Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Canon EOS 350D

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Cum ai luat aparatul? L-ai luat ca pe cartofi? Nu ai facut nici o proba?
Vezi sa nu fi tras prea de aproape, orice obiectiv are o limita sub care nu mai trage clar. Mai incearca si la alte distante de fotografiere si diferite focale. In principiu diafragma maxima poate pune ceva probleme de claritate, nu de punere la punct, ci faptul ca obiectivele nu sunt asa de sharp la diafragma maxima, dar la obiectivele in cauza diferenta de sharp intre diafragme e totusi mica, mai mare e la cele cu 2,8 constant. Stabilesti clarul sa-l dea punctul central. Si nu lucra niciodata cu punctele de focus pe auto ca rezultatele sunt imprevizibile, regulile lui pe auto sunt unele, dorintele tale sunt adesea altele. Ia si o "mira" de test, gasesti pe net, sau daca nu, fotografiaza o rigla pusa pe o coala alba, dar sa fie piezis, dinspre tine inspre adancime, ca sa vezi diferentele de claritate in apropiere si adancime. Gasesti vreo portiune clara? Corespunde ea cu punctul pe care ai facut clarul? Mai departe mai vedem, si netul e plin de testari a punerii la punct (empiric zis a "clarului").

#20
mano42

mano42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.08.2007

 odinoviac, on 16th January 2010, 12:55, said:

le-am facut pe toate:pe auto,pe manual,cu si fara blitz,cu toate punctele de focus,precum si cu 1 pct,iar cum le vad eu pe viewfinder nu e relevant,pt ca nu vad clar,asa ca folosesc numai af.pun niste exemple
Sint facute cu trepied si cu shutter delay 10sec.Ultima, dsc, e facuta cu sony cu macro si asa arata si obiectul de fapt.

Prima poza m-i se pare ca e un exemplu perfect pentru front-focus specific la SLR-uri cu unele obiective defocaliate... cauta in google, ai sa gasesti pagina de test pentru testare back-focus, front -focus si fa-ti niste teste.... s-ar putea sa ai o problema de genul asta...

edit: am observat ulterior, cam despre asta vorbeste si @wyo...

Edited by mano42, 17 January 2010 - 16:39.


#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
I-am dat linkul cu o pagina de test, nu are nevoie sa google.

#22
mano42

mano42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.08.2007

 SuperDuper, on 17th January 2010, 16:39, said:

I-am dat linkul cu o pagina de test, nu are nevoie sa google.

... scuze, am citit postul cu pozele si am si raspuns , restul mesajelor le-am citit ulterior. Mii de scuze ca m-am bagat ca musca'n bere...

#23
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Uitandu-ma atent la sigla de pe carte din coltul dreapta jos, marit pe ecran, tin si eu sa cred ca e vb de frontfocus

#24
odinoviac

odinoviac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.01.2010
abia acum am din nou acces la net.multumesc pentru raspunsuri.am citit despre  probleme de  auto focus si cred ca mi-am dat seama despre ce e vorba. amfacut un test si se pare ca aici nu sint probleme cu nici un obiectiv.
Problema e urmatoarea:Cind fac zoom pozei la maxim. subiectul este neclar. De exemplu virful acestui creion,care apare evident ca fiind focusat,dar totusi neclar la zoom maxim. ca si scrisul de pe creionl negru.
Mentionez ca prima data am sters lentilele:)

Attached Files



#25
odinoviac

odinoviac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.01.2010
sau asta.

Attached Files



#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Mie cele cu creioanele mi se par bine focalizate.Probabil tu-ti doresti acel sharpening excesiv intalnit la compacte. Poti da sharp la procesare, sau poti sa-ti iei un obiectiv macro (vreo 2000 ron) si vor iesi cum vrei tu.


asa e mai bine?

Attached Files



#27
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 odinoviac, on 19th January 2010, 15:28, said:

...
Problema e urmatoarea:Cind fac zoom pozei la maxim. subiectul este neclar. De exemplu virful acestui creion,care apare evident ca fiind focusat,dar totusi neclar la zoom maxim. ca si scrisul de pe creionl negru.
...
Pe ce apreciezi focusarea cand spui "fac zoom pozei la maxim"? Pe LCD-ul camerei? Aprecierea focusarii corecte se face pe imagine 1:1 (pixel pe pixel). Pe monitorul de acasa. Pe LCD dai click pe zoom de 7 ori ca sa obtii zoom de 1:1. Cel putin asa e la 40D, nu mai stiu cate click-uri de zoom trebuie la 350D. Compari cadrul de pe LCD cu o imagine 1:1 de pe monitor si vezi tu cate click-uri sunt necesare pe camera.

Daca dai zoom la maxim pe LCD-ul camerei vei vedea pixeli "inventati".

Mai e o smecherie, dar ti-o zic alta data (ca sa nu fiu OT aici). :)

Edited by calexe, 19 January 2010 - 19:48.


#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 odinoviac, on 19th January 2010, 08:28, said:

...amfacut un test si se pare ca aici nu sint probleme cu nici un obiectiv.

Testul ala este zero. Ti-am dat linkul cum se testeaza - foaia aia se printeaza si se fotografiaza sub un unghi de 45 grade si vei vedea daca face front sau back focus.
Cu creioanele tale nu iti dai seama unde este focusul in realitate, iti dai seama doar ca nu este "clar".

#29
odinoviac

odinoviac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.01.2010
da,e mai bine si probabil ca tre sa ma obisnuiesc sa fac asta destul de des..Dupa tot ce-am mai citit,se pare ca va trebui sa ma resemnez cu faptul ca atit se poate in conditiile astea(body,obiective).E totusi frustrant dupa ce m-am obisnuit citiva ani cu sharpness-ul de la sony, si a venit si ca o surpriza.Parea un demers firesc ca un aparat dintr-o categorie superioara sa fie facut sa scoata poze "mai aproape de realitate".Da compenseaza in alte feluri,asa ca entuziasmul meu se pastreaza.
Multumesc


 SuperDuper, on 19th January 2010, 19:55, said:

Testul ala este zero. Ti-am dat linkul cum se testeaza - foaia aia se printeaza si se fotografiaza sub un unghi de 45 grade si vei vedea daca face front sau back focus.
Cu creioanele tale nu iti dai seama unde este focusul in realitate, iti dai seama doar ca nu este "clar".
am facut testul  pe print exact cum scria si a focusat exact cu fiecare obiectiv.nu salvasem pozele corect si nu am mai repetat ca sa le pun

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Ai pastrat suficienta distanta intre obiectiv si subiect?

#31
odinoviac

odinoviac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.01.2010

 dani.user, on 20th January 2010, 01:16, said:

Ai pastrat suficienta distanta intre obiectiv si subiect?
o gramada de distante si de conditii.Asta fac de vreo saptamina

 odinoviac, on 20th January 2010, 01:20, said:

o gramada de distante si de conditii.Asta fac de vreo saptamina
inteleg ca atit pot obiectivele si sper ca doar lipsa banilor sa fie o problema

mai fac miine teste cu alt 350si cu un1000 savad ce diferente apar,daca apar

#32
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Personal am vandut obiectivul de kit Canon 18-55 fara IS si mi-am luat unul cu 18-55 cu IS si s-a simtit o imbunatatire clara a sharpnessului.

#33
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
La 18-55 cu IS distanta minima la care poate face focus corect esta data la 0.25m, la cel fara IS 0.24m. Daca erai mai aproape, testul tau este irelevant.
Apoi inca ceva: sa nu crezi ca o sa poti face focus pe virful creionului!

Sustin ce spune si SuperDuper, obiectivul cu IS e mai bun, indeosebi pe la 35mm unde nu mai are nici aberatii optice nici cromatice. Chiar daca am si 17-85IS USM am pastrat 18-55 pentru ca e mai bun la focala mai scurta.

#34
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 08.01.2010
Imi permit sa-ti ofer un sfat.
Incearca sa faci rost pentru cateva teste de un obiectiv mai bun de la un prieten/cunoscut. Macar 18-55mm IS sau un 55-250mm IS. Daca si in aceste conditii pozele nu ies clare poti suspecta o problema de autofocus a aparatului. Ai incercat sa faci focus manual?

#35
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Cumulus, pentru focus manual trebuie o "mina antrenata" mai ales in cazul dat. Daca misti repede de inel nu te poti opri cind esti cu adevarat in focus, nici vizorul de la 350 nu e foarte luminos ca sa ajute. Si mai intervine si ceva teorie de DOF, plus inelul de focus aproape inexistent la obiectivul asta.

Sa nu uit sa intreb: pozele erau facute pe A-DEP?

Edited by ipman, 20 January 2010 - 11:01.


#36
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, focus manual este o gluma la obiectivele cu focus autmat ieftine. Ai 90 grade toata cursa, si alea cu joc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate