Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#8335
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
avem un coleg care foloseste fibra de cocos Jiffy ! ...
desi yo nu folosesc tavi cu gauri ! ... "m-am invatat" sa ud lastarii ! ... Posted Image

Edited by abubue, 19 February 2016 - 07:14.


#8336
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Salutare.

Intentionez sa folosesc pentru a repica rasadul de telina, urmatoarea combinatie: 40% mranita + 30% turba + 25% pamant de telina + 5 % nisip. Problema este ca pe un site al unui producator de turba am gasit urmatorul afirmatie - Nu este indicat sa se utilizeze amestecarea de catre fermier a turbei cu alte feluri de substrat (pamant, nisip, mranita, etc...), deoarece strica structura substratului  si poate conduce la efecte dezastroase. Sa inteleg sa aceste substraturi care se gasesc in comert contin tot ceea ce este necesar plantei in intervalul repicare-plantare sau pur si simplu nu sunt bune aceste amestecuri.
Eu am folosit acum un an doar turba pentru semanatul unor seminte de vinete in tavite alvionare si tin minte ca aveam probleme cu apa, in sensul ca  facea o pelicula la suprafata substratului si nu patrundea la radacina plantei.

#8337
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Producatorul de turba face astfel de recomandari sa vinda el turba. Dar eu iti spun ca poti amesteca doar pamint cu mranita, in proportie de 2/3 pamint si 1/3 mranita, fara nisip si iese treaba mai buna. Pamintul sa fie degerat, adica sa-l iei de pe o aratura de toamna, sa fi apucat sa inghete, se marunteste f bine.Asa cum spun eu nu-ti mai trebuie nici un fel de fertiulizant, mai ales la telina, si rezultatele vor fi peste asteptari, departe de a fi un dezastru. Pt a iei o treaba buna, trebuie un bun control al umiditatii si aerisirii, indiferent de substrat.

#8338
cris z

cris z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 14.03.2007
Ziua buna,
Mi-am zis sa fac un experiment, asa ca am pus la germinat acum 16 zile cateva seminte
de rosii mini roma de la kauf...
Temperatura a fost intre 20 si 31 grade (in zilele insorite).
Rata de germinare undeva intre 60-70%,cateva poze cu balerinelePosted Image

Attached Files

  • Attached File  r01.JPG   176.88K   41 downloads
  • Attached File  r1.JPG   266.46K   43 downloads
  • Attached File  r2.JPG   274.86K   38 downloads


#8339
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Doar pamant si mranita ? Cred totusi ca turba si nisipul permit o permeabilitate mai buna a substratului.

#8340
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
turba

 pamela200, on 19 februarie 2016 - 11:03, said:

Eu am folosit acum un an doar turba pentru semanatul unor seminte de vinete in tavite alvionare si tin minte ca aveam probleme cu apa, in sensul ca  facea o pelicula la suprafata substratului si nu patrundea la radacina plantei.
turba comerciala (neagra sau galbena) trebuie umezita inainte de a umple rasadnitele (ghivecele) ! ... la cca 60%, umiditate ! ...

Edited by abubue, 19 February 2016 - 15:13.


#8341
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
@StudioOne.Faci ce faci si tot la poza cu scaune ne trimiti.Sa ne faci in ciuda.Posted Image

Edited by girus, 19 February 2016 - 15:40.


#8342
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 cris z, on 19 februarie 2016 - 11:50, said:

Ziua buna,
Mi-am zis sa fac un experiment, asa ca am pus la germinat acum 16 zile cateva seminte
de rosii mini roma de la kauf...
Temperatura a fost intre 20 si 31 grade (in zilele insorite).
Rata de germinare undeva intre 60-70%,cateva poze cu balerinelePosted Image

Si eu am luat seminte tot de acolo, scria pe ele ca-s din Maroc, le insamantez dupa 1 mart...

Am mai luat de la niste cherry orange si galbene,  abia astept o supa rece precum aici, in toiul verii...
http://www.gourmanda...tilly-2203.html[ http://sf2.viepratique.fr/wp-content/uploads/sites/10/2014/10/soupe-tomate.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8343
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
In Lidl am gasit azi, Rosii Roma din Almeria, foarte gustoase!
As lua seminte din ele, dar pt la anul, caci nu mai am niciun loc neprogramat, in mica gradina...

#8344
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Ma mananca .... palmele, maine as vrea sa pun in gradina arpagic, usturoi, mazare si spanac. Ce parere aveti o fi prea devreme?

#8345
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
nu stiu pentru spanac , dar pentru ceapa ,usturoi si mazare e ok , mai ales ca ele se pun din toamna (ceapa +usturoi). le puteti pune si la cateva zile distanta intre semanat sa nu iasa toata cultura odata .



p.s daca imi iau eu rasadul de rosii de sus din dressing unde am o t* de 22*-26* (acum cat a fost innorat afara nu a sarit de 22* ziua si 20* noaptea )si le mut la parter in sufragerie unde nu am incalzire deci le aduc undeva la 15*(noaptea )  si intre 18*-20* ziua , lumina sa zic mai multa decat in dressing ,am ditamai geamul la terasa dar soarele ajunge cam dupa ora 11  au ceva ??
asta e geamul Attached File  IMG_20160213_1340151.jpg   191.68K   55 downloads

Edited by m_maru, 19 February 2016 - 20:36.


#8346
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Eu unul sunt satul de n amestecuri. Pana acuma am ajuns la concluzia ca mranita nu mai are ce cauta in nici un amestec de substrat. E plina de buruieni si viermi de sarma, desi sincer n-am  avut necazuri, numai ca dau niste buruieni de-ti vine acru la plivit. Plus, se ingreuna, rupi toate tavile. Turba e usoara, e sterila. Eu stiu ca nu are prea multi nutrienti in ea, insa cateva irigari cu oarece ingrasamant, ajung. Anul asta folosesc numai pamant de telina si turba, 1:1. Pamantul e luat doar de la 20 25cm de sub stratul de telina, asa ca e total lipsit de buruieni. Anul trecut am facut si eu cu mranita si nisip...E ok...nu zic, a fost excelent substratul, dar m-am saturat de atata cernut. Cand si daca....voi folosi numai turba..Amin. Tavile toate-mi sunt fisurate pe margini...si anul trecut am luat 800 de tavi noi...nu e una sa nu aibe vreo fisura. pamela200, vezi ca telina indradacineaza in draci in stratul de pamant de sub tavi. Muta tavile 1x la saptamana cate 5 cm, altfel, cand iei tavile de acolo pentru plantat, vei pati ca si mine....tragi de ele...se rup, se duc la Domnu.

tatuc! Da-i bataie. La mine nu se poate lucra in gradina, e tot de-un noroi. Trage agril peste ele daca ai si lasa-le in grija Domnului. Va fi ok.

Edited by serrifu, 19 February 2016 - 20:34.


#8347
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 cris z, on 19 februarie 2016 - 11:50, said:


Temperatura a fost intre 20 si 31 grade (in zilele insorite).
Mai taie din ele da-le dreac...

Acum lasand gluma la o parte, chiar vrei sa le faci baschetbaliste?
Mai scade cateva grade ca nu te vad bine si cauta un loc mai luminos. Poti citi paginile din 2014-2015  lunile februarie-mai si ai sa gasesti mai  multe info legate de caldura/lumina/tratamente. Si eu mai trec pe posturile cu an an in urma de multe ori mai ales cand ma intereseaza ceva in mod deosebit...

Nea Gigi sa stii ca mie chiar imi era dor de dumneata. Ai pregatit bidoanele cu apa? Chiar azi ma intrebam pe unde esti de nu mai postezi pe aici?

#8348
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Nu am agril, mizez pe mila Domnului. Prognoza arata bine momentan. Azi am facut proba cu moto in gradina, a iesit bine, maine o sa scoata flacari daca nu da vreo aversa in noaptea asta, cica sunt 60% sanse sa se intample.
Ce as mai putea pune in gradina in perioada asta?
W-k-dul viitor intentionez sa seman pentru rasadurile de pus in gradina. Doar acum am raft cu neoane nu-mi mai e frica de ger. Am transformat camera tehnica in mini ferma, rasaduri, puisori....

m_maru, daca nu ai fereastra spre sud de chinui degeaba. Am trait-o pe pielea mea cu o fereastra la fel de mare ca a ta orientata spre est. Nu mai fac.

Edited by tatuc, 19 February 2016 - 20:50.


#8349
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2010
Lipsa luminii solare trebui să fie Suplimentată Cu neoane

#8350
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 renno, on 19 februarie 2016 - 22:21, said:

Lipsa luminii solare trebui să fie Suplimentată Cu neoane
Dar cu niste becuri cu halogen nu merge?  Posted Image

#8351
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
În tăvile astea încape orice tavă alveolară
http://growin.ro/tav...e-cu-gauri.html

#8352
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

 sandy76, on 19 februarie 2016 - 22:25, said:

Dar cu niste becuri cu halogen nu merge?  Posted Image
nu prea ! ... Posted Image

Edited by abubue, 19 February 2016 - 23:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate