Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

VOLKSWAGEN versus PEUGEOT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#37
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 04.09.2008

 A_Ionut, on Sep 8 2008, 10:28, said:

Ca idee GIV si-a cam dovedit fiabilitatea. 308 inca nu a avut timp.
Si oricum sunt aproape doua generatii intre ele.
Ca idee te-ai urcat intr-un 308 sa mergi cu el? Dar intr-un GV?
am peste 10.000Km in 307. m-am urcat si in 308, dar nu l-am condus.
am mers cu G IV cu motor SDI adus din De. eu nu as da atatia bani pe un Golf (din lipsa spatiului si dotarilor). nu stiu cum este V-ul...

#38
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
la orice VAG, SDI-ul este cea mai neinspirata alegere posibila(poate doar motoarele de 1.4 vechi sa fie mai neinspirate, pe masini de peste 1300 kg)!

Personal, la primul 206 la care instrumentele de bord(cluster-ul cu vitezometrul) se misca pe verticala vre-o 2-3 cm fata de pozitia lui normala am zis ca e proasta masina aia, sau o fi avut omul ala ghinion cand si-a ales masina.
La al doilea 206 care avea aceeasi problema, am zis ca o fi fost un lot sau doua cu probleme.
Cand l-am vazut si pe al treilea cu aceasta problema...

Am auzit mult mai multi oameni ce ar da Peugeot pe VAG decat oameni ce ar da VAG per Peugeot.
Este adevarat ca masinile lor sunt foarte frumoase (imi place la nebunie aspectul 207-lui), dar am mari dubii cu privire la calitatea efectiva a masinii!

Edited by Rapier, 08 September 2008 - 12:14.


#39
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012

 beligerantu, on Sep 8 2008, 07:41, said:

Golf IV e un rahat pe langa 308!!
nu stiu cum este V sau viitorul G VI...


In primul rand, Golf IV trebuie comparat cu 307, nu 308 ! 308-le trebuie comparat cu Golf V ;) Ca sa fie de aceiasi generatie.

In plus motorul de 1.9 SDI de pe golf este unul de consum ! De oras ! Nu de forja sau pentru un mers sportiv. Ia incearca tu un Golf IV cu motor de 1.9 TDI 131 CP sau 150 CP, si apoi sa te aud vorbind !

Si ca sa ne arati cat esti de pe langa, mai si compari o masina cu motor de consum cu una pe care nici n-ai condus-o si este model mai nou. Bravo ! ;)

Am condus 307 1.6-le, mii de km si sincer mi se pare penibila masina aia. La 110 CP cat avea, tragea mai prost decat passatul meu de 101 CP ! Atat in depasiri cat si la sprint, iar despre problemele avute cu 307-le nici nu mai vreau sa vorbesc. Probleme avute la mai putin de 100 000 km ce nu am avut cu passatu in 200 000 km !

Sincer n-as da VAG pe nimic. Chiar gasesti tot ce vrei in gama VAG !

#40
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 sor|nn, on Sep 8 2008, 21:19, said:

Sincer n-as da VAG pe nimic. Chiar gasesti tot ce vrei in gama VAG !
Sa nu exageram , ca mai sunt si masini ca BMW sau Mercedes ... vrei sa spui ca nu ai da VAG pe nimic, intr-un anumit segment de pret :) . Si eu consider ca pana in 35 000 E VW e cea mai buna alegere in clasa medie sau compacta. Dupa, incepe dominatia bmw . "Dominatia" (desi nu prea se poate spune asa) Peugeot e in segmentul 107 , C1 ... desi sa vedem ce face Fiat 500 ca poate si-o ia peugeot'u in barba si acolo .

#41
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 sor|nn, on Sep 8 2008, 21:19, said:

In primul rand, Golf IV trebuie comparat cu 307, nu 308 ! 308-le trebuie comparat cu Golf V ;) Ca sa fie de aceiasi generatie.

In plus motorul de 1.9 SDI de pe golf este unul de consum ! De oras ! Nu de forja sau pentru un mers sportiv. Ia incearca tu un Golf IV cu motor de 1.9 TDI 131 CP sau 150 CP, si apoi sa te aud vorbind !

Si ca sa ne arati cat esti de pe langa, mai si compari o masina cu motor de consum cu una pe care nici n-ai condus-o si este model mai nou. Bravo ! ;)

Te consumi degeaba   :lol: , unii au o ura fenomenala pe VAG si posesorii de VAG.   :lol:
:finger:     Celor care nu pot sa doarma de grija noastra.    :harhar:

Edited by MAK, 09 September 2008 - 13:08.


#42
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
MAK: unii chiar cred ca e plina romania de VAG-uri pentru ca sunt proaste..nu pentru ca sunt bune. Si ca toti romanii se fraieresc umbland cu asa masini scumpe si proaste..mai bine iau una frantuzeasca, ieftina(relativ) si buna..In plus isi mai dau si cu parerea despre ce nu cunosc.

Vlad :) stai sa ne intelegem, VAG nu e reprezentat doar de VW :) Din cauza asta am zis ca nu as da VAG(nu VW) pe nimic. Pentru ca gasesti si masini sport, si masini premium, si SUV-uri si tot ce vrei :)

#43
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Sambata am fost in piata auto de la Floresti, CJ. Mare de masini sh, majoritatea Audi si VW. Ma refer aici la cele euro 2, intrate recent. Nu am vazut decit vreo 2-3 Pejo..... Citeva Opel, Ford. Am intrebat citiva cunoscuti , care aduc masini din DE; de ce nu sint asa de multe opel, ford, pejo.... ca si VW-AUDI? Raspunsul a fost scurt; nu aducem "ruginituri".

#44
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
mai..sa nu ne intelegem gresit. Peugeot-urile,renaulturile si Citroenul nu sunt masini chiar proaste pentru pretul care-l au ! Problema e ca la noi nu rezista la fel de mult ca un VAG, si nici pe drumuri mai bune n-ar rezista nimic din frantuzesti la fel ca o masina nemtzeasca.

#45
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
corectie: Citroen si Renault au preturi mai mici, ca mai nou Peugeot are niste ultra scoruri.

#46
Gabriel_Ion

Gabriel_Ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.12.2007
ar trebui sa isi schimbe numele corporatiei in volkswagen-audi-golf ca oricum unii doar asta stiu sa zica despre VW

#47
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 04.09.2008
ca sa vezi ce idioti sunt elvetienii, londonezii si alte neamuri idioate: vezi ruginituri la tot pasul!

#48
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

 beligerantu, on Sep 10 2008, 07:55, said:

ca sa vezi ce idioti sunt elvetienii, londonezii si alte neamuri idioate: vezi ruginituri la tot pasul!

aham...londonezii e neam?
Traiesc in Londia? sau in Londonia? Tara care are capitala la Plescoi?

#49
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 04.09.2008

 Rapier, on Sep 10 2008, 09:16, said:

aham...londonezii e neam?
Traiesc in Londia? sau in Londonia? Tara care are capitala la Plescoi?
in UK am fost doar in Londra. in Elvetia am "colindat" cam 2/3...
doar "te faci" ca n-ai inteles ideea...








sau nu???

#50
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Ceva ce imi place la Peugeot; designul, tare de tot, aici VW, mai are. Golful 6 e doar un facelift, la 5. Rusine pt o marca de renume, ca nu au fost in stare sa deseneze ceva mai bun.

#51
Wipex

Wipex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.09.2007
cei de la VW au o istorie tare interesanta cu golful adica,golf 1 si golf2 sunt aproape asemanatoare,golf3 si golf4 au linia caroseriei la fel iar golf5 si golf6 sunt aproape la fel difera fata si spatele.Cam asa a mers generatiile de golf,golf 7 o sa fie schimbat mult fata de G6.

Cum poti sa compari golf IV cu Peugeot 308,sunt generatii diferite.

#52
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
cand pejo o sa fie peste VW sa mi spuneti sa ma arunc de pe bloc.

pejo e un nimic pe langa marele concern nazist.

TDI este mult peste HDI si Pejo e un simplu morman de fiare care are un singur brand


dupa ce mai citit de VW mai vb...multi dintre voi nu stiiti  ca majoritatea inovatiilor pe un amarat de G5 vin de la Lambo sau Audi...sunt lucrueri care conteaza...



totusi tre sa recunosc ca Pejo e de 100 de ori mai confortabila dar in rest NIMIC

#53
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 supramax, on Sep 11 2008, 19:49, said:

cand pejo o sa fie peste VW sa mi spuneti sa ma arunc de pe bloc.

pejo e un nimic pe langa marele concern nazist.

TDI este mult peste HDI si Pejo e un simplu morman de fiare care are un singur brand


dupa ce mai citit de VW mai vb...multi dintre voi nu stiiti  ca majoritatea inovatiilor pe un amarat de G5 vin de la Lambo sau Audi...sunt lucrueri care conteaza...



totusi tre sa recunosc ca Pejo e de 100 de ori mai confortabila dar in rest NIMIC

cine zice ca tdi-ul e mult peste hdi? Ca cei de la fauve abia recent au descoperit commonrail-ul par example, sunt printre ultimii care au descoperit scaderea cilindreii si tot asa. IN majoritatea testelor vazute de mine , la motor tdi-ul a pierdut la scor in fata hdi-ului (si daca vrei sa pui placa cu chestii frantuzesti, din cate stiu eu , unele hdi-uri sunt facute impreuna cu Ford si/sau bmw)

#54
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Comonrailu` asta nu o sa aiba demarajul unui PD, poate deocamdata. Am auzit oameni la reprezentanta intrebind care dintre masini au motoare comonrail, ca nu au demaraj asa bun ca PD.Ei voiau sa cumpere si se fereau de cele cu rampa comuna. Deci................

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate