Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Alimentatie pentru o buna excretie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
aseln

aseln

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 03.09.2009
Ciao !

As vrea sa stiu in ce masura excretia este influentata de alimentatie. Rareori, odata pe sapt. se intampla sa am scaun tare, in majoritatea timpului e semi-moale.

Alimente pe care le consum : peste, oua, crenvusti, carne de pui, salam, ciuperci, lapte cu biscuiti, dulceata de capsuni, hamburgheri ( maioneza, ketchup ). Astea sunt alimentele pe care le consum la 90% din mese. Sa fie oare din cauza laptelui ?

Apa beau minim 2l pe zi ( e prea multa ? ).

De mancat mananc repede in 10-15 minute maxim. Sa fie si asta o cauza ?


Astept raspunsuri.

#2
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.253
  • Înscris: 19.11.2007
Lipsesc legume si fructe pentru o buna digestie(fibre),mananca mai incetisor,mesteca bine.

#3
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Cumva o dai prea tare pe guma de mestecat/bomboane? Si astea influenteaza foarte mult procesul de digestie.

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Da' excretia nu e pipi? Aparatul excretor sau urinar sunt acelasi lucru. Cred ca ai vrut sa spui purgatie.

#5
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Lipsesc fibrele. Fructe, legume, cereale.

Uite aici cam cum ar trebui sa fie

Trebuie sa consumi cat mai multe dinspre baza piramidei si cat mai putine dinspre varful ei. Din ce zici, tu esti mai mult spre varf si mai putin spre baza.

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005

 adipelcz, on 3rd September 2009, 13:22, said:

Lipsesc fibrele. Fructe, legume, cereale.

Uite aici cam cum ar trebui sa fie

Trebuie sa consumi cat mai multe dinspre baza piramidei si cat mai putine dinspre varful ei. Din ce zici, tu esti mai mult spre varf si mai putin spre baza.

Eu as sari peste grupa 1 (aproape) in totalitate. Fibre poti iei suficiente din legume si fructe n-ai nevoie sa te imbuibi cu cereale ;).

Si da, e posibil sa fie din cauza laptelui mai ales daca faci si combinatii nefericite. Incearca iaurt :). Si neaparat mai multe legume si fructe.

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Nici eu nu sunt pentru prima grupa in special daca vorbim de produse de panificatie si diverse paste (de fapt nu mai consum paine deloc de cateva luni si nici paste fainoase).

Mananc cereale integrale insa, mai mananc un orez fiert, etc. Cartofii sunt buni, dar fierti sau copti si mancati simplu, nu prajiti in ulei sau gratinati cu tot felul de sosuri. Problema aici e ca omul mananca foarte mult din categoriile 3,4,5 si mai deloc din 1 si 2.

#8
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.985
  • Înscris: 04.03.2007

 aseln, on 3rd September 2009, 11:27, said:

Ciao !

As vrea sa stiu in ce masura excretia este influentata de alimentatie. Rareori, odata pe sapt. se intampla sa am scaun tare, in majoritatea timpului e semi-moale.

Alimente pe care le consum : peste, oua, crenvusti, carne de pui, salam, ciuperci, lapte cu biscuiti, dulceata de capsuni, hamburgheri ( maioneza, ketchup ). Astea sunt alimentele pe care le consum la 90% din mese. Sa fie oare din cauza laptelui ?

Apa beau minim 2l pe zi ( e prea multa ? ).

De mancat mananc repede in 10-15 minute maxim. Sa fie si asta o cauza ?


Astept raspunsuri.

pai daca te alimentezi numai proteina animala, cum sa fie altfel?  :rolleyes:
ia un activia pe zi, si pune si ceva musli si fibre in iaurt, dar nu activia cu musli, ca nu merge si are mult zahar, ci cumpara musli separat, de la plafar.
si multe salate si fructe.
trebuie sa-ti schimbi radical modul de alimentatie sa nu ai probleme si mai serioase mai tarziu.


 fussyd3vil, on 3rd September 2009, 12:43, said:

Cumva o dai prea tare pe guma de mestecat/bomboane? Si astea influenteaza foarte mult procesul de digestie.
dimporiva, aspartamul din guma de mestecat actioneaza ca un laxativ.

#9
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Eu cred ca nu ai exagerat nici odata cu guma ca sa vezi ce se intampla. Asta depinde cred si de organism. La inceput bagam coca-cola si guma fara sa am vreo problema, ca dupa aceea sa ajung sa nu le mai suport deloc, in prealabil stand 1 saptamana cu stomacul praf. Macar am dat jos 5 kilograme. :D
Acum beau doar apa/ceai, si nu mai pun mana pe chestii cu efect laxativ.

#10
aseln

aseln

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 03.09.2009
In ultima vreme nu am mai mancat guma multa, sunt in vacanta.

In timpul scolii mananc cel putin una pe zi, nu am probleme cu respiratia insa nu-mi place sa se deterioreze, a mancare, a etc. Probabil o sa fac un sacrifiu aici.

In mod cert problema mea este din cauza alimentatie si nu a gumei, m-am "testat" acum in vacanta cand nu am folosit guma deloc ( poate 5 gume in 3 luni ).


Eu traiam cu gandul ca daca beau multe lichide apa/ceai si mananc multa paine sau fructe gen banane, mere ... or iaurturi voi avea un scaun si mai moale deoarece acestea sunt moi/lichide ( sau semi ).



As vrea sa va rog daca la alimentele de mai sus precizate de mine, adica ceea ce mananc, mi-ati putea spune cateva alimente pe care sa le mananc zilnic sau la cateva zile pentru a-mi regla scaunul.

V-as fi profund recunoscator.

#11
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Banane nu. Incearca prune, struguri cu tot cu coaja. Daca treci pe cereale, sa consumi si necesarul de apa ca altfel te constipi si mai tare. Poti bea si ceai verde, pentru unii e foarte laxativ.

#12
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 aseln, on 4th September 2009, 00:03, said:

As vrea sa va rog daca la alimentele de mai sus precizate de mine, adica ceea ce mananc, mi-ati putea spune cateva alimente pe care sa le mananc zilnic sau la cateva zile pentru a-mi regla scaunul.
In afara de ciuperci nici unul.

Cartofi, fasole, mazare...

#13
aseln

aseln

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 03.09.2009
o portie de cereale cu lapte dimineata impreuna cu ceva din : carne de peste, pui, oua, dulceata, hamburgher, cartofi. Asigura un scaun ok ?

Adica daca "fibrele" pe care le iau intr-o portie de cereale cu lapte sunt suficiente pt. intarirea scaunului

#14
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Dar lasa hamburgerii. Baga struguri cu coaja. Coaja aia are efect laxativ. Fibrele nu iti fac un scaun tare daca bei destula apa.

#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.418
  • Înscris: 22.09.2003

 diorama, on 3rd September 2009, 13:16, said:

Da' excretia nu e pipi? Aparatul excretor sau urinar sunt acelasi lucru. Cred ca ai vrut sa spui purgatie.
EXCRÉȚIE, excreții, s.f. Faptul de a excreta; proces de eliminare a produșilor rezultați din procesele de dezasimilație ale organismului animal. ♦ Substanță eliminată de organism ca rezultat al proceselor biochimice. – Din fr. excrétion, lat. excretio.

#16
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 09.01.2007

 aseln, on 3rd September 2009, 23:29, said:

o portie de cereale cu lapte dimineata impreuna cu ceva din : carne de peste, pui, oua, dulceata, hamburgher, cartofi. Asigura un scaun ok ?

Adica daca "fibrele" pe care le iau intr-o portie de cereale cu lapte sunt suficiente pt. intarirea scaunului

Ca sa ai scaun normal, zilnic, potrivit de moale, iti trebuie mai multe fibre. Astea se gasesc in legume, fructe, cereale.

Consuma macar 4-6 legume pe zi (rosii, ardei), dar si varza, fasole, linte. Cereale integrale (de preferat fara zahar).

Mai baga si 3-4 frcute pe zi. Poti incerca cu prune coapte :) Dar orice fruct e bun, chiar si cele uscate.

Carnea si ouale, dar si orezul, branza mai degraba constipa, deci... sa ai in fiecare zi si niste fibre. Nu trebuie sa numeri legumele, e suficient sa potrivesti din ochi, asortand ce ai la indemana. Si iaurturile sunt bune, dar nu iti trebuie celebrele marci ca sa scapi de constipatie.

Mare atentie: daca pana acum ai mancat hamburgeri, salam, carne si putine fibre (cum inteleg) ti-ai marit mult riscul de cancer de colon. Renunta (scade mult) la salam si hamburgeri, sau tot ce e mezel (carne procesata) - sunt cele mai proaste alimente pe care le poti manca. Opteaza pt carne alba (pui, peste).

Beneficiile adevarate le vei vedea pe la 40-50 de ani, cand colegii de la fast food vor deveni abonatii cabinetelor medicale.

#17
aseln

aseln

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 03.09.2009
Eu asta spun, nu ca sunt constipat ci ca as vrea sa fie mai tare. De asta si am incercat sa mananc doar carne,oua etc.

#18
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.722
  • Înscris: 30.03.2004
mda, o abordare originală. În ideea de a avea o stare de bine (că doar de asta ne zbatem cu toții) - în cazul de față un scaun mai tare, unii îl caută cu înverșunare pe Ucigă-l toaca, eventual doar pentru un partnership temporar, pînă trec puntea. Însă este posibil să îl întîlnești pe tata lui :rolleyes:

Personal, aș fi încercat să schimb proporția între grăsimi, proteine și carbohidrați, poate să elimin și alimentele alergene, optimizarea digestiei în ultimă instanță. Dacă sunt prea multe grăsimi, scaunul este vîscos, iar dacă sunt și prea multe saturate, treaba nu e deloc bună, iar scaunul nu are cum să fie tare.
Deocamdată în măsura în care cineva mărește consumul de proteine, o floră bacteriană specifică generează mai mult indol, parte din el este absorbit și ajunge în ficat, de unde rezultă pînă la urmă indicanul ce va fi eliminat prin urină. Testarea indicanului chiar este folosită în evaluarea digestiei proteinelor, dacă e prea mult, ceva e putred în Danemarca.
Revenind la scaun, se poate afirma că devine proporțional mai dezagreabil și nociv pentru colon, fiindcă dacă nu există fibre, tranzitul intestinal este mai lent, iar flora de putrefacție se dezvoltă mai mult decît în mod normal.

Editat de Mirovaia_Scorb, 08 septembrie 2009 - 21:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate