Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 "Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

amenda pentru tulburarea linistii publice?! help me...

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
emylianomonac

emylianomonac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.04.2008
salutare
sa va spun cum sta treaba... este ora 8 seara, ma aflu in camera de camin a unor prieteni (3 colegi se aflau in camera respectiva) in vizita, in timpul orarului de vizitare (eu fiind cazat in alt camin). Mai in gluma, mai in serios, 2 dintre ei, la un moment dat, hotarasc sa ma dezbrace, crezand k ar fi ceva cool. Unul dintre ei ma imobilizeaza, in timp ce celalalt incerca sa'mi deschida cureaua; la un moment dat il pocnesc pe cel care incerca sa ma dezbrace, in ideea k voi scapa de gluma lor proasta; el riposteaza shi in felul acesta se impart catzi pumni intre noi 2. In timpu' "disputei" colegu' sparge un perete de rigips, din gresheala. Se anuntza portarul de serviciu, acesta face un referat in care scrie ce a constatat: k in seara cutare, ora cutare, a fost chemat de cutare in camera cutare pentru a fi instiintat k un perete a fost spart in urma unei "harjoneli".
A doua zi, politistul de serviciu din campus, ne ia declaratzii la totzi 3; stabileste amenda pentru mine shi pentru colegul care a spart peretele de 100 lei pentru fiecare, pe motivul tulburarii linistii publice. Tzin sa mentionez k nu a fost facuta nici o plangere, nici din partea mea, nici din partea colegului shi nici din partea administratorului pentru distrugerea peretelui (acesta a fost reparat).
Eu nu am semnat procesul verbal... presupun ca o sa'mi vina acasa; ash vrea sa contest amenda.
Nelamuririle mele sunt:
decizia politzistului de a ne amenda este corecta?(repet, nu a fost nici o plangere, politzistul s'a autosesizat)
credetzi ca daca voi contesta amenda, voi avea castiga? (anula amenda). Nu de alta, da' 100 lei nu ii iau din drum... sunt shi eo student:P

multzumesc anticipat....

#2
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Pe viitor sa intelegem si noi,te rugam sa eviti pe cat poti folosirea limbajului de mirc,scapa de postarea cu "k" in loc de "ca" precum si alte caractere.
   Procesul verbal trebuie sa fie semnat de un martor,cu CNP-ul acestuia inclusiv semnatura,altfel este nul de drept.Este semnat de martor ?
  
  -depui contestatie la Judecatoria pe raza judetului unde ai luat amenda,in termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal,pe motiv ca nu esti vinovat urmand sa gasesti cel putin un martor care sa sutina,sa confirme o altă stare de fapt decât cea stabilită prin PV
   -dacă nu depui contestație sau dacă, în urma judecării cauzei, se va respinge contestația, va trebui să achiti amenda după ce hotărârea va rămâne irevocabilă. În caz contrar, se va proceda la executarea silită. În această situație, apari debitor la Fisc, dacă ai imobile sau autoturisme pe numele tau nu mai poti achita impozitul pentru acestea sau nu le puteți înstrăina, până nu achitați debitele restante cu penalitățile și dobânzile aferente.

Edited by E_manuel1, 05 December 2008 - 20:29.


#3
emylianomonac

emylianomonac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.04.2008
multumesc pentru sfat! o sa incerc sa scap de limbajul de mirc. procesul verbal a fost completat in lipsa mea. Politistul a venit la mine in camera a doua zi si a incercat sa ma convinga sa semnez procesul verbal dar eu am refuzat. Presupun ca el completase procesul verbal cu datele mele luate cu o zi inainte de pe buletin; le copiase pe o foaie de hartie! Din moment ce a venit la mine sa semnez procesul verbal, e logic ca aceasta era completat cu datele mele, nu?

Am uitat sa mentionez ca atunci cand incerca sa ma convinga sa semnez, l'am pus sa scrie la "mentiuni/obiectii" ca refuz sa semnez procesul verbal si ca am considerat ca sunt incadrat la un articol gresit.

#4
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Refuzul de a semna procesul verbal,nu inseamna anularea/recunoastrea culpei,ci prin semnare iei la cunotinta invinuirea/sanctionarea.
Astepti deci daca nu ai primit pe loc procesul verbal,sa soseasca prin posta.Incepand cu data primirii acestuia,ai 15 zile lucratoare sa faci contestatie.
Succes.

#5
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Fără supărare, de ce ai mai cerut să se consemneze obiecțiunile alea dacă nu ai semnat? Îți imaginezi cumva că vor folosi la ceva obiecțiunile pe care nici măcar nu ți le-ai însușit?

În altă ordine de idei, nulitățile pot fi relative sau absolute. Nu prea pricep cum ar veni  „nul de drept”, însă îmi pot imagina că referirea nu s-a făcut la o nulitate absolută.

#6
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Art. 33

Procesul verbal se semnează pe fiecare pagină de agentul constatator și de contravenient . În cazul în care contravenientul nu se află de față , refuză sau nu poate să semneze , agentul constatator va face mențiune despre aceste împrejurări , care trebuie să fie confirmate de cel puțin un martor . În acest caz procesul verbal va cuprinde și datele personale din actul de identitate al martorului și semnătura acestuia .


Pe viitor evita sa mai postezi "perle",pentru aceasta ai la dispozitie aria Fun.
Dupa ce iei amenda ca dai muzica tare,ori cand conduci masina,atunci sa revii,si amenda la circulatie iei daca ai autovehicul si-l conduci.

#7
emylianomonac

emylianomonac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.04.2008
aha...
si daca politistul nu a gasit nici un martor, procesul verbal mai este sau nu valabil?
politistul se poate trece pe sine drept martor si sa completeze procesul verbal cu datele lui?
precizez k nici politistul si nici portarul nu au fost de fata! portarul a venit la 10 minute dupa consumarea faptului, iar politistul a doua zi! singurul martor a fost cel de'al 3'lea coleg care era in camera si nu a avut nici o implicare; dar slabe sanse ca el sa fie luat de politist drept martor!
e posibil sa puna martor pe celalalt coleg care ma tzinea? deci nu cel pe care l'am pocnit... pe celalalt...

#8
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

 emylianomonac, on Dec 5 2008, 23:40, said:

aha...
si daca politistul nu a gasit nici un martor, procesul verbal mai este sau nu valabil?
politistul se poate trece pe sine drept martor si sa completeze procesul verbal cu datele lui?
precizez k nici politistul si nici portarul nu au fost de fata! portarul a venit la 10 minute dupa consumarea faptului, iar politistul a doua zi! singurul martor a fost cel de'al 3'lea coleg care era in camera si nu a avut nici o implicare; dar slabe sanse ca el sa fie luat de politist drept martor!
e posibil sa puna martor pe celalalt coleg care ma tzinea? deci nu cel pe care l'am pocnit... pe celalalt...

   Politistul nu are statutul de martor,la intrebarea ta: "e posibil sa puna martor pe celalalt coleg care ma tzinea?" raspunsul este DA.

PS-Scapa de limbajul de mirc.

#9
emylianomonac

emylianomonac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.04.2008
Incerc sa scap de acest limbaj, messengerul e de vina.

Nu mi'ai raspuns la prima intrebare... Daca politistul nu pune nici un martor, procesul verbal mai este valabil? il mai trimite prin posta?

Si alta intrebare... Daca acel coleg care m'a tinut sau colegul care nu a luat parte la altercatie nu vor sa fie martori, politistul ii poate constrange sa fie martori? Sau sunt obligati prin lege sa semneze procesul verbal in calitate de martor?

Multumesc pentru toate raspunsurile! Toata stima!!

#10
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Apropo de perle: Am priceput cum stă treaba cu OG 2/2001, numai că despre semnarea procesului verbal se vorbește la art. 19, nu la 33. Art. 33 se referă la părțile care se citează de către instanță. Tot la art. 19 scrie și despre posibilitatea lipsei martorului asistent - dar asta numai pentru cine are timp să citească, nu să împuște perle. Sau să le producă. Înainte de a ne muta pe aria de fun, nu strică puțină seriozitate. Adică să mai și citim textele despre care vorbim:

    ART. 33
    (1) Judecătoria va fixa termen de judecată, care nu va depăși 30 de zile, și va dispune citarea contravenientului sau, după caz, a persoanei care a făcut plângerea, a organului care a aplicat sancțiunea, a martorilor indicați în procesul-verbal sau în plângere, precum și a oricăror alte persoane în măsură să contribuie la rezolvarea temeinică a cauzei.
    (2) În cazul în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulație, judecătoria va cita și societatea de asigurări menționată în procesul-verbal de constatare a contravenției.
    ART. 19
    (1) Procesul-verbal se semnează pe fiecare pagină de agentul constatator și de contravenient. În cazul în care contravenientul nu se află de față, refuză sau nu poate să semneze, agentul constatator va face mențiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie confirmate de cel puțin un martor. În acest caz procesul-verbal va cuprinde și datele personale din actul de identitate al martorului și semnătura acestuia.
    (2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
    (3) În lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la încheierea procesului-verbal în acest mod.

On toppic: Nulitățile absolute sunt cele de la art 17 din OG nr. 2/2001. Orice nerespectare a condițiilor legale care nu se încadrează la art. 17, poate constitui eventual o nulitate relativă, care se constată în condițiile art. 105 alin. (2) C.proc.civ. Refuzul de a semna procesul verbal nu te aduce într-o situație mai bună decât semnarea cu obiecțiuni. Strict pe speță, lipsa semnăturii unui martor asistent nu va duce la anularea procesului-verbal. În schimb, pentru lipsa probelor sau probare altei stări de fapt, procesul-verbal va fi anulat ca netemeinic.

#11
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

 emylianomonac, on Dec 6 2008, 00:16, said:

Incerc sa scap de acest limbaj, messengerul e de vina.

Nu mi'ai raspuns la prima intrebare... Daca politistul nu pune nici un martor, procesul verbal mai este valabil? il mai trimite prin posta?

Si alta intrebare... Daca acel coleg care m'a tinut sau colegul care nu a luat parte la altercatie nu vor sa fie martori, politistul ii poate constrange sa fie martori? Sau sunt obligati prin lege sa semneze procesul verbal in calitate de martor?

Multumesc pentru toate raspunsurile! Toata stima!!

Nu-ti trimete politistul procesul verbal nesemnat de martor,este constient ca este regula obligatorie sa fie semnat,o sa gasesti pe el dupa ce-l primesti semnatura acestuia,precum si CNP-ul,din acesta iti dai seama de varsta respectivului,si poti stii cine este martor.
  Nu sunt obligati prin lege,(exceptie fac cazurile penale,la tine este civil,deci nu e cazul) sa fie martori acei colegi,poate doar sa-i constranga,prin "iti dau si tie amenda,daca nu semnezi" ceva de genu,ori daca semneaza ei benevol.




 Dhaukos, on Dec 6 2008, 00:43, said:

ART. 33
    (1) Judecătoria va fixa termen de judecată, .........

   Tu chiar nu ai treaba,intra aici http://www.arhivelen...dex.php?page=32 si vezi unde este situat art 33 si ce scrie pe acolo,sa vezi ca nu scrie "Judecatoria etc,aia e alta gasca in alta traista.

Edited by E_manuel1, 06 December 2008 - 01:04.


#12
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Poate sa puna martor pe oricine la incheierea pv.
Personal cred ca a pus paznicul, care a atestat ca nu ai vrut sa semnezi.
Amenda poate fi anulata dupa parerea mea, dar am impresia ca spui doar jumatate de adevar ;)

#13
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
E_manuel1, dacă vrei să înveți ceva, ai face bine să renunți la impresii de genul ariei de fun și a părerilor personale cu privire la treaba altora. Linkul tău duce la Legea Arhivelor Naționale nr. 16/1996. Precis așa ai vrut să argumentezi?
Omule, citește legea înainte de a da sfaturi! Cei care pun întrebări au nevoie de sfaturi bune și s-ar putea să-i derutezi.

#14
emylianomonac

emylianomonac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.04.2008

 ortega, on Dec 6 2008, 01:11, said:

Poate sa puna martor pe oricine la incheierea pv.
Personal cred ca a pus paznicul, care a atestat ca nu ai vrut sa semnezi.
Amenda poate fi anulata dupa parerea mea, dar am impresia ca spui doar jumatate de adevar ;)

cum sa puna martor pe oricine?! pai nu pune martor pe unu' care a vazut cele intamplate?! doar asta trebuie sa demonstreze politistul! nu trebuie sa demonstreze ca nu am vrut sa semnez procesul verbal! si in plus, portarul nu era de fata cand eu am refuzat semnarea procesului!

din ce am mai intrebat in stanga si in dreapta, am inteles ca in asemenea cazuri, politistul amendeaza doar 2 persoane, pe a 3'a lasand'o neamendata pentru ca in cazul constestatiei sa aiba pe cineva de partea lui!

te asigur ca am expus toate cele intamplate intr'un mod cat mai obiectiv, cred eu! :D nu aveam motiv sa ascund ceva; este in interesul meu sa'mi rezolv problema:D Acuma depinde din ce unghi priveste cele intamplate! Poate colegul pe care l'am lovit vede altfel lucrurile:P

#15
emylianomonac

emylianomonac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.04.2008
si acum astept procesul verbal acasa.... ok!

si in caz de contestatie, cum o intocmesc? am inteles din alte parti ca trebuie sa mentionez niste articole de lege pe care eu le consider ca au fost incalcate si pe care imi bazez contestatia! ma puteti ajuta cu ce articole ar trebui sa mentionez? cum ar trebui sa contest amenda? si care e treaba cu notele alea pentru instanta? trebuie sa fac si eu asa ceva in caz de contestatie? lamuriti'ma si pe mine...

...multumesc

#16
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Nu e obligatoriu să îți motivezi plângerea contravențională în drept, adică să menționezi temeiuri legale. E suficient să menționezi ceea ce ceri (anularea procesului verbal sau înlocuirea amenzii cu avertisment), motivele de fapt pentru care contești procesul-verbal și probele pe care le propui. Poți să îți angajezi un avocat care să îți întocmească plângerea și să te reprezinte, dar te va costa mai mult decât amenda. Dacă vei câștiga, vei puteai să îți recuperezi banii cheltuiți de la partea adversă - organul din care face parte agentul constatator. Trebuie să ceri asta în plângere sau în fața instanței, înainte de terminarea dezbaterilor. Dacă pierzi, rămâi și cu amenda și cu banii dați la avocat.
Personal, aș formula plângerea cu un petit principal, constînd în anularea procesului verbal pentru lipsa vinovăției, cu descrierea faptei pe care ai făcut-o pe forum și cu un petit subsidiar constând în înlocuirea amenzii cu avertismentul, dat fiind că ai fost provocat, ora nu era târzie, nu ai avut alte sancțiuni anterior, ești student lipsit de posibilități materiale și fapta este de gravitate redusă, astfel că nu există proporționalitate între gravitatea faptei și sancțiunea aplicată. Aș mai solicita judecarea în lipsă, conform prevederilor art. 242 alin. (2) C. proc.civ.
Chiar dacă nu are nicio legătură cu partea legală, pe viitor ar fi bine să fii mai atent.

#17
emylianomonac

emylianomonac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.04.2008

 Dhaukos, on Dec 6 2008, 14:55, said:

Nu e obligatoriu să îți motivezi plângerea contravențională în drept, adică să menționezi temeiuri legale. E suficient să menționezi ceea ce ceri (anularea procesului verbal sau înlocuirea amenzii cu avertisment), motivele de fapt pentru care contești procesul-verbal și probele pe care le propui. Poți să îți angajezi un avocat care să îți întocmească plângerea și să te reprezinte, dar te va costa mai mult decât amenda. Dacă vei câștiga, vei puteai să îți recuperezi banii cheltuiți de la partea adversă - organul din care face parte agentul constatator. Trebuie să ceri asta în plângere sau în fața instanței, înainte de terminarea dezbaterilor. Dacă pierzi, rămâi și cu amenda și cu banii dați la avocat.
Personal, aș formula plângerea cu un petit principal, constînd în anularea procesului verbal pentru lipsa vinovăției, cu descrierea faptei pe care ai făcut-o pe forum și cu un petit subsidiar constând în înlocuirea amenzii cu avertismentul, dat fiind că ai fost provocat, ora nu era târzie, nu ai avut alte sancțiuni anterior, ești student lipsit de posibilități materiale și fapta este de gravitate redusă, astfel că nu există proporționalitate între gravitatea faptei și sancțiunea aplicată. Aș mai solicita judecarea în lipsă, conform prevederilor art. 242 alin. (2) C. proc.civ.
Chiar dacă nu are nicio legătură cu partea legală, pe viitor ar fi bine să fii mai atent.

aha... am inteles! deci eu trebuie sa'mi demonstrez nevinovatia? credeam ca ei trebuie sa'mi demonstreze vinovatia! si ce probe as putea sa aduc? lipsa plangerii din partea colegul pe care l'am lovit si lipsa plangerii din partea admistratorului pentru stricarea peretelui pot fi probe? Administratorul nu a depus plangere intrucat peretele a fost reparat in cel mai scurt timp posibil. Alte plangeri nu ar avea de unde sa vina!
Si inca ceva... ce ai vrut sa spui ca "as mai solicita judecarea în lipsă, conform prevederilor art. 242 alin. (2) C. proc.civ." Adica cine sa nu se prezinte la proces? eu sau ceilalti colegi? Din partea mea nu ar fi o problema sa ma prezint la proces.
Un avocat nu as angaja pentru ca nu am siguranta ca voi castiga aceasta contestatie.
Si cum adica ai formula plangerea cu un petit principal si un petit subsidiar?
Daca ai vre'un model de contestatie de genul asta, te rog posteaz'o! chiar sunt intr'o ceata totala!

Multumesc mult pentru informatii si pentru ajutorul dat!

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pana la urma merita toate gandurile si agitatia asta 100 de lei ?! + gandurile, planurile, nervii, agitatia, viitoare ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate