Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 

Incepator pe zapada

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
386 răspunsuri în acest subiect

#325
alinnc

alinnc

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 540
  • Înscris: 07.07.2009
ai nevoie la fel cum ai de Ferrari ca sa ai frane mai bune.pt clima noastra nu se merita.cel mai mult soselele sunt ude iarna la noi, iar apa cred ca e mai bine eliminata cu cele normale.daca n-am nevoie n-am.pac-pac..

#326
spanac_

spanac_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 06.02.2010
Si credeam ca oamenii care o ard pe forum-uri gandesc...

Cati dintre voi mergeti cu slapii iarna?

#327
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.167
  • Înscris: 14.09.2007

 spanac_, on 15th February 2010, 01:03, said:

Cati dintre voi mergeti cu slapii iarna?
Eu am iesit odata in adidasi si m-am prelins pe langa masina fara sa vreau in fata portii :lol:

#328
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.907
  • Înscris: 25.09.2007
imi pare rau dar o sa spun eu concluzia
NU O SA NE SCHIMBAM MENTALITATEA NICI PESTE INCA 20 DE ANI
nu ne pasa de cei din jur.la noi merge decat biciul si sper ca firmele de asigurari sa impuna obligativitatea cauciucurilor
toti spun ca se simt bine cu cele de vara.uitati-va fratilor pe youtube la diferente clare intre cele de vara si cele de iarna.cititi prospectul (alinc) unde scrie ca nu mai sunt recomandate sub 7 grade .chiar daca e uscat pe jos si sunt sub 7 grade cele de vara nu mai au aceiasi performanta.
gandestete la un amarat ca mine care si-a pus cauciucuri pentru binele meu si al celor din jur , si apari tu cu cele de vara si imi indoi o usa.
ce vina am eu ?

#329
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.864
  • Înscris: 08.01.2010

 geopsi, on 13th February 2010, 15:54, said:

Pai eu nu am avut probleme cu plecarea de pe loc. Aici conteaza mult cum sti sa o reglezi din ambreiaj, de plecat de pe loc plec si iarna si vara si cu Dacia si cu skoda ca din pusca :)). Bine iarna nu chiar asa dar pot pleca normal.
Nu cred ca vor impune cauciucurile si asta pentru ca nu pot prevedea conditiile meteo si alte chestii...

Fa ca mine: ia-ti anvelope de iarna si vei constata cate prostii spui acum.
Asa eram si eu: la ce-mi trebuie anvelope de iarna ca m-am descurcat cu cele de vara ale masinii? Ei bine le-am luat si iti spun ca am mers prin zapada mai mare decat garda la sol a masinii si m-am descurcat. Da, am ramas o data intr-un sleau de 20 cm cu gheata sticla pe jos. De acolo nu iesea nimeni.
Diferenta este colosala, cu cele de vara iarna asta faceam ca majoritatea vecinilor mei: lasam masina acasa 2 luni pentru ca nu puteam iesi din parcare.
Ma enerveaza cei care incurca traficul pentru ca stau sa faca reglaje din ambreiaj ca sa plece de pe loc si pastreaza 30 m distanta fata de cel din fata. Ma enerveaza cei care merg cu 20km/h cand e poate merge lejer cu 60 etc.
Cred ca de iarna urmatoare vor fi obligatorii cauciucurile de iarna. Cine are bani de dat pe o masina trebuie sa aiba 8 milioane pentru 4 ani de folosinta, bani de revizii, asigurari, benzina etc.

#330
prodanionut

prodanionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 12.10.2008
eu sunt adeptul folosiri anvelopelor de iarna. desi sunt fan mircea badea, nu pot sustine chiar toate timpeniile pe care le spune. si aici cand a spus ca el nu intelege folosirea acestui tip de anvelopa a scazut un pic in ochii mei. anul asta am mers cu masina cu cauciucuri de vara si a fost groaznic. unde anul trecut(zapada trecuta) treceam fara probleme, anul asta m-am chinuit de nu am mai stiut si deci in consecinta am lasat masina acasa si am folosit alte mijloace de deplasare. anvelopa de iarna face diferenta dar nu face minunii, eu am zis ca pana nu se folosesc anvelope de iarnamai toti conducatori auto nu mai scot masina pe zapada mare si viscol ca nu se merita ca vine unu care nu are nevoie de anvelope de sezon si te buseste de nu te vezi. si in concluzie as sugera sa mai lasam si masinile acasa ca nu ne dauneaza, sau cel putin sa iesim doar cand e necesar. cunosc multa lume care a iesit pe zapada si in viscol doar ca sa vada cat de soferi sunt si au regretat amarnic. sper sa nu ajungem toti sa regretam din cauza unor inconstienti.

Editat de prodanionut, 15 februarie 2010 - 10:42.


#331
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.584
  • Înscris: 04.05.2006
Eu as lasa-o, dar nu am cum. Ca sa ajung unde am biroul (pe Alexandriei la vreo 2km dupa penitenciarul Rahova) ca sa ajung din Beller, ar trebui sa schimb minim 4 mijloace de transport in comun: autobuz din beller pana la televiziune, pe urma metrou pana la Eroilor, pe urma troleibuz pana la autogara Rahova..pe urma vreun maxi taxi ceva....prea dificil si ar dura prea mult.

#332
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.314
  • Înscris: 27.03.2007
Geopsi si care mai sustineti ca nu sunt necesare rotile de iarna rau faceti si dezinformati. Va intreb asa, pentru cultura mea generala, cum puteti voi cu 10-15k km/an cel mult sa contraziceti oameni care au sute de mii de km la activ parcursi in cele mai variate conditii?

Si ca fapt divers, o situatie pe cat de amuzanta pe atat de relevanta pentru discutia noastra: parcare Bricostore Baneasa, zapada buna (destul de tasata dar fara gheata), VW Touareg, integrala, roti de vara, se chinuia sa iasa dintr-o zona cu zapada mai putin calcata cu vreo 3 insi impingand la el. In tot timpul asta eu faceam cercuri in jurul lui cu AWD si roti de iarna...

Ce ziceti, v-ati fi descurcat aici cu roti de vara/all-season?
Fișier atașat  snw14101.jpg   200,78K   82 download-uriFișier atașat  snw14102.jpg   105,07K   74 download-uri

Editat de fastcarjunkie, 15 februarie 2010 - 11:42.


#333
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.369
  • Înscris: 08.09.2006
nu m-as descurca dar nu ma duc acolo, ce treaba am :)). Io va inteleg ca sunetti unii pasionati sa o luati prin mormane, treaba voastra, eu evit, mai bine parchez putin mai departe, nu sunt maniac sa ma duc cu masina pana in colt sau sa o parchez exact in fata portii :)). Pe mine ma distreaza oamenii astia.
Cumulus, nu spun prostii, te cred ca sunt mai bune, daca nu ai ce face cu banii go for it, eu am alte treburi :)).
Pana acum nu am indoit la niemni nimic, in schimb mi-ai indoit altii bara din spate si o aripa spate... Tot mesteri din astia ai condusului pentru care viteza este singurul lucru pentru care traiesc :))(nu aia mare ci aia neadaptata la conditiile de drum fie ca e vara sau iarna).

#334
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.907
  • Înscris: 25.09.2007
GEOPSI esti bestial , daca toti incearca sa iti explice ca un cauciuc de vara nu are aceiasi aderenta la frig chiar daca e uscat pe jos , tu de ce nu intelegi ?
recunoaste ca e mai bine cu cele de iarna , dar ca nu vrei sa investesti in niste cauciucuri.

#335
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 20.04.2007
Nu mai bateti campii ca nu trebuie gume de iarna.
Restul "lumii" care impun cauciucuri de iarna sunt cumva mai prosti si toti "desteptii" s-au adunat la noi?
"Constiinta" se creaza prin impunere si disciplinare unde nu exista.
Asa cum sunt acum obligatorii cauciucurile de iarna peste 3,5T, in curand vor fi pentru TOTI participantii in trafic.
Nu aveti bani de intretinut masina - mergeti cu transportul in comun, cu bicicleta etc.
Fiecare sa se limiteze la cat isi permite!
Am vazut o antichitate de dacie care a luato razna pe zapada (drum drept) si s-a facut praf de un italian.
Ce vina a avut omul care mergea corect, ca idiotul nu a fost in stare sa-si echipeze jaful si sa mearga corect?
Pentru asta ar trebui amenzi foarte mari, retinerea talonului/permisului si puncte la greu.
Asa cum trebuie sa ai ITP-ul valabil, frane, directie si lumini in regula, tot asa si cauciucuri corespunzatoare.

#336
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.369
  • Înscris: 08.09.2006

 aalinn, on 15th February 2010, 12:40, said:

GEOPSI esti bestial , daca toti incearca sa iti explice ca un cauciuc de vara nu are aceiasi aderenta la frig chiar daca e uscat pe jos , tu de ce nu intelegi ?
recunoaste ca e mai bine cu cele de iarna , dar ca nu vrei sa investesti in niste cauciucuri.
Pai sunt mai bune de iarna, te cred numai ca daca ai nevoie. Daca pleci de pe gheata sau zapada la semafor, etc.  Nu zic ca nu e mai bun, numai sa ai nevoie de el, sa umbli in nush ce conditii. Am auzit ca in buc a fost nasol, tata acolo lucreaza, oricum bucurestiul e mare si nu poti spune ca e peste tot la fel. Eu ma gandeasc sa inlocuiesc si Dacia si sa imi iau inca o masina nu sa dau banii pe chestii care nu imi folosesc...
Probabil cand se va ajunge sa fie ierni grele sau sa nu am ce face cu banii o sa imi iau cate o pereche de cauciucuri pentru fiecare luna a anului :P

#337
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.314
  • Înscris: 27.03.2007

 geopsi, on 15th February 2010, 12:24, said:

nu m-as descurca dar nu ma duc acolo, ce treaba am :)). Io va inteleg ca sunetti unii pasionati sa o luati prin mormane, treaba voastra, eu evit, mai bine parchez putin mai departe, nu sunt maniac sa ma duc cu masina pana in colt sau sa o parchez exact in fata portii :)). Pe mine ma distreaza oamenii astia.
Pai stai linistit ca si pe strada (in orase si pe DN) a fost asa de cateva ori, deci nu e nevoie sa cauti. Iarna de anul asta a fost relativ normala, anormal era pana acum cand ningea putin sau deloc.

Sigur, poti merge si cu roti de vara iarna dar e un pic aiurea sa ramai inzapezit in parcare si sa incepi sa lopatesti la caruta ca nu iese din zapada de cativa cm.

#338
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.584
  • Înscris: 04.05.2006
Nu stiu de ce cred eu ca si pe asfalt uscat franarea e mai buna cu gume de iarna....

#339
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.169
  • Înscris: 05.12.2002

 fastcarjunkie, on 15th February 2010, 11:37, said:

Ce ziceti, v-ati fi descurcat aici cu roti de vara/all-season? snw14101.jpg snw14102.jpg
Exista si anvelope all-season extrem de bune, de exemplu astea: http://www.toyojapan...r_vario_v2.html. Pentru oras nu ai nevoie de mai mult. Eu am ramas impotmolit o singura data, cand am ramas cu masina suspendata.

Editat de Alice, 15 februarie 2010 - 14:30.


#340
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.584
  • Înscris: 04.05.2006
Nu exista allseason mai bun decat unul de sezon. In cele mai multe situatii, allseason e de kko atat vara cat si iarna. Sa nu mai vorbesc de faptul ca se toaca mult mai repede decat cele de sezon, deci nici macar economie nu faci cu ele.

L.E. Iar cele pe care le-ai pus tu in link....sunt de ...iarna :)

Editat de richelieu, 15 februarie 2010 - 14:49.


#341
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.314
  • Înscris: 27.03.2007
[quote name='richelieu' post='7810847' date='15th February 2010, 14:22']Nu stiu de ce cred eu ca si pe asfalt uscat franarea e mai buna cu gume de iarna....[/quote]
Pe asfalt uscat la temperaturi scazute e clar ca niste roti de iarna sunt mult mai aderente multumita compozitiei mai moi.

[quote name='Alice' post='7810878' date='15th February 2010, 14:28']Exista si anvelope all-season extrem de bune, de exemplu astea: [url="http://www.toyojapan.com/new_tires/p_winter_vario_v2.html"]http://www.toyojapan.com/new_tires/p_winter_vario_v2.html[/url]. Pentru oras nu ai nevoie de mai mult. Eu am ramas impotmolit o singura data, cand am ramas cu masina suspendata.[/quote]

[quote name='"http://www.toyojapan.com/new_tires/p_winter_vario_v2.html"']New Toyo's All-Season Radial Tyre, VARIO-V2,
has been developed to achieve improved tyre performance for wet,
dry and winter condition.

The directional tread design with advanced silica reinforced tread compound provides safety driving to drivers.[/quote]
Da, la fel ca si Nokian WR G2 ce sunt marketate tot ca all-season orientate pentru iarna. Prezenta striatiilor fine transversale sustine lucrul asta, ele fiind all-season in sensul ca nu se vor distruge foarte repede la rularea pe asfalt uscat la temperaturi mai ridicate.

Sigur, vara e exact invers, ele nu se distrug dar aderenta oferita e net inferioara unor cauciucuri de sezon.

#342
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.584
  • Înscris: 04.05.2006
Pe site-ul respectiv, sunt catalogate la winter , iar profilul este mai ..winter intr-adevar. Dar din explicatii, intr-advar ar fi cam aceeasi situatie cu Nokian-ul. Sunt niste Allseason, winter oriented :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate