Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Canon 500D

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
jonnie94

jonnie94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 03.10.2009
In nici un caz sa nu iei un DSLR pentru modul de filmare. La banii aceia (probabil) iti iei o camera video dedicata HD, de calitate buna...

#74
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004

View PostRapier, on 10th August 2010, 13:33, said:

PS: Di466 nu are control manual al puterii si cap cu rotatie...deci nu e recomandat.

Am gasit acest topic si nu vreau sa il ridic, ci doar sa rectific ceva ca sa nu ramana lumea cu impresie nereala.

di-466 ARE control manual al puterii si cap rotativ DOAR pe verticala(adica il dai sus-jos)

#75
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Salutare.

Exista pe piata kitt de Canon 500D + obiectiv 18-55mm + obiectiv 75-300mm. Aceste obiective sunt fara stabilizare de imagine si fara USM. Neavand o experienta in utilizarea aparatelor foto cu obiective schimbabile vin si eu cu intrebarea. Sunt ok aceste obiective? Se simte rau absenta stabilizarii de imagine? (spre exemplu, compactele de ca Canon au astfel de stabilizare? Eu cred ca nu). Actualmente ma dau cu o compacta, Canon A620, pe care ma gandeam sa o schimb in viitorul apropiat. Scopul nu este comercial, ci doar hobby. Deci, in special pentru cine a folosit aceste obiective in variantele cu si fara stabilizare, dar si in general pentru cine are experiente bogate in utilizarea obiectivelor cu/fara stabilizare, merita aceste produse? De asemenea, lipsa USM-ului ma afecteaza in mod real cu ceva sau este vorba doar de zgomotul (fonic si nu optic) produs de focalizare? Sau mai bine stau departe? Multumesc.

#76
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
La 18-55 nu prea simti nevoia de stabilitare, la 75-300 in schimba o vei simti.

#77
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Si mai tine cont de faptul ca 18-55 este mai slab optic decat 18-55 IS. Nu vorbesc din experienta proprie, dar asa spun testele si asa se vehiculeaza peste tot.

#78
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Da, ma gandeam ca o data cu cresterea distantei focale se observa mai bine lipsa stabilizarii... Totusi, optica prin ce difera? Asta nu stiam. Ai cumva un link comparativ sau macar teste facute pe aceste obiective? Multumesc

#79
liviupescaru

liviupescaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.12.2006
Chiar acum am vazut si eu oferta asta de la Canon cu 2 obiective si se incadra in bugetul meu maxim - 3.000 de lei. Pot gasi altceva cu stabilizator la banii astia?
Multumesc

#80
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Pentru a nu mai deschide alt topic,intreb aici:

1) Cum se numeste cablul de date care functioneaza cu aceasta camera,de care sa caut?
2) Sunt ok acumulatorii de 1080 mAh compatibili care se gasesc pe la noi,sau sunt de evitat?De unde as putea cumpara unul de calitate,la pret rezonabil?

Multumesc.

#81
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
1) Daca nu ma insel ai nevoie de USB A (cel normal de la calculator) - USB Mini B (de la camera). Gasesti in orice magazin gen Altex, Domo, etc. Mai multe info aici.
2) Eu am acumulatori de rezerva ieftini de la f64 si la 400D si la 50D, merg super ok, n-am avut nici o problema cu ei.

Edited by _thunder_, 17 September 2011 - 18:39.


#82
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Ce autonomie au fata de cei originali?

#83
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Sunt pe eBay acumulatori si de 2000 mAh.Ati cumparat,sunt ok,ce parere aveti?

#84
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Folositi reglajele din camera pentru sharpness si contrast?De asemeni,credeti ca ajuta cu ceva dezactivarea IS-ului?
Oricare ar fi raspunsurile,as aprecia daca ar fi argumentate.
Multumesc.

#85
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostRomeo_NT, on 8th October 2011, 08:15, said:

Folositi reglajele din camera pentru sharpness si contrast?De asemeni,credeti ca ajuta cu ceva dezactivarea IS-ului?
Oricare ar fi raspunsurile,as aprecia daca ar fi argumentate.
Multumesc.

"Reglajele" din camera se folosesc daca fotografiezi jpeg.
IS se foloseste la fotografierea din mana pentru subiecte statice (sau panning pe o axa pentru unele IS-uri, care admit doua moduri). In toate celelalte situatii se dezactiveaza.

#86
Mitucko

Mitucko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.06.2009
Salut.  Maine vreau sa imi comand Canon 500d dar nu stiu care dintre urmatoarele oferte sa le aleg :
Canon 500d

Canon 500d

Diferenta consta in cadoul pe care il primesc : obiectivul sau gripul !

#87
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Daca mai ai obiective ia gripul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate