Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Mobil

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 

Hosting ieftin pe servere in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postart-media, on Dec 27 2005, 07:07, said:

Si WBF parerea mea este sa nu te inervezi ca nu ai de ce. Sincer daca tu te ocupi de Data Center-ul deschis in Cluj si este cu tot ce zici tu ai toate felicitarile mele pentru ce ai reusit sa faci. Tinand cont de cheltuielile care exista in Romania ai preturi la servicii foarte acceptabile fata de altii. Tin aici sa precizez ca oricine trebuie sa se gindeasca inainte sa vorbeasca dar se pare ca unii nu gindesc de cite ori sunt mai mari preturile de intretinere la un Data Center in Romania fata de unul de afara. (A-si dori daca se poate cel ce se ocupa de Data Centerul din Cluj sa zica ca sigur stie de cite ori sunt mai mari preturile din Romania fata de cele din U.S.A.)


Nu ma enervez de loc. :)
In privinta cheltuielilor mai mari,ai dreptate intr-o oarecare masura.
Bandwidth-ul in Romania este de cateva ori mai scump decat in Europa,ca sa nu mai vorbim de US.Cam bataie de joc....dar asta este.
Cheltuielile lunare pentru un DC in Romania  urca la cateva mii de euro pe luna.Doar bandwidth.
Investitia initiala inca nici nu visam sa o amortizam .
Confuzia intre o retea de cartier si un DC e chiar draguta.
Nu prea stiu retele de cartier care sa aiba nevoie de echipamentele absolut necesare in functionarea unui dc.
In primul rand,la un DC ai nevoie de minim doua conexiuni pentru redundanta,trebuie sa fii acoperit in furnizarea energiei electrice(UPS + generator) ,rutarea si bgp-ul trebuie facute bine(se poate lucra si cu servere unix,dar daca vrei ceva de calitate ,ramane CISCO),mai ai nevoie de personal 24/7 onsite,aerul conditionat e ca si obligatoriu......etc.
Singurul lucru mai ieftin in Romania este personalul,dar si asta se cam termina,daca nu platesti bine,oamenii buni vor pleca la puzderia de firme care fac remote admin pentru firme sau dc-uri din Europa sau USA.
Ca sa rezum,bandwidth = x2-3 fata de EU sau US.,echipamentele sunt mai scumpe(taxe vamale ,transport),chiria pentru un spatiu e cam tot pe acolo,personalul e putin mai ieftin,serverele sunt la fel de scumpe iar uneori mult mai scumpe decat afara..........
Toate astea versus cererea destul de scazuta din Romania

#56
c_n_m

c_n_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.12.2005
@Bold:

Pana la urma ai luat hostingul acela platit de la Netfirms? M-ar interesa sa stiu daca inregistrarea domeniului oferit in cadrul planului de hosting se face pe numele clientului sau pe numele Netfirms.  De asemenea, daca sunt OK in ce priveste hostingul propriu-zis: functionare php, mysql, .htaccess, uptime server, eventuale probleme de accesare a site-ului din diferite puncte de pe glob.

#57
shakyman

shakyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.04.2005
mxhost.ro...super seriozitate...nu ezitati!

#58
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postc_n_m, on Jan 29 2006, 11:32, said:

@Bold:

Pana la urma ai luat hostingul acela platit de la Netfirms? M-ar interesa sa stiu daca inregistrarea domeniului oferit in cadrul planului de hosting se face pe numele clientului sau pe numele Netfirms.  De asemenea, daca sunt OK in ce priveste hostingul propriu-zis: functionare php, mysql, .htaccess, uptime server, eventuale probleme de accesare a site-ului din diferite puncte de pe glob.

Am luat eu unul de 174$ pe an. Platiti prin ING Romania.
Mi-am facut cont, afland de ei de pe acest forum. Mi-a dat email de confirmare a platii. Am instalat un site (f. important ptr. mine).
A mers. 3 zile. Mi-au taiat contul fara preaviz. Adios database si fisiere uploadate de useri (si au modificat la greu in cele 3 zile). Mi-am luat hosting in alta parte.
Le-am scris, mi-au raspuns ca nu a fost platit acel cont.
M-am interesat la ING, banii sunt blocati de catrea banca lor, care nu i-a extras. Am cerut refuzarea tranzactiei.
I-am anuntat ca anulez comanda. Acum sper ca in urma dicutiilor cu cei de la suport sa imi iau cele 2 baze date ce le-am pus acolo. Daca nu asta e, o sa lucrez cu back-upul pe care l-am facut inainte de a instalat aplicatia la ei.


Despre cum a mers in cele 3 zile si probabil cum ar fi mers.
Uptime: n-a picat  :)
PHP: ai optiune sa alegi 4 sau 5
MySql: Iti limiteaza nr. de query, daca ai f. multi  utilizatori online e probabil sa astepte query in coada. Daca ai vreun script de import, export sau de o prelucrare e posibil sa esueze la vreo 25.000 de query (fiecare din ele un insert, sa zicem). La putin mai multe esueaza sigur si obtii o pagina de eroare, chiar daca uneori s-a finalizat cu bine executia lui.
Control Panel: saracios, dar la o adica lucurile principale le ai:  gestionare adrese email, creare db si creare useri db, administrare conturi ftp, manager fisiere via http.
Nu am gasit optiune back-up homedirectory. Nici nu m-am uitat prea mult.
PhpMyadmin limitat:  nu exporta incarcare fisiere sql decat in mod text (nu arhive). Esueaza daca sunt mai mult de cateva mii de linii. F. dificila incarcarea unei baze de date mari si back-upul ei. Adica nashpa de tot.  Nu exporta decat in fisier text. Si ala sa fie destul de mic.  Nici nu m-am mai chinuit sa fac acest lucru. Am facut eforturi de aproape o zi sa-mi incarc baza de date (si unuia de la ei i-a trebuit doar un click ca sa mi-o termine peste 2 zile). Are optiuni pe care nu le-au scos si nu functioneaza.
Din pct de administrare a bazelor de date consider ca sunt lipsuri pentru cei care folosesc aplicatii ceva mai mari decat media.
Ca organizare sunt Ok si ii admir. Au sistem de hosting cu servere specializate ce indeplinesc diverse functii (email, mysql, webservere).  Din cauza asta nici nu accepta conexiuni la db in afara sistemului lor.

Am scris pct. nefavorabile in ideea de a vedea nu numai parametrii principali la un hosting (spatiu & trafic), ci si celelalte optiuni pe care sunt utile ptr. un site ceva mai pretentios.

Edited by MariusCristian, 03 February 2006 - 21:26.


#59
c_n_m

c_n_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.12.2005
Multumesc pentru info, MariusCristian!

Intre timp am luat si eu un cont (tot in varianta cu 5 domenii incluse).  Primul domeniu se inregistreaza cand se face comanda, urmatoarele se inregistreaza din control panel dupa confirmarea comenzii.  Inregistrarea domeniilor se face repede, in cateva minute.

Despre suport - sunt OK, iar daca nu gasiti pe cineva online, atunci veti primi raspuns pe mail.

In ce priveste mysql-ul, deocamdata nu l-am incercat, dar sper ca numarul de conexiuni simultane acceptate sa fie totusi rezonabil.

#60
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View PostMariusCristian, on Feb 3 2006, 23:23, said:

Am luat eu unul de 174$ pe an. Platiti prin ING Romania.
Mi-am facut cont, afland de ei de pe acest forum. Mi-a dat email de confirmare a platii. Am instalat un site (f. important ptr. mine).
A mers. 3 zile. Mi-au taiat contul fara preaviz. Adios database si fisiere uploadate de useri (si au modificat la greu in cele 3 zile). Mi-am luat hosting in alta parte.
Le-am scris, mi-au raspuns ca nu a fost platit acel cont.
M-am interesat la ING, banii sunt blocati de catrea banca lor, care nu i-a extras. Am cerut refuzarea tranzactiei.
I-am anuntat ca anulez comanda. Acum sper ca in urma dicutiilor cu cei de la suport sa imi iau cele 2 baze date ce le-am pus acolo. Daca nu asta e, o sa lucrez cu back-upul pe care l-am facut inainte de a instalat aplicatia la ei.


Erata:  mai trimisesera un al doilea email prin care tb sa le confirm ca vreau sa le platesc. NU l-am citit pana la capat si mi-au dezactivat contul dupa 3 zile. Cam asta a fost partea mea de vina. Deci ei au fost OK din pct asta de vedere si eu neatent. Obisnuiesc sa ceara sa ii suni dupa ce faci comanda sau sa le trimiti un email la o adresa de-a lor.

#61
firehand

firehand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.03.2006
Incearca Host.Heaven.ro
Pachetul de Hosting Basic e doar 0.49 euro

#62
MihaiD

MihaiD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2005
http://www.edomenii....ire-linux,1.htm

dar de astia ce parere aveti?...mai ales oferta cu 1o Euro spatiu nelimitat



eu chair caut host + numa domeniu pentru un forum si nu reusesc sa ma opresc la vreun ofertant..am ametiti cautand...treaba e ca nici nu stiu cam cat spatiu mi-ar fi necesar pt un forum care mai mult ca sigur nu depaseste mia de useri intr-un an

Edited by MihaiD, 13 March 2006 - 18:26.


#63
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 07.02.2004
Spatiu nelimitat nu exista. E imposibil sa-ti ofere asa ceva, indiferent de ce servere au.

#64
MihaiD

MihaiD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2005
pai atunci de ce zic asa? la ce s-o referi?

#65
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 07.02.2004
Inseamna ca ei nu limiteaza spatiul, dar atunci cand se vor umple hard-urile probabil vor incepe sa suspende conturile, sau sa apara probleme de genul asta. Nu exista firma, oricat de serioasa ar fi, care poate oferi asa ceva.

#66
r-soft

r-soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 13.11.2005
pfff...mi-as face si eu reclama da nu-mi fac...
oricum sunt cel mai ieftin :P

#67
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005

View Postr-soft, on Mar 29 2006, 22:59, said:

pfff...mi-as face si eu reclama da nu-mi fac...
oricum sunt cel mai ieftin :P

exista ceva mai ieftin ca astia  :rolleyes: ?

noup eu nu fac reclama  :notangel:

Edited by assault, 29 March 2006 - 22:41.


#68
MihaiD

MihaiD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2005
am cumparat la edomenii.ro un domeniu+hosting si la mai mult de o saptamana de atunci, domeniul nu a fost inca activat. Ei se lauda ca domeniile se activeaza in 24-72 de ore. Vad ca nici dupa 200 nu s-a rezolvat. Si mi se pare chiar lipsa de obraz sa te lauzi cu ceva si sa nu fii nici macar pe aproape de ce spui. Sper sa nu mai intalnesc si alte probleme. Oricum, ca si altii de pe aici am fost fraier sa platesc hostingul pe un 1 an

#69
generalg

generalg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2006
cel mai ieftin hosting il gasiti pe hosting-domenii.ro/
      Hosting ieftin si de calitate..........
:yes:  :yes:
Link editat. Krumel.

Edited by Krumel, 31 July 2006 - 16:09.


#70
Mafioto

Mafioto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.07.2006

View PostMihaiD, on Mar 13 2006, 19:24, said:


spatiu nelimtat cu vrajeala la pachet ... nu exista nu mai te lua dupa toate ofertele de caca . ia incearca sa iei pachetu ala de la ei ... si umplel cu 10 giga ... sa vedem te lasa , nu cred ... ei se gandesc ca nu vei pune mai mult de 1 giga pe server si d-asta au bagat-o cu nelimitatu` ... overselling frate orikum ? una alta incearca domeniu-ieftin.com sau xservers.ro ( au server si in ro si in state ) ;)

Edited by Mafioto, 31 July 2006 - 19:25.


#71
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Voi sunteti fascinati de cuvantul "ieftin" ?

#72
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postcenusalaur, on Jun 1 2005, 15:14, said:

Daca se poate, de ce sa nu fac reclama pe aici? Nu am chef de polemici asa ca pls scrie doar daca chiar e important ceea ce spui.

Nu poti afirma niciodata ca ai oferta ce mai buna pentru ca nu ai siguranta, dar poti afirma asa cum o fac si eu ca oferta de pe www.hosting-linux.ro este in Top 10.

Site-ul este nou, serverele sunt inRomania - datacenterul GST Telecom International(da-i cu Gugal daca nu sti de astia).

www.hosting-linux.ro


Iata ca nici la voi nu a mai tinut nelimitatul, ma refer la trafic, ca doar trafic nelimitat ati avut. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate