Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
573 răspunsuri în acest subiect

#343
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.280
  • Înscris: 28.11.2001
Alte opinii, vă rog comentați :

Quote

That is a terrible reason for choosing LASEK over LASIK.  
Who gave you the idea that your flap would be in danger of being
dislodged?    I am not aware of any flap being dislodged accidentally
in any of the 10 million LASIK procedures after the initial couple of
months.  Even with special tools, it is not easy to disloge a flap
even in a surgical manner.   I doubt in any sport that someone is
going to stick a tiny metal instrument at the precise location of the
seam at the precise angle and lift it up.   In other words,  no amount
of blunt trauma is going to dislodge that flap.  You could get hit in
the face with a bowling ball and that flap isn't going to get
dislodged.  Even having someone throw a dart right into your open eye
isn't going to dislodge the flap.  The dart will penetrate your eye as
it would any eye, but it won't act upon the eye in a manner that would
dislodge the flap.

Quote

For most patients the difference in outcomes between a Visx S4, Alcon
LADARVision 4000, WaveLight Allegretto Eye-Q, and Bausch & Lomb
Zyoptix is negligible. For some, one machine will be more appropriate
than another. The best would be to select a surgeon who has more than
one laser available, but this may not be practical.


Quote

The difference between the laser machines is almost non existant. It's
the surgeon's skill and what's best for your specific case.
Hypothetical situation: The Visx is better than B&L, but the B&L may be
better for your situation,etc.etc.


#344
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.280
  • Înscris: 28.11.2001
Check this out :

http://ivistechnolog...m/products.html

The iVIS Suite's flagship product is iRES, a 1,000 Hz., High Resolution excimer laser system that delivers both custom therapeutic and custom refractive surgery. The list of unique features to iRES is extensive and the design supports new capabilities for your surgical practice.

#345
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 24.06.2006
@antepostatori
Eu stiam de linkul ala sponsorizat de mult timp si nu vad unde-i buba  :o
Si daca isi ia un comision pentru fiecare client recomandat, care este problema?!!
La urma urmei nu obliga pe nimeni sa faca operatia asta si recomanda una dintre cel mai bune clinici din lume.
Personal nu vad de unde vine inversunarea asta impotriva lui Marius_25...
Totul mi se pare de un romanism cras - ceva intre "sa moara capra vecinului" si "esti roman deci este imposibil ca intentiile tale sa fie bune".
Eu unul cred ca Marius a avut o operatie de succes la o clinica foarte buna si recomanda mai departe serviciul asta. Potentialele efecte secundare sunt trecute cu litere de-o schioapa pe siteul celor de la clinica turceasca - deci chiar daca ar avea intentii  malitioase nu ar putea sa ascunda efectele secundare fata de potentialii clienti ai clinicii... Daca era o clinica de mana a2-a si o recomanda ca fiind cine-stie-ce, atunci inversunarea era justificata.
Dar asa... "Noi suntem romani/Noi suntem romani...."

@Hawkie
De unde sunt citatele acelea? Sursa pls.

In legatura cu linkul catre laserul de 1 kHz -->  :D  Traiasca progresul!
Astept peste 1-2 ani sa apara tehnica si laserul care sa poata opera ochiul fara sa mai fie nevoie sa se inlature epiteliul si cu o rata de efecte secundare minore pentru dioptriile foarte mari de 0,0001%  ^_^
Este de urmarit!
Sau poate apare ceva cu totul revolutionar (ca de la floppy la BlueRay ar fi ideal  :rolleyes: ) bazat pe ultrasunete & co.

Editat de mosbaubau, 26 martie 2007 - 20:31.


#346
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 24.06.2006
Ce mi sa parut FOARTE INTERESANT la linkul catre laserul de 1 KHz:

1. http://ivistechnolog...orWavefront.htm
"CIPTA or Wavefront?" (la clinica turceasca se opereaza pe Wavefront)
"...Wavefront, standard and placido topographic ablations apply a lens to the cornea to compensate for the refractive error..."
"...CIPTAregularizes the anterior surface of the cornea by means of the identification and location of the ideal shape. "

Asta mi s-a parut detaliul esential in acest versus si deosebit de important: 1 - 0 pentru CIPTA

2. http://ivistechnolog.../IdealPupil.htm
"The Ideal Pupil is a critical compenent to properly sizing refractive surgical treatments, therapeutic surgical treatments, and IOLs. Optimized coverage of the Ideal Pupil is important to assuring that patient's do not suffer unwanted visual sysptoms from an optical zone that is too small, and do not have excessive tissue removed due to the use of a "standard size" optical zone."

Se pare ca efectele secundare de vedere pe timp de noapte se minimizeaza foarte mult cu asta.



Astept cu interes sa aflu ce clinici vor cumpara acest laser precum si aprobarea sa de catre FDA + feedback.

#347
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 24.06.2006

View PostValentine, on Mar 26 2007, 20:52, said:

Problema este multipla. Unu la mana este impotriva regulamentului Softpedia. Asa ne-am face toti reclama prin semnaturi si posturi si etc. Doi la mana, este exact genul de persoana inetica. El insusi nu a vrut sa isi faca LASIK, dar recomanda cu caldura la oameni sa isi faca ACOLO, ca e cea mai buna clinica din lume, cu cei mai buni doctori si cei mai bun Laser. Nici nu e clar daca omul si-a facut sau nu operatia ...

Pe mine sa ma scutesti cu "Noi suntem romani". Potentialele efecte secundare sunt trecute si explicate la fel cum le explica si Marius_25 (de genu ca nu poate sa ti se intample tie). De fapt de ce imi bat capu: daca tot ai asa mari probleme si ai banii de ce nu te duci la turci? Ce mai astepti?

Eu iti spun ca imi permit sa imi fac operatia, si chiar pot sa ma duc la clinici mult mai mari decat cea din Istanbul aici in California, dar nu o fac pentru ca nu cred in modalitatea asta de rezolvare (chiar daca operatia ar iesi ok, ce se intampla daca peste 15 ani mi se buseste corneea care este slabita din cauza operatiei? ... sau multe multe alte probleme).

Iar faptul ca postez aici nu o fac ca sa le distrug afacerea turcilor si a lui Marius_25, ci pentru ca daca as reusi sa salvez macar o persoana de la un "horror" story, m-as simti mai bine ca om.

OK - daca a gresit fata de regulamnetul Softpedia sa intervina moderatorii si sa-l pedepseasca.

Eu nu am gasit nicaieri unde ar recomanda LASIKul. Din cate am inteles el a facut LASEK (ca si alti useri de pe forum care au facut operatia la aceeasi clinica).
Nu mai stau sa caut acum dar sunt sigur ca a avut posturi unde a expus clar beneficiile LASEKului vs. LASIK (care oricum sunt evidente la un simplu Googleing)
Daca tii tu neaparat, te scutesc de "Noi suntem romani" - Esti scutit!
Felul in care se interpreteaza ceea ce sciru turcii pe pagina lor tine de la om la om. Oricum daca cineva este atat de sa zicem... neinstruit incat sa ia de buna o informatie primita dintr-o singura sursa... si-o face cu mana lui.
Vorba ceea: "Prostia si domnia se platesc!"

Ca tot ai adus vorba: daca ar fi o clinica undeva in lumea asta care sa ofere o operate pentru ochi si sa garanteze prin exeperienta sa o vedere 20/20 sau mai buna cu rata de efecte secundare minore de 0,01% si ar costa 50.000 euro maine m-as urca in avion ca sa merg la ei.
Pe mine ma intereseaza calitatea - atat in operatie cat si in discutia asta.


Este profund umana si laudabila intentia ta de a "salva macar o persoana de la un "horror" story" si te felicit.
Insa trebuie avut grija sa nu se pice intr-o extrema: accea a fricii ursului din padure.
In orice facem in vita exista risc - si inca risc foarte mare. O simpla plimbare cu masina si cu putin ghinion intra unul cu un Porsche Cayenne in tine cu 150 km/h si in secunda 2 canti la harpa (sau nu...).
Exista riscuri oriunde - insa ele trebuie calculate si puse in balanta.
Pentru un agorafob riscul de a pati ceva daca iese din casa este de 100% (in mintea lui) in timp ce pentru restul populatiei acest risc nu exista. Daca ar fi ca restul populatiei sa se ia de agorafob care spune "daca iesi afara din casa exista riscul de 0,00X% sanse sa te patesti X, Y, Z" (lucruri 100% adevarate dealtfel) ar insemna ca toata lumea sa stea inchisa s.a.m.d.
Ma rog, nu stiu daca m-am exprimat tocmai bine dar sper ca s-a inteles mesajul.
Exista 10% sanse de a avea dry-eye, Y% sanse pentru halouri etc. - astea poate ca nu vor ajunge niciodata la 0% --> deci ce e de facut? Nu mai facem operatia in veci?

Editat de mosbaubau, 26 martie 2007 - 21:25.


#348
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003
Prietene daca esti asa de decis, nu inteleg de ce nu te sui in primul avion pana la Istanbul si iti faci operatia maine? Ca tot riscurile sunt minime. Ca tot vorbesc eu de ursu' din padure.

Tu inca nu ai inteles ca operatia este gresita ca principiu. Pot sa faca cel mai precis laser din lume, atata timp cat iti ia ireversibil din cornee o sa ai probleme.

PS Complicatii apar cu aceleasi rate la LASEK ca si la LASIK, stai linistit. Doar anumite complicatii speciale nu apar la LASEK (cele asociate direct cu flapul).
PPS Tu nu evaluezi adevarata valoare monetara a operatiei. Daca ar fi 50,000 de euro, cu siguranta nu ca ai avea bani sa ti-o faci (ai 50,000 de euro in acest moment la dispozitie pentru cheltuieli? cred ca nu).
PPPS Nu mai abera cu "agorafobie". Una e sa iesi din casa si sa iti fie frica de caramida, si alta e sa te duci tu singur sub un zgarie nori in constructie si sa astepti sa vezi daca o sa iti pice o caramida in cap sau nu. E vorba de alegerile pe care le faci.

Editat de Valentine, 26 martie 2007 - 21:37.


#349
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 402
  • Înscris: 14.07.2006
mai dar vad ca bine informat mai esti...   dar alternativele nu prea exista pentru toti, intralens ala merge doar pana la -3,5 de exemplu



Quote

Tu inca nu ai inteles ca operatia este gresita ca principiu. Pot sa faca cel mai precis laser din lume, atata timp cat iti ia ireversibil din cornee o sa ai probleme.


poti sa-mi explici cat de cat de ce? ca nu am mai intalnit vreo referire la asta pana acum

#350
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 24.06.2006
1. Nu ma duc sa fac operatia la Istambul pentru ca am 24 de ani si-mi mai permit sa mai astept 2, maximux 3 ani in speranta ca va aparea pe piata o noua tehnologie care sa "repare" ochiul mai bine decat ce avem in prezent.
Un exemplu in acest sens este chiar informatia de pe siteul cu laserul de 1 KHz:

http://ivistechnolog...orWavefront.htm
"CIPTA or Wavefront?" (la clinica turceasca se opereaza pe Wavefront)
"...Wavefront, standard and placido topographic ablations apply a lens to the cornea to compensate for the refractive error..."
"...CIPTAregularizes the anterior surface of the cornea by means of the identification and location of the ideal shape. "

Asta mi s-a parut detaliul esential in acest versus si deosebit de important: 1 - 0 pentru CIPTA

Pai una este sa ti se repare vederea prin deformarea corneei cu scopul de a actiona ca o lentila care sa compenseze eroare de refractie si cu totul alta mancare de peste este sa ti se repare viciul de refractie prin "modelarea" corneei cu scopul de a o aduce la forma sa ideala.
Unde mai pui ca noile tehnologii minimizeaza pierderea de cornee ceea ce permite interventii ulterioare de corectare cu mai putine riscuri.

Din aceste motive "nu ma sui in primul avion pana la Istanbul si imi fac operatia maine:.

Ursul din padure va exista si peste 3 ani de zile dar va avea alta blana si poate ca nu o sa mai fie urs ci ursulet...
Operatia este intr-adevar ireversibila dar si timpul curge ireversibil.
Decat sa astept de la an la an ceva care este posibil sa nu apara vreodata si sa ajung la 40 de ani sa fiu in aceeasi situatie prefer sa-mi asum riscul.

Eu n-am zis ca la LASEK nu apar complicatii - am zis ca Marius_25 nu a facut reclama la LASIK (asa cum sustii tu) si ca te inseli in privinta asta.

In privinta sumei de care dispun pentru operatie - nu cred ca are vreo importanta. Nu acesta este subiectul topicului --> Irelevant.

Prin agorafobie am incercat sa fac o paralela mai plastica intre felul in care "predici" vis-a-vis de "ireversabilitatea operatie si riscurile implicite" si felul in care vede lumea un agorafob fata de restul lumii.
Cu alte cuvinte: totul este relativ.
Adica felul in care vezi tu aceste operatii mie mi se pare a fi un pic "paranoic" in timp ce pentru tine asta este normalitatea...


@j1mmy
Tocmai faptul ca laserul iti "arde" ireversibil o parte din cornee arata ca operatia este gresita din principiu. Are dreptate in mare dar... (vezi posturile mele anterioare cu ursul & co.)
INTACTS este posibil sa evolueze in timp si sa corecteze si dioptrii mai mari s.a.m.d

Editat de mosbaubau, 26 martie 2007 - 22:11.


#351
cristi_pirtea

cristi_pirtea

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 02.12.2006
Lui Valentin ii e usor sa vorbeasca, are dioptriile mici, dar eu, de exemplu, am -6,5 si -4,5. Sunt legat la ochi fara ochelari. Nu spun ca trebuie sa te arunci orbeste in orice, dar pentru cei ca mine operatia asta ar putea fi ceva bun.
Apropo, Lasek se poate face indiferent de dioptrii. Spre Lasek as opta atunci cand voi decis pentru operatie.

#352
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 24.06.2006
Nu cred ca Valentine vrea sa faca in ciuda cuiva prin ceea ce scrie... Ceea ce spune este adevarat dar felul in care se spune este prea ... "paranoic" (Valentine, nu o lua ca pe un atac personala pentru ca nu este - asa interpretez eu atitudina ta fata de acest subiect...).
cristi_pirtea, LASEK nu insemna cel mai bun.
LASEKul si Epi-LASKIul sunt cele mai bune metode de incepere a operatiei.
Conteaza in egala masura (sau poate chiar mai mult) ce stie sa faca aparatul laser (caracteristici tehnice & feedback de la operati) cat si ce stie sa faca medicul (recomandari, experienta & iscusinta).

View PostValentine, on Mar 26 2007, 21:35, said:

Pot sa faca cel mai precis laser din lume, atata timp cat iti ia ireversibil din cornee o sa ai probleme.

Depinde insa cat de mari sunt problemele intr-o situatie si-n alta. Daca se ia din cornee "cum trebuie" operatia are grad de risc mult mai mic ---> Una este sa ti se repare vederea prin deformarea corneei cu scopul de a actiona ca o lentila care sa compenseze eroare de refractie si cu totul alta mancare de peste este sa ti se repare viciul de refractie prin "modelarea" corneei cu scopul de a o aduce la forma sa ideala.

Editat de mosbaubau, 26 martie 2007 - 22:30.


#353
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postmosbaubau, on Mar 26 2007, 22:05, said:

Eu n-am zis ca la LASEK nu apar complicatii - am zis ca Marius_25 nu a facut reclama la LASIK (asa cum sustii tu) si ca te inseli in privinta asta.
Ai citit cu atentie toate posturile lui Marius_25? Cred ca nu, pentru ca altfel ai fi observat ca la inceput vorbea de LASIK, nu LASEK.

Quote

Nu cred ca Valentine vrea sa faca in ciuda cuiva prin ceea ce scrie... Ceea ce spune este adevarat dar felul in care se spune este prea ... "paranoic" (Valentine, nu o lua ca pe un atac personala pentru ca nu este - asa interpretez eu atitudina ta fata de acest subiect...).
Nu este nici o atitudine paranioca. Este o parere exprimata, si mai este si faptul ca ma deranjeaza oamenii care mint cu nerusinare (aka Marius_25 care cica nu ar face reclama celor de la Eyestar).
Atitudinea unora este in schimb ipocrita: eu nu mi-as face operatia, dar sfatuiesc pe altii sa si-o faca ..  -_-

cristi_pirtea: ce e -4, ce e -3? Tot aceeasi mancare de peste e. Nici eu nu vad mare lucru fara ochelari/lentile de contact ....

#354
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 24.06.2006
Eu nu cred ca e comercial.
Ei zic asa:
Wavelight sculpteaza corneea astfel incat sa formeze o lentila in interiorul ei (care sa contrabalanseze viciul de refractie) in timp ce CIPTA este o metoda prin care se reda o forma "ideala" a corneei - adica asa cum ar trebui sa arate un ochi  sanatos - cu ale meridianelor curburi egale (lucrul asta se stie si se poate citi in orice carte despre natomia ochiului - vezi medicina anul 5 sau 6).
Din punct de vedere filosofic "forma ideala" cu siguranta nu exista - e ceva abstract. Chiar credeti ca la asta se referea textul cu pricina?!!!  :lol: :huh:  

P.S. Nu ma plateste nicio clinica sa fac reclama pentru CIPTA & co.

#355
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003
Wow, acuma m-am uitat pe linkurile alea si am observat ca http://ascrs.org/Mee...ation/index.cfm va avea loc o conferinta pe temele astea chiar aici in San Diego peste o luna :D

Un moment prielnic pentru a aduna informatii de la prima mana, si a-mi face niste analize gratis :D Mersi pentru link :)

#356
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 24.06.2006

View PostValentine, on Mar 27 2007, 00:45, said:

Wow, acuma m-am uitat pe linkurile alea si am observat ca http://ascrs.org/Mee...ation/index.cfm va avea loc o conferinta pe temele astea chiar aici in San Diego peste o luna :D

Un moment prielnic pentru a aduna informatii de la prima mana, si a-mi face niste analize gratis :D Mersi pentru link :)

Ce coincidenta fericita.
Asteptam cu interes materiale cu noutati din domeniu.  :rolleyes:

#357
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 402
  • Înscris: 14.07.2006
tare asta: "vezi medicina anul 5 sau 6"  :lol:  ,nu cred ca au toti cum sa faca asa

in legatura cu acea conferinta anuala.. o sa puna noile aparitii pe site-ul ala? ca bine ar fi B)

valentine tu esti in san diego de zici "aici"?

#358
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003
Tu ce crezi?  :huh:

#359
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 24.06.2006

View Postj1mmy, on Mar 27 2007, 23:14, said:

tare asta: "vezi medicina anul 5 sau 6"  :lol:  ,nu cred ca au toti cum sa faca asa

pai cine nu are cum sa faca asa sa ma creada pe cuvant  :lol:

#360
LVrajal

LVrajal

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 12.12.2006
Port ochelari si am -5 si -6,ma tot bate gandul sa-mi pun lentile de contact.Stie cineva cam care sunt preturile,ce avantaje sunt,daca te incomodeaza,etc?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate