Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut software antic Kasperski Ant...

Radiator spart? Pierdere freon - ...

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 Doua cabluri, o priza

Cele mai verzi zone din Capitala ...

Igienizare instalatie climatizare

Topologie retea si alegere echipa...
 

Yarii !

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
413 replies to this topic

#145
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 40.612 Km

Am facut in sambata o excursie rapida Bucuresti - DN1- Brasov si retur: 345 Km, viteza medie 63 Km/h si consum de 4,6%. Am mai frecat azi masina 40 Km prin Bucuresti si consumul mediu este de 4,8%. Luna trecuta am parcurs 622 Km cu 39 litri de benzina, din care 250 km extraurban. Pe vremea asta consumul de lichid de parbriz este de 5‰.

#146
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 42.472 Km

Ma (sur)prinsa radaru' cu 68 Km/h in localitate, drept urmare m-am ales cu o amenda de 75 lei si 2 puncte de penalizare. Cand le-am cerut sa-mi arate poza cu vitejia, mi-au aratat ceva de genu':
Attached File  yaris.jpg   99.69K   92 downloads
Sa explic: o masina verde, cu o sigla dubioasa si fara numar de inmatriculare. Acu' aveam de ales: sa accept amenda sau sa o contest, pentru ca nu se putea demonstra ca era un Yaris cu nr de inmatriculare XX-XX-XXX. In acest caz riscam sa: mi se confiste nr de inmatriculare, suspende talonul, sa primesc 6 puncte de penalizare si amenda 450 lei. Am ales varianta mai usoara Posted Image
Problma e ca am fost la spalatorie inainte de a pleca la drum, si din cauza spalarii cu presiune mi s-a desprins rama de la nr, care oricum era sparta. Probabil nu au fixat-o bine, si pe drum am pierdut numarul fata.
Totusi am rezolvat repede, de formalitati s-au ocupat cei de la firma de leasing, eu doar am platit 20 lei, contravaloarea placutei pierdute.

Intre timp s-a ars si al 2 lea bec de stop, cel de pe dreapta, l-am schimbat usor. Luna trecuta a fost o promotie la Lidl si am cumparat un set de becuri H4 - 50% more light, cu 25 lei. Sunt fabricate in Germania de Motek. Nu am gasit prea multe informatii despre ele, insa cei care le-au cumparat au fost multumiti.
Attached File  ro_78532_01_b.jpg   171.06K   88 downloads

Am reusit un consum de 4,5% pe cei 260 km facuti pe DN1, pana la tara si inapoi. De la ultimul plin am parcurs 512 Km, consumul mixt conform CB este 5,4% si mai am cam 1/4 benzina in rezervor

#147
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 42.600 Km

Am fost aseara la Autosoft Fundeni, si pentru 104 lei am montat cauciucurile de vara, dupa ce am parcurs 13.380 Km cu cele de iarna, fara sa le schimb din octombrie 2011. Neplacute senzatii am avut la volan asta vara, in special la viteze mari, nu stiu cum e mai "safe": sa mergi vara cu cauciucuri de iarna  sau  iarna cu cauciucuri "All Season". Socrul meu a facut cu Cielo suta de mii de Km, in 6 ani, cu niste cauciucuri Lassa de iarna.
Dupa calculele mele cauciucurile de vara Continental Premium Contact 2, au aprox. 20.000 Km din septembrie 2008, iar cele de iarna GoodYear Ultragrip 7+ au aprox. 23.000 Km din decembrie 2008.
Ambele seturi au suficienta "carne" pe ele, insa au deja 5 ani, si ma gandesc sa cumpar altele pentru sezonul viitor!

Edited by nei-k, 14 March 2013 - 11:37.


#148
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 42.850 Km

Am schimbat astazi uleiul de motor si uleiul de transmisie dupa 9.000 Km si 7 luni de la precedentul schimb. Se poate spune ca am  facut revizia de 40.000 Km. Costurile au fost:
- 130 lei .......... 2L x RAVENOL MTF-3 SAE 75W, (compatibil cu originalul Toyota 08885-81001)
- 188 lei .......... 4L x RAVENOL FEL SAE 5W-30 (API SM (EC), ILSAC GF-4, ACEA A5/B5, C1)
-- 15 lei .......... filtru ulei WIX WL7131
-- 50 lei .......... manopera
___________________________________________________________________________
- 383 lei .......... TOTAL

Revizia am facut-o la AG AUTOSPOT si a durat cam 45 min. Foarte multumit de cum au lucrat baietii. I-am rugat sa verifice si franele, asa cum mi s-a spus si la precedenta revizie, trebuie sa schimb placutele.
Filtrul l-am luat, ca de obicei, de la Al Padrino, de la care trebuie sa ridic maine si filtrul de aer JAPKO 20288. Acesta a fost pachetul de revizie in portbagajul Yarisului meu:
Attached File  DSCF8838.JPG   176.14K   49 downloads

Uleiurile Ravenol mi-au fost livrate de catre dl Tiberiu Aldea de la Nepos Company, dealer-ul oficial Ravenol pentru Bucuresti. Foarte amabil, disponibil cu o multime de informatii, iar livrarea a fost foarte prompta. Uleiurile sunt originale, made in Germany, cu holograma si eticheta securizata UV. Am primit si un set de suporti de numar personalizati Ravenol, un cadou binevenit dupa beleaua de saptamana trecuta cand am pierdut numarul
Desi nu am facut decat 10 Km de la service pana acasa, sunt impresionat, in special de uleiul de motor. In mers nu se mai aude decat zgomotul rotilor, motorul e foarte silentios si, chiar daca e in 3 cilindri, parca nu mai vibreaza asa tare la relanti. Motul 8100 Eco-nergy 5W-30 a fost clar mai bun decat Toyota 5W-30 FE, dar asta am observat-o in timp, mai ales la consum, insa Ravenol FEL 5W-30 mi se pare mult peste Motul, chiar de la prima plimbare. Astept sa se adune kilometri si sper sa mi se confirme aceasta parere
Uleiul de transmisie a fost motivul pentru care am devansat aceasta revizie, Motul Motylgear 75W-80 nu s-a potrivit masinii mele. Closchkutza, la fel ca si alti posesori de Toyota, a avut dreptate: orice ulei pui in afara de originalul TOYOTA API LV, GL4 SAE 75W, cutia o ia razna. Simptomele se manifesta prin senzatia ca agata la schimbarea treptelor si ca nu vrea sa intre in treapta intai daca nu esti oprit total. Am cautat un ulei compatibil, si singurul gasit ca echivalent pentru originalul Toyota 08885-81001 a fost RAVENOL MTF-3 SAE 75W. In specificatii e mentionat:

Quote

Quality Classifications:
Practice and tested in aggregates with filling ... TOYOTA 08885-81001, 08885-81081, ...

In cei 10 Km parcursi, am reusit de 2 ori sa schimb in treapta I din mers, la 15-17 Km/h, plus ca acasa, la parcarea cu spatele, a intrat din prima in masarier, ceea ce nu mi-a reusit nici cand masina era noua. Proba de foc va fi maine dimineata, cand vor fi + 5 grade afara. Sper sa fie solutia after market pentru cutiile Toyota. Voi reveni cu impresii...

Pentru ca sunt multe persoane care folosesc doar filtre Mann sau Bosch, iar multe magazine de piese auto recomanda doar variantele astea, si atat au pe stoc, am facut un mic foto review la filtrul WIX, produs in Polonia de fabrica WIX-FIltron, parte din Affinia Group. Mi se pare de calitate, iar in State e mult mai bine cotat
Attached File  DSCF8804 - Copy.JPG   152.81K   44 downloadsAttached File  DSCF8814 - Copy.JPG   181.1K   23 downloadsAttached File  DSCF8830.JPG   124.16K   23 downloads

Am parcurs 259 Km de cand am trecut la cauciucurile de vara, tot atunci am facut si plinul, iar consumul este de 6,1 %

Attached Files



#149
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 43.310 Km

 nei-k, on 11 martie 2013 - 23:52, said:

ODO 42.472 Km...
Intre timp s-a ars si al 2 lea bec de stop, cel de pe dreapta, l-am schimbat usor.

Dupa nici 1.000 Km s-a ars minunea de bec noname, iar nu functioneaza stopul pe dreapta. Trebuie sa cumpar niste becuri Philips sau Osram.

In continuare sunt multumit de cum simt masina cu uleiurile Ravenol. Motorul toarce frumos, iar cutia de viteze nu mai agata!

Intrucat trebuie sa schimb placutele de frana fata, cele mai bune oferte primite sunt:
245 lei - TEXTAR
210 lei - ATE
199 lei - BOSCH
194 lei - PAGID
180 lei - BREMBO
163 lei - TRW
155 lei - FERODO Premier
Yarisul are din fabrica discuri ATE si placute PAGID. Ce placute sa aleg, ca raport calitate-pret ?

Edited by nei-k, 02 April 2013 - 09:58.


#150
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Daca esti multumit de cum franeaza masina de ce nu pui tot ceea ce ai din fabrica?

#151
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
Nu stiu daca am alternativa mai ieftina la o calitate similara. Ce parere aveti de Brembo? In afara de nume straluceste cu ceva?
Am gasit  o promotie la 166,51 lei

Edited by nei-k, 02 April 2013 - 10:55.


#152
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Eu stiam, ca regula generala, ca low end-ul de la firme mari este mai slab decat top end-ul de la firme medii, normale.
Altfel, nimeni nu iti poate spune cum va frana masina ta in combinatia pe care o vrei tu, decat eventual cineva care are combinatia aia pe o masina identica cu a ta, a avut si varianta OEM si a facut ceva teste in ambele variante.
De asta iti zic, daca iti place cum franeaza acum, las-o asa, o diferenta de 20 lei chiar nu mi se pare un factor de decizie.

L.E: acum am vazut ca e vorba de o diferenta de 40 lei insa imi mentin parerea de mai sus.

Edited by closchkutza, 02 April 2013 - 14:49.


#153
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
Din pacate placutele PAGID nu se gaseasc la furnizori, am intrebat la mai multe magazine, iar cele ATE s-au scumpit in ultima saptamana, au ajuns pe la 240 lei. TRW am inteles ca scartaie, asa ca mai raman Bosch, Ferodo si Brembo. Nu stiu ce sa aleg...

#154
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
La astia ai incercat?
http://www.ingaraj.r.../10130/1001162/

#155
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
Am incercat la toate magazinele online cunoscute, plus cativa furnizori din cartier. Chiar si importatorul mi-a confirmat ca placutele Pagid nu sunt pe stoc.
Pana la urma am comandat placutele Brembo si un filtru de aer Starline la ingaraj.ro. Le voi primi maine si sper sa apuc sa le si montez

#156
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cauciucurile de vara poti sa le mai tii ca imbatranirea tine si de marca cauciucului.
Cele de iarna poti sa le dai ca pe astea macar iei si niste bani daca nu se mai comporta bine sau au crapaturi.

#157
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 43.440 Km

Am trecut iar pe la AG AUTOSPOT si am schimbat placutele de frana fata. Costuri:
- 171 lei .......... Placute frana fata Brembo P 83 085
-- 15 lei .......... filtru aer Starline SF VF2546
-- 60 lei .......... manopera
___________________________________________________________________________
- 246 lei .......... TOTAL

Placutele vechi erau cu brand-ul Toyota, am sa revin in curand cu poze
Din pacate nu am avut unde sa fac "bed-in" placutelor, sper sa reusesc in week-end. Pana atunci circul atent, fara sa bruschez frana
Am inlocuit ieri si becul de la stopul dreapta spate, cost 2 lei

Vad pe site-ul Toyota ca la reprezentanta, pentru Yarisul meu, un set de placute + manopera costa 155 Eur/Tva inclus, iar revizia de 4 ani (cea mai scumpa- ce include schimb ulei motor + cutie, schimb placute + lichid frana, schimb filtre aer + polen) costa 249 Eur/Tva inclus.
WTF ! Totul e dublu ? Asta e motivul pentru care nu am facut nicio revizie la reprezentanta!

Edited by nei-k, 04 April 2013 - 21:32.


#158
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,946
  • Înscris: 14.11.2004
La Toyota am dat 2000 siceva de lei pe discuri si placute, din simplul motiv ca nimeni nu avea pe stoc piese de Prius, uleiul costa doar el 500 lei cu tot cu manopera, cel de cutie sare de 400 lei iar antigelul este omor, pentru ~11L.. Sunt scumpi ca naiba, sa vezi la Avensis si alte modele scumpe, acolo preturi soc.

#159
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 43.880 Km

Am facut o excursie de 400 Km in week-end, pe drumuri de munte. Am ajuns pana la Gura Diham mergand pe sosele mai putin circulate si cu peisaje pitoresti. Traseul a inclus DJ710A (Moreni - Pietrosita), DN71 (Pietrosita - Sinaia) si cireasa de pe tort DJ100E (Campina - Provita - Sultanu). Pe pante cu inclinatii de pana la 30% s-au calit franele mele in draci. Consum mixt de 6% pe 600 Km ce a inclus traseul de mai sus. La intoarcerea spre Bucuresti am alimentat la Petromul din Moreni si pe 97 Km, viteza medie 74 Km/h, am scos un consum de 4,4%
Attached File  bord.jpg   134.71K   26 downloads

Am inlocuit filtrul de aer Japko cu Starline, care observ ca are un pliu in plus, adica o suprafata filtranta mai mare. Jegul de pe filtrul vechi s-a adunat in 10.000 Km si aproape 8 luni.
Attached File  starline.jpg   119.04K   33 downloads

Pana acum sunt multumit de placutele Brembo, am incercat sa le menajez cat am putut pe drumurile patriei. Asa aratau placutele inainte de montaj:
Attached File  brembo1.jpg   166.6K   35 downloadsAttached File  brembo2.jpg   169.16K   29 downloadsAttached File  brembo3.jpg   118.89K   49 downloads

Drumuri bune!
Attached File  yaris.jpg   216.87K   52 downloads

Edited by nei-k, 07 April 2013 - 23:04.


#160
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 44.578 Km

Am reusit zilele trecute sa obtin un nou "personal best" in materie de consum: 4,1 l/100 Km pe o distanta de 215 Km, viteza medie aprox 60 Km/h. Am mers pe traseul: Chitila - DN71  - DJ720 - Moreni - Valea Lunga si retur in Bucuresti pe DN1. Benzina Petrom 99. In poze CB indica distanta de la ultima alimentare, eu am resetat consumul mediu pentru aceasta tura la 303 Km

Attached Files



#161
dedy66

dedy66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 13.01.2007
Salut, am si eu o Toyota Yaris 1.0 L, masina de servici. La mine consumul de pe CB nu se potriveste cu cel facut la pompa prin metoda plinului. Diferenta e de ~700 ml. La tine cum e ?

#162
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Fain consumul, cam cu 1l si ceva mai mic ca la mine in conditii similare (mers relaxat).
Multi km fara probleme.

Edited by closchkutza, 03 May 2013 - 15:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate