Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

D90 vs 500D

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006
Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am pus prima oara mana pe un K-x (chiar dupa ce aparuse) si am cautat prin meniuri incercad sa activez punctele de focalizare :D

Quote

The K-x's SAFOX VIII system comes, like the Nikon D5000, with 11 AF-points but not seeing any focus points in the viewfinder means that you don't always know what you've just focused on. Pentax' official reason for the omission of this (at least for some photographers) important feature is size. The camera's prism would have to be larger with visible AF-points.
Sursa

Edited by andrei_0, 13 May 2010 - 08:57.


#92
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
FOARTE tare motivatia. Am mai invatat ceva astazi.
Gata, back to subject.

#93
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postandrei_0, on 13th May 2010, 09:20, said:

...
De exemplu eu nu mi-as lua NICIODATA un aparat care nu imi arata in vizor unde a focalizat cum e cazul la Pentax k-x, asa ca n-as putea sa ti-l recomand nici tie.
Am pus si eu mana pe un K-x zilele trecute si e extrem de frustrant faptul ca nu ti se confirma in vizor pe ce ai focalizat. Un incepator si-ar putea inchipui ca asa este normal sa fie si, dupa ani de chin, cand si-ar lua o camera normala, ar invada forumurile cu entuziasmul sau despre "extraordinara inventie" de a avea confirmarea de focus in vizor. Am mai vazut astfel de reactii pe altfel de teme, chiar pe acest forum. E o mare magarie din partea Pentax. Cat or fi economisit la afacerea asta la costuri? 1-5-10 USD / camera? E jenant. Ma rog, treaba lor.
Ce mai deranjeaza este faptul ca situri de review-uri serioase (dpreview dat ca exemplu mai sus) trec cu candoare peste astfel de chestiuni. Le amintesc in treacat, ca deh, tine de deontologie, dar sunt dulci si banutii de la sponsori. Am si un alt exemplu, dar nu detaliez aici ca ar fi OffT.

@rusugabi:
Mergi linistit pe 500D sau D90. Ambele sunt ok. Nikon are un plus in opinia mea deoarece obiectivele entry-level (inclusiv cele de kit) sunt mai bune decat cele de la Canon.

Edited by calexe, 13 May 2010 - 09:34.


#94
Temporaru

Temporaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.05.2010

Quote

Ce mai deranjeaza este faptul ca situri de review-uri serioase (dpreview dat ca exemplu mai sus) trec cu candoare peste astfel de chestiuni. Le amintesc in treacat, ca deh, tine de deontologie, dar sunt dulci si banutii de la sponsori. Am si un alt exemplu, dar nu detaliez aici ca ar fi OffT.

Dracul nu e atat de negru precum pare. Adica, dupa cateva zile de utilizare te obisnuiesti cu lipsa punctelor de focalizare si chiar ajungi sa apreciezi vizorul liber, in care sa nu existe nimic care sa iti distraga atentia. Probleme pot aparea daca dorim sa folosim un anume punct de focalizare...

#95
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 12.06.2004
IMHO in cel mai rau caz vei ajunge sa folosesti punctul central (caz in care "problema" nu mai exista). Cel mai rau te afecteaza daca lasi aparatul sa selecteze automat punctele AF, cand exista riscul de a nu-ti da seama (confirma vizual) pe care anume a focalizat. Altfel, sigur, e mai incomod sa selectezi punctul AF din meniu (si sa tii minte ce anume ai selectat)... dar nu-i imposibil. IMHO.

#96
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu nu stiam de chestia asta si sincer, mi se pare un dezavantaj major. Bine, Pentax-ul pe care l-am avut eu m-a invatat cum e cu focalizarea manuala si am inteles-o tocmai avand confirmarea de focus.

#97
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 03.08.2006
Cel mai simplu e sa focalizezi in centru si sa reincadrezi, eu m-am obisnuit in 2 zile.

#98
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Evident ca e cel mai simplu dar...

1. de ce are mai mult de un punct de af, atunci? Ca doar ai putea trage doar cu cel central, nu?
2. ce te faci daca schimb din greseala punctul de auto-focus?
3. ce te faci daca focalizand cu punctul central si reincadrand, subiectul iti iese din focus?

#99
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
4. Si ce te faci cu obiective cu diafragma mare (de ex 50 f/1,4 sau f/1,8 - banuiesc ca are si Pentax asa ceva) sau cu teleobiective, cand, din motive de tremurat de mana, n-ai pus focusul din prima unde trebuia? Da, stiu mai tragi odata. Verifici pe LCD - hmm, indoielnic sa vezi precis. Dar sa zicem ca vezi ca ai ratat focusul si mai tragi odata. Daca nu ti-a "plecat" subiectul intre timp... Daca blinkane AF-ul macar poti refocusa intr-o fractiune de secunda daca n-a blinkanit unde trebuia. Ma rog, pentru mine ar fi foarte frustrant sa nu vad AF-urile in vizor. Altii pot fi mai putin pretentiosi.

Edited by calexe, 13 May 2010 - 15:06.


#100
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
aham, sigur ca da.
pe zenit sau praktica numai cu confirmare de focus trageati, nu?

#101
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,994
  • Înscris: 20.01.2005
Ce mai conteaza ce era acum 20-30 de ani ?
Acum omul poate sa aleaga, si e normal sa aleaga ce e mai bun pentru el.

Daca oamenii dormeau in colibe acum 100 de ani, asta trebuie sa facem si noi ? Care e ideea ?

Edited by katran, 13 May 2010 - 15:25.


#102
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostTaxon, on 13th May 2010, 16:15, said:

aham, sigur ca da.
pe zenit sau praktica numai cu confirmare de focus trageati, nu?

Nu Taxon, doar ca cei care nu am avut parte de acest gen de experienta ne-am simti frustrati daca ni s-ar lua un feature foarte util si pe care il consideram normal sa existe in "pachetul de baza".

#103
kostake9

kostake9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.05.2008

View Postmiromulus, on 13th May 2010, 13:28, said:

Pentax-ul pe care l-am avut eu m-a invatat cum e cu focalizarea manuala si am inteles-o tocmai avand confirmarea de focus.

Pai confirmarea focusului o are si K-x-ul, un hexagon verde in viztor si un beep. Sti ca a focalizat dar nu sti unde

#104
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postkostake9, on 13th May 2010, 19:28, said:

Pai confirmarea focusului o are si K-x-ul, un hexagon verde in viztor si un beep. Sti ca a focalizat dar nu sti unde

Foarte tare :)

#105
Temporaru

Temporaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.05.2010

Quote

pe zenit sau praktica numai cu confirmare de focus trageati, nu?
Corecteaza-ma daca ma insel, dar Zenit-ul avea un vizor naspa rau. In schimb, Praktica avea prisma cu rupere...ce n-as da pt una d'aia pe DSLR ;)

#106
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
cine te tine ?

sticla

exemplu

#107
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007

View PostTemporaru, on 14th May 2010, 10:52, said:

Corecteaza-ma daca ma insel, dar Zenit-ul avea un vizor naspa rau. In schimb, Praktica avea prisma cu rupere...ce n-as da pt una d'aia pe DSLR ;)

Depinde de model, Zenitul 122 are vizor luminos si prisma cu split screen la fel ca Praktica la care insa e cam intunecat vizorul.
Ambele nu se pot compara cu un vizor de Pentax ME super, Olympus OM-2, Nikon FM3a ..etc.

#108
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
la praktica L și la zenit et vizarea și punerea la punct era destul de greoaie și cu procentaj mai mic de 100% în acoperire, pe lângă alte slr-uri pentax ... minolta. Eu mai folosesc un yashica fr2 al cărui vizor este foarte comod. In schimb am văzut si vizoare la slr-uri revueflex beznoase rău de tot.

modalitatea de confirmarea electronică de la dslr e mult mai imprecisă decât o prismă cu tăiere la 45 grade sau orizontală, dublată cu cerculețe fresnell.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate