Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 

MICRO FOUR THIRDS thread general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3982 replies to this topic

#3619
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Multumesc. Imi place ca chiar se vede fisheye. Posted Image Deocamdata doar poze de test...

Attached Files



#3620
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mno, am dat o tura prin oras, asa rapid... sa testez nitel Samyangu'...
Imi place mult cum ies culorile, apoi sharpnessul. Per total, e un obiectiv al drăcuțului de bun. Posted Image

Attached Files



#3621
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,941
  • Înscris: 28.12.2006
In biserica dece n-ai intrat cu el?
Nu stiu cum e cu culorile sau sharpul, dar la flare pare sa stea destul de bine.
Care e distanta minima de focus?

Sa-l folosesti cu placere!

Edited by crokodilu, 18 May 2022 - 21:50.


#3622
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,990
  • Înscris: 20.01.2005
Daca-l inchizi la F/8.0 sau mai mult, vezi si raze in jurul soarelui.

#3623
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postcrokodilu, on 18 mai 2022 - 21:49, said:

In biserica dece n-ai intrat cu el?

View Postursamajor, on 18 mai 2022 - 20:32, said:

e un obiectiv al drăcuțului de bun.
N-a vrut sa se lepede de Satana. Posted Image

#3624
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,941
  • Înscris: 28.12.2006
N-ar fi primul caz.

Era interesant de vazut cum se comporta la interioare. Poate ca la peisaj nu e atat de spectaculos dar la arhitectura, interior, closeup mi se pare ca e o paine de mancat cu un fisheye. Si la astro...fireste.

Edited by crokodilu, 19 May 2022 - 09:00.


#3625
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,990
  • Înscris: 20.01.2005
Este spectaculos si la peisaj, la un anume tip de peisaj.

#3626
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008
Uneori, pentru anumite peisaje, fishaiu e singura optiune ca sa intre in cadru tot ce ai vrea sa surprinzi in acel cadru. Mi se pare ca e mai spectaculos la peisaje decat in interior, atunci cand gasesti peisajul potrivit si cel mai important, sa ai fishaiu in rucsac. Posted Image  La cum arata varianta pentru m43, pare sa intre si in buzunar, asa ca nu exista scuza sa nu-l ai la tine. Posted Image
Incadrand intr-un anumit fel se poate obtine chiar si un orizont drept, dar scade flexibilitatea compozitiei.

Nu demult am incercat DXO ViewPoint si "linearizeaza" bine cea mai mare parte a fotografiilor pe care le-am testat. Cred ca-l pun pe lista de cumparaturi. Nu l-am comparat cu Hemi, pentru ca perioada lor de trial e foarte scurta si nici nu se pot salva imaginile ca lumea, plus ca trebuie si PS. Am mai incercat cu PTLens, dar dupa "linearizare" scade mult calitatea fotografiilor pe margini, de parca sunt facute cu o camera UWA de telefon.

Edited by edri, 19 May 2022 - 11:17.


#3627
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
La interioare nu vad de ce n-ar face fata cu brio. O sa-l pun la treaba si acolo, ca plec la Stambul pe 28 si am, slava lui Allah, ce poza pe-acolo la interioare. Numa' sa nu ceara turcu' taxa prea mare pe fotografiat pe la geamii, muzee, moschei si alte discoteci. Posted Image

PS: sa mai zic ca deja am rezervat croaziera pe Bosfor? :D

#3628
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,941
  • Înscris: 28.12.2006

View Postedri, on 19 mai 2022 - 11:16, said:

Mi se pare ca e mai spectaculos la peisaje decat in interior, atunci cand gasesti peisajul potrivit ..
Hmm, depinde. As zice ca in prima faza se crede ca un peisaj larg ar arata bine cu un superwide, in practica nu prea e asa, practic totul se comprima si nu arata spectaculos. Trebuie sa ai grija cum compui, un superwide nu face el automat treaba, ba din contra, te cam pune pe tine la treaba.


View Postursamajor, on 19 mai 2022 - 11:46, said:

Numa' sa nu ceara turcu' taxa prea mare pe fotografiat pe la geamii, muzee, moschei si alte discoteci..
Si care-i treaba? Pai ori suntem bogati ori numai suntem!

Cu un body mic, wide si un tele te-ai scos pentru travel.

Edited by crokodilu, 19 May 2022 - 11:52.


#3629
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,990
  • Înscris: 20.01.2005
Aici nu mi-a ajuns deschiderea de la fisheye, si am facut doua cadre pe care le-am lipit. Nu zici ca e o poza cu un unghi de minim 230'.
Ok, PS-ul nu le-a lipit foarte bine, nici eu nu mi-am batut capul prea mult...
Dar sunt de acord cu Adrian. Sunt situatii cand ai nevoie de obiectiv wide. La mine fisheye-ul a devenit obiectivul wide nr.1. Prinde tot timpul trusa.

Attached File  KL_01_F5.jpg   283.63K   22 downloads






View Postursamajor, on 19 mai 2022 - 11:46, said:

Numa' sa nu ceara turcu' taxa prea mare pe fotografiat pe la geamii, muzee, moschei si alte discoteci. Posted Image

In palatul Topkapi nu te lasa sa faci poze. Si sunt stricti, maniaci, te urmaresc. Eu l-as cam sari.
Te lasa in Basilica, parca si in Hagia Sofia, si in Moscheea Sultanului.
Este de vizitat si Galata Tower, ca vezi orasul de sus. Acolo e fain sa faci o "blue hour". Nashpa ca e "ceata" tot timpul in Istanbul (prea multe masini).

Inidiferent ce obiectiv folosesti, te ajuta enorm stabilizarea la interior. Poti folosi ISO mic. Este bine sa pui si o mica intarziere la declansare.

Edited by katran, 19 May 2022 - 12:05.


#3630
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 19 mai 2022 - 11:48, said:

.....Trebuie sa ai grija cum compui, un superwide nu face el automat treaba, ba din contra, te cam pune pe tine la treaba.


Pai nu asta vrem? De ce rezistam cu stoicism invaziei telefoanelor si folosim ILC-uri?

#3631
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postcrokodilu, on 19 mai 2022 - 11:48, said:

Si care-i treaba? Pai ori suntem bogati ori numai suntem!
Da' m-am dat eu bogat vreodata? Dimpotriva... sunt prea sarac sa-mi permit obiective scumpe. Posted Image Nu cum zic altii... E ca-n zicala: mai bine sanatos si bogat, decat sarac si bolnav! Posted Image
Da, mergea EM10.2 cu Samyangu'... incep sa regret ca am dat body-ul ala. Luat de nou, abia aveam fo 7000 de cadre cu el.
'Norce caz, fisheye-ul asta e de departe cel mai funny obiectiv cu care am lucrat. Am mai facut-o si pe APS-C cu un Tamron 11-18mm, dar asta e bestial.

Attached Files



#3632
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,990
  • Înscris: 20.01.2005
Vezi ca trebuie sa fii atent. Ti-a intrat in cadru degetul.
Cum il scoti un pic in afara, il "vede" obiectivul.


Mai este greu cand este soarele in spate sa scoti un cadru in care nu apare umbra ta.

Edited by katran, 19 May 2022 - 17:07.


#3633
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Da, am observat si eu treaba cu degetul: de corectat/verificat/tinut minte. Posted Image

PS: iacata si niste lens flare...

Attached Files



#3634
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008
vorba aia, fotografia fara fisheye e ca nunta fara lautari :)

#3635
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,941
  • Înscris: 28.12.2006
E dar dupa ce iti intra toate alea-n cadru la sfarsit trebuie sa faci curatenie.

#3636
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
E mai putin deranjant, fiindca, in general, (gherlele) ocupa spatiu mai putin. Si, ca atare, se pot inlatura si usor. Posted Image
Asta daca nu consideri "aglomeratia" un feature.

Pana si banalele cadre luate din balcon mi se par acum mai "cul". Posted Image

Attached Files


Edited by ursamajor, 19 May 2022 - 17:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate