Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 

Accident Arcul de Triumf

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
intersecția aia e de căcat. de nu știu câte ori veneam și eu de pe averescu cu verde, iar o grămadă de mașini veneau din stânga de pe kiselev tot cu verde la semafor. vă dați seama că nu mai contează legea acolo, se circulă la "lasă-mă nene".
probabil că opelul intrase în unghiul mort al fordului și de acolo și accidentul, dar garcea ăla e bun de pus la zid.

#20
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 spare-me, on Dec 9 2008, 20:26, said:

tu erai in pozitia opelului si tot tu ai lovit-o in stanga spate ?!
DA!
Cu  partea dreapta fata a mea am lovit aripa stg spate a ei.A facut stanga si mi-a taiat calea cand masinile erau paralele si cred ca eram in unghiul mort al ei!

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 kos_funny, on Dec 9 2008, 20:41, said:

DA!
Cu  partea dreapta fata a mea am lovit aripa stg spate a ei.A facut stanga si mi-a taiat calea cand masinile erau paralele si cred ca eram in unghiul mort al ei!

pai si ea cum nu te-a vazut ?!??

#22
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 spare-me, on Dec 9 2008, 20:42, said:

pai si ea cum nu te-a vazut ?!??
:D  A fost o enigma si pentru mine!

Totusi, nu i s-a retinut permisul!A fost incadrata la "NEASIGURARE LA SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS", contraventie ce nu se soldeaza cu suspendarea permisului!
La "NEACORDARE DE PRIORITATE" se suspenda!

Problema e ca aceste doua contraventii ar trebui mai clar conturate!

#23
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,764
  • Înscris: 22.11.2007
cred ca daca declarai ca mergeai si tu tot spre kiselef si ala pur si simplu a intrat in sotia ta, din cauza ca nu si-a tinut banda cum trebuie in curba, nu mai aveai probleme.

Declarand ca voiai sa iesi la a doua iesire,politistul a tras repede concluzia ca ea e de vina. Si pentru politistul constator va dati seama ca nu e un caz tocmai usor...

#24
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 bossake, on Dec 9 2008, 21:00, said:

cred ca daca declarai ca mergeai si tu tot spre kiselef si ala pur si simplu a intrat in sotia ta, din cauza ca nu si-a tinut banda cum trebuie in curba, nu mai aveai probleme.
Corect!  :coolspeak:

#25
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 kos_funny, on Dec 9 2008, 20:47, said:

Totusi, nu i s-a retinut permisul!A fost incadrata la "NEASIGURARE LA SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS", contraventie ce nu se soldeaza cu suspendarea permisului!
exista asa ceva???  :w00t:

#26
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
deci, daca ne gandim la ce i-a spus politaiul lui kos, inseamna ca putem face abstractie ca zona este in curba (in sensul de giratoriu), si putem sa ne inchipuim ca strabaterea zonei se face ca la o intersectie in + , drept inainte. atunci , ca si intr-o astfel de intersectie clasica, daca vrei sa faci stanga atunci o vei face din banda de pe stanga nu de pe cea din mijloc cum a facut respectiva, si din acest punct de vedere putem zice ca are dreptate politaiul.

insa in cazul lui melcu e nitel mai complicat. daca luam acelasi punct de vedere ca mai sus, e ca si cum intr-o intersectie clasica se da verde simultan din ambele directii. e si aici s-ar putea lega melcu, de faptul ca intersectia e semaforizata neconform, e vina pulitiei/administartorului drumului. Asta dupa o expertiza care certifica ca ambele semafoare dau verde simultan. nu bag mana in foc ca iese, e doar o idee.

PS ce am zis in al doilea paragraf de fapt ar putea fi legat de existenta semnului de cedeaza din acea zona, daca mai exista si cum era pozitionat, daca ai poze din momentul respectiv. din cate inteleg dintr-un post de mai sus e un fel de "uite-l nu-i".

Edited by cornel001, 09 December 2008 - 21:55.


#27
dennis12225

dennis12225

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 15.05.2007
Aia de pe Kiseleff au prioritate, aia de pe Averescu au cedeaza, asta daca nu merg semafoarele, oricum regulamentul specifica ca masinile surprinse in intersectie in timpul schimbarii de culorii semaforului trebuiesc lasate sa paraseasca intersectia. Garcea are dreptate, intersectia tot de kkt ramane, intotdeauna mi-e frica in ea, ce a patit kos e la ordinea zilei acolo, bine nu toti se pocnesc.

#28
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
nici io nu ma simt prea bine cand trec pe acolo (destul de rar), oricum incerc sa casc ochii cat pot.

#29
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 rox, on Dec 9 2008, 22:14, said:

exista asa ceva???  :w00t:

Ma tem ca DA! Eu am facut zob o masina si boul care a schimbat banda a intrat fix la asa ceva. A luat 4 sau 5 puncte penalizare.

#30
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
bai....ori astia nu mai stiu ce sa inventeze ca sa scape mai usor ala care cotizeaza mai bine ori s-au schimbat tare lucrurile in 10 luni .
In cartea galbena de pe care am invatat eu pt exam nu exista asa ceva la contraventii ( tabelele alea cu clasa, articolul incalca, puncte amenda, puncte penalizare, suspendarea permisului, etc). NU EXISTA LEGAL  :deadtongue:

Edited by rox, 09 December 2008 - 22:58.


#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 rox, on Dec 9 2008, 22:58, said:

bai....ori astia nu mai stiu ce sa inventeze ca sa scape mai usor ala care cotizeaza mai bine ori s-au schimbat tare lucrurile in 10 luni .
In cartea galbena de pe care am invatat eu pt exam nu exista asa ceva la contraventii ( tabelele alea cu clasa, articolul incalca, puncte amenda, puncte penalizare, suspendarea permisului, etc). NU EXISTA LEGAL  :deadtongue:

ba exista...cauta in og...pe net apare

Edited by spare-me, 09 December 2008 - 23:02.


#32
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
am cartea in fata  -_- si zau ca nu e

#33
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

 melcu79, on Dec 9 2008, 20:06, said:

Intersectia NU este sens giratoriu.
A zis si politaiul si nu exista indicatoare.
Prioritate dinspre Casa Presei e pe Kiseleff pana la Piata Victoriei, iar dinspre De Gaulle pe Prezan-Kiseleff.
M-am uitat de m-am saturat.
Pe Averescu exista semafor care la momentul accidentului functiona si avea culoarea verde dar lipseste indicatorul de cedeaza trecerea.????????!!!!!

Nu exista indicator pentru stabilirea drumului cu prioritate.

Opelul se deplasa pe banda 3 iar Fordul pe 2 (urma sa iasa la a 2a iesire).


Intelegeti ca NU este sens giratoriu. Si daca NU este sens giratoriu, nu exista IESIRE. Te incadrezi pe o banda si din banda aia ai sau nu ai voie sa faci ceva. E o intersectie patratoasa rotunjita. Incercati sa va imaginati intersectia FARA arcul de triumf din mijloc. O sa va iasa mult mai simpla schema.

Melcule, nu am citit tot, mai am ceva de lucru, da' pana acum pare sa fie neacordare prioritate. Garcea a procedat corect. Ai sanse de castig doar cu proba video care sa ateste ca ala a trecut pe rosu. In rest nu cred sa ajute ceva.

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,126
  • Înscris: 03.12.2005
My point of view too, e doar o strada in forma de sector de cerc, nu e un giratoriu. Cine a schimbat banda e vinovat.

#35
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Revin, am fost aseara si m-am uitat bine.

Cum am spus Nu este o giratie. Asta pentru toti cei care sunt nelamuriti.

La intrare in piata dinspre Kiseleff (Romexpo) exista indicator-diagrama care indica prioritatea: pentru inainte spre Victoria pe Kiseleff iar dinspre De Gaulle pe Prezan-Kiseleff.

Pe Prezan nu am vazut diagrama de stabilire a drumului cu prioritate ci doar indicator de drum cu prioritate.

In zona s-au schimbat semafoarele de curand (maxim 1 saptamana) pe Averescu lipsind semnul de cedeaza trecerea(?) si diagrama de prioritate(?).

La momentul accidentului semafoarele erau functionale.

Am urmarit semafoarele : nu se poate sa te prinda in intersectie cand vii dinspre Kiselef si se face verde pe Averescu.Dupa verdele de pe Kiselef (dinspre Romexpo) urmeaza verdele de la Casin , nicidecum cel de pe Averescu.

Singura directie de unde poti veni(ca sa ajungi in pozitia Opelului) este Prezan si langa pe langa Arcul de triumf.

Sotia mea NU  a schimbat banda de mers.

M-a deranjat atitudinea domnului politai, hai sa o ardem pe doamna ca e incepatoare si mai scapam traficul bucurestean de un cosmar, plus intimidarea etc.

Puteam sa spun ca merg pe Kiseleff daca stiam ca legea e interpretata dupa ureche, dar nu am avut pana acum incidente nefericite cu politia si adevarul mi se pare cel mai simplu (se pare ca nu in Romania sau La Rutiera, sigur nu!).
De acum o sa ii tratez cum merita adica ca pe niste diletanti si o sa ma port ca atare.

Vineri o sa vbesc cu avocatul, 90% ii dau in judecata, nu pentru suspendarea de o luna , ci pentru simplul fapt ca aplica legea dupa bunul plac, te trateaza cu superioritate si dau impresia unora ca circula corect .

Va multumesc, parerile voastre imi sunt de mare ajutor , ma ajuta sa vad situatia din mai multe puncte de vedere.
Astept in continuare raspunsurile si va tin la curent.

Edited by melcu79, 10 December 2008 - 06:51.


#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Vineri o sa vbesc cu avocatul, 90% ii dau in judecata, nu pentru suspendarea de o luna , ci pentru simplul fapt ca aplica legea dupa bunul plac, te trateaza cu superioritate si dau impresia unora ca circula corect .
cu asta sunt 100 % de acord.
nimeni nu stie mai bine ca tine cum au stat de fapt lucrurile...din povestiri si scheme fiecare intelege ce vrea...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate