Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 

daune dupa un accident rutier

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,116
  • Înscris: 24.02.2006
asa cum am spus, e un "santaj" legal.
legea spune ca pt 10-60 de zile de ingrijiri medicale, victima trebuie sa depuna plangre pt inceperea urmaririi penale. mai spune ca impacarea opreste urmarirea penala. iar daca victima e de acord sa se impace doar daca-i dai o suma de bani, nu e santaj.

#20
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Sotul victimei i-a cerut fratelui meu o mie de euro, ca sa accepte sa se impace. Doar pentru stress-ul pe care accidentul l-a produs sotiei si fiicei lui (individul a recunoscut ca pagube materiale sau alte cheltuieli legate de accident nu au existat). Fratele meu i-a raspuns ca o mie de euro e prea mult, si ca decat sa-i dea banii astia, prefera sa ajunga la proces. Ca sa stabileasca judecatorul suma corecta care ar trebui platita ca daune. Acuma eu as fi zis sa-i dea banii, dar fratele meu chiar nu are o mie de euro... :(

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,116
  • Înscris: 24.02.2006
daca sunt sub 10 zile de ingrijiri medicale (individual, nu adunate de la amandoua victimele) atunci sa-i dea 100 de euro pt timpul pierdut prin spital si gata. daca nu vrea, sa nu-i mai dea nici pe aia.
daca vreuna din victime are peste 10 zile, atunci sa faca rost de bani si sa plateasca cei 1000 de euro.

#22
anomi

anomi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2009
Buna ziua,
va rog ajutati-ma cu niste informatii:
Unde se depune o plangere penala ptr. un accident rutier ?
In calitate de sotie a partii vatamate si copropietara a masinii, pot depune eu plangerea?

Trebuie sa precizez :
Certificatul medico-legal specifica  30-35 zile ingrijiri medicale.
Sotul meu a fost de acord sa renunte plangere penala si civila . Vinovatul este cadru politienesc si a incercat initial sa musamalizeze totul. Mi se pare corect sa raspunda de faptele sale.

Va rog mult ajutati-ma.

Multumesc.

#23
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postanomi, on Feb 2 2009, 17:12, said:

Buna ziua,
va rog ajutati-ma cu niste informatii:
Unde se depune o plangere penala ptr. un accident rutier ?
In calitate de sotie a partii vatamate si copropietara a masinii, pot depune eu plangerea?

Trebuie sa precizez :
Certificatul medico-legal specifica  30-35 zile ingrijiri medicale.
Sotul meu a fost de acord sa renunte plangere penala si civila . Vinovatul este cadru politienesc si a incercat initial sa musamalizeze totul. Mi se pare corect sa raspunda de faptele sale.

Va rog mult ajutati-ma.

Din cate am inteles, plangerea se depune la unitatea de politie unde se cerceteaza dosarul accidentului. Dar daca sotul dvs, care a fost victima accidentului, a declarat la politie ca renunta la plangere, nu stiu daca dvs. aveti dreptul sa faceti plangere in locul lui... !

#24
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postanomi, on Feb 2 2009, 17:12, said:

Buna ziua,
va rog ajutati-ma cu niste informatii:
Unde se depune o plangere penala ptr. un accident rutier ?
In calitate de sotie a partii vatamate si copropietara a masinii, pot depune eu plangerea?

Trebuie sa precizez :
Certificatul medico-legal specifica  30-35 zile ingrijiri medicale.
Sotul meu a fost de acord sa renunte plangere penala si civila . Vinovatul este cadru politienesc si a incercat initial sa musamalizeze totul. Mi se pare corect sa raspunda de faptele sale.

Va rog mult ajutati-ma.

Multumesc.


Daca s-a produs un accident rutier, cu siguranta la sediul politiei pe a carei raza teritoriala s-a produs evenimentul, se afla un dosar penal pe numele autorului acestuia.
Doar partea vatamata, care are un certificat medico-legal de 30-35 zile de ingrijiri medicale, poate depune plingere penala, sau si-o poate retrage, in afara cazului in care nu mai are capacitate de exercitiu, sau are o capacitate restrinsa!
Daca sotul nu isi mai sustine in cadrul procesului penal plingerea si este in deplinatatea facultatilor mintale, nu ai ce face!


#25
anomi

anomi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2009
ok! ms! :D

#26
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postanomi, on Feb 3 2009, 16:37, said:

ok! ms! :D

Cred ca mai e un aspect demn de atentie. Daca "musamalizarea" cazului a inclus si plata unei sume de bani de la autorul accidentului catre sotul dvs, atunci impacarea partilor este chiar logica. Daca sotul dvs. a primit acesti bani... !

#27
alinaflex

alinaflex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2009
Familia unei persoane decedate in accident rutier beneficiaza de ajutor de la o societate de asigurari daca cel decedat nu era asigurat? Daca da, cum se procedeaza?

#28
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalinaflex, on Feb 5 2009, 19:50, said:

Familia unei persoane decedate in accident rutier beneficiaza de ajutor de la o societate de asigurari daca cel decedat nu era asigurat? Daca da, cum se procedeaza?



Mai nou, de la 1 ianuarie 2007, în baza poliței RCA, limita maximă de despăgubire pentru deces s-a stabilit la suma de 500.000 euro și la suma de 750.000 euro de la 1 ianuarie 2008.
Trebuie să aștepți soluționarea dosarului penal, cu o sentință definitivă și irevocabilă, care va stabili persoana din culpa căreia s-a produs accidentul rutier, după care iei legătura cu societatea de asigurare RCA!


#29
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postnegociator, on Dec 4 2008, 19:04, said:

Am precizat deja ca fratele meu a franat, nu inteleg ce inseamna "frana zdravana" ! Masina are ABS si e in stare tehnica perfecta. Numai ca din pacate soseaua era uda (fapt consemnat inclusiv de politie), astfel ca masina a derapat si s-a oprit exact pe zebra, unde erau pietonii.


pai si daca soseaua era umeda ai voie sa calci oameni?

#30
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003

Quote

Trebuie să aștepți soluționarea dosarului penal, cu o sentință definitivă și irevocabilă, care va stabili persoana din culpa căreia s-a produs accidentul rutier, după care iei legătura cu societatea de asigurare RCA!

1. penal nu exista termenul irevocabila, doar definitiva.
2. societatea de asigurari va fi parte in procesul penal in calitate de asigurator.
3. in cazul in care inculpatul nu era asigurat RCA - se va plati de la  FONDUL DE PROTECȚIE A VICTIMELOR STRĂZII  http://www.fpvs.ro/

#31
alinaflex

alinaflex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2009
Exista societati care se ocupa cu despagubiri in caz de accident auto soldat cu morti? Se poate ca o firma sa reprezinte familia decedatului prin procura si sa poata obtine ajutoare banesti chiar daca decedatul nu avea asigurare de viata si era doar pasager in masina? Cumva firma se ocupa de proces? daca si soferul a decedat cum poate firma sa despagubeasca familia pasagerului decedat?   <_<  :)  ^_^

#32
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Firme care să facă așa ceva în mod expres nu există!
Nu este altă firmă parte în proces care să facă activitatea la care te referi ăn afară de societățile de asigurare Casco și RCA!


#33
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postsphere, on Feb 12 2009, 14:22, said:

pai si daca soseaua era umeda ai voie sa calci oameni?

Am impresia ca pui o intrebare retorica, doar ca sa facem conversatie. N-a spus nimeni ca ai voie sa calci oameni cu masina, doar tu ai inteles asa ceva.

#34
mitzunator

mitzunator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.03.2006
Sa imi fie cu iertare dar sunt milioane de semafoare cu verde la la masini si verde la pietoni ;)

#35
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Acum, dacă vrei neapărat, poți să calci un pieton, dacă intri pe verde și intră și el pe verde.... dar, îți garantez că din 100 de pietoni aflați în această situație, poate 2 sau 3 își încearcă norocu'!
Până acum, TOATE duelurile om-mașină au fost câștigate, fără frept de revanșă, de către mașină...


#36
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postmitzunator, on Feb 25 2009, 21:50, said:

Sa imi fie cu iertare dar sunt milioane de semafoare cu verde la la masini si verde la pietoni ;)

Da, ai dreptate. Doar ca in cazul accidentului in care a fost implicat fratele meu, semaforul verde si semaforul galben de la masini sunt cuplate cu semafor rosu la pietoni.  Pietonii au verde doar in momentul in care semaforul de masini e pe rosu. Nu exista nici un dubiu in privinta asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate