Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 

Depasirea coloanei la semafor

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Mentat

Mentat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.01.2002
Mda.. mi-am luat-o, dar incredibil, nu pentru depasirea vitezei legale :(
Stam ca e doar o problema de tmp pana sa fiu "prins", dar nu pentru depasirea coloanei la semafor.

Situatie:

Intrare C-ta, de la Carrefour, doresc sa fac stg sa intru spre Mamaia.
Coada mare pt Stg, semafor idiot (asa e in C-ta, stai 60-80s pana se schimba culoarea).
O vita cu 3 masini in fata se cacaie; cred ca ii murise motorul, asa ca intru pe contrasens (aia aveau rosu), depasesc 3 masini si fac stg pe verde.

Merg pana la rondul dinspre Mamaia, unde sunt tras pe dreapta ca infractorul cu girofar si megafon. (banuiesc ca am fost dat prin statie)
Inlemisem, pt ca nu stiam de ce ma opresc acolo.

Nu contest faptul ca am incalcat regula de circulatie, dar cine se crede drept, sa arunce primul piatra ;)

Ce am primit:
- Dovada de circulatie valabila 15 zile
- Proces Verbal, cu avertisment, 4 pct Penalizare (fara amenda).
A completat tot el la Mentiuni "Nu am vazut unde este linia continua, era noapte si nu sunt din localitate".
Mi-a spus ca trebuie sa ma descurc eu mai departe, lasandu-mi de inteles ca ma va ajuta acel text.

Nu scrie nimic despre perioada de suspendare, ci ca am fost sanctionat cf legii (codul rutier).
Scrisul e infect, dar din ce am descifrat, ar fi "depasirea coloanei la semaforul electric" + art 100, pct 3.

Quote

Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

a) depășirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea roșie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferată;


Nu au primit nici o "atentie".

Intrebari:

1. inteleg ca dupa cele 15 zile cu dovada, trebuie sa stau "pe bara" 30 de zile?
2. Dupa cele 30 de zile, mai e nevoie de test de cunostiinte de circulatie ? Nu ma sperie testul, cat futaiul pe la politie, inscrieri, asteptari etc
Codul de aplicare de pe site-ul politiei romane este din 2006; au parere contrare despre testuld e cunostiinte.
3. Ca sa scap de boroboata, am inteles ca trebuie sa merg la judecatoria C-ta, sa depun o Plangere Penala?
Idei despre redactare, un exemplu ?
Dupa ce depun cererea, va fi stabilita o data de judecata.
Ce fac cu hartia respectiva? O depun la sediul politie din C-ta sau din Bucuresti ? (eu sunt bucurestean).

Edited by Mentat, 16 January 2009 - 22:44.


#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,705
  • Înscris: 13.12.2006
sa inteleg ca tu vrei sa fi sanctionat pentru incalcarea liniei continue in loc de depasirea coloanei la semafor?
recunosti ca ai gresit, stii ca ai gresit, stie si cel care ti-a dat amenda ca ai gresit dar vrei sa ramai cu carnetul nesuspendat?
ti-a dat amenda? sau doar puncte?

stiu ca legile din romania sunt depasite de situatia din teren, dar daca lega spune ca nu ai voie sa mergi pe contrasens, nici macar 2 metrii, nu ai voie sa incalci linia continua si nici macar nu ai voie sa depasesti coloanala semafor...de ce o faci? si apoi te miri ca esti sanctionat, pentru un minut intarziere, poate nici atat.


in fine, completezi o foaie A4, incepand cu "subsemnatul  X , fiul lui...domiciliat in, avand CNP .. si posesor al CI, contest PV de constatare a infractiunii seria...nr... deoarece...." si te duci cu hartia unde ti-a scris agentul pe PV ca te poti duce. restul depinde de judecator.

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 VipeR85, on Jan 16 2009, 22:51, said:

sa inteleg ca tu vrei sa fi sanctionat pentru incalcarea liniei continue in loc de depasirea coloanei la semafor?
recunosti ca ai gresit, stii ca ai gresit, stie si cel care ti-a dat amenda ca ai gresit dar vrei sa ramai cu carnetul nesuspendat?
ti-a dat amenda? sau doar puncte?

stiu ca legile din romania sunt depasite de situatia din teren, dar daca lega spune ca nu ai voie sa mergi pe contrasens, nici macar 2 metrii, nu ai voie sa incalci linia continua si nici macar nu ai voie sa depasesti coloanala semafor...de ce o faci? si apoi te miri ca esti sanctionat, pentru un minut intarziere, poate nici atat.


in fine, completezi o foaie A4, incepand cu "subsemnatul  X , fiul lui...domiciliat in, avand CNP .. si posesor al CI, contest PV de constatare a infractiunii seria...nr... deoarece...." si te duci cu hartia unde ti-a scris agentul pe PV ca te poti duce. restul depinde de judecator.

a CONTRAVENTIEI dl politist, ca din cate stiam eu nu e inca infractiune sa calci linia continua :death:

#4
nicku_parazitu

nicku_parazitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.01.2007
stai linistit ca ai si 4 de amenda.dupa 15 zile stai cuminte pe bara 30 de zile si fi multumit ca nu trebuie sa dai examen de redobandire permis ca inainte

#5
Mentat

Mentat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.01.2002
Mda, sincer, nu am nevoi de morala. Am primit de la nevasta, parinti, prieteni.
Ajunge!

Ca tot omul, doresc sa nu execut pedeapsa.
Nu am nevoie de judecati de valoare. Recunosc am gresit si nu imi place ca am fost prins. Puteam scrie ca sunt nevinovat, asta ma scutea de lupi moralisti ?
Sa trecem peste asta si daca imi puteti da raspuns despre demersul de contestatie, ar fi de mare ajutor.

Pe scurt, fara carnet raman pe drumuri, iar asta nu cred ca ar face pe nimeni fericit, nu-i asa ?

Am un job ce necesita deplasari dese.
Nu imi permit sofer ;(

Hmm am mai primit amenzi, dar de obicei scria suma si mergeai in 48 de ore de o plateai la CEC 50%.
Daca merg acum cu procesul vb la CEC, tanti crezi ca stie cat am de platit ?

Nu e bifat nimic la capitolul amenda, suma etc.
E bifata casuta de avertisment si 4 pct carnet.

Edited by Mentat, 17 January 2009 - 00:12.


#6
nicku_parazitu

nicku_parazitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.01.2007
pai acuma serios si mie mi-a fost suspendat carnetul pe motivul asta o data,cum faci contestatia?ai gresit sau nu?nu e nici o drama 30 de zile fara carnet in conditiile in care,repet,nu trebuie sa dai  examen de redobandire
in cazul meu stateam la Hasdeu la semafor viraj standa de vreo 3-4 semafoare(cei care stiu intersectia pot confirma),unul se misca greu si m-am bagat pe linia de tramvai sa fac stanga o data cu el si hop politistul.ce sa mai zic?ce sa mai contest?

Edited by nicku_parazitu, 17 January 2009 - 00:13.


#7
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
graba se plateste :P ar trebui sa se sesizeze mult mai des politistii

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Politistii nostrii sunt capabili sa se sesizeze doar cand e de spaga sau ca sa-si faca norma de amenzi... asa ca nu cred ca ai vrea sa se sesizeze mai des. In fata serviciului meu e mereu aglomeratie, insa n-ai sa vezi vre-un cap de guma jos din masina in care-i pandeste pe aia care trec pe rosu, ca sa direjeze ceva.
Parerea mea ca daca ai neaparata nevoie de permis ca asta e munca ta, faci contestatie la Constanta ca tu defapt n-ai depasit coloana oprita la semafor. Vii cu 1-2 martori ca defapt coloana se misca pentru ca era verde, insa tu ai iesit din coloana sa faci stanga.
Mentiunea ta e cam aiurea, ca n-ai vazut linia continua, ca doar nu te-a oprit pentru calcarea liniei continue ci pentru depasirea coloanei.

#9
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Prietene, este adevarat, toti gresim, nu arunca nimeni cu piatra, insa daca ai gresit primeste-ti pedeapsa si gata, nu te mai lamenta atat ca nu are rost. Si alta data nu mai face asta.
Ce ai facut tu se incadreaza la capitolul "smecherii soselelor" si fapta merita sa fie pedepsita.
Fapta ta pune viata altora in pericol si macar pentru asta iti meriti pedeapsa, spun asta pentru ca de multe ori am luat-o prin santul soselei din cauza unui nebun care depaseste pe contrasens.
Invata sa ai rabdare in trafic.

Edited by ocean36, 19 January 2009 - 13:02.


#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
+ ca daca intr-adevar ai nevoie de permis ca sa mananci o paine, cu atat mai mult ar trebui sa te abtii de la dude pentru care stii ca ramai fara permis.
morala e inutila acum si oricum nu te influenteaza cu nimic pe viitor. dar daca stii ca din permis mananci si singur faci faze d-astea...ceva nu e in regula.

#11
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

 ocean36, on Jan 19 2009, 13:02, said:

Prietene, este adevarat, toti gresim, nu arunca nimeni cu piatra, insa daca ai gresit primeste-ti pedeapsa si gata, nu te mai lamenta atat ca nu are rost. Si alta data nu mai face asta.
Ce ai facut tu se incadreaza la capitolul "smecherii soselelor" si fapta merita sa fie pedepsita.
Fapta ta pune viata altora in pericol si macar pentru asta iti meriti pedeapsa, spun asta pentru ca de multe ori am luat-o prin santul soselei din cauza unui nebun care depaseste pe contrasens.
Invata sa ai rabdare in trafic.

Hai omule, dao dracu de treaba, daca punea ceva in pericol era adevarat, si-i saream si eu in cap, dar acolo fiecare sens are verdele lui dupa fiecare strada, si daca a iesit mai devreme sa faca stanga nu a pus nimic in pericol. Daca politia i-ar amenda pe aia care chiar pun in pericol siguranta traficului sau care chiar incurca traficul ar fi o treaba excelenta, insa nu se intampla asa, si-a aluat amenda de pomana, probabil nu-si facuse gaboru targetul de amenzi si hai la vanat.

Sau poate omul a iesit muult prea din spate pe contrasens, in cazul asta, asteptare placuta, sunt de acord cu politaiul. Si daca painea ta depinde de parims, fiti mai calmi la volan, si respectatii pe ceilalti soferi, mai buni sau mai prosti, aici e cazul taximetristilor, care sunt niste nenorociti si nimeni nu le zice nimic, multi dintre ei merita oricand sa ramana fara paine mai mult de 3 luni.

Edited by test_driver, 20 January 2009 - 01:27.


#12
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
si de ce nu faci contestatie ????

#13
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

 test_driver, on Jan 20 2009, 01:25, said:

Hai omule, dao dracu de treaba, daca punea ceva in pericol era adevarat, si-i saream si eu in cap, dar acolo fiecare sens are verdele lui dupa fiecare strada, si daca a iesit mai devreme sa faca stanga nu a pus nimic in pericol. Daca politia i-ar amenda pe aia care chiar pun in pericol siguranta traficului sau care chiar incurca traficul ar fi o treaba excelenta, insa nu se intampla asa, si-a aluat amenda de pomana, probabil nu-si facuse gaboru targetul de amenzi si hai la vanat.

Sau poate omul a iesit muult prea din spate pe contrasens, in cazul asta, asteptare placuta, sunt de acord cu politaiul. Si daca painea ta depinde de parims, fiti mai calmi la volan, si respectatii pe ceilalti soferi, mai buni sau mai prosti, aici e cazul taximetristilor, care sunt niste nenorociti si nimeni nu le zice nimic, multi dintre ei merita oricand sa ramana fara paine mai mult de 3 luni.
Acum daca te gandesti bine ai sa vezi ca am dreptate, pentru ca dupa ce depaseste coloana la semafor mai apoi trebuie sa se incadreza din nou pe sensul normal de mers si asta insemna ca altul care a mers normal trebuie sa franeze ca sa-i faca lui loc sa reintre in trafic. Iar asta nu mai este normal. De ce un sofer care merge normal si respecta regulile de circulatie trebuie mereu sa se fereasca de astfel de specimene? Ca unii "e" smecheri si altii "e" prosti?
Pedeapsa este pe deplin meritata si sper sa ramana cu ea.
Daca isi mai si castiga banii de pe urma permisului atunci chiar are o problema de atitudine in trafic.

#14
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
faci contestatie
apoi faci iar contestatie si tot asa ... ti se da dovada de circulatie 15 zile
cu alte cuvinte la fiecare 15 zile faci contestatie (la ct) si tot asa
un prieten dupa 11 contestatii a castigat (nu s-au mai prezentat cei de la politie)

#15
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006

 Mentat, on Jan 17 2009, 00:07, said:

Mda, sincer, nu am nevoi de morala. Am primit de la nevasta, parinti, prieteni.
Ajunge!

Ca tot omul, doresc sa nu execut pedeapsa.
Nu am nevoie de judecati de valoare. Recunosc am gresit si nu imi place ca am fost prins. Puteam scrie ca sunt nevinovat, asta ma scutea de lupi moralisti ?
Sa trecem peste asta si daca imi puteti da raspuns despre demersul de contestatie, ar fi de mare ajutor.

Pe scurt, fara carnet raman pe drumuri, iar asta nu cred ca ar face pe nimeni fericit, nu-i asa ?

Am un job ce necesita deplasari dese.
Nu imi permit sofer ;(

Hmm am mai primit amenzi, dar de obicei scria suma si mergeai in 48 de ore de o plateai la CEC 50%.
Daca merg acum cu procesul vb la CEC, tanti crezi ca stie cat am de platit ?

Nu e bifat nimic la capitolul amenda, suma etc.
E bifata casuta de avertisment si 4 pct carnet.
Trebuia sa te gandesti la asta inainte sa ii depasesti pe fraierii care asteapta ca oile la semafor...Sper sa se dea cat mai multe astfel de sanctiuni!

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
stiti ce nu se leaga ?!

de unde 4 puncte penalizare daca permisul i-a fost suspendat ?

suspendarea permisului de conducere nu anuleaza punctele primite pana in acel moment ? :w00t:

cred ca alea 4 puncte sunt de amenda, sau nu sunt, sau nu i-a luat permisul

#17
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006

 Mentat, on Jan 16 2009, 22:42, said:

Mda.. mi-am luat-o, dar incredibil, nu pentru depasirea vitezei legale :(
Stam ca e doar o problema de tmp pana sa fiu "prins", dar nu pentru depasirea coloanei la semafor.

Situatie:

Intrare C-ta, de la Carrefour, doresc sa fac stg sa intru spre Mamaia.
Coada mare pt Stg, semafor idiot (asa e in C-ta, stai 60-80s pana se schimba culoarea).
O vita cu 3 masini in fata se cacaie; cred ca ii murise motorul, asa ca intru pe contrasens (aia aveau rosu), depasesc 3 masini si fac stg pe verde.

Merg pana la rondul dinspre Mamaia, unde sunt tras pe dreapta ca infractorul cu girofar si megafon. (banuiesc ca am fost dat prin statie)
Inlemisem, pt ca nu stiam de ce ma opresc acolo.

Nu contest faptul ca am incalcat regula de circulatie, dar cine se crede drept, sa arunce primul piatra ;)

Ce am primit:
- Dovada de circulatie valabila 15 zile
- Proces Verbal, cu avertisment, 4 pct Penalizare (fara amenda).
A completat tot el la Mentiuni "Nu am vazut unde este linia continua, era noapte si nu sunt din localitate".
Mi-a spus ca trebuie sa ma descurc eu mai departe, lasandu-mi de inteles ca ma va ajuta acel text.

Nu scrie nimic despre perioada de suspendare, ci ca am fost sanctionat cf legii (codul rutier).
Scrisul e infect, dar din ce am descifrat, ar fi "depasirea coloanei la semaforul electric" + art 100, pct 3.




Nu au primit nici o "atentie".

Intrebari:

1. inteleg ca dupa cele 15 zile cu dovada, trebuie sa stau "pe bara" 30 de zile?
2. Dupa cele 30 de zile, mai e nevoie de test de cunostiinte de circulatie ? Nu ma sperie testul, cat futaiul pe la politie, inscrieri, asteptari etc
Codul de aplicare de pe site-ul politiei romane este din 2006; au parere contrare despre testuld e cunostiinte.
3. Ca sa scap de boroboata, am inteles ca trebuie sa merg la judecatoria C-ta, sa depun o Plangere Penala?
Idei despre redactare, un exemplu ?
Dupa ce depun cererea, va fi stabilita o data de judecata.
Ce fac cu hartia respectiva? O depun la sediul politie din C-ta sau din Bucuresti ? (eu sunt bucurestean).

Raspunsuri:

1. Daca nu faci contestatie stai. Daca faci,circuli pana cand se da hotarare judecatoreasca. In cazul in care se anuleaza pv circuli in continuare
2.Nu mai e nevoie de nici un test
3.Depui o contestatie la p v de constatare,scutita de taxa de timbru,la judecatoria pe raza careia a fost savarsita contraventia

Poti sa-i zici multumesc politaiului desi nu prea meritai sa te ajute. NU ti-a dat amenda si ti-a dat mura-n gura ce sa faci si sa spui prin ce ti-a scris la mentiuni. Poti invoca eroarea de fapt adica.

#18
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

 ocean36, on Jan 20 2009, 09:03, said:

Acum daca te gandesti bine ai sa vezi ca am dreptate, pentru ca dupa ce depaseste coloana la semafor mai apoi trebuie sa se incadreza din nou pe sensul normal de mers si asta insemna ca altul care a mers normal trebuie sa franeze ca sa-i faca lui loc sa reintre in trafic. Iar asta nu mai este normal. De ce un sofer care merge normal si respecta regulile de circulatie trebuie mereu sa se fereasca de astfel de specimene? Ca unii "e" smecheri si altii "e" prosti?
Pedeapsa este pe deplin meritata si sper sa ramana cu ea.
Daca isi mai si castiga banii de pe urma permisului atunci chiar are o problema de atitudine in trafic.

Pai din cate observi postul meu avea doua fete, Acolo e posibil ca cei din fata sa mearga inainte si sa nu incurce pe nimeni, de aia i-am tinut putin partea, insa ai vazut si alineatul 2, nu? :P  Problema e ca si eu am stat o data pe bara o luna complet de pomana, trebuia sa plec din tara si nu am mai lungito, am pus o contestatie, si cand am crezut ca nu mai am nefvoie de permis am cerut incetarea procesului. Insa ma inselasem, aveam nevoie si totusi nu mai aveam permis, uite asa am stat si eu de pomana 30 zile fara permis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate