Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?
 La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 

Canon 500D

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,661
  • Înscris: 07.10.2005

View Postidaho333, on 14th April 2009, 17:00, said:

Am si eu o nelamurire: la f64 Canon 500D cu 18-55IS costa 3800RON. Eu cred ca e un pret aruncat la plezneala deoarece un 40D cu 17-85 e 4400RON
Asa cum era de asteptat le-a mai venit mintea la cap: Canon 500D+18-55mm IS la 2.998 lei.

Edited by catalinmariescu, 06 August 2009 - 11:04.


#56
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postsorente, on 1st June 2009, 17:44, said:

Daca ai apasat butonul din dreapta sus care schimba modul de selectie al punctului AF, degeaba apesi "ISO" pentru ca prin acel buton defapt faci ca punctul AF sa fie cel superior din cele 9 puncte. Ca sa ajungi din nou la maparea butoanelor in care acel buton are functia "ISO" trebuie sa faci o poza, sau sa astepti un timp de nu stiu cate secunde...
Abia acum am vazut. Apesi usor (la 1/2) butonul de declansare si revine instant la meniul normal.

Despre 500D, era de asteptat, toti producatorii vad ca au luat obieciul asta sa incerce marea cu degetul la lansare - pun un pret astronomic, vad ce vanzari au si dupa aia aplica o formula secreta de ponderare pentru a determina pretul ulterior de vanzare :).
Pe B&H este 900$ kitul ala sau 750$ body.

Edited by SuperDuper, 06 August 2009 - 18:39.


#57
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Ma intereseaza daca are cineva niste poze de prin munti,paduri,autostrazi etc facute cu Canon EOS 500D + obiectiv EF-S 18-55 IS. Sunt curios de ce e in stare obiectivul ala, pentru ca sunt nevoit sa-l iau :)

PS. Nea Google nu prea mi-a fost de folos pentru poze cu obiectivul ala.

Mersi.

#58
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Vezi aici: http://www.pbase.com..._18_55_35_56_is

#59
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Mersi ;) acum zi-mi si mie te rog, parerea ta, daca ti se par acceptabile

eu zic ca nu sunt chiar asa rele, sau .. ?

#60
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
obiectivul e super-bun daca esti incepator. tu se pare ca esti, asa ca foloseste-l cu incredere.
dupa o perioada, daca te pasioneaza ceea ce faci, o sa vezi ca o sa ajungi la limitele obiectivului, aparatului.

iti recomand un 50mm. e fix, dar e extrem de bun. si relativ ieftin.

#61
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Reko, ce e acceptabil pentru mine poate sa fie horror pentru altul. Si invers. In domeniul asta  e important si ce echipament ai si ce nivel al calitatii il consideri ca fiind normal pentru sculele cu care te-ai obisnuit. Eu folosesc oricum aproape numai fixe asa ca nu-s cel mai in masura sa te ajut.

Edited by miromulus, 09 August 2010 - 10:14.


#62
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Va multumesc pentru pareri si sfaturi.

ps. Da, sunt incepator, dar am inceput sa citesc discutiile voastre de pe aria Foto ca sa nu-mi dau cu aparatu' in cap dupa ce il iau :)

#63
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu exista obiectiv perfect. Toate au limitarile lor dar, atat timp cat esti dispus sa le accepti si poti trai cu ele, nu ai de ce sa-ti faci probleme. Cu obiectivul tau, daca ai de gand sa tragi afara, o sa treaca ceva vreme pana sa iti doresti altul mai bun. Daca insa vrei sa pozezi la interior, din pacate o sa cam ai de furca repejor cu el si ar trebui sa adaugi si un 50/1.8 la trusa ta (costa numai vreo 3 milioane).

#64
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Glumesti ? 50mm pe APS-C pentru interior ? Ce sa traga, numai headshoturi ?

#65
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
huh? Si de ce nu? Ca doar nu se apuca sa faca fashion cu bunica in baie si sa vrea sa traga full body.

Un 50 e primul obiectiv fix pe care ti-l iei pentru lumina proasta. Iar cu un 50 pe aps-c, in casa, poti prinde linistit un bust intreg, ba chiar si mai mult daca tragi in lungul unei camere  de dimensiuni decente. Da' daca nu-i ok un 50, mie imi place ce scoate si  24/1.4 II.

p.s. pentru raspunsul serios: obiectivul de kit e 3.5 - 5.6 Asa ca la 50 de milimetri o sa vrea mai multa lumina. La 18 milimetri, castiga doar jumate de stop daca-si ia un zoom bun, cu 2.8. Plus ca optic, plastic fantastic e peste cel de kit.

Edited by miromulus, 10 August 2010 - 13:33.


#66
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

Quote

Daca insa vrei sa pozezi la interior, din pacate o sa cam ai de furca repejor cu el si ar trebui sa adaugi si un 50/1.8 la trusa ta (costa numai vreo 3 milioane).
515RON la f64 azi. Cam cat un Di622. Grea alegere ;)

#67
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu l-as sfatui sa-si ia 50-ul si nissin-ul (cred ca 466 e modelul ieftin) second hand cu vreo 6 milioane impreuna. Da' incepem sa divagam serios.

Edited by miromulus, 10 August 2010 - 13:31.


#68
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Ideea ramane, si sunt de acord:
50mm f1.8, la cat de plasticos e si cat de putin costa e super obiectiv.

PS: Di466 nu are control manual al puterii si cap cu rotatie...deci nu e recomandat.

#69
Studiob2kmedia

Studiob2kmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 08.08.2010
salut.vinde cineva canon eos 500d? Sa fie in stare foarte buna si fara defect!

#70
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Cauta pe aici:
http://forum.softped...like/index.html

#71
Studiob2kmedia

Studiob2kmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 08.08.2010
salut,merita sa dau 30 de milioane pe un d500 nou ? As vrea niste pareri pro si contra,vreau sa iau ca sa filmez mai mult...ori daca nu,ce aparate de filmat imi oferiti pana in 30 de milioane pe care il pot gasi in brasov :) ? Multumesc anticipat

#72
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,306
  • Înscris: 24.02.2007
Ai mai jos aria video pentru filmari.
DSLR'urile sunt facute pentru pozat, ca unele stiu sa si filmeze nu inseamna ca sunt usor de folosit sau ca dau rezultate pe masura unei scule dedicate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate