Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Păreri pro/contra despre firma timișoreană FIRST CHOICE MARKETING și clonele sale

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#253
laura29

laura29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.12.2007
O cunostinta a fost contactata de o firma care i-a comunicat ca este fericitul castigator a unei excursii gratuite in strainatate. Este invitata la o prezentare impreuna cu familia. Mie mi se pare foarte suspecta aceasta oferta. Poate aveti informatii mai multe despre acest gen de castiguri , probabil este o teapa.

#254
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Banuiesc ca e vorba despre Tenerife :lol:
http://forum.softped...howtopic=404786 aici pe larg
Pe scurt TEAPAAAAA :raygun:

#255
ursul_pacalit_de_vulpe

ursul_pacalit_de_vulpe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.03.2009

View PostMosotti, on Jun 25 2008, 14:22, said:

eu sint curios ce fel de oameni sint inselatii astia. adica sint asa mici, fragili sau cum? trecind peste faptul ca eu n-as fi trecut de faza intii de prosteala, aia cu mersul la nus ce adunare, si presupunind prin absurd ca mi-ar fi spalat cineva creierii temporar si as fi semnat nus ce, pai cind m-as fi trezit la realitate englezoiul ar fi ramas fara cap. mirarea mea este: nu s-a gasit din gramada aia de inselati nici unu care sa-i dea cap in cap pina anuleaza toate contractele si pleaca direct inapoi in anglia cu fatza sparta? :w00t:

sa mergi la opc pentru asa ceva este ridicol. la opc mergi daca gasesti un cacat de soarece in piine, nu daca te prosteste cineva in fata si te fura. cind prinzi un hot cu mina la tine in buzunar nu te duci la opc, ii spargi fatza. nici faza cu cititul contractului nu tine, oricine care nu stie dupa ce sa se uite poate fi prostit cu tot cu contract

pina la urma toti care se tepuiesc in acest fel o fac din lacomie dar totusi, inca ma mir ca nici unu nu s-a gindit sa mature pe jos cu englezoii sau ce-s aia :lol:
Ai dreptate, asa se procedeaza corect in Romania! dc nu iti faci dreptatea singur, nu ti-o face nimeni! Si stai linistit, ca s-au gandit multi sa le sparga fatza! O sa si-o ia vreo unul dintre ei, ca sunt mai multi! Probabil ca se asteapta si ei la razbunarea celor inselati de aceea nu cred ca vor sta f mult in Bucuresti. Dc ii apuca august 2009, sa ziceti mersi! din pacate mai e si o parte proasta: pana atunci, vor mai fi inselati si altii.   :huh:

#256
rammo

rammo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2009

View Postlaura29, on Mar 11 2009, 21:19, said:

O cunostinta a fost contactata de o firma care i-a comunicat ca este fericitul castigator a unei excursii gratuite in strainatate. Este invitata la o prezentare impreuna cu familia. Mie mi se pare foarte suspecta aceasta oferta. Poate aveti informatii mai multe despre acest gen de castiguri , probabil este o teapa.

Si eu am fost sunata sambata asta de Atlantic Promotions (nu stiu daca sunt tot aia de la First Choise... cu alta palarie). Evident ca o d-ra mi-a turuit cum am castigat o sapt in i-le Canare pt ca raspunsesem la niste chestionare (intr-o zi ploioasa mi se facuse mila de niste dragute zgribulite si cum nu ma grabeam, mi-am zis ca n-ar fi rau sa castige si ele 10 pt un chestionar).
Evident ca nu am crezut-o nici macar o secunda ca as fi castigat marele premiu (tipa era foarte contrariata "nu va bucurati?!"). Eu raspund sec: "nu, pt ca stiu sigur ca nu e adevarat. Cu atat mai mult cu cat o aud pe colega dvs de birou cum serveste acelasi text alcuiva la telefon".
In fine... Ma invita pe mine si partenerul meu luni (adica ieri) la o prezentare (ca sa ne dea chipurile voucherele gratuite pt excursia castigata si sa ne prezinte ce oferte turistice mai au).
Banuiam ca nu era ceva serios, dar al meu tot insista sa mergem "sa vedem la ce-i mai poate duce capul pe unii sa mai inventeze".
Ajungem noi la sediul lor de pe langa fosta Apaca. La etajul 1 gasim un hol plin cu zeci de birouri foarte ingrijite. Pe hol ne tot ciocneam de diverse persoane care vorbeau cu accent britanic. Este adusa o tipa toata numai zambet sa ne povesteasca mai multe despre excursie... Suntem condusi intr-un birou unde mai erau alte 5 cupluri, fiecare cu o tipa langa ei.
Apare un scotian foarte pus pe sotii si incepe prezentarea conceptului de "proprietar de vacanta" (promovau serviciile companiei Inteval International). Mi s-a parut exagerat de scump: cereau o taxa de 8000 eur, apoi au facut "promotie" doar daca chipurile platesti acum, lasand la 5500... Atatia bani doar ca sa devii pe viata proprietarul unei camere la vila din insula Lanzarote timp de o saptamana pe an. Aaaa, si mai platesti anual o "modica" taxa de intretinere de 200 eur.  Si una si mai mica, de 130 eur ca sa faci schimb cu orice alta locatie (Hawaii, Mexic, Grecia, bla-bla). Aaa, evident, devenind membru, primeai un card Gold cu care aveai reduceri de 40% la zboruri, etc.
Enorm de mult, avand in vedere ca toate taxele astea reprezentau doar cazarea...

Astea au fost singurele servicii promovate: cum sa devii membru Interval.
Nu ni s-a dat cafea cu "praf de cumparat", nu briz-briz-uri... sampanie sau mai stiu eu ce tombola, ci doar niste apa plata (imi amintesc ca m-am uitat atent si sticla era SIGILATA  :P ).

Nu au fost aplauze ca la circ si stilul agresiv al prezentarilor de la Rin (cum am citit in postarile precedente). A fost o seara amuzanta pot sa-i spun (oricum nu ma asteptam la ceva deosebit) si un mare plus: mi-am mai exersat engleza (nu ma puteam abtine si faceam tot felul de mutre cand nu-mi convenea ce zicea scotianul. Care scotian incerca sa ma puna la "colt".  Chiar m-a amuzat sa-i pun bet in roate).
Apoi venea la fiecare masa un englez care incerca sa ne convinga sa devenim membrii. I-am explicat noi frumusel ca nu ne poate prinde de musterii pt ca prin prisma meseriilor noastre suntem unsi cu toate alifiile in privinta strategiilor de marketing si tot ce presupune vanzarea unui produs si a lasat-o moale. Discutia a continuat foarte amical despre cate-n luna si-n stele: de la vremea in Anglia, pana la politica... de la cati copii avem fiecare, pana la ultimile nazbatii ale prichindelului. Foarte de gasca tipul. Si atata tot. Ne-am strans mainile si la plecare ne-au dat un voucher pt cazare gratuita intr-una din insule. Valabil insa abia din ian 2010   :P

#257
andreimire

andreimire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2009
Tenerife. Am fost impreuna cu sotia si cu Denisa de revelionul 2009-2009 in Tenerife, la REGENCY RESORTS, prin First Choice Marketing.



TENERIFE

Pe scurt... E SUPERB. Nu sunt eu foarte plimbat prin lume dar... mie asa mi s-a parut insula. Nu am fost pe toate insulele, doar pe asta. Peisaje EXTRAORDINARE, plaja de revelion (da, in 31 decembrie 2008 am stat in slip pe strand si am facut plaja), oameni FANTASTICI... ce mai, un loc pe care daca l-ai vazut sigur mai vrei, iar daca nu l-ai vazut...merita.
Ziceam de oameni... am intalnit acolo si romani ce lucrau prin diverse locuri (hoteluri, magazine, etc) si TOTI au fost extraordinar de amabili si prietenosi. De altfel, toti cei de acolo sunt suuuuper prietenosi, amabili, serviabili, gata sa sara in ajutor... o patanie din aceasta categorie:

Eram la un restaurant FANTASTIC pe plaja, si comanda Mire o supa (in fine, un fel de ciorba) la felul intai. Noi din Timisoara fiind... ea vrea si smantana. Shit!!! Cu IELTS-ul meu cu tot, nu stiam cum sa le cer smantana (daca le ceream cream, imi aduceau un fel de frisca...).
Ei bine, il chem pe unul dintre baietii de acolo si incep sa-i explic in engleza (apropos, toti sunt vorbitori de engleza la un nivel cel putin decent). Incep: "From milk you can have milk, yoghurt, butter, whipped cream, cream and..."?? Clar ca nu-i explicam cum trebuie, dar alta modalitate nu am gasit pe moment. In meniu, nu aveau smantana. Cert e ca omul nu pricepea ce vreau eu... Isi bate el mintea cu noi o vreme, apoi ii vine ideea salvatoare: ne intreaba de unde suntem, ii spun ca din Romania, apoi asta incepe sa strige "Rumeno , rumeno!!!"... Il pescuieste pe un coleg, vine, ne spune ca omul e din Romania si sa il intrebam pe el. Asta ne zice ca el nu e din Romania, e din Ucraina dar o rupe un pic pe romana...
- "Ce doriti?"
- "Niste smantana..."
-"Nu stiu ce e aia"... (FUCK!!! Raza de speranta s-a destramat!!!)
-"Dar stati un pic... unul din colegi cred ca e chiar din Romania... sa vad daca e in tura"... si pleaca
Va dati seama, ca pana la faza asta toti de la mesele din jur se uitau deja lung la noi... ce-i cu astia? Ce-i cu agitatia asta in jurul lor?
Intr-un final vine ucraineanul cu un al treilea coleg...
-"Buna ziua"
-"Buna, sunteti din Romania"?
-"Da, din Timisoara" (wwwoowww, ce surpriza, chiar din Timisoara???)
Urmeaza ceva discutii legate de Timisoara, apoi:
-"Cu ce va pot ajuta, ce doriti?"
-"Am vrea si noi niste smantana la ciorba asta..."
-"N-au astia asa ceva...". M-a spart. Am ramas masca, si eu si Mire. La varianta asta nici macar nu ne-am gandit...

A, si la acelasi restaurant, aud doua "doamne" vorbind romaneste. Cum stateam langa ele, zic "hai sa ma bag si eu in seama"...
- "Buna ziua, sunteti din Romania?"
-"Tu parles avec moi"? ... In secunda urmatoare mi-a parut rau... mi-am adus aminte ca Romania nu inseamna doar ospitalitate, amabilitate, prietenie... DESEORI inseamna prostie, ingamfare, lipsa de educatie. Mi-am zis in gand: "ma cac pe tine, baba proasta". Si le-am lasat in aerele lor... poate se ineaca in ele (nu cred ca am avut eu norocul asta).

Da. TENERIFE MERITA VIZITATA. Este un loc MINUNAT.



REGENCY RESORTS

Hmmm, astia NU SUNT Tenerife. O adunatura de NESIMTITI, HOTI (sau cel putin in cardasie cu ei), MINCINOSI. De ce? Hai sa va povestesc... Am ajuns in Costa Adeje, am ajuns la Regency, ne-a asteptat un reprezentant, ne-am cazat. Toti zambitori, totul e frumos, locatia aparthotelului e EXTRAORDINARA. Eu fiind un pic racit, Mire si Deni fug singure sa faca baie in piscina. SUPER !!! Dupa aia plecam sa vizitam locurile... poze, etc.
Vine seara... o berica la terasa camerei, povestim, apoi Mire si Deni merg la culcare. Eu mai stau pe terasa, ma mai uit la TV, ma mai plimb prin Regency apoi, pe la 12.00 PM ma duc si eu sa dau cu cornu'n perna. Ma trezesc la 7... vreau sa vad cat e ceasul (telefonul meu l-am setat pe ora locala)... ma duc in living... incarcatorul e in priza, dar telefonul nu-i. Caut telefonul, iar in timp ce cautam telefonul, incep sa observ: lipseste camera foto, camera video, telefonul lui Mire, valizele ei si a lui Deni...usa de la terasa e larg deschisa...  
A M    F O S T   J E F U I T I ! ! !  
Fuga la receptie sa reclam situatia... fatuca de acolo zice "dar de ce ati dormit cu usa de la terasa deschisa?" In prima faza trec cu vederea, ii explic frumos ca nu am dormit cu ea deschisa, eu personal am inchis-o... ea imi da apoi numerele de la politie (denunciades), de la ambasada romana, un numar de hot-line pentru declararea cardurilor ca fiind furate, etc. Merg in camera, bineinteles ca Mire era intr-o stare nu foarte buna (tot constata ca ii lipseste si aia, si aia...). Dam telefoane, blocam carduri, sunam la "denunciades" sa declaram situatia, aia imi dau un numar de inregistrare, cu numarul ala urmand sa mergem la politie)... ore in sir pierdute pe telefon. Apoi ne loveste: stai un pic, ca nu avem NICI UN BAN. Nici un banut... din a doua zi de concediu... hrana nu era asigurata de hotel deci... NASPA. Ce sa facem? Mi-am adus aminte ca am depus 200 EUR la receptie pe post de garantie.
Ma duc la receptie, ii explic fetei FRUMOS care e problema si ca o rog sa ne returneze garantia, ca sa avem un minim necesar cu care sa ne descurcam cateva zile.
-"Nu se poate."
In clipa asta, am crezut ca o omor. Ganditi-va si voi, eu ca eu, Mire ca Mire, dar sa faca foamea fiica mea cand ei au banii mei in sertar? Dupa ce ca am fost jefuiti in rahatul lor de aparthotel? Ii omor...
Ii mai explic o data frumos ca am fost jefuiti in locatia lor, ca daca nu imi dau banii MEI macar sa imi asigure mesele... nimica. "Nu e problema noastra, nu ma intereseaza." Ii spun atunci ceva mai hotarat ca ar fi cazul sa ia legatura cu cineva din conducerea hotelului.
"E sambata, si nu pot deranja managerul in timpul liber"
Atunci mi-a sarit tandara. Am facut-o "stupid cow" si cum mi-a mai venit, am monopolizat receptia in timp ce tipam la vaca aia, vreo doua trei familii se chinuiau sa ajunga si ele la receptie in timp ce-mi faceam numarul, pana cand m-am luat si de un rahat de neamt ca se tot impingea in mine. E... nu m-am luat de el. Boul se tot impingea in mine, iar eu m-am intors brusc la el si l-am intrebat "WHAT???" ... s-a retras... si a asteptat cuminte sa termin "discutia" cu vaca de la receptie. Sa revin. Abia dupa ce am balacarit-o in gura mare si pe ea si pe rahatul ala de hotel a catadicsit proasta sa sune managerul (care era de fapt o managerita)... care bineinteles ca a dispus sa-mi returneze garantia.
Ok, asa mi-am inceput ziua de sambata, 27 decembrie 2008 si prima mea dimineata in Tenerife...
Mergem la politie. Acolo, am asteptat vreo doua ore, timp in care (fara exagerare) din 15 in 15 minute venea cate un turist cu chestii "disparute". Politia foarte amabila... de la flacaul de la intrare pana la "ofitereasa" care ne-a luat declaratia. Ok, mancam, inapoi la "hotel".
Acolo, cerem sa ne schimbe camera.
"Nu, reparam usa!"
Mire facea spume... eu, pacifist, ii spun ca e ok daca ne repara usa. Vin niste baieti, se chinuie, si vine dupa o ora verdictul: usa nu se poate repara, trebuie schimbata. Intre timp, devin si eu atent: o gramada de usi "peticite", cu urme de fortare, nu erau doua sa aibe manerele la fel. Hmmm... deci nu e un caz singular? Ok, sun din nou la receptie... vrem alta camera. Ne dau o camera... Asta in care am fost jefuiti era "in plin centru" fata de aialalta. Aia era in fundul gradinii, cu usa peticita, iar cu "securitatea" lor nici mort nu ma mutam acolo... Ma duc la receptie, ii spun ca in camera aia nu ma mut..."Nu avem alte camere". Bang! Iara imi sare mustarul. O iau si pe p**da asta la impins vagoane, ii spun sa ia legatura cu managerul (proasta imi raspunde superior "noi nu avem manager, noi avem director" fu**i mama ei de vaca, fix titulaturile lor ma interesau pe mine) notez numele proastei, ii spun ca daca nu rezolva problema o sa o dau in judecata (de parca as fi avut de ce sa o dau in judecata) si... brusc si-a adus aminte ca mai are o camera!!! Surprize, surprize !!! Ok, camera asta era ok. Terasa era nu avea vedere in nici o parte, era un fel de micro-curte inchisa (chiar MICRO-curte), dar... din cauza teraselor cu vedere am avut probleme, asa ca nici nu-mi pasa de acest aspect. Ce m-a enervat din nou... de ce dracu trebuie sa fac scandal si sa le amenint ca sa rezolve ceva? Ce, proastele alea is puse sa imi faca mie zile fripte sau sa imi "indulceasca" sederea la hotelul lor? Nesimtite, nesimtite, nesimtite. Si inca eram doar la inceput... Dupa ce ne mutam, sun acasa, imi spune maicamea ca cei de la ambasada ma cauta in nestire... imi da un numar de telefon si imi spune sa iau legatura cu ei. Bun. Sun, imi raspunde Consulul Roman... asta un tip SUPER.
TOT RESPECTUL PENTRU MODUL IN CARE SI-A DESFASURAT ACTIVITATEA CONSULATUL ROMAN DIN MADRID, IN LEGATURA CU SITUATIA MEA. TOT RESPECTUL.
Ok, ca sa scurtez povestea:
- mi-au "ratacit" actele trimise de la ambasada, ca sa "reapara" dupa un alt scandal monstruos (am facut-o pe proasta de la receptie incompetenta, proasta, mincinoasa, bineinteles in gura mare)
- au avut pretentia sa le platesc telefoanele..."trebuia sa ma duc sa vorbesc de la colt". In momentul ala am crezut ca il iau de gat pe nesimtitul de la First Choice Marketing care a zis asta(da, prin ei am ajuns acolo). Problema mea era ca nu aveam bani de amenda, ca altfel ii crapam capul. Bineinteles ca nu le-am platit nimica... sa ma pupe in cur. Am platit doar telefoanele de dupa ce mi-am rezolvat problemele cauzate de lipsa lor de securitate. Telefoanele date acasa in ziua urmatoare, telefoanele la ambasada, la politie, la VISA, MasterCard, etc... prin parti.
-am vrut sa stau de vorba cu managerul (directoare, ce o fi) nici nu a vrut sa ma primeasca in audienta.
Foarte pe scurt, NISTE ORDINARI.     O R D I N A R I. Am ales cuvantul asta ca de... nici macar tastatura nu poate suporta ce as zice de fapt...

DACA TRECETI PRIN TENERIFE, FUGITI DE REGENCY. SUNT NISTE HOTI (DACA NU, MANA IN MANA CU EI) SI NISTE NESIMTITI DE ULTIMA SPETA !!! Luati cea mai infecta spelunca din Romania (ca ne tot luam de tara asta) si personalul este de o mie de ori mai amabil decat aia.




REVELION IN TENERIFE

Super. Nu mai am acuma timp sa povestesc, dar a fost super. Incepand cu dimineata de 31 decembrie, zi in care am vorbit cu niste prieteni acasa. Acasa erau vreo -15 grade... iar eu primeam vestea stand la plaja....


ALTE DATE:
Nota 10 cu felicitari pentru:
    - Booking.com
    - AirBerlin
    - NH Vienna Hotel
    - Tenerife, in general (apropos, "Masca", un fost sat de pirati... e o mare pacaleala pentru turisti. Mi-a spus un localnic ca pe acolo nu a pus niciodata piciorul vreun pirat... peisajul insa e superb).

O canistra de benzina pentru:
    - Regency Resorts. Merita daramati de pe fata pamantului...

#258
rammo

rammo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2009
Aaa, si da, celelalte firme au dat o mare teapa oamenilor nu in sensul ca mergi acolo si te trezesti ca nu ai nici o cazare, desi au platit 950 eur, ci ca au vandut un serviciu care era oricum oferit gratuit... oferit de Interval International pt a te convinge (cazandu-te gratis o saptamana) sa "cumperi" saptamani de vacanta in diverse colturi ale lumii...

#259
rammo

rammo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2009
Si eu am fost sunata zilele astea de Atlantic Promotions (nu stiu daca sunt tot aia de la First Choise... cu alta palarie). Evident ca o d-ra mi-a turuit cum am castigat o sapt in i-le Canare pt ca raspunsesem la niste chestionare (intr-o zi ploioasa mi se facuse mila de niste dragute zgribulite si cum nu ma grabeam, mi-am zis ca n-ar fi rau sa castige si ele 10 pt un chestionar).
Nu am crezut-o nici macar o secunda ca as fi castigat marele premiu (tipa era foarte contrariata "nu va bucurati?!"). Eu raspund sec: "nu, pt ca stiu sigur ca nu e adevarat. Cu atat mai mult cu cat o aud pe colega dvs de birou cum serveste acelasi text alcuiva la telefon".
In fine... Ma invita pe mine si partenerul meu luni (adica ieri) la o prezentare (ca sa ne dea chipurile voucherele gratuite pt excursia castigata si sa ne prezinte ce oferte turistice mai au).
Banuiam ca nu era ceva serios, dar al meu tot insista sa mergem "sa vedem la ce-i mai poate duce capul pe unii sa mai inventeze".
Ajungem noi la sediul lor de pe langa fosta Apaca. La etajul 1 gasim un hol plin cu zeci de birouri foarte ingrijite. Pe hol ne tot ciocneam de diverse persoane care vorbeau cu accent britanic. Este adusa o tipa toata numai zambet sa ne povesteasca mai multe despre excursie... Suntem condusi intr-un birou unde mai erau alte 5 cupluri, fiecare cu o tipa langa ei.
Apare un scotian foarte pus pe sotii si incepe prezentarea conceptului de "proprietar de vacanta" (promovau serviciile companiei Inteval International). Mi s-a parut exagerat de scump: cereau o taxa de 8000 eur, apoi au facut "promotie" doar daca chipurile platesti acum, lasand la 5500... Atatia bani doar ca sa devii pe viata proprietarul unei camere la vila din insula Lanzarote timp de o saptamana pe an. Aaaa, si mai platesti anual o "modica" taxa de intretinere de 200 eur. Si una si mai mica, de 130 eur ca sa faci schimb cu orice alta locatie (Hawaii, Mexic, Grecia, bla-bla). Aaa, evident, devenind membru, primeai un card Gold cu care aveai reduceri de 40% la zboruri, etc.
Enorm de mult, avand in vedere ca toate taxele astea reprezentau doar cazarea...

Astea au fost singurele servicii promovate: cum sa devii membru Interval.
Nu ni s-a dat cafea cu "praf de cumparat", nu briz-briz-uri... sampanie sau mai stiu eu ce tombola, ci doar niste apa plata (imi amintesc ca m-am uitat atent si sticla era SIGILATA  ).

Nu au fost aplauze ca la circ si stilul agresiv al prezentarilor de la Rin (cum am citit in postarile precedente). A fost o seara amuzanta pot sa-i spun (oricum nu ma asteptam la ceva deosebit) si un mare plus: mi-am mai exersat engleza (nu ma puteam abtine si faceam tot felul de mutre cand nu-mi convenea ce zicea scotianul. Care scotian incerca sa ma puna la "colt". Chiar m-a amuzat sa-i pun bet in roate).
Apoi venea la fiecare masa un englez care incerca sa ne convinga sa devenim membrii. I-am explicat noi frumusel ca nu ne poate prinde de musterii pt ca prin prisma meseriilor noastre suntem unsi cu toate alifiile in privinta strategiilor de marketing si tot ce presupune vanzarea unui produs si a lasat-o moale. Discutia a continuat foarte amical despre cate-n luna si-n stele: de la vremea in Anglia, pana la politica... de la cati copii avem fiecare, pana la ultimile nazbatii ale prichindelului. Foarte de gasca tipul. Si atata tot. Ne-am strans mainile si la plecare ne-au dat un voucher pt cazare gratuita intr-una din insule.  Valabil insa abia din ian 2010... (voucher tras ca la xerox pe o hartie foarte proasta, plina de pete; greseli de tipar... Iar asezarea in pagina era parca facuta de fratele meu mai mic care abia a facut 2 cursuri de Word/Excell)

Parerea mea e ca celelalte firme (First Choice Promotions  si Options International) au dat o mare teapa oamenilor nu in sensul ca mergi acolo si te trezesti ca nu ai nici o cazare, desi au platit 950 eur, ci ca au vandut un serviciu care era oricum oferit gratuit... de Interval International pt a te convinge (cazandu-te gratis o saptamana) sa "cumperi" saptamani de vacanta in diverse colturi ale lumii...

In orice caz, nu dati crezare la asemenea "castiguri"!!! Atentie mare!

#260
gugutu

gugutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.02.2009
Una peste alta ai avut o seara placuta bag seama! :P

#261
rammo

rammo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2009
Pai una peste alta da, pt ca sunt obisnuita sa vad partea plina a paharului. Da. Chiar m-am amuzat!  :D .

Al meu barbat a fost cam morocanos si tot bombanea dupa: ca a consumat degeaba benzina pana acolo si ca a pierdut 2 ore din viata ascultand vrajelile lor...

Intre timp am mai povestit si la cateva colege de serviciu patania si o colega noua povestea ca a si fost acolo in decembrie 2008, prin acelasi sistem. Zicea ca nu a dat bani, ca a fost invitata de o cunostinta ce era membra in acel club (Regency/Internal International). Spunea a ca fost cazata intr-o vila de 3 stele si ca din cele 7 zile gratis, a trebuit sa petreaca cateva ore bune intr-una din zile la o prezentare (acelasi gen de prezentare ca si in Romania). Ca i s-a perceput o taxa de 300eur drept garantie la cazare si ca au primit-o la plecare. De evenimente neplacute n-au avut parte...
Mancare si-au luat de la supermarket si au gatit in bucatarie... economisind astfel multi bani pt ca la restaurant preturile plecau de la 15-20 eur pe meniu.
Avionul a costat-o 300 eur x 2 pers. Pe masa au mai cheltuit inca 250 eur, iar pe distractii vreo 300. Ea a fost multumita, n-a avut ghinionul altor persoane sa fie furati sau mai stiu eu ce.

Ma cam pune pe ganduri, mai caut pareri pozitive.. si as pleca si eu...

#262
calllinnnn

calllinnnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2007
Atentie cei de la First Choice Marketing au descins in Cluj. Am fost ieri la o prezentare tinuta la un hotel din Faget, si s-au prezentat cu aceleasi povesti ca in relatarile anterioare.

#263
grunge

grunge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2007

View Postcalllinnnn, on Mar 25 2009, 19:45, said:

Atentie cei de la First Choice Marketing au descins in Cluj. Am fost ieri la o prezentare tinuta la un hotel din Faget, si s-au prezentat cu aceleasi povesti ca in relatarile anterioare.

Si eu am fost invitat vineri la Cluj, pe acelasi principiu : chestionar turism + castig "neasteptat" la tombola...dar,normal, nu m-am dus, desi au fost foarte insistenti cu telefoane si sms-uri.

#264
ramytim

ramytim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.03.2009
Se pare ca totusi merge lumea in Tenerife cu FIRST CHOICE MARKETING!
Noi am achizitionat de la FCM 14 zile in Tenerife si Lanzarote si chiar am vrea sa mergem. A fost cineva in Lanzarote prin FCM?

#265
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
se pare ca exista destul de multa lume care a achizitionat excursii de la baietii veseli , pentru ca au inceput sa curga cererile la agentie pentru sejur in tenerife 14 zile, doar bilet de avion :)

#266
andreeaelena_cristea

andreeaelena_cristea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2009
Incredibil ce TEAPA era sa iau! Va multumesc mult pentru informatiile pe care le-ati postat si mai ales le-ati impartasit. Era sa ma aflu si eu in aceeasi situatie ca multi dintre voi dar spun ''era'' pentru ca m-am informat de pe forumul acesta. Chiar astazi eram ''programata'' la o prezentare si pentru completarea voucherelor de vacanta din I-le Canare.  :) ma bucur ca am aruncat un ochi pe discutiile astea si m-am convins ca nu e decat o inselatorie gen Delfinul sau cum se numeste prostia aia de afacere pe care au dat-o si la TV. Mai pierdeam si timpul pe acolo.
In final, un sfat pentru cei care au fost sau se vor afla in pozitia mea, dragilor nu va imbatati cu apa rece si fiti cu ochii-n patru pentru ca pe criza asta multora le vin idei revolutionare de a se imbogati pe spatele naivilor.
In rest, HAVE FUN !

#267
ady_andreea

ady_andreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.04.2009

View Postrammo, on Mar 25 2009, 16:30, said:

Si eu am fost sunata zilele astea de Atlantic Promotions (nu stiu daca sunt tot aia de la First Choise... cu alta palarie). Evident ca o d-ra mi-a turuit cum am castigat o sapt in i-le Canare pt ca raspunsesem la niste chestionare (intr-o zi ploioasa mi se facuse mila de niste dragute zgribulite si cum nu ma grabeam, mi-am zis ca n-ar fi rau sa castige si ele 10 pt un chestionar).
Nu am crezut-o nici macar o secunda ca as fi castigat marele premiu (tipa era foarte contrariata "nu va bucurati?!"). Eu raspund sec: "nu, pt ca stiu sigur ca nu e adevarat. Cu atat mai mult cu cat o aud pe colega dvs de birou cum serveste acelasi text alcuiva la telefon".
In fine... Ma invita pe mine si partenerul meu luni (adica ieri) la o prezentare (ca sa ne dea chipurile voucherele gratuite pt excursia castigata si sa ne prezinte ce oferte turistice mai au).
Banuiam ca nu era ceva serios, dar al meu tot insista sa mergem "sa vedem la ce-i mai poate duce capul pe unii sa mai inventeze".
Ajungem noi la sediul lor de pe langa fosta Apaca. La etajul 1 gasim un hol plin cu zeci de birouri foarte ingrijite. Pe hol ne tot ciocneam de diverse persoane care vorbeau cu accent britanic. Este adusa o tipa toata numai zambet sa ne povesteasca mai multe despre excursie... Suntem condusi intr-un birou unde mai erau alte 5 cupluri, fiecare cu o tipa langa ei.
Apare un scotian foarte pus pe sotii si incepe prezentarea conceptului de "proprietar de vacanta" (promovau serviciile companiei Inteval International). Mi s-a parut exagerat de scump: cereau o taxa de 8000 eur, apoi au facut "promotie" doar daca chipurile platesti acum, lasand la 5500... Atatia bani doar ca sa devii pe viata proprietarul unei camere la vila din insula Lanzarote timp de o saptamana pe an. Aaaa, si mai platesti anual o "modica" taxa de intretinere de 200 eur. Si una si mai mica, de 130 eur ca sa faci schimb cu orice alta locatie (Hawaii, Mexic, Grecia, bla-bla). Aaa, evident, devenind membru, primeai un card Gold cu care aveai reduceri de 40% la zboruri, etc.
Enorm de mult, avand in vedere ca toate taxele astea reprezentau doar cazarea...

Astea au fost singurele servicii promovate: cum sa devii membru Interval.
Nu ni s-a dat cafea cu "praf de cumparat", nu briz-briz-uri... sampanie sau mai stiu eu ce tombola, ci doar niste apa plata (imi amintesc ca m-am uitat atent si sticla era SIGILATA  ).

Nu au fost aplauze ca la circ si stilul agresiv al prezentarilor de la Rin (cum am citit in postarile precedente). A fost o seara amuzanta pot sa-i spun (oricum nu ma asteptam la ceva deosebit) si un mare plus: mi-am mai exersat engleza (nu ma puteam abtine si faceam tot felul de mutre cand nu-mi convenea ce zicea scotianul. Care scotian incerca sa ma puna la "colt". Chiar m-a amuzat sa-i pun bet in roate).
Apoi venea la fiecare masa un englez care incerca sa ne convinga sa devenim membrii. I-am explicat noi frumusel ca nu ne poate prinde de musterii pt ca prin prisma meseriilor noastre suntem unsi cu toate alifiile in privinta strategiilor de marketing si tot ce presupune vanzarea unui produs si a lasat-o moale. Discutia a continuat foarte amical despre cate-n luna si-n stele: de la vremea in Anglia, pana la politica... de la cati copii avem fiecare, pana la ultimile nazbatii ale prichindelului. Foarte de gasca tipul. Si atata tot. Ne-am strans mainile si la plecare ne-au dat un voucher pt cazare gratuita intr-una din insule.  Valabil insa abia din ian 2010... (voucher tras ca la xerox pe o hartie foarte proasta, plina de pete; greseli de tipar... Iar asezarea in pagina era parca facuta de fratele meu mai mic care abia a facut 2 cursuri de Word/Excell)

Parerea mea e ca celelalte firme (First Choice Promotions  si Options International) au dat o mare teapa oamenilor nu in sensul ca mergi acolo si te trezesti ca nu ai nici o cazare, desi au platit 950 eur, ci ca au vandut un serviciu care era oricum oferit gratuit... de Interval International pt a te convinge (cazandu-te gratis o saptamana) sa "cumperi" saptamani de vacanta in diverse colturi ale lumii...

In orice caz, nu dati crezare la asemenea "castiguri"!!! Atentie mare!
Sunt noua pe aici dar acelasi lucru am patit si eu dar inca nu m-am prezentat sa ridic voucherele trebuie sa ma duc maine oare chiar nu au scrupule nu face nimeni nimic astia trebuie filmati cu camera ascunsa nici nu stiu ce sa fac sa ma duc sa nu ma duc dar cred ca o sa pierd timpul

#268
Alabastra

Alabastra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2008
Sunt noua pe aici , dar citesc impresii pe forum de cativa ani buni ; mai mult de atat inainte de fiecare vacanta am citit si rascitit impresii pe forum , culminand cu vara trecuta cand mi-am printat 3-4 coli de detalii depre Creta si am avut placuta surpriza ca s-au verificat cu punct si virgula !!!
Ok......, dar nu despre asta am vrut sa scriu , ci despre chestionarul telefonic despre petrecerea vacantelor si despre castigarea sejurului in insulele Canare .
Trebuie sa recunosc ca am avut un moment de slabiciune si m-am gandit pentru o clipa " daca e adevarat ????" , dar m-a pus pe ganduri d-ra de la telefon care mi-a zis ca trebuie sa le acordam 90 de minute si sa venim la o anumita ora ( in nici un caz mai tarziu ) pentru ca suntem " programati " la ora 10.00 si neaparat sa venim cu buletinele .

NOROCUL MEU CA AM CITIT CE TEPE URIASE AU LUAT ALTII !

DECI , MULTUMESC CELOR CARE AU POSTAT SI AVETI MARE GRIJA , DRAGILOR , SA PREA S-AU IMNULTIT NEMERNICII !!!!! :confuzzled:

#269
danutzaptc

danutzaptc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2009
Buna...
   Eu plec pe 7 mai in Tenerife cu excursia "castigata" de la options international.Am dat 950 de euro o saptamana in Tenerife una in Lanzarote.Pe un forum aseamanator veti gasi cateva persoane care chiar au fost.eu una am luat legatura cu ei si am vb pe mess si m-au asigurat ca este ok.Le-am dat mail celor de la Regency dupa ce am primit confirmarea de la Options si mi-au raspuns asigurandu-ma ca sunt pe listele lor.
   Singura "teapa "este ca aceste excursii ar trebui sa fie gratuite dar pana sa fim "pacaliti" i-a trecut cuiva prin minte sa se informeze de asa ceva ? Nu. :rolleyes:

#270
olivi

olivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.04.2009
A plecat cineva prin Falcon Travel din Constanta? Ce stiti de aceasta firma?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate