Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Noile abonamente de Internet ale UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Asta-i si ideea mea. Nu cred ca o oferta cu 120Mbps va umple casieriile UPC de clienti. In mod sigur cei de la UPC stiu asta.
In alta ordine de ideei, climatul economic de la noi, in care ministrul muncii, finantelor, anunta zeci-sute de mii de someri nu cred ca favorizeaza lansarea de noi produse scumpe.
Eu nu recomand inca, internetul de la UPC si cu atat mai putin abonamentul Large. In principiu downloadul pe torenti ajunge ~2,4mB/s noaptea, in rest, sta pe la 300-500kB/s.
O reclama buna pentru UPC ar fi renuntarea la limitari. In felul acesta discutiile de pe forumuri ar fi altele...

#38
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 19.04.2007

View PostFarrell, on 17th January 2010, 09:38, said:

Asta-i si ideea mea. Nu cred ca o oferta cu 120Mbps va umple casieriile UPC de clienti. In mod sigur cei de la UPC stiu asta.
In alta ordine de ideei, climatul economic de la noi, in care ministrul muncii, finantelor, anunta zeci-sute de mii de someri nu cred ca favorizeaza lansarea de noi produse scumpe.
Eu nu recomand inca, internetul de la UPC si cu atat mai putin abonamentul Large. In principiu downloadul pe torenti ajunge ~2,4mB/s noaptea, in rest, sta pe la 300-500kB/s.
O reclama buna pentru UPC ar fi renuntarea la limitari. In felul acesta discutiile de pe forumuri ar fi altele...
eu cu medium ajung la 1.3MB/s pe torrent. probabil pe mine nu ma mai limiteaza . sunt un norocos.

#39
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009

View PostFarrell, on 17th January 2010, 09:38, said:

Eu nu recomand inca, internetul de la UPC si cu atat mai putin abonamentul Large. In principiu downloadul pe torenti ajunge ~2,4mB/s noaptea, in rest, sta pe la 300-500kB/s.
O reclama buna pentru UPC ar fi renuntarea la limitari. In felul acesta discutiile de pe forumuri ar fi altele...
Daca zici ca noaptea ajungi la 2.4M iar ziua sunt 400K inseamna ca nu te limiteaza !
Banda nu e GARANTATA, se imparte la mai multi, e ca bugetul...ziua sunt mai multi utilizatori pe teava si se imparte

Am o vecina in bloc care nu foloseste torrent/dc++ pt ea UPC mediu e perfect ...nu toti utilizatorii sunt "pirati"

La RDS cei 100M am inteles ca nu sunt decat pe hartie si in mintea unora...

Edited by Kint, 17 January 2010 - 13:47.


#40
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
@Kint eu vreau sa scot in evidenta ca la mine noaptea merge bine, adica depaseste peste 50% din viteza de pe hartie a abonamentului (24Mbps) iar ziua este invers adica viteza este de sub 50%. Asta pe traficul P2P. Daca dau jos un driver viteza este relativ OK ziua ori noapte.
Daca ai inteles ca sunt un impatimit al torentilor sau DCului ai gresit. Nu am scris asa ceva. Am facut doar referiri la traficul P2P. E drept folosesc torenti din cand in cand ca sa dau jos un film sau vreun album de muzica. DC nu mai folosesc de ani de zile.
Eu recomand UPC doar celor care nu au alta optiune. Cine are la usa RDS Fiberlink sau VDSL poate sa se orienteze fara grija spre aceste servicii.

#41
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostKint, on 17th January 2010, 13:44, said:

Daca zici ca noaptea ajungi la 2.4M iar ziua sunt 400K inseamna ca nu te limiteaza !
Banda nu e GARANTATA, se imparte la mai multi, e ca bugetul...ziua sunt mai multi utilizatori pe teava si se imparte

La RDS cei 100M am inteles ca nu sunt decat pe hartie si in mintea unora...
Ce incerci tu sa explici Kint se numeste Teapa. Faptul ca la UPC e cam neagra situatia nu inseamna ca alti furnizori mai de bun simt ca pret nu prinzi 10MB/s. Dezinformarea nu prea ajuta ca e usor de aratat adevarul..

P.S. nu inteleg de ce aduce toata lumea aminte de RDS, sunt o groaza de furnizori cu viteze ca lumea, doar ca acesta probabil deranjeaza cel mai tare.

Edited by Blackhawk, 17 January 2010 - 17:01.


#42
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
pe aria UPC si a operatorilor mobili care ofera internet se mai vorbeste de limitarea de trafic. de fapt de limitarea traficului la UPC se vorbeste si pe forumurile din irlanda, olanda, austria, cehia, etc...
traficul pe torenti este marea bila neagra ce caracterizeaza UPC - ul. cei mai multi cleinti de internet vor download pe torente la preturi mici. UPc nu ofera nici download masiv, dar nici preturi mici, in concluzie cam nimic. si RTC - ul are de 3x mai multi clienti decat UPC pe net. :)

#43
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 19.04.2007

View Postageofdark, on 17th January 2010, 17:25, said:

pe aria UPC si a operatorilor mobili care ofera internet se mai vorbeste de limitarea de trafic. de fapt de limitarea traficului la UPC se vorbeste si pe forumurile din irlanda, olanda, austria, cehia, etc...
traficul pe torenti este marea bila neagra ce caracterizeaza UPC - ul. cei mai multi cleinti de internet vor download pe torente la preturi mici. UPc nu ofera nici download masiv, dar nici preturi mici, in concluzie cam nimic. si RTC - ul are de 3x mai multi clienti decat UPC pe net. :)
degeaba mai practica upc limitarile .... doarece cu utorrent 2.0 eu personal nu mai sunt limitat.

#44
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View PostFlorin64x, on 17th January 2010, 18:27, said:

degeaba mai practica upc limitarile .... doarece cu utorrent 2.0 eu personal nu mai sunt limitat.
Este bine venita precizarea ta.

#45
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Nu e limitat utorrent 2.0 fiind rc 3 (in stadiu de dezvoltare) ..... Cand se va lansa oficial si nu o sa mai fie beta posibil se va limita si ala !

#46
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostBlackhawk, on 17th January 2010, 17:00, said:

Ce incerci tu sa explici Kint se numeste Teapa. Faptul ca la UPC e cam neagra situatia nu inseamna ca alti furnizori mai de bun simt ca pret nu prinzi 10MB/s.

sa inteleg ca la rcs teapa e mai alba?  
defineste bun simt...

#47
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005

View Postrogerlecoco, on 17th January 2010, 07:52, said:

cine da bani pe large :)?

Eu dau. De ce ?

[ http://www.speedtest.net/result/685754155.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/685755309.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe torrente descarc la orice oră cu 2.7 - 2.8MB/s și nu , nu glumesc :)

De ce să nu dau banii pe large dacă merită cu adevărat ?

(sunt conștient că sunt un caz mai ieșit din comun)

#48
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 19.04.2007

View Postdc2shit, on 17th January 2010, 20:38, said:

Nu e limitat utorrent 2.0 fiind rc 3 (in stadiu de dezvoltare) ..... Cand se va lansa oficial si nu o sa mai fie beta posibil se va limita si ala !
nu , versiunea utorrent 2.0 se vrea a fi un motiv pentru care providerii sa nu mai limiteze , utorrent 2.0 are ca scop asta... deci ce zici tu nu este adevarat.

View PostG-Unit//FuLLReSpecT, on 17th January 2010, 22:51, said:

Eu dau. De ce ?

[ http://www.speedtest.net/result/685754155.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/685755309.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe torrente descarc la orice oră cu 2.7 - 2.8MB/s și nu , nu glumesc :)

De ce să nu dau banii pe large dacă merită cu adevărat ?

(sunt conștient că sunt un caz mai ieșit din comun)
asa este.... ca in unele zone nu e capabila reteaua de 24 mb/s , nu inseamna ca trebuie sa generalizam ...

#49
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Stiu ca utorrent 2.0 face traficul prin udp (respectiv protocolul utp dezvoltat de ei), alta era idee .... Cum o sa fie lansat oficial si se va folosit de multi utilizatori, Upc o sa limiteze si acel client! De ce clientul utorrent 1.8 e limitat la mine (uneori) si dupa un restart si intru pe linux, transmission cu torrentul respectiv merge la max de banda? :)

Edited by dc2shit, 18 January 2010 - 17:52.


#50
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,177
  • Înscris: 02.04.2007

View Postdc2shit, on 16th January 2010, 23:36, said:

Daca vrei net rapid te duci la concurenta, daca vrei stabilitate ramai la upc .
Asta ziceam si eu pana de curand. De ceva timp imi merge internetul cu (muuuulte) sughituri si telefonul la fel. I-am sunat dar sunt incapabili sa rezolve problema, chiar daca s-au plimbat instalatorii lor de vreo 3 ori in zona.

#51
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
Eu am UPC de peste 2 ani, la mine tot timpul a mers cu viteza maxima altfel renuntam la ei!

Problema nu e ca ei limiteaza ci ca VOI nu stiti ocoli limitarile - activati "Protocol Encrpytion"  si nu mai aveti probleme!


Plus ca indiferent de la cine ai internet, conteaza si de unde descarci...

View PostBlackhawk, on 17th January 2010, 17:00, said:

Ce incerci tu sa explici Kint se numeste Teapa. Faptul ca la UPC e cam neagra situatia nu inseamna ca alti furnizori mai de bun simt ca pret nu prinzi 10MB/s. Dezinformarea nu prea ajuta ca e usor de aratat adevarul..

P.S. nu inteleg de ce aduce toata lumea aminte de RDS, sunt o groaza de furnizori cu viteze ca lumea, doar ca acesta probabil deranjeaza cel mai tare.
  :unsure:  

UPC sunt naspa pt ca:
- au viteze mici comparativ cu ce ofera altii
- au preturi destul de mari
- au unele limitari

Sunt lucruri stiute si pe care nu le-am negat ...dar eu pe Medium descarc un torrent cu 12-14mbps, mi-e suficient !

Edited by Kint, 20 January 2010 - 01:26.


#52
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
decat abonament large, mai bine medium+rapidshare premium :)

#53
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
Cea mai buna solutie e sa ai un seedbox !

10-15$/luna dar merita...asta daca ai nevoie de upload

#54
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,654
  • Înscris: 20.10.2006
Vad eu rau, sau chiar exista posibilitatea de a avea internet gratuit de la UPC daca ai tv ? http://www.upc.ro/internet/start/  Daca e pe bune cred ca imi bag si eu. Desii o sa mai stea si nefolosit, dar gratis (doar cu taxa de instalare) e bun.

Edited by LunaCrystal, 08 March 2010 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate