Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

certificat mostenitor

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Imi revine ingrata sarcina de a reprezenta pe cineva la mostenire(prin procura). In certificatul de mostenitor vor fi trecute 2 proprietati retrocedate.
Mai exista si alte 2 proprietati dar care sunt inca in procese, nu sunt definitivate. Acestea se trec sau nu in certificatul de mostenitor?Avocatul care se ocupa de formalitati zice ca nu, iar cei de la care am procura(mostenitorii)li se pare suspect ca nu se trec si acestea 2....Help!!!!

A, si inca ceva va rog...intabularea dupa mostenire a 2 proprietati poate costa 4000Ron? Atat ne-a spus notarul!

Edited by doina-manuela, 07 December 2008 - 23:38.


#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
avand in vedere ca cele doua bunuri nu sunt ale decedatului la acest moment normal ca nu

in cazul in care ele vor fi obținute se va redacta un certificat suplimentar in care vor fi mentionate si acestea, sau despagubirile penntru acestea

intabularea efectiva costa mai putin dar lucrările cadastrale pot costa destul de mult in functie de cadastrist
de exemplu pe mine m-a costat 900 de lei pentru un teren de 600 mp

#3
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postmadman2711, on Dec 8 2008, 19:20, said:

avand in vedere ca cele doua bunuri nu sunt ale decedatului la acest moment normal ca nu

in cazul in care ele vor fi obținute se va redacta un certificat suplimentar in care vor fi mentionate si acestea, sau despagubirile penntru acestea

intabularea efectiva costa mai putin dar lucrările cadastrale pot costa destul de mult in functie de cadastrist
de exemplu pe mine m-a costat 900 de lei pentru un teren de 600 mp
Multumesc pentru raspuns!
Cadastrele la cele 2 este facut si intabulate pe numele decedatului din 2003. E voba de intabularea pe numele mostenitorului...trebuie refacut cadastrul?
sunt 2 proprietati, un teren de 400mp si un teren de 500+ imobil 600 mp, ambele in Bucuresti...

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
daca nu trebuie actualizat cadastrul intabularea este relativ ieftina

poate s-a referit la onorariul notarului sau la impozit
intabularea sigur nu daca te inscrii in termen de 2 ani de la deces tariful este 0 lei

http://www.ancpi.ro/...subordonate.pdf

#5
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
[quote name='madman2711' date='Dec 8 2008, 20:12' post='5640034']
daca nu trebuie actualizat cadastrul intabularea este relativ ieftina

poate s-a referit la onorariul notarului sau la impozit
intabularea sigur nu daca te inscrii in termen de 2 ani de la deces tariful este 0 lei

Ai vrut sa spui impozitul? Stiu ca nu sunt taxe, ca au trecut doar 6 luni de la deces. De onorariu nu poate fi vorba, ca ala ni l-a spus separat de ne-a luat ametzeala....
Am sa intreb mai explicit, ca sa-mi fie si mie clar si mandantilor...

Edited by doina-manuela, 08 December 2008 - 22:10.


#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
pai trebuie sa va dea chitanta sau bon fiscal si pentru tariful de intabulare

ori va luat de fraieri ori este vorba de alt tarif / taxa / impozit

#7
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006

View Postmadman2711, on Dec 8 2008, 20:12, said:

Nu mai sunt valabile de cca 1 an acele tarife !!! Acestea sunt noile tarife!
http://www.ancpi.ro/...i/Ordin 371.pdf

@ Doina
Da intabularea poate ajunge la aceea suna intrucit se aplica un procent de 0.15% la valoarea din expertiza notariala (cod 7.3.2).

Succes.

#8
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View PostBuBuM5, on Dec 9 2008, 16:59, said:

@ Doina
Da intabularea poate ajunge la aceea suna intrucit se aplica un procent de 0.15% la valoarea din expertiza notariala (cod 7.3.2).

Succes.
Incep sa ma luminez...valoarea de expertiza notariala este cea din tabelele notariale?
Si pentru onorariu a stabilit valoarea lui aplicand un procent la valoarea rezultata din tabelele lor.
Am facut calculul inmultind valoarea aceea cu 0,15% si imi da exact 4000 si ceva de RON!!!
Uraaa...ma bucur de parca i-am gasit si nu ar fi de dat!!!
Multumesc frumos BuBu!!!!

Edited by doina-manuela, 09 December 2008 - 19:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate