate.  Eventual bagi discurile intr-un rucsac pe care-l pui in fata (nu in spate cum e normal). Dar tot iti trebui niste scaunele mici (de vreo 30cm)
Dar oricum iti trebuie sa te inalti un pic, ca sa ajungi mai jos cu pieptul decat se opresc palmele (sa beneficiezi de "deficit" (de nivel), daca tot iti permite exercitiul, ca la impinsul cu bara n-aveai cum sa faci in deficit decat daca-ti luati bara cambrata..complicat).

20rep mi se pare foarte greu de facut pana la epuizare. E un chin. Asa cand faci 6rep, ori reusesti pe ultima s-o faci, ori nu, asta e. Dar la 20rep, s-ar putea sa cedeze mintea (si conditia cardio, oboseala) inainte muschiului. Asta ca psihic. Fizic.. n-ar fi grozav daca doar spre 20rep produce hipertrofia, ca-nseamna ca-i fibra lenta de anduranta mai mult. Asa cum de ex tre sa fie muschii uzuali ca umerii, antebratele, gambele..Acolo e pe baza de anduranta ca mereu sunt necesari.

Edited by bursucelu_viesel, 26 May 2024 - 12:42.


#4593
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 16.03.2006
Nu ma mai complic cu scaune si alte improvizatii.Asa,puteam sa leg 2 inele cu chingi de bara de tractiuni si faceam dips la inele.La piept i-am pus x,fac cat sa fie ceva,ma concentrez pe brate,umeri,spate si coapse,asta in limita posibilitatilor,nu am ganduri sa fac cu 100 de kg,oricum e o batalie care pe termen lung e pierduta,nu te poti lupta cu timpul,la 35 de ani,mari pretentii nu poti  sa ai pe natural,nu pot sa am asteptari ,gen,sa ajung ca mitrache.

#4594
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,836
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpele, on 26 mai 2024 - 14:07, said:

Asa,puteam sa leg 2 inele cu chingi de bara de tractiuni
Si mai bine.. Dar nu dips (sau si dips, ca alt exercitiu), ci flotari (tii picioarele pe o bancuta ceva). Iti dai seama ca ai tensiune si-n punctul de contractie cand poti aduna mainile impreuna (ca la fluturari). Ziceam ca nu se poate mai bine.. uite ca se putea.. Doar ca tre sa te obisnuiesti cu stabilizarea sa nu tremuri.
Singurul lucru care nu-mi place deloc la flotari e ca tre sa-ti tii burta (greutatea ei). E mai obositor decat un impins la piept (obositor in mod inutil). Discutabil totusi la inele daca nu te obosesc si muschii stabilizatori in mod inutil. Asa impingand in suprafata stabila e mai simplu. Eventual s-ar putea face 2 bare (ca la peck deck, care sa se roteasca), dar zici ca ai oroare de aparaturi complicate (si oricum probabil nu merita chinul sa-l faci si chiar sa-l tii in camera). Eu zic acum ce mi s-ar pare ideal pt muschi.
Eu zic ca logic ar fi ca astea sa fie exercitii superioare fata de impinsul la piept. Adica nu-i ca si cum ..asta e..pt piept mare trebuia impins multe kile pe bara, dar daca nu se pupa cu umerii atunci ma axez pe brate, etc. Nu. E superior. Sau asa ar trebui sa fie. Te lasi mai jos, deci intinzi pectoralul in tensiune, sus poti aduce maine spre impreuna, deci ai tensiune si-n punctul de contractie.. Ideal.. Si fiind flotare omoplatii in mod natural stau in spate asa cum trebuie (si nu te lasa banca sa faci la impins), deci protejeaza umerii. Deci e superior din toate punctele de vedere.

Edited by bursucelu_viesel, 26 May 2024 - 21:20.


#4595
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 16.03.2006
Bursucel,tu cu ce te mai lauzi?progres ceva?
Din ce te-am citit,nici tu nu prea ai mai progresat ,ai avut perioada aia la inceput cand ai crescut bine.

#4596
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 16.03.2006
Cum ies pozele in reflexia asta,daca eram asa in realitate ...

Attached Files



#4597
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 11.07.2023
Zice ca e exercitiu pentru umeri posteriori, dar seamana mult cu exercitiul pentru spate. Eu nu execut exercitiul acela, dar va intreb pe voi: observati diferente intre ce ne arata baiatul acesta aici si exercitiul pentru spate?

https://www.instagra...zQ5YzJhcW0xNg==

#4598
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 11.04.2006
Nu prea, poate are coatele puțin mai depărtate, îl văd executat de unii. O fi bun dar pt deltoizii anteriori cred că exista mișcări mai eficiente.

#4599
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 11.07.2023
andreim77, *posteriori

#4600
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 16.03.2006
Ala arata a pullover.

#4601
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 06.06.2006
Salut, ce program recomandați pt. un începător de 51 de ani?

#4602
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 06.06.2006
Inițial mă gândeam să urmez programul lui Jeff, "Jeff Nippard's Fundamentals Program" dar parcă simt că sunt cam prea multe exerciții pt. început.
Aș începe cu 5, 6, 7 exerciții compuse pe care să le învăț bine. Trei zile pe săptămână.



#4603
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 11.04.2006
Un program simplu, cu exerciții de baza, in care sa antrenezi fiecare grupă o data pe săptămână. Eu am 47 și fac așa aproximativ:
Ziua 1: biceps, triceps, umeri laterali și posteriori, antebrațe
Ziua 2: piept, spate, abdomen, lombari
Ziua 3: fotbal pt picioare :-) deci poți face gambe, coapse și mai distribui ceva din celelalte zile, un abdomen
Umerii anteriori ii antrenez mai rar pt că mi se par prea solicitați la piept și brațe

Edited by andreim77, 03 June 2024 - 16:56.


#4604
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 30.04.2017
acum 2 saptamani am facut impins la piept. Nu ma simteam in forma sa fac singur 8 repetari la ultima serie asa ca am chemat ajutor, pana la urma am facut 10 repetari. Dar se pare ca am fortat din umar. Nici nu mi-am dat seama pana tura urmatoare cand am mers la sala. Am facut tractiuni si imi pusca umarul stang la fiecare repetare. Nu am bagat in seama dar pe final a inceput sa fie deranjant. Dupa ce am ajuns acasa a inceput sa ma doara asa ca am facut pauza o saptamana. Am fost sambata si am incercat sa fac iar tractiuni dar in continuare pusca umarul. La piept vad ca ma lasa sa fac si nu pusca daca nu imping pana in capat. Totusi pe parcursul zilei am simtit o durere mica.

Stiu ca ar trebui sa merg la doctor, dar poate ati patit si voi ceva similar.

#4605
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,836
  • Înscris: 03.02.2009
Nu cred ca-i cineva care sa nu fi patit probleme la umar de la impins (si nu cred ca a fost vreunul la doctor pt asta)..
Ce-as remarca, cand citeam ca nu stii daca mai puteai face 8rep si cu ajutor ai facut 10, ca acolo ai mers dincolo de epuizare. Deci o fortare foarte mare. Oricum ai da-o nu era bine s-o faci. Chiar daca n-o pateai asa cu dureri mai apoi.. ar fi fost un chin prea mare care duce la recuperare greoaie si epuizare sistemica.

Din pacate cultura mondiala e inundata de cultura de dreapta, iar la capitolul antrenament asta inseamna "chinuie-te cat mai mult, trage cat mai tare". Sau cum spunea si Arnold "dormi mai putin" ca sa le iei fata competitorilor. Numai ineptii din astea..
Am zis eu mai de mult ca ne paste cultura americana pe toti, iar cultura americana e cea a unui baiat de 16 ani, care n-are in cap decat competitie, sani si sex si dorinta teribilista de putere (arme, sa faca parte din gasti - militii).

Si pt sportul asta se aduc din ce in ce mai multi "clienti", din sfaturile de viata ale influenterilor de dreapta (de-al de Tate). Zicea un influecer american ca l-a intrebat un pusti ce sfat de viata sa-i dea in privinta serviciului. etc, si tampitul asta i-a spus ca primul lucru care tre sa-l faca e sa devina obsedat de culturism (si evident sa se dopeze, etc). Si la noi incep tampiti din astia.. mi-a aparut un baiat roman in recomandari youtube, care zicea ca ce super se simte ca mananca zece oua pe zi, sau cam asa ceva, si crede el ca-i creste testosteronul, si ca ce misto se simte ca ar chef sa distruga competitia.. Fix prostia de cultura americana..
Vremuri triste, care anunta vremuri tragice..(pline de razboi..) Cand s-o maturiza societatea nu stiu.. dar nu prea curand, caci cei de la putere fix asa ne vor.. batuti in cap.. baietei de 16ani dornici de afirmare si putere si teribilisti..

Nu, nu trebuie tras de fiare in halul ala.. Pierzi mult mai mult (pe termen lung) decat castigi. Deci trebuie sa ne descotorosim de ideile astea luate din cultura mondiala (americana), cu de-al de Mike Mentzer care trage pana-i pleznesc ochii, Dorian Yates, etc..

Edited by bursucelu_viesel, 04 June 2024 - 20:06.


#4606
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,735
  • Înscris: 24.10.2015
Nu-s deacord cu ce spui. Cei de la putere ne vor fix pe dos fata de ce zici - sa fim niste oi ascultatoare fara opinie proprie si coloana vertebrala. Nu vezi in ce directie se merge cu educatia? La eurovizion cine castiga in ultimii ani?

Bărbatul e competitiv si dur de natura lui. Acuma e la moda sa se transforme toti in femei docile.

#4607
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,836
  • Înscris: 03.02.2009
As continua eu, ca sa raspund, dar n-as mai putea face sandvis cu niste culturism deasupra si dedesub, ca sa nu fiu prea offtopic. Deci abandonez. Las niste "repetari in rezerva" lol

#4608
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 11.07.2023

View Postbursucelu_viesel, on 04 iunie 2024 - 20:02, said:

Nu cred ca-i cineva care sa nu fi patit probleme la umar de la impins (si nu cred ca a fost vreunul la doctor pt asta)..

  Am fost eu acum 2 saptamani

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate