Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

TEAPA EVO- rezolvare

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
florid

florid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2009
până la urmă lăsăm contractul pentru expertiză grafologică. am mai dat o declarație și a trebuit să-l recunoască din poze pe cel bănuit că ar fi (brunetul care a încasat banii, marinescu bogdan), dar nu au vrut să spună dacă l-au găsit

#128
aditzuku81

aditzuku81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.05.2009
Salut,

Dar care o fi criteriul de sunat? Ca ai facut tu prima reclamatie sau au sunat aleatoriu?
Ca si noi sau cel putin eu am facut reclamatie dar nu m-a cautat nimeni

#129
vali72

vali72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2009
Salutare tuturor.
Nici nu stiu cum sa incep, insa mie unul mi-a scazut increderea ca cineva va reusi sa rezolve ceva cu acest caz... Pe mine nu m-a mai contactat nimeni. Dintr-o discutie pe care am avut-o telefonic cu unul dintre "tepuiti" si care in primele zile de "fierbere" a dat de urma celorlati doi (care cica au o carciuma deschisa prin Bucuresti) am inteles ca politia i-ar fi recomandat sa nu mai discutam atat de mult pe forum si nici cu presa ca se va ocupa Politia de caz. Eu am indoieli, mai ales ca nici pana azi ANPC nu mi-a trimis un raspuns la sesizarea pe care am facut-o pe 30.04. Revin cu rugamintea ca cine are vreo informatie de ajutor fie sa o posteze aici, fie sa ne contactam intre noi.
Lucrurile nu trebuie sa ramana asa...
Numai bine,
VALI

#130
rec-silviu

rec-silviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.06.2009

 vali72, on 17th June 2009, 09:23, said:

...am inteles ca politia i-ar fi recomandat sa nu mai discutam atat de mult pe forum si nici cu presa ca se va ocupa Politia de caz.

Asta-i tare. Sunt sigur ca Politia nu are mai multe informatii decat cele postate aici. Eu cred ca "sindromul Becali" este mai eficient in Romania decat Politia. Exista destule cazuri in care Politia a fost doar un executant, iar rezolvarea efectiva a cazului a fost facuta de pagubit sau chiar de presa.

#131
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Pai daca ati dat de ei, de ce nu-i luati deoparte pentru niste discutii?

Edited by Thomas-, 17 June 2009 - 19:15.


#132
anib

anib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.05.2009
[quote name='vali72' date='17th June 2009, 09:23' post='6647650']

...... Dintr-o discutie pe care am avut-o telefonic cu unul dintre "tepuiti" si care in primele zile de "fierbere" a dat de urma celorlati doi (care cica au o carciuma deschisa prin Bucuresti) am inteles ca politia i-ar fi recomandat sa nu mai discutam atat de mult pe forum si nici cu presa ca se va ocupa Politia de caz.



Ei, ca parca discutiile astea pe forum opresc politia sa-i prinda pe nenorocitii aia. Ma gindesc ca n-or fi pus la cale, de capul lor, inselaciunea asta de sute de mii de euro.
Oricum cind am postat prima data ca e teapa cu evoturism am vrut sa afle cit mai repede toata lumea si sa putem face ceva sa-i prindem. Dar cu procedurile astea, pina adunam plingeri si ne declinam competente, lasam timp hotilor sa-si acopere urmele.....  
Mai mult ce putem sa facem , decit sa asteptam sa ni se comunice ca au fost prinsi, ca sa putem sa ne constituim parte intr-un proces. Asa cu cine sa ne judecam?
Nu cred ca a scazut interesul pentru acest subiect, nici uneia din persoanele care si-au ratat concediul anul acesta si au ramas si fara 1000-2000 de euro. Pur si simplu asteptam sa ni se comunice ca au fost prinsi. De fapt noi, nefiind din Bucuresti, nici macar nu i-am vazut asa ca nu putem face absolut nimic.  
Va rugam si asteptam de la voi, cei din Bucuresti sa ne mai comuniati  si noua daca au aparut ceva noutati.
Multumim Florid ca ai mai scris ce se intimpla si te rugam sa ne tii la curent.

#133
tarody

tarody

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2009
Salutare,
Saptamana asta am primit raspuns prin posta o recomandata de la ANPC.
Zice cam asa: "Urmarea reclamatiei dvs inregistrata la OPCMB cu nr....data.. serviciul prestri servicii nr... va aducem la cunostinta ca o echipa de inspectori ai OPCMB s-a deplasat de mai multe ori la adresa indicata de dvs. in petitie si nu a gasit nici o firma care sa isi desfasoare activitatea in bucuresti, sector 4, calea vacaresti......; institutiile publice care va pot ajuta la gasirea agentului reclamat cat si in recuperarea prejudiciului sunt POLITIA, implicit INSTANTA DE JUDECATA. Mentionam faoptul ca pentru identificarea operatorului economic la o alta adresa s-a facut nota la Oficiul Registrului Comertului, iar reclamatia dvs. ramane in atentia noastra.
Reclamatie neconcluzionata."
Pe mine inca nu m-a sunat nimeni de la politie, dar daca va cere contractul in original pentru expertiza grafologica va trebui sa-l dam ca nu poate sa faca expertiza dupa copie xerox. Ne facem noi o copie xerox, eventual legalizata.Da, acel contract, acum, e fix egal cu zero dar, daca va fii proces, va conta foarte mult. Desi eu nu mai cred ca se va mai rezolva ceva.
Intr-adevar nu mai este acea agitatie de la inceput. Poate din cauza ca asteptam un raspuns poate resemnare...nu stiu..
Daca mai aflu ceva mai scriu....pana atunci...gasiti-va alte destinatii de vacanta fiecare dupa buget si mergeti innainte.
Numai bine.

#134
florid

florid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2009
multumim tarody pentru informatii. deocamdata suntem in stand-by

#135
rec-silviu

rec-silviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.06.2009

 tarody, on 18th June 2009, 20:53, said:

Salutare,
Saptamana asta am primit raspuns prin posta o recomandata de la ANPC.
Zice cam asa: "Urmarea reclamatiei dvs inregistrata la OPCMB cu nr....data.. serviciul prestri servicii nr... va aducem la cunostinta ca o echipa de inspectori ai OPCMB s-a deplasat de mai multe ori la adresa indicata de dvs. in petitie si nu a gasit nici o firma care sa isi desfasoare activitatea in bucuresti, sector 4, calea vacaresti......; institutiile publice care va pot ajuta la gasirea agentului reclamat cat si in recuperarea prejudiciului sunt POLITIA, implicit INSTANTA DE JUDECATA. Mentionam faoptul ca pentru identificarea operatorului economic la o alta adresa s-a facut nota la Oficiul Registrului Comertului, iar reclamatia dvs. ramane in atentia noastra.
Reclamatie neconcluzionata."
Pe mine inca nu m-a sunat nimeni de la politie, dar daca va cere contractul in original pentru expertiza grafologica va trebui sa-l dam ca nu poate sa faca expertiza dupa copie xerox. Ne facem noi o copie xerox, eventual legalizata.Da, acel contract, acum, e fix egal cu zero dar, daca va fii proces, va conta foarte mult. Desi eu nu mai cred ca se va mai rezolva ceva.
Intr-adevar nu mai este acea agitatie de la inceput. Poate din cauza ca asteptam un raspuns poate resemnare...nu stiu..
Daca mai aflu ceva mai scriu....pana atunci...gasiti-va alte destinatii de vacanta fiecare dupa buget si mergeti innainte.
Numai bine.

Iti dai seama ca raspunsul OPC-ului este frectie la picior de lemn. Iar "reclamatia dvs. ramane in atentia noastra" este cea mai tare chestie de a te lasa cu buza in soare.

Cu parere de rau anunt faptul ca sunt slabe sansele de a mai rezolva cineva cazul in favoarea dvs. prea curand. Vor dura luni de zile pana vor fi gasiti efectiv faptuitorii si pana va exista un proces pe FOND impotriva lor. Cu exceptia dnei Vlas, spuneti-mi un caz in care tepuitori au fost condamnati in Romania in ultimii 10 ani. Ma refer aici la un proces FOND, RECURS, APEL care sa se soldeze cu o sentinta definitiva si cu  o incarcerare.

Sper sa nu deranjeze prea multa lume franchetea mea, insa istoria ultimilor ani imi argumenteaza cele spuse mai sus. Pacat ca nu s-a starnit acest val de plangeri in momentul in care acesti oameni puteau fi prinsi in Romania.

#136
tarody

tarody

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2009
Salutare,
Dupa cum v-am promis revin cu noi informatii.
Am fost contactat saptamana aceasta de un inspector de la Investigare Fraude care m-a chemat la audieri impreuna cu toate actele in original. Evident m-am prezentat acolo dupa ce in prealabil mi-am facut copie xerox dupa tot ca sa imi ramana si mie...asa....just in case....
Am stat in jur de o ora jumate timp in care am completat mai multe hartii, declaratii si recunoasteri dupa poza. Mi-au zis ca in mod normal trebuia sa ma cheme de vreo 2-3 ori dar am completat pe loc toate cererile. Urmatoarea data cand o sa ma cheme va fi la procuratura. Bun....Ideea e ca ei au fost identificati (ceea ce stiam de mult), dar NU sunt retinuti, se pare ca bani nu mai au deloc si cica si-ar fi angajat avocat."Deci sunt de gasit" asa a zis inspectorul cu care am vorbit.
La intrebarea mea daca vor fi de negasit mai tarziu cand incepe urmarirea penala mi-a zis ca, citez:"Daca nu au plecat cand aveau banii, acum cand sunt vai de capul lor lipiti pamantului unde sa se duca". In legatura cu banii mi-a zis ca in cazul in care colaboreaza si ne returneaza integral banii (parinti lor nu sunt chiar saraci, au CATEVA apartamente) vor lua pedeapsa minima, asta inseamna cu suspendare, daca nu o sa infunde puscaria mult timp.
La recunoasterea dupa poze cine se duce acolo mare atentie, cereti sa vi se arate pozele color pt ca cele de pe foi sunt alb-negru si va induc in eroare. Eu am identificat 2 dintre ei.
Mi-au zis ca voi fi contactat ulterior pentru noi audieri de data asta la Parchet, sper.
A si inca ceva, nu eram singura acolo , eu am ajuns la 8.30 dimineata si deja erau 3 persoane care dadeau declaratii tot pe aceeasi tema, iar dupa mine au mai venit inca 2 persoane.
Pana data viitoare numai bine si......vacanta placuta!!!

#137
anib

anib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.05.2009
[quote name='tarody' date='10th July 2009, 09:39' post='6758634']
Salutare,
Dupa cum v-am promis revin cu noi informatii.
Am fost contactat saptamana aceasta de un inspector de la Investigare Fraude care m-a chemat la audieri impreuna cu toate actele in original.

multumiri pentru informatii

#138
tzepuit

tzepuit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2009
Dragilor,

cei 3 "indivizi" ...ca sa nu ii numesc altfel....consulta si ei acest forum. Haideti sa nu le mai dam apa la moara despre ce si cum se intampla in investigarea acestui caz. Ar fi mai bine pentru noi toti cei implicati in povestea asta. Daca vrem sa se rezolve ceva va propun sa nu le mai dam informatii....

Nu vi se pare corect?

Si asa ne-am ratat concediile. ...Ce folos sa le dam si indicii despre ce si cum...

#139
tarody

tarody

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2009
Salutare,
Ai dreptate....nu mai dau nici o informatie aici. Iar in ceea ce priveste concediile.....nu sunt de acord cu ratatul lor.
Noi doar ce am venit din concediu si vreau sa zic sa a fost superb.....chiar daca nu am ajuns in Tenerife unde era planuit......Am mers pe cont propriu si cu rezervari pe booking.com.
Imi pare rau ca fac aici reclama , nu vreau, dar cred ca e de inteles.
Asa ca ...dupa cum am mai zis....planificati-va concediul dupa propriul buget si nu il ratati.
Toate cele bune si sa ne vedem ......la proces :)

#140
metropolitan1

metropolitan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2009

 tzepuit, on 23rd July 2009, 19:50, said:

Dragilor,

cei 3 "indivizi" ...ca sa nu ii numesc altfel....consulta si ei acest forum. Haideti sa nu le mai dam apa la moara despre ce si cum se intampla in investigarea acestui caz. Ar fi mai bine pentru noi toti cei implicati in povestea asta. Daca vrem sa se rezolve ceva va propun sa nu le mai dam informatii....

Nu vi se pare corect?

Si asa ne-am ratat concediile. ...Ce folos sa le dam si indicii despre ce si cum...
  mai aveti vreo veste despre plangerile impotriva lor sau au scapt?

#141
anib

anib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.05.2009
Nu are nimeni noutati?  A mai intrebat cineva la politie despre mersul anchetei?   Iata ce se face anul, am inrosit forumul doua luni , am ramas cu banii dati....  
Va doresc un an bun si ATENTIE la ofertele early booking!!!


apropo .... nu vi se pare interesant ca site-ul lor este functional? chiar daca telefoanele nu functioneaza....

#142
vali72

vali72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2009
Nu stiu daca a mai intrat cineva sa mai vada daca s-a rezolvat sau nu problema. Eram doar curios daca cei care s-au tepuit cu sume mari au informatii. ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate