Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 

Energie electrica "gratis"

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
158 răspunsuri în acest subiect

#91
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 11.10.2008
ahaaaaa.... Deci in loc de electrozi ati dori sa puneti o rezistenta de ordinul K sau chiar M ! Nu ? :D

#92
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.153
  • Înscris: 25.02.2007
Si cine ne mai asigura noua functionarea transformatorului atunci ?
Nu retin.. ai intins si tu fire d-astea de culeg sarcini ?

#93
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
ma duc in podul bloculiu sa trag o sarma de la cusca metalica cu porumbei pana in balcon sa vad ce obtin
in loc de bujie sau electrozi un statrer conectat la un transformator normal de 2x12v incerc pe amandoua bobinele si pe primar si pe secundar

#94
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.09.2007

View PosttheMisuser, on 9th June 2009, 09:25, said:

....Nu retin.. ai intins si tu fire d-astea de culeg sarcini ?
Da! in Italia undeva la tara, ferit de ochi lumii..., un fir de cupru de aprox 180m la o inaltime de 10-15m...

#95
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.153
  • Înscris: 25.02.2007
180 m.. asta-i mult. Ma gandeam. Daca firu asta culege ceva atomi/molecule ionizate (presupunand ca zboara aiurea prin aer gramada de ele), mai multe s-ar prinde.. cu ceva bidimensional. Cum ar fi, o tabla peste care bate eventual vantul. Numa ca tre' izolata bine de pamant.
Am ceva folie de aluminiu, ceva trafuri vechi gasesc, condensatoare.. poate fac si eu o incercare in curte, sa vad cu ce ma pot alege :) Oare dintr-un metru patrat se aprinde un led ?

#96
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.153
  • Înscris: 25.02.2007
Am cautat un pic pe net despre moleculele ionizate din aer. Undeva in jur de 1000/cm^3. Mediu. Si sunt si d-alea si d-alea. Adica pentru un efect cat de cat, ar trebui separate si apoi 'puse la treaba'.
Presupun ca un camp electric prin care trece aerul va aduna la poli/margini preferential polaritatile moleculelor dorite. Apoi ele merg pe electrozii lor si intre electrozi, bang bang :)
Am o vaga impresie ca vantul folosit in modul asta ar produce ceva mai multa energie decat un fir care culege ce se nimere. Desigur, energia asta tre' sa fie deja in aer, in moleculele ionizate.

#97
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Din pacate experimentul meu a dat gres
nu se culege destula electricitate statica cu doar 5m de fir
eu o sa caut alta modalitate de a obtine curent electric gratis iar cand o sa gasesc ceva cool am sa va anunt

#98
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.153
  • Înscris: 25.02.2007
Cu o tabla ai incercat ? Cica sunt cam 1.2/1 ioni pozitivi fata de ioni negativi in aer. Poate d-asta iese polaritatea + fata de pamant la treaba asta.
Cu ionii separati, ar iesi de vreo 10x mai multa energie din aceiasi cantitate de aer. O parte din energie se foloseste pentru realizarea campului separator..
O sa sune foarte low-tech, da' o galeata in/prin care bate vantu, fara fund, de la jumate o placa de plastic pana la fund (pe diagonala galetii), 2 sarme undeva la jumate din jumatatea de galeata goala paralele cu placa interioara si mai raman electrozii (inca nu m-am hotarat cum sa fie astia) care culeg sarcinile pe la fundul galetii. Parerea mea e ca va bate o sarma de 1km treaba asta.
So, cine are o galeata de plastic de stricat, cativa metri (<5) de sarma (inox preferabil), ceva folie de aluminiu si eventual o foaie de hartie de pus pe post de coada la galeata ca sa se orienteze dupa vant, poate incerca minunea. (desi, inca mai am ceva de cugetat la design, da' pe aici pe undeva cred ca o sa fie)

p.s. partea buna e ca nu se consuma energie pentru separarea ionilor - dar pierderi mai apar, desigur (mai un fir de praf, mai un strop de apa uateva)

edit - cred ca un fel de sita.. de fapt 2, aproximativ de unde incepe placa separatoare pana spre fundul galetii si la margine.. ar fi niste culegatori buni de sarcini
edit 2 - partea buna e ca galeata n-are nevoie de pamantare, electrozii separatori se leaga direct la site si intra in avalansa jucaria si scoate electrostatic cat cuprinde din vant si aer - incep sa am impresia ca macar un led o galeata d-asta aprinde :)
edit 3 - cred ca fac o jucarie mica (un tub de ceva) si bag un ventilator sa vad ce iese

Editat de theMisuser, 09 iunie 2009 - 21:33.


#99
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.153
  • Înscris: 25.02.2007
Hm. Daca sunt destule molecule ionizate in aer pentru a misca aerul si a le folosi, ar iesi un fel de perpetuum mobile simpatic :)
Cat e atmosfera si surse de ionizare, va merge. Incerc sa estimez energia care se poate obtine (daca se pricepe careva la sarcini, ionizari & co, poate da o mana de ajutor)

#100
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.153
  • Înscris: 25.02.2007
Dupa putine cautari pe net.. daca n-am gresit la aproximari, se pot obtine cam 2j (joule) dntr-un miliard de m^3 de aer ionizat natural.
Ramane forta vantului interesanta, ionii e varza  :huh:

#101
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Reiau azi experimentul iar de data aceasta incerc cu bucati de tabla suspendate in vant pe la 6m inaltime conectate intre ele cu lita groasa trasa pana in balcon la mine

in zona mea sunt multi ioni negativi deoarece locuiesc intr-o zona de munte.Cred ca din cauza asta nu a reusit experimentul atunci, azi sunt sigur ca va functiona

#102
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.153
  • Înscris: 25.02.2007
Amu, daca bate vantu peste metal, o sa fure ceva din electronii lui si o sa devina incarcat pozitiv. Ionii naturali cred ca putem sa-i ignoram, sunt mult prea putini pentru a culege ceva din ei.
'Secretul' deci ar fi sa bata vantul peste tabla ta, si cu cat bate mai tare, cu atat mai pozitiv devine. Iar in situatia asta, ma intreb daca nu ar merge foite de aluminiu paralele, mai multe asa la numar printre care sa bata vantul, legate impreuna. Si bine izolate fata de pamant.

#103
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Am facut o chestie care imi da aprox 0.15 V si 50-80 mAh . Balconul meu este facut din metal , asa ca am legat un fir de balcon si unul la multimetru , iar cel de-al doilea cablu de la multimetru la calorifer care este inpamatarea ...  Daca as putea sa ridic tensiunea la vreo 2-3 V as putea sa alimentez cateva led`uri din acelea care se deschid la 2 V . Am mai facut o pila electrica , da cam 1,5 -1,7 V , fiecare cantarea cam 10 gr . Daca leg 3 in serie imi aprindeun led deala de 3,7 V . Trebuie sa mai lucrez la ea, vreau sa dea mai mult randament ...

#104
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
iti urez succes
incearca cu acid acetic si apa sarata

#105
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Asta si am facut am folosit ca electrolit acid azotic 1M , si solutie saturata de NaCl ....Trebe sa mai lucrez la electrozi :)

Editat de 1Q-D3xT3r, 12 iunie 2009 - 19:56.


#106
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
poti sa ii scoti dint-o baterie de orice fel

#107
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 13.09.2007
Free Energy from the Earth ...credeti ca e un subiect interesant?


Advantages of earth powered batteries
1. Free Energy
2. Long Life
3. The collection of aether energy.
4. Cells are also replenished by
outside weather. Rain as well
as lightning charges.

data viitoare va prezint: Free Electricity From The Sky

Fișiere atașate


Editat de azzz, 14 iunie 2009 - 08:25.


#108
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Energia electrica din pamant nu este rentabila  
Am facut una ce scotea 2v si vreo 4 ma(miliamperi).Nu am avut la ce sa o folosesc
Energia din aer este cool dar pentru mine este foarte greu sa o captez
Cea mai buna sursa de energie gratis este cea eoliana.Am inceput deja un priect cu care vreau sa obtin energie gratuita cu un alternator de dacie conectat la o turbina home made (de vant nu duc lipsa) O sa pun o schema cu ceea ce vreau eu sa fac

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate