Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Racordare la apa termosemineu

Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 

Romania Interbelica

- - - - -
  • Please log in to reply
438 replies to this topic

#433
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Despre părţile care rămăsesem în urmă: mi-am luat cartea "Cinematografia cu film îngust (filmul 16 m.m.)" de Theodor Martinescu-Asău scoasă de cei de la "Universul" în 1943. În carte se menţionează că nu a fost produs nici un film educaţional pentru şcoli şi că Ungaria, deşi ţară cu venituri mai mici decât alea noastre avea o cinematografie pe 16 m.m. mai dezvoltată decât a noastră.
P.S. Nu ştiu de ce foloseşte termenul "film îngust" că existau filme de 8 m.m. şi 9,5 m.m. Dar 16 avea ceva calitate comparativ cu 8 şi 9,5 şi era mai ieftin decât 35 m.m. ... plus că alea de 35 erau încă filme inflamabile la vremea aia (pe motiv că cele de nitroceluloză încă rezistau mai bine solicitărilor mecanice... în anii '50 au apărut filme neinflamabile mai rezistente).

#434
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

View Postmihai1241, on 17 aprilie 2021 - 07:13, said:

Mon cher,pt neutralitate trebuiesc minim 2.Unul sa o vrea,unul sa o respecte.
Asa este.

View Postmihai1241, on 17 aprilie 2021 - 07:13, said:

URSS era pusa pe expansiune,indiferent de vointa noastra sau a germanilor.
In trecut a fost ca si azi.Daca Romania ar fi fost aliata politic si militar si cu Germania, sovieticii nu ar fi invadat Romania deoarece ar fi intrat in conflict militar deschis cu Germania.Ceea nu isi doreau, in vara anului 1940.La fel si azi, Romania fiind membra NATO si in parteneriat politic si militar cu SUA, este protejata de o interventie militara deschisa ruseasca la fel cum si Belarusia, aflata in parteneriat economic, politic si militar cu Rusia, este protejat fata de o ipotetica interventie militara a NATO pe teritoriul ei asa cum s-a intamplat in Iugoslavia, in anul 1999.

#435
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
Ideea era ca dpdv al logicii tuturor(inclusiv a germanilor),asta era o carte pierzatoare.
Din acest motiv nu ne puteam alia cu Germania.Era o eroare.
Iar pt sovietici era floare la ureche sa ne atace.
Germania nu putea face absolut nimic in 39,nu putea face nimic in 40.Abia in 41,dupa ce au castigat in vest,puteau misca ceva.
Iar razboiul din vest era asteptat sa dureze ani,nu saptamani.Deci,era de asteptat ca Germania sa nu poata nimic cu anii.

  Cand te uiti in urma jmekeria e sa vezi ce faci cu informatiile de atunci,nu cu mintea romanului de pe urma.
Noi acum stim lucruri in plus.Stim ce a fost.Stim ce stiau unii si altii.Dar aia de atunci stiau doar ce aveau in capetele proprii,nici ce stiu adversarii nici cum se va desfasura viitorul.

#436
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017
Dacă ar fi existat viziune pe termen lung și înțelepciune, factorii decizionali romani nu ar fi trebuit sa ignore și dezvoltarea relațiilor politice și economice, în condiții reciproc avantajoase pentru ambele părți, și cu Germania, cât mai repede posibil. Abia în anul 1940,factorii decizionali romani au încercat sa dezvolte relațiile economice și politice cu Germania, dar deja era prea târziu, ca să se prevină pierderea teritoriilor pe care le știm.

Dacă România ar  fi avut stranse relații cu Germania, cred ca ar fi putut evita implicarea ei în WW II în schimbul cooperării economice cu Germania asa cum a procedat Suedia care a furnizat, la greu, materii prime, vitale industriei germane de război. Neutritatea României nu ar fi împiedicat zeci sau sute de mii de,, voluntari,, " sa lupte în uniforma germana pe frontul de est, asa cum au procedat spaniolii, de exemplu. Și Germania ar fi fost mult mai interesata  ca România să fie neutra deoarece neutralitatea ei i-ar fi ajutat mult mai bine mașina se război.

#437
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
Ok.Nu de Germania tinea implicarea noastra in razboi,ci de URSS.Nimic nu impiedica URSS sa atace Romania in aplauzele tuturor puterilor vestice.Iar Germania nu avea NIMIC cu care sa apere Romania.Tu te gandesti ca legaturile economice cu Germania ar fi fost vreun obstacol pt sovietici.
Nu vad absolut nici un argument ca asa ar fi stat lucrurile.Germania era chelea lelea dpdv militar pana prin 40.

#438
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Dar o armată mai bine dotată ar fi putut descuraja, că după episodul cu Finlanda poate nu le-ar fi trecut prin cap bolșevicilor să aibă pierderi prea mari. Cu ce aveam însă pe atunci...

Tarife poștale și telegrafice 1939-1940...

Attached File  Calendar tehnic Tungsram S.A.R. 1940 partea suplimentara pg. 1 tarife postale.jpg   217.54K   6 downloadsAttached File  Calendar tehnic Tungsram S.A.R. 1940 partea suplimentara pg. 2 tarife postale.jpg   534.9K   6 downloadsAttached File  Calendar tehnic Tungsram S.A.R. 1940 partea suplimentara pg. 4-5 tarife postale.jpg   745.22K   4 downloadsAttached File  Calendar tehnic Tungsram S.A.R. 1940 partea suplimentara pg. 6-7 tarife postale.jpg   863.34K   6 downloads

Tot din acel Calendar tehnic "Tungsram" S.A.R. 1940, o listă cu prescurtările auto pentru județe. Se practicau și plăcuțele cu indicative de orașe - la Americani mai e trecută și localitatea pe lângă oraș, așa cum mi-ar plăcea și în România.

Attached File  Calendar tehnic Tungsram S.A.R. 1940 partea suplimentara pg. 11 Indicatoare auto judete.jpg   261.35K   6 downloads

Și o listă cu localitățile electrificate. De notat că Ploiești avea rețea de curent continuu (c.c.) în centru, dar e trecută doar cea de alternativ. Stăteam slab la capitolul electrificare, că în afară de București și împrejurimi, Prahova, Brașov, ceva prin Transilvania, în rest era slab. Tarifele erau enorme pentru mulți și abia își permiteau unii să consume 10-20 k.W.h. pe lună... pentru iluminat. Tehnica deja avansase, dar degeaba pentru majoritatea. Abia peste vreo 30 de ani a fost altfel.

Attached File  Calendar tehnic Tungsram S.A.R. 1940 partea de becuri si iluminat.zip   10.45MB   1 downloads

#439
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Segregarea socială era mai puternică în România comparativ cu alte ţări Europene (afară de fosta U.R.S.S.). Nu ştiu dacă în alte ţări blocurile de locuinţe pentru cei cu bani aveau scară/intare de serviciu, dar nu mai ştiu cine (că am uitat pe unde am citit) era supărat că nu ştiu ce grup stă cu servitorii sau bucătăresele la discuţie.

Vizualizare mesajbogdanel82, pe 05 mai 2009 - 15:47, a scris:

Bucurestiul de atunci era una din cele mai frumoase orase din Europa, de aici venea si denumirea de Micul Paris.

Doar în unele zone. Şi pe atunci, ca şi pe acuma, se dădea voie a se ridica construcţii aiurea. Blocuri între case, blocuri frumoase pe dinafară, dar pe din spate, urâte...
Ca f.d. singurul oraş din România interbelică cu troleibuze a fost Cernăuţi în 1939. Nicidecum cum se zice în primul post, că au avut Bucureşti şi Timişoara în interbelic troleibuze.

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 27 septembrie 2010 - 19:07, a scris:

Pai asta pentru ca inainte de razboi,sa nu uitam,cehoslovacia era a patra tara la nivel industrial din lume.

Şi în comunism a rămas tare. Maşinile aerodinamice "Tatra"   Posted image

Vizualizare mesajbuteliearagaz, pe 28 octombrie 2010 - 11:11, a scris:

In perioada aia un muncitor la oras putea sa isi faca o casa si sa traiasca impreuna cu familia din banii aia .
Eu cred ca este considerata o perioada de aur pentru ca in comparatie cu perioada anterioara , s-a simtit o mare diferenta in doar cativa ani .

Asta cu perioada de aur cred că provine şi de la perioada de după 1989. Cum comunismul era ăla răul, se căuta o altă perioadă cu care să se poată face comparaţie sau să fie idealizată şi a fost interbelicul.
Depinde de ce muncitor.

Edited by djl, 02 June 2024 - 16:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate