Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 

DHL versus TNT

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bogdanu2

bogdanu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2004
In curand va trebui sa trimit niste mostre de produse in State. Ma aflu in situatia de a alege ca varianta de transport intre DHL si TNT. Care dintre acestea este mai avantajoasa (ca tarif, timp de livrare, etc)?

#2
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Ai mare grija!!! Mai ia in calcul ci ceva ESENTIAL: SA AJUNGA LA DESTINATIE!

#3
bogdanu2

bogdanu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2004
Credeam ca am scapat de grija asta alegand una dintre cele 2 companii. Altfel mergeam direct pe mana Postei Romane prin serviciul EMS.

#4
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
TNT ptr ca e mai ieftina. amandoua sunt destul de sigure, au serviciu de urmarire a trimiterii iar timpul de expeditie este aproximativ asemanator. succes.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,003
  • Înscris: 30.10.2003
In privinta TNT nu trebuie sa ai grija daca va ajunge la destinatie sau nu (asta daca nu pica avionul )!
Din pacate nu prea stiu preturile dar stiu ca sunt scumpi! Pentru un carnet de conducere pe care l-am trimis in Spania m-a costat 1 milion si ceva, asta acum doi ani!
Cel mai bine sa mergi la ei si sa intrebi!

#6
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
bai baieti, eu stiu ce spun cind zic sa ajunga la destinatie....mie unul din cei doi chiar in Noiembrei mi-a pierdut marfa de 700 EUR!!!! Imi trimite apoi scrisoare ca marfa e "ratacita " in reteaua *** (la o luna si jumate)...si ca imi da baniii de pe factura mea externa inapoi. Pb e ca valoarea pe fact ext era de 30 EUR dar valoare de INLOCUIRE e de 730!!! Le-am facut si dovada si acum sint in cedrturi cu ei dar e sefu mare plecat p[ina sapt viitoare! Asa ca STIU ce spun!!!

#7
greenlab

greenlab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.09.2003
mah, pt usa eu zic ca cel mai bun este DHL (fatza de TNT).  DHL are ff multe birouri locale in USA in f multe orase si etc. ... este peste tot .

TNT este si el peste tot, dar doar in EUROPA. In usa TNT sunt cam larevedere..nici nu prea stie lumea de ei...TNT e tare pe europa....+ ca la USA o sa vezi tracking la tnt numai ca a ajuns la JFK in newyork..si dupa doua zile "delivered" ..adica nu este deloc un tracking detaliat ceea ce spune multe.
De asemenea TNT mi-a pierdut si mie niste acte importante acum 1 an.

#8
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
how about UPS ?

#9
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002
EMS-ul ce-are? Am trimis cu ei si ajunge la fel de repede ca ceilalti. Cu livrare la usa. Si btw, cei mai tari si de calitate(cei mai multi americani zic asta) sint FedEx.

#10
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
la noi nu exista direct UPS ci exista o "firma " care ii reprezinta...sa va zic cu ei ce am patit: am facut greseala sa aduc cu ei niste marfa....ma suna si imi zic: dati-ne factura originala...zic: dar marfa cum a plecat fara factura? pai ei nu stiu si nu ii intereseaza....ca nu imi scot marfa pina nu le dau factura originala....M_AM EV|NERVAt, am pus mana pe tel si am sunat la secretara presedintelui in state....in doua zile si dupa un fax scris expediat in state am primit coletul, cu taxele vamale platite: 8 mil lei...dupa aia m-am oprit, nu mai vreau sa aud nici de ei!

#11
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
ma rog, eu doar am primit prin UPS , nu am trmis. era o sugestie.

#12
pretorian_29

pretorian_29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2005
cel mai mare operator din lume la segmentul curierat rapid se numeste FEDEX si e tare si in stateincearca si ai sa vezi :coolspeak:

#13
END3r

END3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.05.2005
nu stiti tarife la fedex,un site ceva unde pot vedea in ce orase din romania au reprezentante (am cautat dar nam prea gasit prea multe informati)....

#14
sea

sea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.06.2006
FedEx is represented in Romania by a nominated Service Contractor. For more information about the FedEx services available from Romania please contact:

Company: International Romexpress Service Ltd.
Telephone: 0040 21 201 4822
0040 21 201 4825
0040 21 204 1306
0040 21 204 1307
0040 21 307 9471
0040 21 307 9473
0040 21 311 7376 - Sales Office
0040 21 311 7377 - Sales Office
Fax: 0040 21 201 4826
0040 21 201 4827
0040 21 307 9471
0040 21 307 9473
0040 21 311 7378 - Sales Office
Email: [email protected] - General Inquiries
[email protected] - Tracking Inquiries
[email protected] - Sales Office
Service Available: Import/Export

#15
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Eu am avut numai belele cu DHL in Europa. De 3 ori i-am folosit, si de 2 ori s-a ratacit pachetul si a intarziat cate o saptamana...

#16
Haffer

Haffer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.07.2004
Salut!
eu le folosesc pe amandoua, dar cu precadere TNT: ma inteleg muuuuult mai bine cu ei.
DHL este f. strict si de multe ori dea-n pururea!! Se leaga de orice amanunt. Stiu ca nu este neaparat vina lor, au si ei de-a face cu vama romana...

De 7 ani de cand ii folosesc, nici unul nici altul nu mi-au pierdut coletele, nici la import nici la export.

Eu unul mi-as alege intre cei doi doar dupa criteriul pret.
Sau pur si simplu as alege TNT-ul :-)
Acum, ce sa zic, trebuie sa recunosc ca de atata amar de vreme ii cunosc pe reprezentantii ambelor firme destul de bine si din nou, daca apar probleme de, sa zicem, vamuire, mult mai repede si ushor se rezolva cu TNT-ul.

Si uitasem:
de ceilalti m-as feri ca de draq! cel putin pentru importuri!!!

Edited by Haffer, 17 June 2006 - 22:58.


#17
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

 Haffer, on Jun 17 2006, 23:57, said:

Salut!
eu le folosesc pe amandoua, dar cu precadere TNT: ma inteleg muuuuult mai bine cu ei.
DHL este f. strict si de multe ori dea-n pururea!! Se leaga de orice amanunt. Stiu ca nu este neaparat vina lor, au si ei de-a face cu vama romana...

De 7 ani de cand ii folosesc, nici unul nici altul nu mi-au pierdut coletele, nici la import nici la export.

Eu unul mi-as alege intre cei doi doar dupa criteriul pret.
Sau pur si simplu as alege TNT-ul :-)
Acum, ce sa zic, trebuie sa recunosc ca de atata amar de vreme ii cunosc pe reprezentantii ambelor firme destul de bine si din nou, daca apar probleme de, sa zicem, vamuire, mult mai repede si ushor se rezolva cu TNT-ul.

Si uitasem:
de ceilalti m-as feri ca de draq! cel putin pentru importuri!!!

Curios ce spui.
Pentru importuri.
TNT-ul a avut ceva probleme în România. Acu 2-3 ani au făcut restructurări destul de serioase. Asta a făcut ca, cel putin importurile, sa mearga chiar greoi de genul: primesc telefon joi œAti primit un colet în vama Timișoara. Va trimit factura pe fax să o traduceți. Trebuie sa platiti TVA, taxe vamale, in valoare de 100.000 lei.
Vineri la 12 aflu:
œ-Felicitări. Coletul este liber de vama. Din păcate curierul a plecat la ora 11 din Timisoara. Expeditia rămâne pe luniœ
œ-Da sâmbătă nu lucrați?œ
œ-Nu. Totusi putem sa va ajutam. Facem un transport special ca ne sunteti simpatic. Va costă 185$.œ
œ-Multumesc frumos. Cu încă 185$ trimit pachetul înapoi în SUAœ - îți dai seama că pentru 200.000 lei, Cargus (cred) au fost deosebiți de încântați să mă servească.

Concluzie in România cu TNT-ul Timișoara-destinație=5 zile!!!

(Datele din exemplu sunt aproximative, dar așa am pățit. Retine suma de cacao pt care s-au birocratizat)

Mai nou la DHL s-au eficientizat. Pt sume sub 22EURO nu te mai caută nimeni să îți facă faxuri, să îi faci faxuri înapoi sau să îi faci ordine de plată. Rezolvă totul pe loc și a doua zi ai pachetul. Plătești direct la curier.

Edited by eddingro, 26 June 2006 - 15:21.


#18
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006
Ii cunosc destul de bine pe amindoi pentru suntem concurenti in domeniu si daca e vb de colete mici iti recomand pentru America UPS-ul sau daca ar fi sa alegi doar din astia doi DHL. Intimplari cu ratacitul sau busitul coletelor se intimpla dar in general (90% din cazuri) nu e vina DHL sau TNT sau mai stiu e cine ci a companiilor aeriene sau a agentilor de handling de la sol. Daca e vb de colete mai mari de 20-30 kg iti recomand sa renunti la firmele de curierat si sa lucrezi cu casele de expeditii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate