Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Sunt roman si ma mandresc cu asta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#37
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 Anjin`, on 10th August 2009, 18:21, said:

Apă curentă și curent electric au aproape toți care cer, poate tu locuiești în altă țară.
În general, mai și respiră.


Poate la tine la tara , daca ai put la mai putin de 1 km se numeste ca ai apa curenta.
O sa fii dezamagit, dar definitia nu este aceasta.

La fel si cu canalizarea, gaura aia sapata de bunicul tau in fundul curtii, nu intra la aceasta categorie.

Si ca tine si bunicul tau sunt peste 50% din locuitorii Romaniei, ca sa nu spun ca si-n Bucuresti sunt destule strazi fara canalizare si neasfaltate.

Sau poate crezi ca daca suntem pe ultimul loc in Europa ceea ce priveste consumul de sapun, sampon, deodorant ,pasta de dinti (tara danturilor 'pauza-lipsa-pauza-lipsa-dinte cariat-pauza-lipsa') , hartie igienica -ar trebui sa ne mandrim cu asta.

Edited by brigazile_martirilor, 10 August 2009 - 20:28.


#38
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cand am spus in tara ca fac dus zilnic, ca si restul persoanelor de aici, s-au uitat la mine ca la maimute: "da ce munca faci tu de te murdaresti atat de rau?"
Lasa ca dau cu spary-ul... De aia nu poti sa respiri in autobuze si metrou, de patrioti.
Tot patrioti care arunca mizeriile in urma lor la padure sau in parcuri.
Tot patrioti ca si comunitarii aia pe care i-am vazut ca discutau "amicabil" cu prostituatele care se aciuasera in parcul in care iesisem cu copilul la plimbare. Una din ele a avut nevoie si si-a ridicat fusta si s-a urinat dupa un copac la 20 de metri de mine si 50 de "comunitari".
Tot romani sunt aia care s-au urcat cu telecabina la Cota 2000 cu un boombox cu manele si slapi.
Cand stateam in Romania nu ma deranjau atat de mult pentru ca nu le bagam de seama, erau doar ca un zgomot de fond.
De asistenta medicala nu mai vorbesc. Cand a vazut dentistul de aici ca am 6 masele cu nervul scos si numai cu plombe ordinare pe ele a ramas masca. Doua le-am pierdut ca au crapat, nefiind imbracate, ca nu mi-a zis nimeni in Romania ca daca nu le imbrac, pot crapa, fiind os mort. Si ma duceam la dentist ori de cate ori aveam nevoie, nu stateam.

Copii aia care au luat concursuri le-au luat pe munca lor, nu pe o miraculoasa apartenenta genetica la poporul roman. Sunt exceptiile care confirma regula, care daca ar ramane in Romania ar fi ingropati in nepotisme, pile si pizma. La fel ca si Coanda, Vuia, Eliade, Brancusi, Cioran...
Asta este Romania. Nu toti romanii au atitudinea "balcanica" dar nu cu exceptii caracterizezi un fenomen, ci cu o medie.
Genetic nici nu exista o uniformitate la nivelul Romaniei, ce exista este o uniformitate in mentalitate. Cu exceptia Banatului si parte din Transilvania, care au prins ceva obiceiuri bune de la austrieci, nu de la turci.

Discuti apoate continua aici: http://forum.softped...m...t&p=6729818

Edited by SuperDuper, 11 August 2009 - 04:52.


#39
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Brigadă: bunicul meu e ing. și trăiește la oraș dar trecând peste asta, satul lui din creierii munților are apă clorinată cum au mai toate satele din Arad.
Curent electric au aproape toți are cer și asta e.
Canalizare nu red că am zis eu dar în satul ăla sunt mulți cu fose septice. De asemenea e asfaltat drumul principal. Că Bucureștiul are cartierele alea e altă poveste.

Quote

Cand am spus in tara ca fac dus zilnic, ca si restul persoanelor de aici, s-au uitat la mine ca la maimute: "da ce munca faci tu de te murdaresti atat de rau?"
da nu-i nci o rușine tati țara asta re nevoie și de muncitori   :roflmaofast:

Nu știu care e explicația dar sărăcie există și la alții, dar jegul ăsta numa la noi. Și ungurii au sărăcie sau țigani, da și ăia se spală mai des.
Acuma 50 de ani în tramvaie erau afișe

Quote

vă rugăm nu scuipați pe jos.
Acuma 100 de ani în soldatul sveik o ordonanță scuipa pe jos în casă în Cehia
Vreau să zic ajungem și noi acolo, din păcate ei vor fi altundeva dacă nu ne grăbim.
Dar asta n-are mare legătură cu mândria sau jena națională.
Păi de spaniolii ăia ce aruncă pe jos orice în birt ce mai poți zice?

Edited by Anjin`, 11 August 2009 - 16:49.


#40
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
"Anjin'" problema este tocmai faptul ca nu toate satele , comunele sau oraselele din tara noastra au apa clorinata

pe toate ulitele / in toate curtile / in toate gospodariile , nu toate gospodariile fara canalizare au fose septice , in plus sunt unele gospodarii

care emana nonstop o putoare abominabila de istalau ( grajd / satul ) .

Chiar si in prezent viata la tara este foarte grea atunci cand oamenii sunt extrem de saraci , ma refer la

oameni harnici si saritori dar care pur si simplu traiesc in zone , colonii agricole sau cartiere marginase defavorizate si nu prea au cum sa castige un

ban in plus , in afara de hrana zilnica minima abia daca pot sa isi permita un sapun pe luna si o pasta de dinti la trimestru !

Edited by Teophileos, 11 August 2009 - 20:14.


#41
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 SuperDuper, on 11th August 2009, 05:28, said:

Copii aia care au luat concursuri le-au luat pe munca lor, nu pe o miraculoasa apartenenta genetica la poporul roman. Sunt exceptiile care confirma regula, care daca ar ramane in Romania ar fi ingropati in nepotisme, pile si pizma. La fel ca si Coanda, Vuia, Eliade, Brancusi, Cioran...
Asta este Romania. Nu toti romanii au atitudinea "balcanica" dar nu cu exceptii caracterizezi un fenomen, ci cu o medie.
Genetic nici nu exista o uniformitate la nivelul Romaniei, ce exista este o uniformitate in mentalitate. Cu exceptia Banatului si parte din Transilvania, care au prins ceva obiceiuri bune de la austrieci, nu de la turci.

Genetic nu exista uniformitate la nivelul nici unei natiuni.
Singurul criteriu unanim acceptat, diin acest punct de vedere, il reprezinta numarul de creiere luminate la mia de locuitori.
Si observam ca Vuia, Vlaicu, Petrache Poenaru, Coanda, Gogu Constantinescu, Odobleja, Paulescu, Babes, Racovita si multi altii la fel de valorosi pentru intreaga umanitate, ridica Romania printre primele locuri. Repet, din acest punct de vedere.
Nu prea exista "obiceiuri" bune in zonele acelea, in comparatie cu altele. Presa din ultimii ani iti poate furniza exemple suficiente in acest sens.
La Vidra, in inima Ardealului, taranii stau la birtul de pe marginea soselei, vizavi de sectia de Politie ;), iar tanara generatie se plimba pe singurul drum asfaltat din comuna cu scutere paraitoare, producatoare de fum si zgomot, iar manelele urla din prea multe curti de moti "moderni". Cosasii fluiera la fel cand vad cate-o fatuca "de la oras" si scot pe gura aceleasi cuvinte de kkt cum scot si cocalarii din Bucuresti.
Alta scena. Aceiasi actori.

#42
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 CapitanuPICARD, on 13th August 2009, 07:29, said:

Genetic nu exista uniformitate la nivelul nici unei natiuni.
Singurul criteriu unanim acceptat, diin acest punct de vedere, il reprezinta numarul de creiere luminate la mia de locuitori.
Si observam ca Vuia, Vlaicu, Petrache Poenaru, Coanda, Gogu Constantinescu, Odobleja, Paulescu, Babes, Racovita si multi altii la fel de valorosi pentru intreaga umanitate, ridica Romania printre primele locuri. Repet, din acest punct de vedere.

Capitane, capitane........vorbesti ca profii mei din generala despre poporul roman. Toata lumea zice ca harta Romaniei seamana cu un peste numai poetii vad harta ca  un buchet de flori in vaza.
Ce vreau sa spun este..stii cate premii Nobel au luat ungurii? 14. ( ca in 10+4=14). Dao draq de treaba cu Ro pe primele locuri. Dupa logica ta, cum explici, Nobelul e fake sau ungurii sunt geniali?

#43
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
1 Gogu Constantinesc a fost super tare.

Premiul Nobel e cel mai tare premiu politic pentru știință & shit.
Pe mine mă miră că uneori îl dau și cui trebuie.
Îți dai seama că e ca la sport: genii se nasc peste tot, doar că ar fi mai bine pentru omenire de s-ar naște-n Germania decât în Somalia.

Eu pe wikipeia am găsit doar 9 laureați pentru Ungaria, dintre care doar 2 nu sunt și pe listele altor țări, și vreau să menționez în mod special pe George Andrew OLAH .
fac iu băi hungari
:)

#44
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
de ce mai Anjine "fac iu bai hungari?" Tot la nivelul asta suntem, de a injura pe unguri? Relatiile romano-maghiare sunt foarte bune de 15 ani, thanks God. Semnalul s-a dat, in loc sa ne injuram hai sa invatam sa traim impreuna, e adevarat noi romanii invatam mai greu.

Cat priveste treaba cu George OLAH, e ca si cum ar lua premiul Nobel unu' "Ungureanu" si maghiarii ne-ar zice: "Veeeeeeeeeeeedeeeti?" asa ca Hop si tu. Ca sa nu mai zic ca 9 nu e egal cu 1 ( Romania) ca sa nu mai zic ca diferenta pana la 14 reprzinta cetatenii naturalizati in alte tari.

De fapt, nu asta era point-ul, ca ungurii au mai multi premianti,  ci incercam sa - l contrazic pe Picard in ceea ce priveste pararea ca numarul de genii la numarul de locuitori determina desteptaciunea uunei natii. chiar daca pare in aparenta ca are dreptate, am dat un exemplu de aplicare a acestui rationament, din asta ar reiesi ca ungurii sunt de nu siu cate ori mai genii decat romani, lucru cu care evident nu sunt de acord.

Mai degraba lucruri legate de recunoasterea valorilor si crearea de conditii bune pentru a creste genii reprezinta gradul de inteligenta al unei natii. Ori noi in Romania nu am avut cand sa facem asta, fiindca suntem un stat tanar, mult mai recent organizat ca altele, si in plus am mai fost afectat si de cancerul comunist juma de veac.

Edited by GeorgeM, 14 August 2009 - 12:46.


#45
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 GeorgeM, on 14th August 2009, 01:24, said:

Capitane, capitane........vorbesti ca profii mei din generala despre poporul roman. Toata lumea zice ca harta Romaniei seamana cu un peste numai poetii vad harta ca  un buchet de flori in vaza.
Ce vreau sa spun este..stii cate premii Nobel au luat ungurii? 14. ( ca in 10+4=14). Dao draq de treaba cu Ro pe primele locuri. Dupa logica ta, cum explici, Nobelul e fake sau ungurii sunt geniali?

Puiule, ma dore drept in cucu de la sapca de premiile alea! :)

Avionul a fost inventat de romani.
Avionul cu reactie a fost inventat tot de un roman.
Insulina a fost descoperita de romani.
Sonicitatea fost inventata de un roman.
Stiloul a fost inventat de un roman.
Biospeologia a fost inventata de un roman.
Primul tratat de bacteriologie din lume a fost scris de un roman.
Electroscopul a fost inventat de un roman.
"Rucsacul" zburator folosit de americani in misiunile spatiale a fost inventat de un roman.


Poti sa-mi enumeri cateva inventii de aceeasi anvergura facute de unguri?

#46
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 CapitanuPICARD, on 14th August 2009, 14:05, said:

Puiule, ma dore drept in cucu de la sapca de premiile alea! :)

Avionul a fost inventat de romani.
Avionul cu reactie a fost inventat tot de un roman.
Insulina a fost descoperita de romani.
Sonicitatea fost inventata de un roman.
Stiloul a fost inventat de un roman.
Biospeologia a fost inventata de un roman.
Primul tratat de bacteriologie din lume a fost scris de un roman.
Electroscopul a fost inventat de un roman.
"Rucsacul" zburator folosit de americani in misiunile spatiale a fost inventat de un roman.


Poti sa-mi enumeri cateva inventii de aceeasi anvergura facute de unguri?

Nu, pentru ca nu stiu si mi-e lene sa caut si de fapt nu asta e problema . Fii convins exista inventii importante si in dreptul lor. Invit un alt forumist, eventual de origine , sa iti raspunda in cunostinta de cauza la intrebare.

Problema e ca asta nu inseamna ca romanii sunt mai destepti ca altii, asa cum vrei tu sa ma faci sa cred. Am spus parerea mea mai sus, eu cred ca in urmatoarele 200 de ani, daca ne lasa rusii in pace, vom putea sa consolidam natiunea asta si sa largim conditiile pentru a cultiva genii. Dar nici asta nu are relavanta extraordinara, ci cat de bine traiesc oamenii in tara si cat de politicosi si corecti sunt unii cu altii, asta inseamna genialitate colectiva a unei natiuni.


Pana atunci.......sincer nu pot sa ma mandresc decat ca poporul a pastrat  latinitatea limbii, genial, si in alt contex ca moldovenii au influentat din greu in bine cultura ucrainiana.
Pot sa zic aici ca si faptul ca suntem o singura tara( exceptie-Basarabia) tot o flacara de geniu e.

PS. cand am zis profii mei din generala, am uitat sa zic ca se intampla pe vremea lu Ceasca, nu mai sunt demult Pui, multumesc de compliment.

Edited by GeorgeM, 14 August 2009 - 13:18.


#47
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 GeorgeM, on 14th August 2009, 14:16, said:

Nu, pentru ca nu stiu si mi-e lene sa caut si de fapt nu asta e problema . Fii convins exista inventii importante si in dreptul lor. Invit un alt forumist, eventual de origine , sa iti raspunda in cunostinta de cauza la intrebare.

PS. cand am zis profii mei din generala, am uitat sa zic ca se intampla pe vremea lu Ceasca, nu mai sunt demult Pui, multumesc de compliment.

Eu nu sunt convins pana cand nu imi demonstrezi. Si daca nu mai esti pui, poate renunti si la lene ;).
Fa un efort suprem si informeaza-te, apoi enumara cateva inventii de aceeasi anvergura facute de unguri.

#48
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Bine, desi repet nu aici voiam sa ajung: Motorul electric, Dinamul, Carburatorul, transformatorul electric, Centrala Telefonica, Holografia (s-a luat Nobelul pt fizixa pentru asta), pixul, etc. Iar "Avionul a fost inventat de un roman" e chiar inexact.

#49
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 CapitanuPICARD, on 14th August 2009, 14:05, said:

Puiule, ma dore drept in cucu de la sapca de premiile alea! :)

Avionul a fost inventat de romani.
Avionul cu reactie a fost inventat tot de un roman.
Insulina a fost descoperita de romani.
Sonicitatea fost inventata de un roman.
Stiloul a fost inventat de un roman.
Biospeologia a fost inventata de un roman.
Primul tratat de bacteriologie din lume a fost scris de un roman.
Electroscopul a fost inventat de un roman.
"Rucsacul" zburator folosit de americani in misiunile spatiale a fost inventat de un roman.


cunoastem , Capitane, si Isus s-a nascut la Caracal de fapt.

exista ceva care sa nu fie inventat de un roman?

#50
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

Quote

de ce mai Anjine "fac iu bai hungari?" Tot la nivelul asta suntem, de a injura pe unguri? Relatiile romano-maghiare sunt foarte bune de 15 ani, thanks God. Semnalul s-a dat, in loc sa ne injuram hai sa invatam sa traim impreuna, e adevarat noi romanii invatam mai greu.

Cat priveste treaba cu George OLAH, e ca si cum ar lua premiul Nobel unu' "Ungureanu" si maghiarii ne-ar zice: "Veeeeeeeeeeeedeeeti?" asa ca Hop si tu. Ca sa nu mai zic ca 9 nu e egal cu 1 ( Romania) ca sa nu mai zic ca diferenta pana la 14 reprzinta cetatenii naturalizati in alte tari.
Era o glumă bă, ca și numele tipului.
Varianta în maghiară a numelui Ungureanu este Erdelyi nu Olah, asta dacă nu crezi cumva că păstorul ungurean era chiar ungur.

Eu am zis altceva da' chiar nu-mi pasă dacă pricepi sau nu
Și că tot m-ai enervat degeaba poftim e perfect posibil să întâlnești români în Transilvania cu nume maghiar care nu au strămoși unguri de care să știe, din cauza maghiarizării numelor. Asta ai ști dacă ai fi de aici da tu nu ești , și dai lecții ca Prostănacul.
Zi  să mă reconciliez cu maghiarii?
Pun pariu că tu la tine-n cap lupți cu șovinii


Oricum un neamț sau un evreu trebuie să se simtă chiar ca moțul căcatului după același criteriu.
Dacă e francez e chiar mai rău ... Francezii probabil că n-au probleme pe tema asta, ei gândesc exact ca noi. Și aici e norocul nostru , că nu ne-am născut într-o țară deja faimoasă.
E o oportunitate.

Nikola Tesla nu era ungur.
În fine din lista cu invențiile maghiare ar trebui să fie incluse de fapt contribuțiile la calculatoare și la armele nucleare, chiar dacă erau evrei inventatorii, măcar o parte din școală au făcut-o acolo.
De exemplu arhitectura microprocesoarelor noastre e "von Neumann" e http://en.wikipedia....wiki/Von_Neuman







Îmi rezerv dreptul de a glumi din când în când

Edited by Anjin`, 14 August 2009 - 16:30.


#51
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 GeorgeM, on 14th August 2009, 14:21, said:

Bine, desi repet nu aici voiam sa ajung: Motorul electric, Dinamul, Carburatorul, transformatorul electric, Centrala Telefonica, Holografia (s-a luat Nobelul pt fizixa pentru asta), pixul, etc. Iar "Avionul a fost inventat de un roman" e chiar inexact.

baga si vitamina C si nu uita de Leo Szilard


Capitane esti mai rau ca un copil...ba a mea e mai lunga  :lol:

#52
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 GeorgeM, on 14th August 2009, 15:21, said:

Bine, desi repet nu aici voiam sa ajung: Motorul electric, Dinamul, Carburatorul, transformatorul electric, Centrala Telefonica, Holografia (s-a luat Nobelul pt fizixa pentru asta), pixul, etc. Iar "Avionul a fost inventat de un roman" e chiar inexact.

Puiule, daca insinuezi cumva ca aceste chestii ar fi fost inventate de unguri, ori minti cu nerusinare, ori habar nu ai ce vorbesti. Deoarece:
1 - motorul electric, dinamul si transformatorul electric au fost inventate de Faraday
2 - carburatorul a fost inventat de Daimler
3 - prima centrala telefonica a functionat in SUA (Connecticut, 1878), iar prima centrala telefonica automata tot in SUA (Indiana, 1892); au fost inventate de unguri? ;)

ai ramas asadar cu holografia si cu pixul (pe care cred ca totusi nu-l freci in mana) :P
cam subtirel. din cateva ai putut sa scoti doar doua. dar meritele lui Gabor si Biro sunt de recunoscut.

si pentru ca tot ai scos minciuni multicele din tolba ta dolofana, poate pui si tu mana pe carte si afli ca fratii Wright nu au inventat un aparat care sa se ridice de la sol cu mijloace proprii de propulsie. primul care a facut asta a fost Traian Vuia. baietii aia au inventat un fel de planor. sau parapanta. ;)

PS: puiule, metoda asta de dezinformare (metoda de kktul kkatului de altfel), prin care amesteci lucruri adevarate cu lucruri false, este cunoscuta, rasuflata si expirata. nu mai are efecte nici la tampiti iar de aplicat o aplica... cei care mai cred ca tampitii nu-s tampiti. :lol:

#53
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,085
  • Înscris: 31.07.2007

 CapitanuPICARD, on 14th August 2009, 17:49, said:

si pentru ca tot ai scos minciuni multicele din tolba ta dolofana, poate pui si tu mana pe carte si afli ca fratii Wright nu au inventat un aparat care sa se ridice de la sol cu mijloace proprii de propulsie. primul care a facut asta a fost Traian Vuia. baietii aia au inventat un fel de planor. sau parapanta. ;)

Capitane, vezi ca a fost un baiat destept prin 1901 (Gustave Whitehead) care si-a luat zboru' cu un aparat folosind doar motorul. Vuia a facut asta prin 1906.

#54
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 Anjin`, on 14th August 2009, 17:28, said:

Era o glumă bă, ca și numele tipului.
Varianta în maghiară a numelui Ungureanu este Erdelyi nu Olah, asta dacă nu crezi cumva că păstorul ungurean era chiar ungur.

  Da, dar nu se  aplica, perntru ca Olah nu e in romaneste

Eu am zis altceva da' chiar nu-mi pasă dacă pricepi sau nu
Și că tot m-ai enervat degeaba poftim e perfect posibil să întâlnești români în Transilvania cu nume maghiar care nu au strămoși unguri de care să știe, din cauza maghiarizării numelor. Asta ai ști dacă ai fi de aici da tu nu ești , și dai lecții ca Prostănacul.

  Stiu asta enervatule
Zi  să mă reconciliez cu maghiarii?
Pun pariu că tu la tine-n cap lupți cu șovinii


Îmi rezerv dreptul de a glumi din când în când[/color]

Fac iu  Anjin!       E o gluma  bă, nu fii Prostanac sa intelegi altfel, stii doar ca lumea isi rezerva dreptul de a glumi. Te ajut un pic, caci nu am incredere in tine si iti precizez faptul ca e o gluma. Suma misto si ai putea muri de ras, nu-i asa? Uite cum poate sa sune: Fac  iu, Anjin! hahahaha De altfel nici nu trebuia sa-ti spun ca e o gluma, tu sti-ai fi dat seama si singur, caci nu esti un Prostanac!

Nu am nimic personal cu cei care ma considera Prostanac pentru ca dupa parerea lor numai locuitorii din Ardeal pot sti ca s-au maghiarizat in trecut numele romanilor. Am insa ceva cu infatuatii, prostii, enervatii devreme si degeaba, nepsatorii, increzutii, fudulii etc.



 CapitanuPICARD, on 14th August 2009, 17:49, said:

Puiule, daca insinuezi cumva ca aceste chestii ar fi fost inventate de unguri, ori minti cu nerusinare, ori habar nu ai ce vorbesti. Deoarece:
1 - motorul electric, dinamul si transformatorul electric au fost inventate de Faraday
2 - carburatorul a fost inventat de Daimler
3 - prima centrala telefonica a functionat in SUA (Connecticut, 1878), iar prima centrala telefonica automata tot in SUA (Indiana, 1892); au fost inventate de unguri? ;)

ai ramas asadar cu holografia si cu pixul (pe care cred ca totusi nu-l freci in mana) :P
cam subtirel. din cateva ai putut sa scoti doar doua. dar meritele lui Gabor si Biro sunt de recunoscut.

si pentru ca tot ai scos minciuni multicele din tolba ta dolofana, poate pui si tu mana pe carte si afli ca fratii Wright nu au inventat un aparat care sa se ridice de la sol cu mijloace proprii de propulsie. primul care a facut asta a fost Traian Vuia. baietii aia au inventat un fel de planor. sau parapanta. ;)

PS: puiule, metoda asta de dezinformare (metoda de kktul kkatului de altfel), prin care amesteci lucruri adevarate cu lucruri false, este cunoscuta, rasuflata si expirata. nu mai are efecte nici la tampiti iar de aplicat o aplica... cei care mai cred ca tampitii nu-s tampiti. :lol:

Da un simplu search pe net la Hungarian Inventions si o sa vezi ca Faraday nu a inventat motorul electic, dinamul a fost inventat de un ungur Ányos Jedlik inaintea lui faraday, transformatorul Ottó Titusz Bláthy, carburatorul (Benz, Maybach si János Csonka),  centrala telefonica (Tivadar Puskás )

Mai departe poate stii tu mai bine, nu e domeniul meu de baza.  Nu fac nicio dezinformare, m-am uitat pe net si asta am gasit.

Edited by GeorgeM, 15 August 2009 - 11:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate