Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#307
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Nu poate sa iti calculeze nimeni sansele matematic. Poti cel mult sa te uiti la statistica persoanelor care s-au operat si aveau probleme similare cu alte tale. Din pacate de multe ori statisticile sunt modificate pentru a creea aparenta ca o clinica (sau procedura) este infailibila.

Aviz tuturor amatorilor: orice fel de operatie (cu laser, fara laser, etc.) este inutila daca nu e stabilizata dioptria (pe site-uri zic minim un an, dar in mod normal trebuie minim 2-3 ani dupa 21 de ani ca sa fii sigur ca s-a stabilizat).

La 18, 19 ani cu siguranta nu s-a stabilizat nimic, si este foarte riscant sa faci o operatie atunci. Chiar daca iese perfect, ce ai rezolvat daca peste un an ai iarasi -1 D si trebuie sa porti ochelari din nou? Merita mii de dolari, si corneea pierduta permanent, pentru un an de vedere fara ochelari (asta, din nou subliniez, daca operatia decurge perfect si nu apar nici un fel de complicatii)?

Mai ieftin si mai sigur este sa purtati lentile pana la 23-24 de ani, si, daca vederea s-a stabilizat pe parcursul a 2 ani, si inca vreti sa faceti operatia, considerand toate riscurile asociate cu ea, atunci puteti sa incepeti consultatiile, masuratorile, compararea ofertelor, etc.

#308
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
din cate am inteles eu, nu e bine sa te aduca nici la 0
n cazul meu in care am -7 la dreptul, m-ar multumi si un -0.5, -1.

#309
proddigy

proddigy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.12.2006

View PostValentine, on Mar 19 2007, 23:29, said:

Nu poate sa iti calculeze nimeni sansele matematic. Poti cel mult sa te uiti la statistica persoanelor care s-au operat si aveau probleme similare cu alte tale. Din pacate de multe ori statisticile sunt modificate pentru a creea aparenta ca o clinica (sau procedura) este infailibila.

Aviz tuturor amatorilor: orice fel de operatie (cu laser, fara laser, etc.) este inutila daca nu e stabilizata dioptria (pe site-uri zic minim un an, dar in mod normal trebuie minim 2-3 ani dupa 21 de ani ca sa fii sigur ca s-a stabilizat).

La 18, 19 ani cu siguranta nu s-a stabilizat nimic, si este foarte riscant sa faci o operatie atunci. Chiar daca iese perfect, ce ai rezolvat daca peste un an ai iarasi -1 D si trebuie sa porti ochelari din nou? Merita mii de dolari, si corneea pierduta permanent, pentru un an de vedere fara ochelari (asta, din nou subliniez, daca operatia decurge perfect si nu apar nici un fel de complicatii)?

Mai ieftin si mai sigur este sa purtati lentile pana la 23-24 de ani, si, daca vederea s-a stabilizat pe parcursul a 2 ani, si inca vreti sa faceti operatia, considerand toate riscurile asociate cu ea, atunci puteti sa incepeti consultatiile, masuratorile, compararea ofertelor, etc.

mie medicul oftalmolog mi-a spus in felul urmator , acum 1 an cand mi-am pus ochelarii cu dioptriile acelea +3 si +1.5 ~ 2 ... ca o sa ii port toata viatza si ca dioptria nu se va modifica deloc fara operatie ... nu stiu ce sa zic , nu o sa fac acum operatia totusi astept pana la 21 - 22 ani dar totusi ma macina ideea asta pt ca deja numai suport ochelarii , port de 8 ani

#310
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postsilentran, on Mar 19 2007, 23:32, said:

din cate am inteles eu, nu e bine sa te aduca nici la 0
n cazul meu in care am -7 la dreptul, m-ar multumi si un -0.5, -1.
La -1 (iti spun eu ca am trecut prin dioptria aia) nu poti sa citesti la departare (suficient de bine) si nu poti sa conduci (legal). Daca o sa ai stang 0 si drept -1 atuci o sa fie ok. Ambii -1 tot iti trebuie corectie.

proddigy, ce ti-a spus doctorul este perfect adevarat: dioptria nu poate scadea (in valoare absoluta, pentru miopi :P) "natural" (sau stiu si eu mancand morcovi :D). Singurele metode sunt

1) corectie cu ochelari
2) corectie cu lentile de contact (cea mai sigura si recomandata metoda!)
3) corectie cu operatie laser (eu nu recomand, mai ales lasik!)
4) corectie cu intacts (posibila pentru miopi cu dioptrii pana in -4 si asigmatism mic pana in -1, de asta as vrea sa imi fac si eu intr-un viitor apropriat - avantajul este ca este complet reversibila, si nu iti ia nimic din cornee)
5) corectie cu intralenses (iarasi nerecomandata, prea putin studiata, scumpa, si evident nu cred ca se poate face in Romania oricum)

O sa te obisnuiesti cu ochelari. Mi se par mult mai comozi pentru lucrat cu calculatorul, si alte activitati "techice". Pentru sport, iesiri in oras, folosesc lentile de contact. Ai incercat pana acuma lentile de contact?

#311
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006
@Valentine

Sa stii ca incep sa-ti dau din ce in ce mai multa dreptate pe zi ce trece.
Am citit in ultimile zile non-stop articole diverse si incep sa vad "the big picture"  :rolleyes:

INTACS suna din ce in ce mai bine prin comparatie cu LASEK & co. (adica orice inseamna laser si de unde nu mai exista cale de intoarcere)

Pentru cei care vor sa vada cum functioneza INTACS intrati aici:
http://www.uclaser.c...ants_intacs.htm
si
http://www.cornea-dc...eal.html#intacs
Din tot ce am gasit pana acum pe internet UCLA explica cel mai bine si cel mai simplu toate procedurile posibile la ora actuala vis-a-vis de viciile de refractie & co.

Haideti sa dezvoltam subiectul - daca gasiti alte articole interesante vis-a-vis de INTACS puneti un link aici.

Edited by mosbaubau, 21 March 2007 - 15:09.


#312
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
mosbaubau de google ai auzit? Daca stii niscaiva engleza stii ce sa cauti. In 2 minute ai raspunsuri mai multe decat vrei ;)

#313
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postmosbaubau, on Mar 21 2007, 13:00, said:

Daca poti, te rog frumos sa postezi aici un top al efectelor negative pe care le creaza acest tip de operatii si sursele.
Nu zic ca nu ai dreptate - dimpotriva - dar cand faci o afirmatie de genul celeia facute mai sus este normal sa dai si exemple + surse.
Altfel este doar o parere de genul "din auzite"...
Multumesc.
Am dat cred ca nu odata, de vreo 10 ori, argumente, site-uri, documentatii stiitifice care subliniaza posibilele efecte negative ale unei operatii cu laser (pe termen scurt doar, pana in 10 ani, pentru ca studii reale pe termen lung nu s-au facut inca).

Evident imediat posturile mele au fost acoperite cu 20 de pagini de reclame pentru clinica Eyestar.

Daca vreti pareri reale ale oamenilor care au trecut prin operatie, si nu fac nimanui reclama (chiar si pareri pozitive), incaodata: http://www.lasermyeye.org/forums/ precum si un studiu facut in anul 2003 asupra unor pacienti din Marea Britanie: http://www.lasermyey...rs/uk1to10.html http://www.lasermyey...s/uk11to20.html si tot asa uk xx to yy .html pana la http://www.lasermyey...s/uk71to80.html

nu_sunt_ozzy: nu stiu daca tu trebuie sa fi factorul de decizie in aceasta prinvinta relativ la prietena ta. Fiecare persoana trebuie sa cantareasca argumentele pro si contra si sa ia o decizie (e f. important ca decizia sa fie INFORMATA). Lentilele de contact nu prea au cum sa ii faca ceva rau, singura problema este ca pe termen lung sunt mai scumpe decat ochelarii, si daca lucrezi mult cu calculatorul mai putin confortabile. Dute la o consultatie la 2-3 firme (cel putin! - o sa vezi ca rezultatele difera) si de obicei iti dau si niste lentile gratis de proba sa vada cum este.

#314
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006
@nu_sunt_ozzy
Sa stii ca metoda cu Google "am auzit" si eu ;)
Ti-am cerut niste linkuri pentru ca exista posibilitatea sa fi gasit vreun site/forum pe care google si alte motoare de cautare nu-l afiseaza...
Sa stii ca pe cat de "atotputernic" este Google se intampla destul de des sa omita lucruri foarte interesante... Insa daca "sari din link in link" de la un site de specialitate la altul gasesti mult mai mult decat cu Google direct ;)

@Valentine
Stiu ca tu ai dat de multe ori exemple concrete - eu il intrebam pe nu_sunt_ozzy... Ma gandeam ca poate a mai descoperit ceva interesant in legatura cu ce se discuta aici.
Oricum este bine ca ai mai postat odata unde ne putem informa despre dezavantajele operatiilor laser pentru ochi. Multam' fain.

Si apropo de sfatul tau de a merge la 2-3 consultatii inainte sa comanzi ochelari nici ca poti sa ai mai multa dreptate.
Chair zilele aste am fost la 3 (trei) cabinete oftalmologice diferite de unde ghici ce retete am primit?
Da, da - ai ghicit - 3 retete diferite.
Maine scanez retetele si le pun pe forum - sa vedeti diferente de va cruciti  :o
Si sa vedeti ce rezultate diferite mi-au dat aparatele din cele 3 cabinete... de la -1.25 la -4.00 astigmatism pentru OD
NO F****** COMMENT - niste macelari ordinari!

#315
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Da, am patit-o pe propria-mi piele (sau cornee ca sa zic asa :D). Una mi-a dat asigmatism cu +1 in loc de -0.5. Evident ca nu intelegeam nimic cu ochelarii. Nici nu e de mirare ce doctori avem daca Marius_25, dupa operatie, s-a dus la nush ce doctor si nu si-a dat seama ca a fost operat cu 2 saptamani inainte (dupa mine doctorii aia sunt 0).

Deocamdata inca nu m-am dus la o consultatie in San Diego, ca n-am avut timp, dar preturile aici variaza intre 50$ - 300$ pentru consultatie (!). Nu prea mai merge sa faci 3 doctori diferiti decat daca ai muuulti bani de cheltuit :) Cred ca o sa ma duc la o consultatie pentru LASIK (care e gratis :D) si o sa aflu acolo ce si cum, ca alta solutie nu vad.

#316
Marius_25

Marius_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.10.2005

View PostValentine, on Mar 21 2007, 19:31, said:

Da, am patit-o pe propria-mi piele (sau cornee ca sa zic asa :D). Una mi-a dat asigmatism cu +1 in loc de -0.5. Evident ca nu intelegeam nimic cu ochelarii. Nici nu e de mirare ce doctori avem daca Marius_25, dupa operatie, s-a dus la nush ce doctor si nu si-a dat seama ca a fost operat cu 2 saptamani inainte (dupa mine doctorii aia sunt 0).

Deocamdata inca nu m-am dus la o consultatie in San Diego, ca n-am avut timp, dar preturile aici variaza intre 50$ - 300$ pentru consultatie (!). Nu prea mai merge sa faci 3 doctori diferiti decat daca ai muuulti bani de cheltuit :) Cred ca o sa ma duc la o consultatie pentru LASIK (care e gratis :D) si o sa aflu acolo ce si cum, ca alta solutie nu vad.


   Prima consultatie oftalmologica a avut loc dupa circa 3 luni de la operatie - nu stiu de unde ai scos tu 2 saptamani .

   Dupa o luna nu prea mai are ce sa se vada la LASEK ca stratul de celule se vindeca in totalitate in circa 3 saptamani .

   Pentru info-ul tau doctorul oftalmolog la care am fost a terminat sef de promotie - deci primul ! si face operatii in fiecare zi plus ca este foarte apreciat si cunoscut ca un doctor foarte bun , am discutat cu el aproape o ora despre operatie ( nu ca alti doctori care nu discuta cu tine nici 5 minute ) .

    S-a uitat foarte atent cu un microscop din dotare la ambii ochi si nu s-a vazut nimic , nici cea mai mica urma , poate ca tu vedeai daca erai in locul lui .

  

                                             Revino-ti la realitate !

Edited by Marius_25, 21 March 2007 - 19:40.


#317
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006

View PostValentine, on Mar 21 2007, 19:31, said:

Da, am patit-o pe propria-mi piele (sau cornee ca sa zic asa :D). Una mi-a dat asigmatism cu +1 in loc de -0.5. Evident ca nu intelegeam nimic cu ochelarii. Nici nu e de mirare ce doctori avem daca Marius_25, dupa operatie, s-a dus la nush ce doctor si nu si-a dat seama ca a fost operat cu 2 saptamani inainte (dupa mine doctorii aia sunt 0).

Pai din cate m-am documentat pe net LASEKul se vindeca foarte repede si foarte bine
Este vorba la urma urmei de un strat foooarte subtire de celule de la suprafata corneei care se inlatura pentru interventie si care se regenereaza perfect dupa aceea.
Deci Marius_25 cred ca are dreptate in aceasta privinta.

Revenind la ideea ca oftalmologii iti dau prescriptii pentru ochelari dupa "ureche" - nu pot sa inteleg...
Exemplu:
Eu mi-am facut analizele complete la AmaOptimex in Bucuresti in octombrie 2006 si dr. Filip mi-a facut analizele. Atat pentru dioptrii cat si topografie corneaana le-am facut cu atropina.  rezultatele au fost ca am astigmatism de -3.75 la OD si -3.25 la OS.
Buuuun.
Astazi ma duc la un alt cabinet din Braila la doctorita de acolo (70 de ani dar extrem de lucida, cu multe recomandari...) si-mi fac analizele. De la bun inceput ma baga la aparat fara picaturi in ochi.
Ointreb daca nu ar fi bine sa- mi puna si atropina ca sa fie rezultatul mai exact si-mi zice ca atropina se pune doar in cazuri foarte rare si extrem de grave si ca nu este cazul meu  :huh:  WTF?
Rezultatul doamnei doctor de la Braila? Tineti-va bine:  -1.25 OD si -1.75 OS Astigmatism
Scot analizele facute in octombrie 2006 (cu doar 5 luni inainte) si ii arat ca la Bucuresti mi-a dat -3.75 si -3.25. Ce-mi zice doctorita? AU GRESIT CEI DE LA BUCURESTI.
Mai sa fie... Nu i-am zis nimic in fata dar la AmaOptimex au aparatura moderna Tomey si mi-au facut analizele cu atropina in timp ce ea avea un aparat Seiko ingalbenit de vreme (la propriu) si tot ea zice ca are dreptate...
Si cand la sfarsitul consultatiei i-am cerut hartia scoasa de aparat cu dioptriile nu a vrut sa mi-o dea ca cica "o pune la dosar". Cred ca si-a dat si ea seama ce aparat are si der asta nu a vrut sa mi-o dea sa n-o reclam sau mai stiu eu ce...

Edited by mosbaubau, 21 March 2007 - 19:55.


#318
Marius_25

Marius_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.10.2005
[quote name='mosbaubau' date='Mar 21 2007, 19:54' post='2601045']


   Ce ma enerva la culme ( inainte ) era faptul ca nu ma tineau mai mult de un an ochelarii si cand imi faceam altii vedeam diferit si dura o vreme pana ma obisnuiam cu noii ochelari  .

    Un singur doctor oftalmolog mi-a facut ochelari calumea dupa ce l-am rugat efectiv sa ma asculte un minut pe mine inainte de a incepe examinarile .

    I-am spus ca trebuie sa ma incrunt ca sa vad mai bine si mi-a zis ca am astigmatism care trebuie corectat ( pe langa miopie ) , apoi am purtat primii ochelari cu care am vazut destul de clar .

     E mare lucru sa prinzi un doctor bun !

#319
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postmosbaubau, on Mar 21 2007, 19:54, said:

Pai din cate m-am documentat pe net LASEKul se vindeca foarte repede si foarte bine
Este vorba la urma urmei de un strat foooarte subtire de celule de la suprafata corneei care se inlatura pentru interventie si care se regenereaza perfect dupa aceea.
Deci Marius_25 cred ca are dreptate in aceasta privinta.
Mai citeste. Un doctor bun isi da seama imediat ca ai avut o operatie pe ochi. Se modifica forma corneei, si cel mai important se creeaza o zona optica, care este vizibila sub microscop. Acuma nu mai stau sa intru in detalii, dar oricine se lauda ca a fost sef de promotie, si lucreaza ca un oftalmolog de rand imi este clar ca minte sau are alte probleme.

Si va rog eu: nu mai confundati epiteliu cu corneea. Corneea nu se regenereaza (ca daca s-ar regenera, atunci n-ai rezolva nimic cu operatia!) si intruzia este evidenta pentru cineva care stie la ce sa se uite.

#320
alexandra00

alexandra00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2007
Va dau dreptate in legatura cu doctorii..... am fost la 4 dr pana ce unu chiar mi-a scris un ochelar cu care si vad..
Culmea ca primul mi-a scris o reteta, urmatorul a fost de acord cu ea, al 3-lea mi-a zis sa fac ce vreau .. sa port ce ochelari vreau: p'aia vechi sau p'aia noi... si sa mai iau si niste pastile ca e vai de capu meu... m-a mai si speriat..
Si pe cand colo stau chiar bine... Dar dr astia nici macar nu se uita bine la tine... iti si zic repede ceva sa scape mai repede de tine...... :(
Foarte greu sa dai de unu bun.

#321
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006
@Valentine

"Un doctor bun isi da seama imediat ca ai avut o operatie pe ochi. Se modifica forma corneei, si cel mai important se creeaza o zona optica, care este vizibila sub microscop."

1. Intr-adevar se modifica forma corneei (doar asta e si scopul operatiei) dar daca doctorul nu te-a mai vazut pana atunci de unde sa stie ce forma avea corneea ta pana in acel moment?!! Si chiar daca te-a mai vazut inainte doar nu tine minte cum aveai corneea sub microscop...

2. Eu nu am gasit nicaieri pe net (pana acum) referiri la "zona optica care se formeaza in urma operatiei laser si care este vizibila la microscop". Exista vreun forum sau site unde pot sa ma documentez in aceasta privinta?
Un link ar fi binevenit.

Multam'

@alexandra00
Tocmai de aceea este bine sa vezi mai multi "medici" oftalmologi care sa aiba renume cat mai bun pentru a-ti putea increde soarta ochilor tai celui mai bun.
Eu in ultimile 3 zile am vazut 2 oftalmologi de renume din Braila si am fost si la OptiBlu Galati si sunt diferente enorme intre ce prescrie unul si celalat.
Peste 2 saptamani o sa merg la Bucuresti la AmaOptimex si la Oculus sa vad ce zic si cei de-acolo ca sa pot trage niste concluzii obiective si pertinente.
Deci in total voi merge la 5 cabinete inainte sa-mi fac o noua pereche de ochelari.
(Daca nu aveam astigmatism de ~ -4 la ambii ochi nu ma agitam atata dar in situatia mea nu-mi permit sa glumesc...)


@Marius_25
1. Poti spune pe forum cine este medicul oftalmolog care "ti-a facut ochelari ca lumea"? Daca nu, ti-as fi recunoscator pentru un PM cu numele si datele sale de contact (daca e din Bucuresti ca pana la Baia Mare nu pot veni pentru un simplu consult...)

2. Ce parere ai despre INTRALENS? Crezi ca merita sa faci implanturi cu INTRALENS pana cand chirurgia refractiva mai avanseaza si are ubn grad de siguranta mai mare decat in prezent?

#322
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postmosbaubau, on Mar 21 2007, 22:43, said:

@Valentine
1. Intr-adevar se modifica forma corneei (doar asta e si scopul operatiei) dar daca doctorul nu te-a mai vazut pana atunci de unde sa stie ce forma avea corneea ta pana in acel moment?!! Si chiar daca te-a mai vazut inainte doar nu tine minte cum aveai corneea sub microscop...

2. Eu nu am gasit nicaieri pe net (pana acum) referiri la "zona optica care se formeaza in urma operatiei laser si care este vizibila la microscop". Exista vreun forum sau site unde pot sa ma documentez in aceasta privinta?
Cum adica? Modificarea tesutului este evidenta, mai ales cea facuta artificial. Orice operatie poate fi recunoscuta de catre cineva care stie despre ce e vorba.

Cat despre zona optica ti-am dat deja linkuri si/sau foloseste google. Daca nu stiai de zona optica, atunci inseamna ca mai ai mult de citit pana cand o sa intelegi ce se intampla de fapt cu operatia respectiva ;)

BTW uite un link nou pentru RSSS ( Refractive Surgery Shock Syndrome ): http://www.lasiksucks4u.com/rsss.htm

#323
Marius_25

Marius_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.10.2005

View PostValentine, on Mar 21 2007, 20:37, said:

Mai citeste. Un doctor bun isi da seama imediat ca ai avut o operatie pe ochi. Se modifica forma corneei, si cel mai important se creeaza o zona optica, care este vizibila sub microscop. Acuma nu mai stau sa intru in detalii, dar oricine se lauda ca a fost sef de promotie, si lucreaza ca un oftalmolog de rand imi este clar ca minte sau are alte probleme.

Si va rog eu: nu mai confundati epiteliu cu corneea. Corneea nu se regenereaza (ca daca s-ar regenera, atunci n-ai rezolva nimic cu operatia!) si intruzia este evidenta pentru cineva care stie la ce sa se uite.


    Epiteliul se regenereaza , cine-l confunda cu corneea ? eu unul sigur nu !

    Nu ramane nici o urma vizibila asupra corneei - normal ca forma ei este modificata ( la nivel microscopic ) altfel efectul tratamentului nu ar fi permanent .

    Numai un prost se lauda pe sine - acest doctor este cunoscut ca sef de promotie ( nu mi-a zis el personal ) pentru ca sunt destui pacienti care au toate motivele sa-l laude .

     Valentine , eu cred ca ar fi cazul sa incepi sa ai inveti pe doctorii de prima mana la ce sa se uite ( poate ca nu stiu unde este corneea , cine stie totul este posibil ) .

     Pai daca esti din SUA atata nu stii ca acolo sunt oameni care aleg metode non-LASIK pentru ca operatia este invizibila si in anumite slujbe nu te accepta cu operatia facuta ?

    

     Ma uimesti pe zi ce trece !

Edited by Marius_25, 21 March 2007 - 23:36.


#324
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006
@Valentine

1. ai spus: "Orice operatie poate fi recunoscuta de catre cineva care stie despre ce e vorba. Cat despre zona optica ti-am dat deja linkuri si/sau foloseste google."

Te rog frumos sa-mi mai dai odata macar 1 link care sa faca referire la "zona optica care se formeaza in urma operatiei laser si care este vizibila la microscop". Eu nu reusesc sa gasesc pe Google sau prin alte metode nimic referitor la aceasta.
Tut tot spui ca asa ceva exista si ca tu stii despre ce este vorba si ca ceilalti sunt mai putin avizati insa cand este vorba sa vii cu ceva concret pur si simplu nu ai cu ce  :nonobad:
Personal consider in acest moment afirmatia ta "zona optica care se formeaza in urma operatiei laser si care este vizibila la microscop" ca fiind "inventata"...
Vrea si eu ceva concret (cum ar fi un link carte un site credibil) de unde sa reiasa ca dupa chirurgia LASEK (cea la care a fost supus Marius_25) raman urme in cornee. Sunt nerabdator.

2. Linkul pentru RSSS ( Refractive Surgery Shock Syndrome ) este interesant. Insa personal ma intereseaza la nivelul ochiului ce complicatii pot aparea pentru ca psihic putem sa fim afectati si de cele mai marutnte lucruri (ca sa nu mai vorbim de vedere).
La nivel psihic tine mult si de subiect si de profilul psihologic al acestuia s.am.d.
La nivel fizic (al ochiului) lucrurile sunt mai obiective.

3. (but not least...)
Felul in care raspunzi unor atacuri minore din partea celorlati forumisti ma face sa cred ca esti foarte frustrat dar si increzut. In loc sa rapunzi cu argumente nu faci decat sa faci mistouri ieftine, ca sa nu zic glume de santier.
Exemplu:
La intrebarea lui Marius_25 " Pai daca esti din SUA atata nu stii ca acolo sunt oameni care aleg metode non-LASIK pentru ca operatia este invizibila si in anumite slujbe nu te accepta cu operatia facuta ?" in loc sa raspunzi normal faci urmatoarea remarca: "Las ca stii tu multe despre SUA. Ca de, ai fost la Eyestar in Istambul si ti-au spus ei cum e in SUA" = de 2 bani
Eu incerc sa privesc forumul asta cu maxima impartialitate si asta constat. O sa ma opresc aici cu observatiile pentru a nu intra "in hora" atacurilor fara fond (care, intre noi fie vorba pornesc de la tine in 90% dintre cazuri...)

Later edit: Ce tot ti se pare asa de imposibil ca un sef de promotie sa aiba un cabinet oftalmologic in care sa profeseze si el? Chiar nu pot sa inteleg pentru nimic in lume inversunarea ta vis-a-vis de aceasta posibilitate.
Sefii de promotie sunt "mai cu trei picioare" sau de ce nu au voie sa aiba si un cabinet sau o clinica proprie in care sa profeseze si ei?!!!!!!!!!!!

Edited by mosbaubau, 22 March 2007 - 12:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate