Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu cred ca voi mai plati pentru a...

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 

blocat in parcare ,cum sa procedez?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
147 răspunsuri în acest subiect

#37
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.094
  • Înscris: 02.04.2006
Eu mi-am facut in spatele blocului un loc de parcare  langa garaj,pt. sparkul sotiei,adica am taiat balarii,am platit o masina sa-mi aduca piatra.... l-am amenajat binisor si ce patesc cu 3 nesimtiti  in decursul a 2 ani:primul a tras pe locul amenajat de mine,l-am scandalizat si a plecat,altul ma bloca numai seara dupa 12 si o lua dimineata in jur de 10,i-am spus,nimic nu pricepea asa ca l-am blocat cu Clio si asa l-am tinut pana seara,n-a mai venit apoi,dar cu ultimul a fost tare adica fara nici o jena mi-a tras pe loc o seara,n-am zis nimic ca nu stiam a cui e mandrete de Logan,a 2 aseara  la fel,eeee acu l-am blocat si gata, dupa circa 1,5 h suna la interfon ca sa vin sa iau masina ca l-am blocat dar eu in scarba i-am zis ca ma deranjeaza la masa si ca poate are sa o iau peste 12-14h adica  a doua zi, el cica o sa-si faca loc singur ca da peste ea,zic ok. Peste 0,5 h se duce sotia sa o dea de acolo sa iasa fraierul,el cu tupeu ca ce-i locul meu,cobor si eu in spate  la el:
EU:  probleme barbate?
El: de ce m-ai blocat ca ma grabes la spital
EU: treaba ta ,grabeste-te
El: da masina ca trebe sa plec
EU: asta daca vreau,daca nu n-o dau
El: suntem vecini aici, sa ne certam....
Eu: pai da,ne certam daca nu ne vedem fiecare de treaba
Intre timp sotia scosese masina, s-a urcat si el cu nevasta-sa si copilul si a plecat,de atunci n-a mai aparut sa ma streseze,eu cred ca am procedat corect din moment ce eu am facut locul ala din balarii si noroi,mai pot fi amenajate alaturi si alte locuri dar lenea.....

#38
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 31.01.2008
vad ca unii se baga in seama desi am spus ca nu discut cu ei sincer sa fiu ma asteptam la asa aliante ca e la moda :lol:  si asta e dovada clara ca ii roade si o coscorodeasc aiurea  :tomato:

 RamboX, on Oct 20 2008, 20:38, said:

Eu mi-am facut in spatele blocului un loc de parcare  langa garaj,pt. sparkul sotiei,adica am taiat balarii,am platit o masina sa-mi aduca piatra.... l-am amenajat binisor si ce patesc cu 3 nesimtiti  in decursul a 2 ani:primul a tras pe locul amenajat de mine,l-am scandalizat si a plecat,altul ma bloca numai seara dupa 12 si o lua dimineata in jur de 10,i-am spus,nimic nu pricepea asa ca l-am blocat cu Clio si asa l-am tinut pana seara,n-a mai venit apoi,dar cu ultimul a fost tare adica fara nici o jena mi-a tras pe loc o seara,n-am zis nimic ca nu stiam a cui e mandrete de Logan,a 2 aseara  la fel,eeee acu l-am blocat si gata, dupa circa 1,5 h suna la interfon ca sa vin sa iau masina ca l-am blocat dar eu in scarba i-am zis ca ma deranjeaza la masa si ca poate are sa o iau peste 12-14h adica  a doua zi, el cica o sa-si faca loc singur ca da peste ea,zic ok. Peste 0,5 h se duce sotia sa o dea de acolo sa iasa fraierul,el cu tupeu ca ce-i locul meu,cobor si eu in spate  la el:
EU:  probleme barbate?
El: de ce m-ai blocat ca ma grabes la spital
EU: treaba ta ,grabeste-te
El: da masina ca trebe sa plec
EU: asta daca vreau,daca nu n-o dau
El: suntem vecini aici, sa ne certam....
Eu: pai da,ne certam daca nu ne vedem fiecare de treaba
Intre timp sotia scosese masina, s-a urcat si el cu nevasta-sa si copilul si a plecat,de atunci n-a mai aparut sa ma streseze,eu cred ca am procedat corect din moment ce eu am facut locul ala din balarii si noroi,mai pot fi amenajate alaturi si alte locuri dar lenea.....
sunt o serie de indivizi lipsiti de cel mai mim de bun simt care cred ca li se cuvine tot stii... genul celora ce daca le refuzi ceva le cade cerul in cap,daia parveniti de la Dalga care copilaria si-au facut o cu fluierul in mana si au venit la Bucale' au schimbat hatzul cu o rabla si acum nu te mai intelegi cu ei-chip! eu zic ca ai dreptate si procedat corect in cazul vecinului tartan,seamana f bine cu exemplele date de mine, dar ai watcha ca o sa sara alde' x-y pe tine cand iti vor citi postul,ia numai sa vezi ce iti atribuie astia apucaturi manelist!la munca nu le place unora da da stim bineeee ca sunt o serie de oameni care chiar isi fac dus la serviciu sa faca economie acasa de apa si sapun,asa le place lor,moka ilegal si abuziv!

#39
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.814
  • Înscris: 15.07.2004

 mihi78, on Oct 19 2008, 20:52, said:



nu stiu ce ai mai balmajit ca eu m-am plictisit de tine dupa primele 2 posturi dar pot sa te anunt ca esti departe rau de adevar... 1 la mana locul platit de tine este doar pentru dreptul limitat de folosire a unui spatiu public si nu ai nici un drept asupra lui... deci nu ai voie sa blochezi accesul in zona lui cu bari sau alte chestii si nici de ce sa te superi ca a parcat altcineva acolo... 2 la mana e valabil doar seara dupa ora 6 pana dimineata pe la ora 8 parca... oricum la amiaza nu ai de ce sa te superi ca cineva a parcat acolo... si apropos, locul de parcare se da doar in zona blocului sau locuintei tale si doar daca tu esti proprietarul masinii si ai si domiciliul stabil acolo unde ceri locul... eu in Bucuresti am 10 masini cu numere de provincie in fata blocului... de ce? pentru ca sunt multi studenti chiriasi care trebuie si ei sa parcheze undeva masinile... si acum eu, bucurestean si proprietar ce o sa fac? sa ma cert cu ei ca lasa masina pe unde pot? normal ca nu... ne intelegem ca oamenii si parcam cum putem... eventual am si numarul de telefon al unui vecin pe locul caruia mai parchez si eu si daca ma blocheaza il sun sau ma suna... e deajuns sa-mi dea bip si stiu depsre ce e vorba... mai lasam si numarul de la interfon pe masina sa ma sune de jos daca e nevoie sa plece... asta e... sunt seci de masini pe strazi si violenta nu ajuta la nimic pentru ca o discutie normala face minuni... am facut si eu scandal si mi-a parut rau pentru ca nimeni nu avea de castigat ci doar ne-am facut de ras in fata altora care se uitau la noi, 2 oameni respectabili, certandu-ne ca fraierii... pana la urma am dat-o in glume ca ne-am dat seama amandoi ca suntem penibili... asta e realitatea, baietii astia care ne guverneaza au facut din noi o tara de penibili si de scandalagii fara sens... mai simplu ar fi sa ne ducem peste primar sa ne faca locuri de parcare sau sa nu mai dea aprobari pentru cladiri noi daca nu au asigurate parcarile... aia ar fi o solutie... restul e o prostie... in Bucuresti daca nu stai bine cu nervii si nu stii sa lasi de la tine ajungi in spital cu nervii sau batut mar... eu unul deja nu am decat respect si mila fata de colegii mei de trafic... suntem toti in acelasi rahat desi nu ne place... asta e treaba...

Editat de akajohn, 20 octombrie 2008 - 22:36.


#40
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.111
  • Înscris: 02.09.2005

 mihi78, on Oct 20 2008, 22:49, said:

vad ca unii se baga in seama desi am spus ca nu discut cu ei sincer sa fiu ma asteptam la asa aliante ca e la moda :lol:  si asta e dovada clara ca ii roade si o coscorodeasc aiurea  :tomato:

in acest caz, fa-mi o favoare si scuteste-ma de comentarii la adresa mea, bucurestene...

#41
2LA

2LA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 210
  • Înscris: 20.10.2008
Sector 3, locuri de parcare platite la primarie. evident, numerotate... daca gasesti locul ocupat, suni la numarul de la Primarie  si o masina de la Rosal vine si ridica masina (dupa ce le arati contractul). il costa vreo 700 lei pe "abuziv"...

#42
Uweman

Uweman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.155
  • Înscris: 18.09.2006
Eu am o nedumerire... locurile astea sunt doar numerotate?
Pentru ca in Brasov, dupa ce iti platesti locul la primarie (vreo 40 de euro pe an), baietii vin si monteaza acele triunghiuri galbene, de fier, care sunt prevazute cu un sistem de inchidere cu lacat.
Intr-adevar, am fost intr-un anume cartier si erau ridicate absolut toate aceste triunghiuri de catre proprietari, dar in alt cartier nu erau ridicate.

Acum, daca acest loc de parcare are prevazut un astfel de triunghi, e clar ca locul respectiv e platit de cineva si daca o sa parchezi acolo, probabil ca proprietarul o sa iti faca zile fripte... si probabil, ca nu multa lume se incumeta sa parcheze acolo.
Dar, daca triunghiul nu este ridicat, din diferite cauze (proprietarul a plecat in graba, nu are bani de lacat :) , e femeie pe tocuri si ii e greu sa se aplece si sa ridice triunghiul respectiv), atunci nu e un pic aiurea sa vii si sa faci scandal doar pentru ca ti-ai gasit locul ocupat?
Totul tine de buna intelegere, mai ales in cazul in care sunt vecini.
Daca nu sunt vecini, cu atat mai mult.
Aaa, ca se tot repeta situatia, atunci da, chemi politia, arati actele si la revedere cu trubadurul.

Totusi, la mine persista nelamurirea, ca am vazut pareri referitoare la "locul meu platit la primarie", dar care este doar numerotat.
Cum sa stiu eu, ca un provincial de exemplu, ca vin in Bucuresti, parchez pe un anume loc, care are prevazut un numar notat pe asfalt, ca este locul cuiva, platit la primarie si care ma blocheaza doar pentru ca sustine ca el e stapan acolo?
Va intreb, avand in vedere situatia locurilor de parcare platite din Brasov si prevazute cu acest triunghi metalic...

Editat de Uweman, 21 octombrie 2008 - 08:53.


#43
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.814
  • Înscris: 15.07.2004
in Bucuresti locurile de parcare sunt foarte putine in raport cu necesitatile si chestia cu blocarea lor mi se pare o cruzime extrema... in foarte multe din cazuri locurile de parcare nu sunt amenajate corespunzator si masina sta undeva pe un maidan sub un geam sau langa un gard... e jenant pentru noi ca proprietari de masini sa mai acceptam situatia asta si chiar ar trebui ca primariile sa faca ceva pentru rezolvarea situatiei... deasemenea, popularizarea unui numar de urgente pentru neintelegeri de acest gen ar fi o solutie doar pentru a aevita orice conflict care sa degenereze...

#44
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.856
  • Înscris: 05.10.2007
Am scris intr-un alt topic despre cum vad eu rezolvarea problemei cu locurile de parcare aici.
Ideea e sa te folosesti cit poti de locurile de parcare existente, prin sistemul "shared parking".Adica imparti un loc de parcare la mai multi posesori, pe sistemul primul sosit/primul parcat
Oricum, nimeni niciodata nu va reusi sa acopere necesarul de locuri de parcare fie in Bucuresti sau alt oras, si asta ptr ca intotdeauna nr de masini va depasi nr de locuri de parcare amenajate.

#45
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 22.03.2006

 primuministru, on Oct 21 2008, 11:42, said:

Ideea e sa te folosesti cit poti de locurile de parcare existente, prin sistemul "shared parking".Adica imparti un loc de parcare la mai multi posesori, pe sistemul primul sosit/primul parcat

Ce te faci cu cei care nu pleaca nicioadata?
La mine in parcare 90% dintre masini ies din parcare cel mult 1 data pe luna.
Ei ar avea prioritate (fiind primii veniti, dar niciodata plecati).
Dupa regula asta eu as cauta zilnic loc de parcare. :thumbdown:

#46
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.108
  • Înscris: 07.07.2006

 mihi78, on Oct 20 2008, 13:04, said:

"ala" de care povestesti cu atata foc nu e obligat sa afiseze nimic iar daca nu a stiut ce sa trancane poate o fi fost amendat nu ma mira :lol: dar poate ne spui si noua in baza la ce si pt ce exact;cand te mai vezi cu prietenu'!!locul il numeroteaza cu totul altcineva pt. stiinta ta nu era obligatia lu' "ala"!sigur nu ai aflat asta la vreun spritz?bate spre daia gogonata gravenstein! :roflmaofast:

Daca nu afisezi ca e loc inchiriat, de unde sa stie ceilalti ca sa nu parcheze acolo?

Iar cu blocarea nu ai dreptate. Este ilegal sa sechestrezi bunul cuiva, nu imi dau seama cum de nu intelegi treaba asta. Nu vezi ca toata lumea sustine acelasi lucru? Unii cu exemple? Habar n-am in ce baza se scrie PV-ul ala, nu am vazut nici unul. Stiu doar ca daca esti blocat tre sa ceri o masina cu camera, pentru ca trebe sa aiba dovada, filmare de minim 5 minute cu masina care blocheaza. La naiba, e de bun simt, e evident ca e ilegal sa parchezi blocind alta masina. Nu cred ca i se pare cuiva normal, legal, moral sau civilizat sa blochezi masinile in parcare.

Pentru cine intreba de triunghiuri ca in Brasov, in Bucale nu ai voie sa pui nimic pe locul de parcare (desi unii mai au). Si daca e doar numerotat nu inseamna ca e inchiriat. Cei care le au inchiriate isi pun de obicei o placuta cu nr de inmatriculare si nr autorizatiei.

#47
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.856
  • Înscris: 05.10.2007

 melcu79, on Oct 21 2008, 11:58, said:

Ce te faci cu cei care nu pleaca nicioadata?
La mine in parcare 90% dintre masini ies din parcare cel mult 1 data pe luna.
Ei ar avea prioritate (fiind primii veniti, dar niciodata plecati).
Dupa regula asta eu as cauta zilnic loc de parcare. :thumbdown:

Asta am spus si eu "Ar mai fi totusi citeva probleme de rezolvat: masinile care zac cu lunile prin parcari, in special iarna, cele parasite, si masinile cu soferi de weekend".Numarul lor este neglijabil, deci cred ca nu constituie o problema.Cred ca cel putin odata sau de 2 ori/an tot sint nevoiti sa-si scoata plimba masina, pina la benzinarie/service/itp...Asa cum spuneam, nu asta e problema, ci cei care au contract cu ADPul(pers fizice si juridice) si considera ca bucata aia de asfalt e "private property", fiind in stare sa si-o apere mai ceva decit propria casa.Din cauza asta si din lipsa unor reglementari clare, omul isi monteaza "T-uri", lanturi, pune panouri cu "rezervat", se nasc certuri/batai intre vecini, si se ajunge chiar pina la blocat masina altuia, diverse pagube aduse masinii (de parca masina e de vina ca a ocupat locul altuia) si asa mai departe.

Pentru ce mai fratilor sa ne certam pe o bucata de asfalt ? Oare dormi ma bine daca masina e sub geam decit daca e la 50-100m ?

PS: uite in poze cite locuri goale sint rezervate.oare cite masini ar putea parca?

Fișiere atașate


Editat de primuministru, 21 octombrie 2008 - 11:24.


#48
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 22.03.2006
Locul inchiriat de mine de la ADP 6, este liber,neblocat daca nu sunt eu acolo.
Nu ma deranjeaza daca il gasesc ocupat, atata timp cat omul lasa bilet in geam cu nr de telefon.
Pana acum nu am avut probleme.

P.S La mine majoritate masinilor sunt masini de weekend de vara.
Restul timpului ocupa locul de pomana.

Editat de melcu79, 21 octombrie 2008 - 11:35.


#49
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.278
  • Înscris: 09.05.2006
si pietonii pe unde merg in zona aceasta ?
probabil e ca si pe Ziduri Mosi langa piata Obor unde inainte era gard metalic sa nu urce masinile sus iar acum dupa reparatii au fost scoase acele garduri iar semnele oprire interzisa au ramas si soferii acum urca pana in gard pe trotuar si pietonii merg prin centrul strazii....cand trec pe acolo imi vine sa le tai la toti cauciucurile  :deadtongue:

#50
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004

 primuministru, on Oct 21 2008, 11:17, said:

Asta am spus si eu "Ar mai fi totusi citeva probleme de rezolvat: masinile care zac cu lunile prin parcari, in special iarna, cele parasite, si masinile cu soferi de weekend".Numarul lor este neglijabil, deci cred ca nu constituie o problema.Cred ca cel putin odata sau de 2 ori/an tot sint nevoiti sa-si scoata plimba masina, pina la benzinarie/service/itp...Asa cum spuneam, nu asta e problema, ci cei care au contract cu ADPul(pers fizice si juridice) si considera ca bucata aia de asfalt e "private property", fiind in stare sa si-o apere mai ceva decit propria casa.Din cauza asta si din lipsa unor reglementari clare, omul isi monteaza "T-uri", lanturi, pune panouri cu "rezervat", se nasc certuri/batai intre vecini, si se ajunge chiar pina la blocat masina altuia, diverse pagube aduse masinii (de parca masina e de vina ca a ocupat locul altuia) si asa mai departe.

Pentru ce mai fratilor sa ne certam pe o bucata de asfalt ? Oare dormi ma bine daca masina e sub geam decit daca e la 50-100m ?

PS: uite in poze cite locuri goale sint rezervate.oare cite masini ar putea parca?
De cand e trotuarul pentru pietoni parcare? Ai incercat o sesizare la ADP si Primarie, sa vezi daca acel semn e pus legal acolo? Si daca e pus legal, cine le-a dat aprobarea, pentru ca am o vaga senzatie ca nu prea avea voie legal sa faca acest lucru...

#51
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.856
  • Înscris: 05.10.2007

 Goofy, on Oct 21 2008, 12:43, said:

De cand e trotuarul pentru pietoni parcare? Ai incercat o sesizare la ADP si Primarie, sa vezi daca acel semn e pus legal acolo? Si daca e pus legal, cine le-a dat aprobarea, pentru ca am o vaga senzatie ca nu prea avea voie legal sa faca acest lucru...

Poza e facuta in zona Dorobanti, parcarea din jurul Neocity Tower (alpha bank).Cu toate ca au parcare subterana, au inchiriat si locurile de jur-imprejurul turnului.Exista un agent de paza care nu lasa pe nimeni sa parcheze (cu exceptia angajatilor bancii) indiferent de zi sau ora.Si uite asa, vin/nu vin angajatii la serviciu, locurile sint rezervate.Si daca fac eu reclamatie la ADP si Primarie, crezi ca o sa ma asculte cineva?? Probabil ca nu.Si uite asa...aici citeva "T-uri", colo citeva lanturi, dincolo 5-6 cutii...si ne vaitam de locuri de parcare.Frumos nu?

#52
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004
Pai nu o sa stim niciodata ce masuri vor lua cei de la primarie, daca nu faci reclamatia, nu?:)
Nu sunt jurist, poate e cineva pe aici care ne-ar putea ajuta, sa ne spuna care e statutul trotuarelor, ca sa zic asa. Eu asa stiam, ca nu se pot face parcari pe trotuare, de aceea am senzatia ca acel semn e nitel cam ilegal.

#53
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.278
  • Înscris: 09.05.2006
ah sa aiba cineva pile la polita rutiera sa ii amendeze pe toti cei de acolo. mai stiti art. unde se zice ca daca urci pe trotuar masina pietonii trebuie sa aiba cel putin 1 m liber pentru deplasare :D deci nu conteaza daca e parcare adp sau nu (parcare in mod normal este un loc amenajat dar nu asa ca in poza, din astea sunt si la primaria sect. 2 langa parc)

#54
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.811
  • Înscris: 06.09.2004

 RamboX, on Oct 20 2008, 20:38, said:

Eu mi-am facut in spatele blocului un loc de parcare  langa garaj,pt. sparkul sotiei,adica am taiat balarii,am platit o masina sa-mi aduca piatra.... l-am amenajat binisor si ce patesc cu 3 nesimtiti  in decursul a 2 ani:primul a tras pe locul amenajat de mine,l-am scandalizat si a plecat,altul ma bloca numai seara dupa 12 si o lua dimineata in jur de 10,i-am spus,nimic nu pricepea asa ca l-am blocat cu Clio si asa l-am tinut pana seara,n-a mai venit apoi,dar cu ultimul a fost tare adica fara nici o jena mi-a tras pe loc o seara,n-am zis nimic ca nu stiam a cui e mandrete de Logan,a 2 aseara  la fel,eeee acu l-am blocat si gata, dupa circa 1,5 h suna la interfon ca sa vin sa iau masina ca l-am blocat dar eu in scarba i-am zis ca ma deranjeaza la masa si ca poate are sa o iau peste 12-14h adica  a doua zi, el cica o sa-si faca loc singur ca da peste ea,zic ok. Peste 0,5 h se duce sotia sa o dea de acolo sa iasa fraierul,el cu tupeu ca ce-i locul meu,cobor si eu in spate  la el:
EU:  probleme barbate?
El: de ce m-ai blocat ca ma grabes la spital
EU: treaba ta ,grabeste-te
El: da masina ca trebe sa plec
EU: asta daca vreau,daca nu n-o dau
El: suntem vecini aici, sa ne certam....
Eu: pai da,ne certam daca nu ne vedem fiecare de treaba
Intre timp sotia scosese masina, s-a urcat si el cu nevasta-sa si copilul si a plecat,de atunci n-a mai aparut sa ma streseze,eu cred ca am procedat corect din moment ce eu am facut locul ala din balarii si noroi,mai pot fi amenajate alaturi si alte locuri dar lenea.....

genial post.
urmatorul pas este sa te duci in padure in baneasa, sa tai 20 de copaci si sa-ti faci casa acolo. ca doar daca tu ai curatat locul, e deja pamantul tau, nu?   :lol:
sunt si eu curios - ce reminiscente ale epocii de bronz sunt ideile astea, cum ca curatatul pamantului te improprietareste?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate