Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Canon EOS 50D

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,212
  • Înscris: 12.06.2004
Hmm... Ledongreen, interesanta propunere si cu siguranta un mod de-a scoate ceva constructiv din topicul asta - dar stii probabil cat de greu e de pus in aplicare. Aproape-as zice ca le e frica de un asemenea test ;)

Calexe, daca te intereseaza subiectul esti binevenit sa propui un test de AF. Nu inteleg prea bine cum s-a ajuns fix la focus tracking, dar in fine.

#56
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
@ledongreen: am citit topicul asta si nu am observat niciunde vreo aluzie la adresa lui k20, din partea nimanui.

hop te bagi in discutie si sari cu fixele tale, cu fata manechinului de pe nu stiu ce site, cu intrunirile la care facem teste de redare a detaliilor samd. foarte bine ca ai o camera ce reda detalii, ce are un DR super, culori asisderea, scoate-o din casa si mergi la pozat, pe critica foto eu nu te-am vazut. e valabil pentru toti.

nu inteleg mania asta de "a mea e mai mare", nu il inteleg pe initiatorul topicului, care a deschis aici o discutie din care vrea sa traga ce foloase ?. multi vorbesc insa putini arata ceva, de ce v-ati cumparat aparatele alea foto ?

Edited by nicolaie, 08 July 2009 - 20:24.


#57
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
ce ma deranjeaza la 50D
- cureaua e prea subtire :lol:
- speram sa vina cu incarcatorul CB-5L ca sa-i schimb cablu si sa rezolv problema cu alimentarea (luat tot din US), dar a venit cu CG-580 si a trebuit sa iau un adaptor de doi bani, defapt de 1.5lei ... si nu sta cum trebuie in priza de pe perete
- nu-mi place cum se deschide flash-ul :D zbarnaie un motoras in camera si apoi sare blitzu, parca era mai banal si mai fain mecanismul de la 400D
- nu are cablu HDMI in pachet, oricum nu cred ca am ce face cu el, dar putea sa fie ... vad ca astia la Canon il vand cu 70$ ca accesorii ... sa si-l bage undeva la pretu ala :lol:

acum, toate astea sunt mofturi, in rest camera e ok

#58
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postnicolaie, on 8th July 2009, 21:23, said:

@ledongreen: am citit topicul asta si nu am observat niciunde vreo aluzie la adresa lui k20, din partea nimanui.

hop te bagi in discutie si sari cu fixele tale, cu fata manechinului de pe nu stiu ce site, cu intrunirile la care facem teste de redare a detaliilor samd. foarte bine ca ai o camera ce reda detalii, ce are un DR super, culori asisderea, scoate-o din casa si mergi la pozat, pe critica foto eu nu te-am vazut. e valabil pentru toti.

nu inteleg mania asta de "a mea e mai mare", nu il inteleg pe initiatorul topicului, care a deschis aici o discutie din care vrea sa traga ce foloase ?. multi vorbesc insa putini arata ceva, de ce v-ati cumparat aparatele alea foto ?
  

   Pe langa faptul ca topicul in sine e o...nu-mi permit, initiatorul topicului a cerut parerea, sau mai bine zic, o contra-parere la review-urile foarte laudative la 50D :rolleyes: . Daca ai fi citit, ai fi vazut, cum colegi canonisti, cu state vechi in fotografie, i-au dat un sfat pertinent, luat ca si un afront de initiator. Nu am facut decat sa-mi dau cu parerea, in subiectul topicului.

  Iar daca am cerut un test deschis, poftim, e gresit asta ? Era mai bine sa deschid un topic ?  Iar cu "hop te bagi...", mai revizuieste-ti si tu limbajul, e totusi un forum public.

Edited by ledongreen, 08 July 2009 - 20:50.


#59
Everin

Everin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.09.2006
Ledongreen, super idee, nu vreau sa spun prin asta ca bate 50d-ul, pur si simplu chiar sunt curios de un astfel de test.

am 50d-ul si un lens 28-135 ( atata am )

se potrivesc lensurile ? altfel nu stiu cum probam doar aparatele.

Preferabil intr-un weekend.

"Daca ai fi citit, ai fi vazut, cum colegi canonisti, cu state vechi in fotografie, i-au dat un sfat pertinent, luat ca si un afront de initiator."

sfaturile sunt bune dar nu fac obiectul acestui topic.

#60
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostEverin, on 8th July 2009, 22:57, said:

Ledongreen, super idee, nu vreau sa spun prin asta ca bate 50d-ul, pur si simplu chiar sunt curios de un astfel de test.

am 50d-ul si un lens 28-135 ( atata am )

se potrivesc lensurile ? altfel nu stiu cum probam doar aparatele.

Preferabil intr-un weekend.

"Daca ai fi citit, ai fi vazut, cum colegi canonisti, cu state vechi in fotografie, i-au dat un sfat pertinent, luat ca si un afront de initiator."

sfaturile sunt bune dar nu fac obiectul acestui topic.


   Iata in sfarsit un coleg de forum, deschis, felicitari :coolspeak: , scuze daca te-am inteles aiurea mai sus. Nu, nu este bun lensul, te-ar dezavantaja si nu cred ca este corect. Un 50 de mm, un prime ceva. Cand am mai facut teste, am folosit un prime de 50 de mm, ca obiectiv considerat standard la fiecare sistem, sa avem o "platforma comuna" :) .

  Daca esti din Bucuresti, o intalnire scurta intr-un parc, cred ca ofera si subiecte si lumina si de ce nu, si un motiv de socializare :D

#61
Everin

Everin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.09.2006
nicolae: " nu il inteleg pe initiatorul topicului "

da ce este asa de greu de priceput in intrebarea "ce nu va place la 50D ?"

chiar nu este topic in care sa se dezbata cu calm ?

nu-ti convine topicul asta esti liber sa deschizi altul.

PS: sa ai pofta calexe ! :)

ledongreen: da sunt din Bucuresti, cred ca pot sa fac rost de un 50mm de la un amic, plus, mai acumulez experienta, am doar o saptamana de foto.

#62
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostEverin, on 8th July 2009, 23:13, said:

...................

ledongreen: da sunt din Bucuresti, cred ca pot sa fac rost de un 50mm de la un amic, plus, mai acumulez experienta, am doar o saptamana de foto.

   Pai tinem legatura, sa ne sincronizam intr-un WE, eu am o perioada foarte incarcata, jobul de... dar gasim o fereastra. Poate "urnim" mai multi colegi si o punem de o intalnire mai ampla :)

#63
Everin

Everin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.09.2006
thunder:
"dar a venit cu CG-580 si a trebuit sa iau un adaptor de doi bani, defapt de 1.5lei ... si nu sta cum trebuie in priza de pe perete"

eu zic ca e priza, sau vezi la mediagalaxy ca au un adaptop made in germany care chiar e tzeapan dar costa 40 ron.

curele mai late....daca gasesti undeva te rog sa ma anunti :)

asa taranesc.....sa brodeze ei mare Canon si EOS 50D pe curea....sa vada lumea ca ti-ai luat aparat !!! :)))

ledongreen: te rog sa-mi dau un mesaj pe contact formul de la http://ifirme.ro si ne sincronizam pe mail eventual un tel.

Vedem de un weekand.....sper ca nu este graba, sa vorbesc si cu amicu` ( tot un canonist ) facem o trupa, o bere, etc.

#64
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006
[quote name='adipelcz' date='18th March 2009, 15:01' post='6197801']
Kunzite, sunt de acord in mare cu tine ca exista obiective care s-ar apropia de rezolutia aia. Totusi, suprafata unui photosite e de 2 ori mai mica decat la un 30D (care are 8Mp). In termeni de Full-Frame ar insemna o rezolutie de aproximativ 42 Mp. A sarit lumea ca arsa cand s-a vorbit de 21mp pe full-frame. Cum crezi ca ar reactiona daca s-ar vorbi de 42?

Apropo de cei 8Mp, sunt putine obiective care ii rezolva (real) si pe aia. Asta apropo de 21mp pe un FF, dimensiunea unui photosite e egala cu a unui senzor cu crop de 1.6 de 8mp. Si cum am o seama de prime-uri L si am avut si o serie de zoom-uri L (cotate f. bine), poti sa spun ca wide open, majoritatea sunt departe de a rezolva 8mp pe crop de 1.6. Apoi continuam si spunem ca ok, inchidem diafragma, facem de pe trepied, etc. Dar asta se poate intampla in prea putine cazuri reale. Si la 15mp pe crop de 1.6, efectele difractiei apar mult mai rapid in ecuatie. Cred ca f/11 cam ar fi limita deja, daca nu chiar mai jos.

Si apropo de fotografie, ca de obicei, discutiile sunt mult prea tehnice, prea centrate pe pixeli, dimensiuni, sharpness, etc. Majoritatea fotografiilor pe care le fac eu sunt soft, noisy, vai de steaua lor, si sunt facute cu aparate de gen 1Ds, prime-uri gen 85 1.2L II, 35 1.4L, 135 2.0L, etc. Sunt asa pentru ca de cele mai multe ori, conditiile in care faci fotografii dicteaza 90% cum va iesi fotografia si aparatura face diferenta de 10%. Poti produce o fotografie excelenta tehnic cu un 350D si un prime ieftin si una execrabila cu un 1Ds si un 85 1.2L. Singurul aspect care conteaza este ca fotografia aia sa reprezinte ceva, sa transmita o stare, o emotie, sa te miste putin. De asta zic, ca un 40D cu un 17-40 si un 50 fac mult mai mult decat fac un 50 + un 17-85. Pentru simplu fapt ca ai mai multe posibilitati, obiectivele de ajuta in conditii extreme si abia apoi aparatul.

Uite un exemplu de fotografie pe care il vad destul de des in cazul meu:



Fotografia e facuta cu un 5D si un 35 1.4L, ISO 1600, f/1.4, timp cred ca 1/60, fara blitz.

In cazul de fata, indiferent de aparat aveam, faptul ca e soft si noisy e datorat lipsei de lumina, deci conditiilor. Cu un zoom (fie el si 2.8) nici nu ma puteam gandi la o asemenea fotografie. Realitatea e ca fotografia e privita la dimensiuni normale, pe un print poate de 22x15cm, sau pe un ecran de calculator. Nu se uita lumea la pixeli. De asta zic, ca daca ai macar un prime bun, poti sa incerci macar faci ceva deosebit. Daca ai un zoom prost, poti sa ai tu aparatul lui peste, ca tot nu faci nimic.
[/qu
Va salut!  Sunt pasionat (amator) de portrete in special si de arhitectura/peisaje (in plan secundar sa spun asa)-totul cat mai sharp. Printez intre 10x15 si cel mult A3 (mai rar cu 8 Mp) Posed un 30D cu o Sigma 18-200 /3,5-5,6.
    As dori sa-mi cumpar un obiectiv mai serios (cu rezolutie optica mai buna ) cu o plaja de zoom cel mult undeva in 17-35 f2.8  (gen Tamron sau similar). M-as gandi si la o focala fixa daca ar fi o alegere mai buna.  La cei 8Mp ai lui 30D ce mi-ati recomanda?
Multumesc anticipat.

#65
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Referitor la ceea ce s-a scris aici, eu cred ca treaba cu obiectivele depasite de densitatea de pixeli e supraevaluata, daca nu profund gresita.
http://www.luminous-...esolution.shtml
http://www.bobatkins..._confusion.html

Si mai ales nr. 30 si 31 Zeiss Camera Lens News - Measuring lenses objectively part 1/2:
http://www.zeiss.com...125751a004ab773
http://www.zeiss.com...125757e005a4759
Astea doua (descarcati pdf) m-au naucit - de unde ideea ca maximul de IQ e atins undeva pe la 24 ani, ulterior scade si e e inclocuit cu ce ne place sa numim intelepciune...
Asadar n-am priceput tot ce scrie ala nici la a doua lectura, insa dupa ce citesti asa ceva devii foarte critic cu toate testele de pe piata, asta daca nu sunteti deja critici (de ex. dpreview). Si subtilitati ca aici nu gasesti nicaieri.

Una din legile simple este: calitatea imaginii finale este produsul calitatii intregului lant, simplificat senzor + obiectiv (sa nu uitam de ochiul uman). Referitor la curbele MTF, un senzor mai bun va da un produs mai mare cu acelasi obiectiv decit un senzor mai prost. Eventual daca obiectivul e penal, se poate spune ca nu mai poti stoarce nimic din el ca diferentele sa devina vizibile.


View PostAGGENTUL, on 20th July 2009, 00:08, said:

Va salut!  Sunt pasionat (amator) de portrete in special si de arhitectura/peisaje (in plan secundar sa spun asa)-totul cat mai sharp. Printez intre 10x15 si cel mult A3 (mai rar cu 8 Mp) Posed un 30D cu o Sigma 18-200 /3,5-5,6.
    As dori sa-mi cumpar un obiectiv mai serios (cu rezolutie optica mai buna ) cu o plaja de zoom cel mult undeva in 17-35 f2.8  (gen Tamron sau similar). M-as gandi si la o focala fixa daca ar fi o alegere mai buna.  La cei 8Mp ai lui 30D ce mi-ati recomanda?
Multumesc anticipat.
Nu ti-am raspuns pe PM, atit timp cit intrebarea ta e publica. Trebuia postata oricum undeva la obiective.
Pentru Canon as studia pe linga site-urile de "teste":
The Digital Picture
Bob Atkins
Exemplul tau (17-35) nu se potriveste cu scopurile declarate, privind portretele (PM - "Sunt pasionat (amator) de portrete in special si de arhitectura/peisaje (in plan secundar sa spun asa)-totul cat mai sharp."). Dar ca sa fiu scurt, ti-as recomanda un banal 50mm (eu prefer f/1.4 la Canon desi poti face treaba buna si cu plastic-fantastic f/1.8) sau si mai mult un 85mm f/1.8 (preferatul meu). Focala ti-o stabilesti si singur independent de preferintele mele prin studierea imaginilor trase cu 18-200. Pentru segmentul wide as prefera ceva care sa acopere o plaja si sub 18mm, adica nu m-as avinta la 17-40mm ci mai degraba la un Canon 10-22, Sigma 10-20, Tokina 12-24, Tokina 11-16, Tamron 10-24. Ca sper ca nu te-a apucat si pe tine cheful de FF...

#66
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006

View Postraldox, on 20th July 2009, 08:47, said:

Referitor la ceea ce s-a scris aici, eu cred ca treaba cu obiectivele depasite de densitatea de pixeli e supraevaluata, daca nu profund gresita.
http://www.luminous-...esolution.shtml
http://www.bobatkins..._confusion.html

Si mai ales nr. 30 si 31 Zeiss Camera Lens News - Measuring lenses objectively part 1/2:
http://www.zeiss.com...125751a004ab773
http://www.zeiss.com...125757e005a4759
Astea doua (descarcati pdf) m-au naucit - de unde ideea ca maximul de IQ e atins undeva pe la 24 ani, ulterior scade si e e inclocuit cu ce ne place sa numim intelepciune...
Asadar n-am priceput tot ce scrie ala nici la a doua lectura, insa dupa ce citesti asa ceva devii foarte critic cu toate testele de pe piata, asta daca nu sunteti deja critici (de ex. dpreview). Si subtilitati ca aici nu gasesti nicaieri.

Una din legile simple este: calitatea imaginii finale este produsul calitatii intregului lant, simplificat senzor + obiectiv (sa nu uitam de ochiul uman). Referitor la curbele MTF, un senzor mai bun va da un produs mai mare cu acelasi obiectiv decit un senzor mai prost. Eventual daca obiectivul e penal, se poate spune ca nu mai poti stoarce nimic din el ca diferentele sa devina vizibile.



Nu ti-am raspuns pe PM, atit timp cit intrebarea ta e publica. Trebuia postata oricum undeva la obiective.
Pentru Canon as studia pe linga site-urile de "teste":
The Digital Picture
Bob Atkins
Exemplul tau (17-35) nu se potriveste cu scopurile declarate, privind portretele (PM - "Sunt pasionat (amator) de portrete in special si de arhitectura/peisaje (in plan secundar sa spun asa)-totul cat mai sharp."). Dar ca sa fiu scurt, ti-as recomanda un banal 50mm (eu prefer f/1.4 la Canon desi poti face treaba buna si cu plastic-fantastic f/1.8) sau si mai mult un 85mm f/1.8 (preferatul meu). Focala ti-o stabilesti si singur independent de preferintele mele prin studierea imaginilor trase cu 18-200. Pentru segmentul wide as prefera ceva care sa acopere o plaja si sub 18mm, adica nu m-as avinta la 17-40mm ci mai degraba la un Canon 10-22, Sigma 10-20, Tokina 12-24, Tokina 11-16, Tamron 10-24. Ca sper ca nu te-a apucat si pe tine cheful de FF...
Multumesc se raspuns. Cheful de FF nu ma apuca deoarece ar trebui sa schimb cam totul. Si nu prea se justifica.

#67
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
Pentru curea vezi aici. Asa ceva folosesc eu, pot confirma ca e mult mai ergonomica. Tot asa ceva vindea sarpe_rom, la 50 RON. N stiu daca mai are in prezent (eu de la el am cumparat, noua-nouta).

#68
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006

View Post_thunder_, on 8th July 2009, 21:36, said:

.. zbarnaie un motoras in camera ...
Ala cred ca e condensatorul care se incarca...ca sa declanseze apoi fashul. Sau o fi motorul servo de deschidere rapida a blitzului  :rolleyes: .

#69
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
e motorasul de servo care deschide flash-ul, e normal sa se auda ... e mai mult un moft :P

#70
korben

korben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.06.2006
Salut,
Ce inseamna la acest aparat Wireless multi-flash support?
Ca poate declansa un blitz extern fara a mai fi nevoie de un kit din acesta? http://www.f64.ro/mi...ptor-radio.html
Multam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate