Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Canon 500D

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
La urma urmei conteaza ce scoti cu el, nu? Dupa cum a zis si Kunzite, aparatele astea au ajuns la maturitate. I-au bagat senzorul de pe 50D, un procesor de imagine nou sa faca fata la transferul de date, au mai bagat si filmare. O pentaprisma costa, desi nu neg ca mi-ar fi placut sa vad una pe Rebel. :) Sa nu fim rai, s-a tot discutat de filmat si ecrane mari pe dslr-uri si pana la urma lumea a ajuns la concluzia ca e fain sa le ai, iti da de joaca in decursul unei zile ploioase :D Ecranul vga totusi e binevenit, cand ma uit la alea de 3 inch si QVGA, se vad nasol. 2.5 inch era limita, parerea mea. Si nu de multe ori mi-as fi dorit ceva mai multa rezolutie la ecran cand eram pe teren.
Acum de ce se plange lumea, eu chiar nu inteleg. E pozitionat intre d60 si d90 de la Nikon. D90 e mai bine facut, are display secundar, si pentaprisma. D60 n-are nimic din toate astea, e un aparat vechi, cu senzor slabut si pentaoglinda. Ce tot se asteapta lumea la banii pe care-i da pe rebel?

#20
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

View Postnicolaie, on Mar 25 2009, 16:28, said:

acuma, sa te plangi ca ai raw de 14 biti inca nu am auzit. mai ales avand in vedere preturile jalnice ale cardurilor. eu am un buzunar plin la rucsac de carduri. bunicii nostri carau placi fotosensibile pe spatele magarilor :)) sa traiasa dynamic range-ul din raw-urile de 14 biti si profunzimea de culoare.

Nu ma plang de raw de 14 biti. Ma plang de dimensiunea fisierelor si de faptul ca performanta calculatorului pe care le procesez va avea de suferit. In plus, preturile jalnice ale cardurilor nu sunt chiar jalnice la un card de calitate.

Edited by citro, 25 March 2009 - 17:25.


#21
tot_acelasi

tot_acelasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.08.2004
"review" inca de ieri de la lansare

http://www.imaging-r...DS/T1I/T1IA.HTM

asta inseamna canon.

pe de alta parte vad ca majoritatea sunt nemultumiti de camera. eu nu. imi place ca are 15Mp, pot face crop-uri usor. iso mi se pare excelent la 1600 mai ales daca poti reduce putin noise reduction. focusul - rapid. are shadow adjustment - mai putin photoshop. ce nu-mi place e culoarea rosie prea saturata (se vede bine in pozele de la dpreview) dar are destule moduri de culoare sunt convins ca nu e o pb. expunerea - excelenta; necesita doar f. mici compensari. butoane hard pt white balance si focus mode si fotografie single-continuu si picture style - ceea ce schimb eu mai des (buton iso nu ma intereseaza). as fi preferat si a doua rotita dar nu e o lipsa mare.

totusi pt posibilitatile mele financiare e scumpa.

#22
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postcitro, on Mar 25 2009, 17:21, said:

Nu ma plang de raw de 14 biti. Ma plang de dimensiunea fisierelor si de faptul ca performanta calculatorului pe care le procesez va avea de suferit. In plus, preturile jalnice ale cardurilor nu sunt chiar jalnice la un card de calitate.

pai si te pune cineva sa tragi fullres daca nu ai neaparat nevoie de 15mpx ? .. tragi la o rezolutie mai scazuta. sau editezi la o rezolutie mai scazuta

#23
raptorica

raptorica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.04.2008

View Posttot_acelasi, on Mar 26 2009, 10:14, said:

"review" inca de ieri de la lansare

http://www.imaging-r...DS/T1I/T1IA.HTM

asta inseamna canon.

Are si meniu in limba romana  :bigwhitegrin: ... serios vorbind, n-arata rau si f. probabil e o camera buna, sigur, cam scumpa pt. inceput dar poate dupa aparitia ei pe piata mai scade pretul la 450D ceea ce ar fi un lucru bun.

#24
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 15.12.2003
Ar trebui sa scada si la 50D.

#25
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

View Postdreadboy, on Mar 26 2009, 10:43, said:

pai si te pune cineva sa tragi fullres daca nu ai neaparat nevoie de 15mpx ? .. tragi la o rezolutie mai scazuta. sau editezi la o rezolutie mai scazuta

Ai citit tot thread-ul ? Ma refeream la RAW. Lipsa unui mod sRAW inseamna ca sunt obligat sa trag fullres.
Ma bazez pe LR pentru workflow. Editarea la o rezolutie mai scazuta nu e o optiune.

#26
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
^_^ aa.. ma scuzi. banuiesc ca ai nevoie de imaginile editate gata pentru tipar si pentru advertising / clienti etc dava zici ca nu e o optiune editarea la rezolutie mai scazuta.

Edited by dreadboy, 26 March 2009 - 13:17.


#27
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

View Postdreadboy, on Mar 26 2009, 13:16, said:

^_^ aa.. ma scuzi. banuiesc ca ai nevoie de imaginile editate gata pentru tipar si pentru advertising / clienti etc dava zici ca nu e o optiune editarea la rezolutie mai scazuta.

Esti troll sau habarnist ? Cu alte cuvinte, postezi pentru contor sau nu ai editat in viata ta RAW in LR ? (si ca sa nu exista indoieli, LR = Adobe Lightroom)

#28
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
am inteles. deci nu ai nevoie fullsize pentru tipar :)

chiar si raw, poti sa-l redimensionezi in pp fara sa pierzi din calitate. si apoi editezi in voie buna dupa bunul plac la rezolutia care iti convine [ care nu iti inmelceshte calculatorul ]

nu-s troll. habar am si eu cat de cat asa. eram doar curios de ce nu editezi la rezolutie mai mica daca 15mpx sunt prea mult pentru calculatorul tau [ pt al meu si 10 sunt cam multi cateodata ]

Edited by dreadboy, 26 March 2009 - 13:57.


#29
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

View Postdreadboy, on Mar 26 2009, 13:56, said:

am inteles. deci nu ai nevoie fullsize pentru tipar :)

chiar si raw, poti sa-l redimensionezi in pp fara sa pierzi din calitate. si apoi editezi in voie buna dupa bunul plac la rezolutia care iti convine [ care nu iti inmelceshte calculatorul ]

nu-s troll. habar am si eu cat de cat asa. eram doar curios de ce nu editezi la rezolutie mai mica daca 15mpx sunt prea mult pentru calculatorul tau [ pt al meu si 10 sunt cam multi cateodata ]

OK.

LightRoom nu este editor grafic in sensul Photoshop, ci este (hai sa zicem) procesator de imagine: poti modifica expunerea, luminozitatea, contrastul, white-balance, sharpness-ul, zgomotul de imagine (noise), dar numai la nivelul intregii fotografii (sau pe zone din aceasta), dar fara a ajunge la nivel de pixel.

Pentru flexibilitate maxima, trag 99% din timp RAW. Am deget nervos (am depasit 25000 de cadre intr-un an jumate cu 400D, si nu trag decat de placere), si am nevoie de un workflow rapid. Lightroom nu modifica imaginea initiala, o foloseste doar ca o referinta pe care aplica diferite filtre. Pentru a obtine un rezultat utilizabil (hartie, mail, web), ajustarile facute se exporta (JPG, TIFF etc). In faza de export, poti lua in considerare un resize, dar pe durata procesarii propriu-zise, lucrezi fullres.

Photoshop are si el utilizarile lui, dar pentru tipul de fotografie pe care-l fac (gagica, excursii, prieteni), e overkill. Cand e nevoie apelez si la PS, dar cred ca raportul de lucru este de 1-2000 de poze lucrare in LR la 1 poza lucrata in PS.

#30
raptorica

raptorica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.04.2008
Scuze, eu n-am inteles care-i problema vis-a-vis de rezolutia de 15 Mpx  :huh: ... ai nevoie, lucrezi cu astfel de fisiere si daca-ti place camera o cumperi... n-ai nevoie, optezi pt. alta camera cu rezolutie mai mica sau una care are si sRAW (40D, 50D). Daca pe 500D asa a vrut sa-l faca tata lui, Canon, mi se par sterile astfel de observatii, ca n-are cutare / cutare... niciodata nu poti multumi pe toata lumea... de aceea e buna concurenta, sa poata alege fiecare ce are nevoie... parerea mea  ;)

#31
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

View Postraptorica, on Mar 26 2009, 15:28, said:

Scuze, eu n-am inteles care-i problema vis-a-vis de rezolutia de 15 Mpx  :huh: ... ai nevoie, lucrezi cu astfel de fisiere si daca-ti place camera o cumperi... n-ai nevoie, optezi pt. alta camera cu rezolutie mai mica sau una care are si sRAW (40D, 50D). Daca pe 500D asa a vrut sa-l faca tata lui, Canon, mi se par sterile astfel de observatii, ca n-are cutare / cutare... niciodata nu poti multumi pe toata lumea... de aceea e buna concurenta, sa poata alege fiecare ce are nevoie... parerea mea  ;)

Si punctul tau de vedere este ca... cui nu-i place sa se care ? Sau vorba aia, comerciantul are intotdeauna dreptate ? :lol: :lol:

#32
raduniculescu

raduniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 13.01.2007
Pentru cei care au intrebat, va lansa si Nikon cat de curand noi produse. Nu doarme nimeni. :)

#33
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,154
  • Înscris: 17.03.2005
Ma uita pe niste forumuri de afara si imbecilii aia cumpara pana si preseturi pentru LR...ma amuzam cum un nene, om serios dealtfel, cauta o solutie sa foloseasca aceeasi licenta LR pentru un PC(laptop) si desk-ul care era Mac...Adobe da doua licente dar ori mac ori PC, daca vrei si una si alta trebuie sa cumperi alta licenta...
Ma intreb cum dumnezeu unii oameni sunt nemultumiti ca au compuri prea lente pt a utiliza un soft de cateva sute de euro.....pai intr-o lume normala poti fi sigur ca nimeni nu isi pune prolema la modul asta...

fiecare cumpara si/sau foloseste ce ii satisface nevoile...
nu sunt un fan alrezolutiei, dimpotriva, dar parca unele nemultumiri chiar suna aiurea...

#34
raptorica

raptorica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.04.2008

View Postcitro, on Mar 26 2009, 17:34, said:

Si punctul tau de vedere este ca... cui nu-i place sa se care ? Sau vorba aia, comerciantul are intotdeauna dreptate ? :lol: :lol:
Ideea era ca intotdeauna vor fi unii nemultumiti si nu cred ca va aparea niciodata "camera ideala" pt toata lumea ;) si nu stiu la care comerciant te referi... daca e vorba de producator (si nu ma refer numai la Canon), atunci, da, cam are dreptate si cred ca are argumente pt produsele care se adreseaza fiecarei categorii de utilizatori.

View Postparintele, on Mar 27 2009, 02:09, said:

fiecare cumpara si/sau foloseste ce ii satisface nevoile...
nu sunt un fan alrezolutiei, dimpotriva, dar parca unele nemultumiri chiar suna aiurea...
... exact ce spuneam si eu...

#35
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postraptorica, on Mar 27 2009, 08:26, said:

Ideea era ca intotdeauna vor fi unii nemultumiti si nu cred ca va aparea niciodata "camera ideala" pt toata lumea ;) si nu stiu la care comerciant te referi... daca e vorba de producator (si nu ma refer numai la Canon), atunci, da, cam are dreptate si cred ca are argumente pt produsele care se adreseaza fiecarei categorii de utilizatori.


... exact ce spuneam si eu...

Eu ma bucur ca a aparut, chiar daca porbabil nu o s-o iau, totusi scade pretul la 450D! Care mi se pare o camera cu rezolutie destul de mare dar nu prea mare pt senzor cu crop, are destule functii si imbunatatiri clare (vizor mai luminos, buton iso si iso in viewfinder etc) fata de 400D si alte modele concurente si totusi nu are chestii mai putin utile fotografilor ca movie mode (desi nici asta nu deranjeaza fotografia cu nimic!).

Deci nu va mai plangeti ca are prea multi megapixeli si movie mode, nu va convine, luati 450D la un pret mai mic gratie aparitiei lui 500D

#36
kristofer93

kristofer93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.07.2006
Am ocazia de a achizitiona un 450D la oferta. 2800 de lei cu Kit 18 - 55 IS + Card 4GB Adata 133x;
+ Geanta Canon 100EG + Acumulator suplimentar HiPower; + Trepied W330; + Set 3 filtre Fomei: PL-C, UV, ND4.

Sa astept 500D-ul pentru Movie Mode, Digic 4, 3 mpx in plus si lcd cu o rezolutie mai buna?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate