Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Cont in elvetia

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#19
mombutu

mombutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 01.06.2004

teodorul, on Mar 23 2005, 05:53, said:

Am uitat sa mentionez :

2. Contul l-am deschis din tara fara complicatii.

<{POST_SNAPBACK}>


1.Sa imi zici si mie unde au sediul Credit Suisse in Romania.
2. Din cate stiu in majoritatea tzarilor pt a preveni spalarea banilor, contul se face numai dc esti prezent personal la ghiseu.
Spre ex am incercat sa ii fac cuiva din familie cont la BCR,a avem buletinul meu si al rudei si nu au vrut.
Nu vreau sa ma iau aiurea de cineva dar nu cred ca spui adevarul. Daca imi dai argumente verificabile ca poti sa iti deschizi cont cum ai spus, imi cer scuze.

#20
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 06.10.2004

mombutu, on Mar 27 2005, 12:51, said:

1.Sa imi zici si mie unde au sediul Credit Suisse in Romania.
2. Din cate stiu in majoritatea tzarilor pt a preveni spalarea banilor, contul se face numai dc esti prezent personal la ghiseu.
Spre ex am incercat sa ii fac cuiva din familie cont la BCR,a avem buletinul meu si al rudei si nu au vrut.
Nu vreau sa ma iau aiurea de cineva dar nu cred ca spui adevarul. Daca imi dai argumente verificabile ca poti sa iti deschizi cont cum ai spus, imi cer scuze.

<{POST_SNAPBACK}>



1. Credit Suisse nu are nici un sediu in Romania.
2. Nu trebuie sa fii neaparat la ghiseu, nici macar la noi in tara e nevoie doar de o procura prin care esti imputernicit sa deschizi acel cont. Noteaza id-ul meu de messenger si o sa  iti dau nr de client pentru e-banking parola si codul pe care o sa il ceara atunci. ID : teo_jula

Pentru a preveni spalarea banilor am fost nevoit sa trimit o copie notarizata si apostilata a pasaportului impreuna cu cererea standard

Editat de teodorul, 27 martie 2005 - 20:34.


#21
georgerc

georgerc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 206
  • Înscris: 26.02.2004

criss_pt, on Mar 26 2005, 15:55, said:

referitor la subiect sunt convins ca bnr nu verifica cine are cont unde.
in primul rand sunt tari unde chiar si in cazul unei anchete tot nu au acees la contul tau.

<{POST_SNAPBACK}>


A, dar nu asta este problema. Problema este ca nu vei putea trimite bani de aici din Romania in contul deschis pe numele tau, pentru ca nu ai aprobarea BNR pentru deschiderea contului respectiv. In afara de asta eu nu vad nici o problema, pentru ca intr-adevar nu au cum sa afle altfel.

(sorry pentru postarea dubla)

Editat de georgerc, 28 martie 2005 - 15:40.


#22
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 06.10.2004

georgerc, on Mar 28 2005, 15:39, said:

A, dar nu asta este problema. Problema este ca nu vei putea trimite bani de aici din Romania in contul deschis pe numele tau, pentru ca nu ai aprobarea BNR pentru deschiderea contului respectiv. In afara de asta eu nu vad nici o problema, pentru ca intr-adevar nu au cum sa afle altfel.

(sorry pentru postarea dubla)

<{POST_SNAPBACK}>



nu numai ca nu am nici o problema la retragerea numerarului, dar e si foarte simplu :

1. retragere  numerar de la ATM (card Visa clasic)
2. wire oriunde in Ro (nu am avut probleme, dar am transferat numai sume mici, pana in 1000 EU/tranzactie)

#23
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Intentionez sa vin in Romania in viitorul apropiat si stiu ca ultima data cand am fost nu am reusit sa ridic de la ATM mai mult de 4 milioane (vara 2003) cea ce mi sa parut putin avand in vedere ca platesc un comision pe tranzactie. Vroiam sa stiu care mai este limita in momentul de fata.

#24
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.200
  • Înscris: 20.11.2004

criss_pt, on Mar 29 2005, 04:11, said:

Vroiam sa stiu care mai este limita in momentul de fata.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu de pe un card de la o banca din SUA am scos 6 mil la o tranzactie la ATM de la Banc Post. Nu stiu insa care e limita

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001

Mi_, on Mar 25 2005, 02:54, said:

Daca mergi la munca sau la studii în alta tara, ramâi rezident român. Rezidenta e exact adresa scrisa pe pasaport. Doar cei care au în pasaport stampila "Cetatean român cu domiciliu în strainatate" nu mai sunt rezidenti români, si aici nu intra nici studentii si nici cei plecati la munca pe perioade scurte (un an, doi de exemplu).

Deci si tu, ca si mine, am încalcat legea patriei si ne-am facut abuziv conturi în strainatate.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

nici mie nu'mi scrie nimic de rezidentza in passportul romanesc. practic ala mi'a shi expirat. so... sunt pasibil de pedeapsa? hihihi

#26
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 394
  • Înscris: 20.01.2004

criss_pt, on Mar 29 2005, 04:11, said:

Intentionez sa vin in Romania in viitorul apropiat si stiu ca ultima data cand am fost nu am reusit sa ridic de la ATM mai mult de 4 milioane (vara 2003) cea ce mi sa parut putin avand in vedere ca platesc un comision pe tranzactie. Vroiam sa stiu care mai este limita in momentul de fata.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu stiu de unde vi in Romania dar probabil ca si acolo exista ATM-uri similare celor de la noi. Daca banca emitenta a cardului nu iti impune restrictii de ridicare numerar (limita/operatiune sau limita/zi) vei putea scoate maxim 40 de bancnote odata (nu incap mai multe pe fanta bancomatelor). De aici un calcul simplu, in functie de bancnotele cu care este alimentat bancomatul vei putea scoate 4, 20 sau maxim 40 de milioane odata. Dar daca mergi la POS-ul unei banci vei putea scoate mult mai multi bani odata (asta presupune sa fie cardul pe numele tau), desi aici exista limite impuse de banca posesoare a POS-ului, oricum ceva de genul 4-6000 USD/zi.

#27
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 12.07.2004
pai din cate imi amintesc asa era si inainte, problema e ca nu stiu ce bancnote are ATM, si in practica ma opream la cei 4 milioane care e cam putin avand in vedere ca sunt putinje locuri unde poti sa platesti cu cardul (cara 2003). Ce e un POS?

Eu vin din Portugalia, aici limita e de 400€/ zi pt ridicari numerar si nelimitat pt cumparaturi. Ce mi sa parut diferit de RO e ca aici toate ATM (indiferent de banca) au acelasi soft, si nu se percep comisioane daca sunt clientul unei banci si utilizez un ATM de alta banca.

#28
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.720
  • Înscris: 26.11.2001
In fct de banca exista diverse limite de extragere.
E indiferent de tipul de card sau emitentul ei.

In general max 15 mil pot scoate (BCR) deoadata, insa poti baga cardul de mai multe ori.

Banca Transilvania parca 12 mil, iar Raiffeisen 14 mil.

Din cate stiu eu, regulamentrul BNR aprobat de max un an stipuleaza ca trebuie sa declari conturile din strainatate.
Prb. este ca este o lege neaplicabila.
Cei care au astfel de conturi nu au nici un interes sa le declare, iar secretul bancar prezent in tari ca Elvetia si Letonia, face imposibila aflarea informatiilor in acest sens.

Frustrant pt BNR, care cere declaratie de provenienta chit ca primesti 1$ in cont :@

E distractiv ca dupa ce a aparut delcaratia, ~ 2 luni tot ma puneau sa duc factura pentru cecurile pe firma, insa era asa un haos, incat bancile au renuntat si se fac ca ploua.

#29
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 06.10.2004

criss_pt, on Mar 29 2005, 04:11, said:

Intentionez sa vin in Romania in viitorul apropiat si stiu ca ultima data cand am fost nu am reusit sa ridic de la ATM mai mult de 4 milioane (vara 2003) cea ce mi sa parut putin avand in vedere ca platesc un comision pe tranzactie. Vroiam sa stiu care mai este limita in momentul de fata.

<{POST_SNAPBACK}>


10.000.000 / tranzactie la ATM la Tiriac
comision pe tranzactie de obicei e 1,5 USD

#30
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 12.07.2004
@Courage, @teodorul mersi mult!

#31
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 24.11.2004

teodorul, on Mar 24 2005, 00:01, said:

CREDIT SUISSE

<{POST_SNAPBACK}>


>>Private clients who have residence outside of Switzerland are taken care of by the CREDIT SUISSE PRIVATE BANKING. Products, services and conditions are hereby focused on financially solid private clients who have at least CHF 250'000.- (or equivalent) accounted with us. Private clients with a residence outside of Switzerland are free to open up a relationship with a minimum deposit of CHF 50'000.- (or equivalent). It is possible that for certain chosen countries higher minimum deposits are required.<<

Esti sigur ca la ei ti-ai fcut cont? ...Foarte sigur?  :nonobad:

#32
karemia

karemia

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 30.03.2005

El-Vis, on Mar 30 2005, 12:26, said:

>>Private clients who have residence outside of Switzerland are taken care of by the CREDIT SUISSE PRIVATE BANKING. Products, services and conditions are hereby focused on financially solid private clients who have at least CHF 250'000.- (or equivalent) accounted with us. Private clients with a residence outside of Switzerland are free to open up a relationship with a minimum deposit of CHF 50'000.- (or equivalent). It is possible that for certain chosen countries higher minimum deposits are required.<<

Esti sigur ca la ei ti-ai fcut cont? ...Foarte sigur?  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>


eu am un personal account la o alta banca in Elvetia, fara limite inferioare ale balantei, nici vorba de 25k USD depozit initial minim.

Editat de karemia, 30 martie 2005 - 18:38.


#33
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 24.11.2004

karemia, on Mar 30 2005, 18:36, said:

eu am un personal account la o alta banca in Elvetia, fara limite inferioare ale balantei, nici vorba de 25k USD depozit initial minim.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu poti destainui numele bancii? ..poate ne ajuti si pe noi... :)

#34
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 06.10.2004
foarte sigur, exact la credit suisse

si nu vad ce interes as avea sa sustin ca am cont in timp ce nu am.

#35
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 24.11.2004

teodorul, on Mar 30 2005, 18:45, said:

foarte sigur, exact la credit suisse

si nu vad ce interes as avea sa sustin ca am cont in timp ce nu am.

<{POST_SNAPBACK}>


Deci nu a fost nevoie de atatia bani pentru deschiderea contului?

#36
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Sal ! teodorul te rog daca vrei spune-ne si noua pe ce criterii ai ales banca asta si nu alta(din elvetia bineinteles ) . Si mai concret cum draq ai reusit concret sa faci cont acolo fara bani multi . Si mai intreb si eu exista pe undeva vreun site unde sa fie listate bancile astea elvetiene si legislatia de rigoare .please  :worthy:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate