Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

D90 vs 500D

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
@Temporaru nu ai citit atent, SuperDuper era ironic, tu practic ai repetat ce a spus el. Acuma, live view-ul e important in anume circumstante nimeni nu spune ca nu, body-ul inseamna destule si intre un D40 si un D300 e diferenta clara, dar eu am d90 si vreau sa iti spun ca am tras si cu ISO 1000 curat, si niciodata nu am simtit nevoia de 51 de puncte de focus ;) asa ca diferentele incep sa devina cam neclare intre aparate apropiate ca performanta dar in schimb o sticla buna face o diferenta notabila. despre filmare, noi vorbim de mere si tu de struguri, la o masina geamurile electrice sunt importante, filmarea la DSLR nu, filmarea nu ajuta la calitatea fotografiilor.

#74
Temporaru

Temporaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.05.2010

Quote

la o masina geamurile electrice sunt importante
De ce anume?

In rest, in rest sunt f constient ca am repetat/detaliat ce a zis Superduper...am vrut sa intaresc aceasta afirmatie:

Quote

Cliseele apar continuu... gen "nu ai nevoie dai de live view", "dslr-urile nu filmeaza", "body-ul nu insemna nimica, orice jucarie este buna daca poti pune pe ea un obiectiv scump" - toate legende preluata din gura in gura, fara argumente reale.

Edited by Temporaru, 11 May 2010 - 13:38.


#75
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
de ce? pentru ca eram sa fac un accident dand la manivela la o dacie pe cand cu electrice, apesi un buton si uiti. dar lasand faza asta ca de acuma e offtopic si sa revenim la chestiile foto. fiecare are dreptul la o parere. iar a mea este ca nu as cumpara niciodata un DSLR pentru ca filmeaza sau fiindca are live view. si tu ramai la 55-200 eu raman la 70-200 :)

#76
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
HEFE, sunt clisee... nu vreau sa fac off-topic aici, dar cine face poze macro sau cu focus manual stie la ce este bun Live View, cine face serialul House (un exemplu numai) stie ce insemna filmare de DSLR... Daca tu nu folosesti anumite functii, nu insemna ca sunt inutile.

#77
Temporaru

Temporaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.05.2010

Quote

de ce? pentru ca eram sa fac un accident dand la manivela la o dacie pe cand cu electrice, apesi un buton si uiti.
Pai aici e vina ta ca nu esti atent la sosea, nu a sistemului. Geamurile electrice sunt o chestie relativ noua ca dotare standard pe automobile. Si cauzeaza si probleme, nu numai le rezolva:

Quote

Power windows have come under some scrutiny after several fatal accidents in which children's necks have become trapped, leading to suffocation. Some designs place the switch in a location on a hand rest where it can be accidentally triggered by a child climbing to place his or her head out of the window.
de aici: http://en.wikipedia....ki/Power_window

Quote

fiecare are dreptul la o parere. iar a mea este ca nu as cumpara niciodata un DSLR pentru ca filmeaza sau fiindca are live view.
Iar parerea mea este ca orice lucru care ajuta la obtinerea mai usoara de cadre mai bune este binevenit. In legatura cu DSLR-urile si filmarea , discutia e mult mai ampla

Quote

si tu ramai la 55-200 eu raman la 70-200
Asta e, eu unul prefer sa iau un 55-200 si sa ma duc cu el pe ploaie si sa risc sa raman fara el pentru a obtine un cadru care sa ma multumeasca. Altii prefera sa ia un 70-200 si sa il tina in vitrina ca e scump si daca se strica? :D

#78
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Toti aveti dreptate, ce sa mai... :D
E drept ca unele sunt clisee, dar au si ceva adevar in ele.
N-ai avea nevoie de ISO800 daca ai avea un tele mai luminos, nu? Dar totusi 800 nu e atat de ridicat, iar dslr-urile de acum cativa ani se descurca onorabil, daca expui bine. Eu am cateva fotografii cu 400D la ISO1600 care arata foarte bine. Iar altele care arata nasol, dar gresisem expunerea... :)
Evident am nevoie de un body mai nou, dar e mai mult moft decat nevoie acuta. Pentru ce am eu in cap, un obiectiv ar fi cea mai indicata achizitie. N-ar strica si un nou body, dar fiindca nu scot bani din fotografie e mai greu cu investitiile.
La incepatori n-as recomanda dslr, decat daca tin ei mortis sa-si ia.

#79
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
inca un incepator ce s-a pierdut printre graficele photozone si dpreview in loc sa se piarda printre reguli de compozitie si reguli de teoria culorii. bata-i vina pe japonezi cu masinile lor.



eu am DSLR cu 51 de puncte de AF si live view. cele 51 de puncte le-am restrans la 11. am incercat sa focalizez cu live-view cu magnificare 10x, pentru close-up si alte cele si mi s-a parut o pedeapsa.

cel mai bun macro se face cu o lupa de marire si focus manual, in opinia mea de fost pasionat de macro. am cadre excelente de macro facute cu un aparat cu vizor minuscul si un obiectiv manual de pe vremea bunicii. dintr-o data, nu se mai poate face macro decat cu magnificare 10x pe ecran de 3 inci.

in legatura cu filmarea, de cand s-a implementat pe DSLR-uri toata lumea este brusc cameraman sau regizor aspirant. aud pe forumurile externe cum unii refuza sa cumpere D700 pentru ca nu filmeaza, desi ei sunt fotografi.

filmarea profesionala facuta cu un DSLR este o binecuvantare, insa pentru amatori mi se pare MULT mai putin utila, si cred ca o camera video este mult mai utila la filmat vacante, zile de nastere si alte evenimente fara regie. sa ne gandim doar la probleme de profunzime scazuta, lipsa zoomului, portabilitate si ergonomie, viata bateriei si altele. a foarte buna filmarea pentru diverse motive, chiar si pentru incepatori, dar sa cumperi un DSLR pentru filmare, sau sa alegi intre ele din punctul asta de vedere, este o prostie (ca fotograf).


chiar cineva de aici poate compara K-x cu D90, la orice altceva in afara de filmare si poate ISO mare (unde, in opinia mea, sunt similare) ?!. e o diferenta intre ele asa de mare incat cine le-a tinut in mana pe amandoua nici nu ar sta pe ganduri.

Edited by nicolaie, 11 May 2010 - 14:48.


#80
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
haleluia nicolaie, multumesc din suflet, incepusem sa ma simt incoltit pe aici :)

#81
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005
Salut din nou,

Nu e vorba de a compara D90 cu K-x sau mai stiu eu ce model....nici n-am incercat acest lucru...ci de a recomanda unui incepator in ale dslr-urilor o camera cat mai potrivita pentru o trecere de la o compacta superzoom/bridge la DSLR. Stiu si eu ca D90 nu se poate compara cu celelalte modele mentionate. Ideea era daca D90 nu cumva este prea "avansata" pentru un incepator....n-as vrea sa o cumpar si-apoi sa ma trezesc ca nu stiu s-o folosesc...Nu cred ca sunt in postura de a sari de la masina la avion, daca ma intelegeti (consider ca toate se iau treptat, se invata treptat si daca nu incerci n-ai cum sa inveti).....E bun si un compact superzoom....am unul (Sony DSC H1), da' nu cred ca se poate compara cu un DSLR (chiar daca vine cu obiective kit)...dupa cum am spus m-am "jucat" cu aparate DSLR si tocmai de aceea m-am hotarat sa-mi iau unu' (doar ca ex: nu se pot compara fotografiile facute cu un bridge la competitii sportive sau alte activitati cu subiecte in miscare, cu cele realizate cu un DSLR)....Cat despre video....nu filmez mai deloc, insa uneori, daca e ceva de filmat si ai camera cu tine, si aceasta poate filma, nu strica sa o poti face (pt ca in general nu filmez n-am nevoie de camera video pentru 2-3-15 minute de filmare-de asta nici nu conteaza foarte mult calitatea filmarii).

#82
Temporaru

Temporaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.05.2010

 nicolaie, on 11th May 2010, 15:41, said:


Eu unul cred ca nu m-am facut bine inteles. Imi cer scuze pentru aceasta. Singura observatie care o mai fac e ca se arunca cu multe clisee care provin dintr-o perioada in care DSLR-ul era ceva foarte scump si oarecum mistic. Am inteles, unii au prins perioada de inceput a fotografiei digitale ori in zilele noastre a ajuns la statutul de electrocasnica :P (ironic e ca in vremurile de demult, si SLR-ul se apropia de acest statut, desi nu era nici pe departe atat de automatizat sau prietenos cu utilizatorul precum DSLR-urile).

Quote

Ideea era daca D90 nu cumva este prea "avansata" pentru un incepator....n-as vrea sa o cumpar si-apoi sa ma trezesc ca nu stiu s-o folosesc...Nu cred ca sunt in postura de a sari de la masina la avion, daca ma intelegeti (consider ca toate se iau treptat, se invata treptat si daca nu incerci n-ai cum sa inveti)

Eu unul nu zic ca este prea avansat pentru un incepator. Daca faci un minim efort de a citi manualul aparatului si una-doua-trei tutoriale despre fotografie, ce se gasesc atat de des pe net, cred ca te poti intelege bine cu el. Problema e ca obisnuit cu super-zoom-ul, te vei simti limitat de plaja focala oferita (18-55 nu iti va fi suficient).

#83
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 rusugaby, on 11th May 2010, 16:36, said:

Salut din nou,

Nu e vorba de a compara D90 cu K-x sau mai stiu eu ce model....nici n-am incercat acest lucru...ci de a recomanda unui incepator in ale dslr-urilor o camera cat mai potrivita pentru o trecere de la o compacta superzoom/bridge la DSLR. Stiu si eu ca D90 nu se poate compara cu celelalte modele mentionate. Ideea era daca D90 nu cumva este prea "avansata" pentru un incepator....n-as vrea sa o cumpar si-apoi sa ma trezesc ca nu stiu s-o folosesc...Nu cred ca sunt in postura de a sari de la masina la avion, daca ma intelegeti (consider ca toate se iau treptat, se invata treptat si daca nu incerci n-ai cum sa inveti).....E bun si un compact superzoom....am unul (Sony DSC H1), da' nu cred ca se poate compara cu un DSLR (chiar daca vine cu obiective kit)...dupa cum am spus m-am "jucat" cu aparate DSLR si tocmai de aceea m-am hotarat sa-mi iau unu' (doar ca ex: nu se pot compara fotografiile facute cu un bridge la competitii sportive sau alte activitati cu subiecte in miscare, cu cele realizate cu un DSLR)....Cat despre video....nu filmez mai deloc, insa uneori, daca e ceva de filmat si ai camera cu tine, si aceasta poate filma, nu strica sa o poti face (pt ca in general nu filmez n-am nevoie de camera video pentru 2-3-15 minute de filmare-de asta nici nu conteaza foarte mult calitatea filmarii).

pentru tine, ca incepator, toate modelele amintite or sa fie grozave. si ca fost incepator iti recomand un lucru: cumpara un aparat second hand. se intampla sa nu fi atent cu el si sa il lovesti, sa il uzi, sa ti se fure. daca ai garantie, e tot una cu a nu avea, si il gasesti si mult mai ieftin. la incepatori bugetul conteaza.

ti-as recomanda sa iti cumperi un model ieftin, vechi, un K10D pentax, un D80 nikon, un 20D canon, toate modele excelente pentru un fotograf dar spui ca vrei filmare...

in felul asta ai iesi cu bani multi de sticla si accesorii, iar daca te vei hotara sa faci upgrade, nu pierzi mai nimic si macar cand arunci gramada de bani, esti in tema.

Edited by nicolaie, 11 May 2010 - 16:16.


#84
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 rusugaby, on 11th May 2010, 10:25, said:

- Aparat foto DSLR Nikon D90 Kit 18-55mm VR + Geanta foto + Card 8GB + Filtru UV = 3000 lei.
Salut, poti sa-mi spui si mie pls unde ai gasit D90 la pretul asta?
Multumesc anticipat!
Am gasit, sorry!

Edited by garett, 12 May 2010 - 17:50.


#85
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
uite ca ma bag si eu in vorba, desi imi propusesem sa nu ma mai bag in discutii, mai ales pe aria foto.
mentionez ca nu sunt un profesionist, dar e destul de departe timpul in care ma numeam incepator (ma rog, chestie relativa, desigur).

Oricum, voi incerca sa fiu cat se poate de scurt.

Pentru un incepator care doreste intr-adevar sa invete, care doreste intr-adevar ca in viitor sa ajunga sa faca si cate o fotografie, nu numai poze, care intelege cat de cat in ce se baga (cheltuieli ulterioare, caratul dupa el a unei "tone" de echipament, citit, etc), personal consider ca este o mare tampenie sa i se recomnade sa ia un body entry. Asta in cazul in care efortul financiar nu e nerezonabil. Pentru ca e absurd sa-ti iei echipament care te secatuieste financiar si apoi nu mai ai ocazia sa-l scoti la plimbare decat in parc si pe strada (nu ca nu s-ar putea gasi subiecte interesante si in aceste medii)

Cel mai potrivit este un aparat din clasa enthusiast/advanced.... spuneti-i cum doriti. Din cele enumerate mai sus, ar fi D90-ul.
De ce? Datorita controalelor "hardware". Pentru ca va fi mult mai incurajat/tentat sa stabileasca el insusi parametri, sa se "joace" cu ei, sa experimenteze, sa INVETE, comparativ cu un body care i-ar impune sa intre mereu prin meniuri pentru tot felul de setari.

Si as recomanda asta, chiar si cu pretul de a sta si un an doar cu obiectivul de kit (care in ziua de azi nu mai e asa de prost la cam nici o marca).

Desigur, asta implica, ulterior, pe masura posibilitatilor financiare, incetul cu incetul, construirea unei truse de obiective si accesorii, acordate cu tipurile de fotografie si "stilul" pe care incepe sa il adopte (sau, in cel mai fericit caz, sa si-l formeze).

Repet, este o opinie strict personala, si ne-universal valabila

#86
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Desi ca incepator eu insumi nu imi permit sa dau sfaturi, abia fac trecerea de pe bridge pe dSLR, eu tot la D90 m-am orientat, in ideea ca decat sa iau un body mai slab pe care sa-l schimb ulterior si obictive bune de restul banilor mai degraba iau un body mai performant, invat sa fac poze cu obiectivul din kit dupa care il upgradez cu obiective mai profi.

#87
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am vazut si eu oferta la f64, sa vedem cat o tine. De ar scadea un pic pretul la d300, aia ar fi oferta.

#88
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 Lucian_M, on 13th May 2010, 09:06, said:

Am vazut si eu oferta la f64, sa vedem cat o tine. De ar scadea un pic pretul la d300, aia ar fi oferta.

Promotia este de pe 11 mai pana pe 20 iunie, la D90 si D3s.
Nu cred ca o sa mai apara alte promotii pana in iunie.

#89
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

 HEFE, on 11th May 2010, 12:41, said:

faza cu filmarea e chestie de marketing si din puntul meu de vedere o atrocitate, vrei video, iti iei o camera video.
Da da, marketing, mai ales ca aparatele "foto" filmeaza mai bine decat camerele video :D

 rusugaby, on 11th May 2010, 16:36, said:

Ideea era daca D90 nu cumva este prea "avansata" pentru un incepator....n-as vrea sa o cumpar si-apoi sa ma trezesc ca nu stiu s-o folosesc...
Nu te ingrijora, aparatele foto mai "avansate" se pot folosi in acelasi fel ca cele mai "simple". Toate (mai putin alea super profi) au moduri automate sau semiautomate care fac treaba in locul tau. Diferenta e ca daca vrei sa preiei tu controlul, ai aceasta posibilitate si o poti face mult mai usor si rapid avand butoane puse pe carcasa aparatului. O fi avand D90-ul mai multe butoane, dar nu-i musai sa le folosesti pe toate. Teoria fotografica e aceeasi, in rest trebuie doar sa citesti manualul camerei ca sa vezi pe ce trebuie sa apesi ca sa o pui in practica. Problema mare apare insa dupa ce stii teoria, vrei sa preiei controlul, insa aparatul nu te lasa sau te incurca. De exemplu eu nu mi-as lua NICIODATA un aparat care nu imi arata in vizor unde a focalizat cum e cazul la Pentax k-x, asa ca n-as putea sa ti-l recomand nici tie.

#90
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Exista dslr care nu iti arata in ce zona face focus?! Cum e grila cu puncte la canon/nikon? Foarte interesant, daca e asa...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate